Σελίδα 44 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 343940414243444546474849 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #646
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Κοιτώντας δυναμόκλειδα της αμερικάνικης Sturtevant Richmont (η οποία παρεπιπτόντως, όπως και η Norbar, διάβασα κάπου ότι έχει αγοραστεί από τη Snap-On), έπεσε το μάτι μου στην παρακάτω σειρά:

    https://www.zemo-tools.de/en/sturtevant-richmont-ltc-19

    Τα συγκεκριμένα δυναμόκλειδα αυτής της σειράς, αφενός παίρνουν πολλές διαφορετικές εναλλάξιμες κεφαλές, αφετέρου δε αναφέρουν όλα κάποιο εύρος ροπής στο οποίο δουλεύουν, ωστόσο από την περιγραφή στο κείμενο καθώς και τη μορφή της λαβής στις εικόνες, όπου απουσιάζει κάποια εμφανής κλίμακα ροπών για να επιλέξει κανείς την επιθυμητή, καταλαβαίνω ότι ρυθμίζονται μία φορά σε κάποια ροπή εντός του εύρους (και μάλιστα με κάποιο έξτρα εργαλείο σαν ταφ, αν κατάλαβα σωστά) κι εν συνεχεία δεν μπορούν να αλλάξουν ρύθμιση από το χειριστή, όπως τα δυναμόκλειδα που οι περισσότεροι έχουμε ή σκεφτόμαστε να αγοράσουμε.
    Έχει πέσει στα χέρια κανενός ανάλογο εργαλείο;
    Έχω δει παρόμοια fixed σε βιομηχανική παραγωγή (αλυσίδα παραγωγής) όπου οι καημένοι οι εργαζόμενοι είχαν να σφίξουν το ίδιο πράγμα κάπου 100 φορές κάθε ώρα. Για ένα 7ωρο κάθε μέρα. Θα είχα κάνει χαρακίρι με το ίδιο το δυναμόκλειδο!

  2. #647
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Μέτρησα 17 σημεία (σε κάποια σημεία οι όμοιες βίδες είναι περισσότερες από μία) βίδες που σφίγγουν κάτω από 10ΝΜ στον πίνακα της φωτό...
    Επίσης υπάρχει κι ένα σημείο εκτός κινητήρα (σε άλλον πίνακα που αφορά το πλαίσιο).
    Κάτι βρήκα σε BGS 1-6Nm που ίσως σου ταιριάζει, ειδικά αν έχεις και ένα 8-50Nm.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230404_213902_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	24,0 KB 
ID:	442432

  3. #648
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Ναι αυτα τα δυναμόκλειδα δεν μας κάνουν, είναι για γραμμή παραγωγής όπου κλειδώνεται σε συγκεκριμένη ροπή και δεν αλλάζει εύκολα.

    Εχει και η Χαζετ.Και το εβγαλε ο tbs σε προσφορά μπας και το πάρει κανένας κατα λάθος!!
    https://www.tbs-aachen.de/SALE_/Haze...4171_13848.htm

  4. #649
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τα έβλεπα και εγώ ο άσχετος και δεν καταλάβαινα σε τι χρησιμεύουν...

  5. #650
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κάτι βρήκα σε BGS 1-6Nm που ίσως σου ταιριάζει, ειδικά αν έχεις και ένα 8-50Nm.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230404_213902_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	24,0 KB 
ID:	442432
    Ευχαριστώ Γιάννη. Έχω ένα δυναμόκλειδο 12-60ΝΜ κι ένα 40-200ΝΜ. Θέλω να καλύψω το κενό κάτω από τα 12ΝΜ, οπότε το εύρος 1-6ΝΜ δεν με καλύπτει κατά το κομμάτι μεταξύ 6-12ΝΜ. Ιδανικά κάτι μεταξύ 3-15ΝΜ ψάχνω.

  6. #651
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Γιάννη. Έχω ένα δυναμόκλειδο 12-60ΝΜ κι ένα 40-200ΝΜ. Θέλω να καλύψω το κενό κάτω από τα 12ΝΜ, οπότε το εύρος 1-6ΝΜ δεν με καλύπτει κατά το κομμάτι μεταξύ 6-12ΝΜ. Ιδανικά κάτι μεταξύ 3-15ΝΜ ψάχνω.
    Τέτοιο είδα σε Proxxon.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230405_135930_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	442436
    Εκτός αν πας ιδανικά σε 2,5-25 πχ
    https://www.idealo.de/preisvergleich...ouse#datasheet
    Υπάρχουν και ταιβανεζικα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 05/04/2023 στις 13:00.

  7. #652
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Aliexpress τώρα 2-14Nm κομπλέ στα 27,5 ευρώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230405_173459_com.alibaba.aliexpresshd.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	45,1 KB 
ID:	442441

  8. #653
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Τελικά διπλασίασα τα Norbar, αφού 3 μήνες περίπου μετά την αγορά του 12-60ΝΜ σε 3/8'', αγοράστηκε και το "μικρό" 4-20ΝΜ σε 1/4'' (σειράς TTi αυτό).
    Η ψυχρή λογική μου έλεγε ότι θα μπορούσα να εξοικονομήσω μερικά ευρώ αγοράζοντας εναλλακτικά κάποιο φθηνότερο (Force, Proxxon κλπ, αν και αυτά θεωρώ πως έχουν τσιμπήσει δυσανάλογα πολύ σε τιμές σε σχέση με το πόσο κόστιζαν προ 2ετίας). Ωστόσο, στο τέλος επικράτησε η ψυχολογία του "καλού" (aka Σουπιάς).
    Πρώτες εντυπώσεις αυτονόητα θετικές από το όργανο, με μικρή ένσταση σε σχέση με το μεγαλύτερο που είναι άλλης σειράς, ότι τούτο (TTi) έχει πιο ζόρικη περιστροφή της κλίμακας επιλογής ροπής σε σχέση με το άλλο που αναλογικά το ρυθμιστικό του πάει "βούτυρο". Αν θυμάμαι καλά είχε σχολιαστεί αυτό το θέμα που παρουσιάζει η εν λόγω σειρά, και σαυτή την ενότητα, παλιότερα, από κάποιον φίλο.
    Edit: Να προσθέσω στα αρνητικά και το (ανεξήγητα) τόσο κακό κλείσιμο/ασφάλιση του πλαστικού συρταρωτού κουτιού αποθήκευσης του δυναμόκλειδου, που κλείνει τόσο σφιχτά, που για να το ξανανοίξεις πρέπει να προσπαθήσεις ώστε να μην το καταστρέψεις, λόγω ακριβώς του ζορίσματος που απαιτεί για να ανοίξει. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των Άγγλων.
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 06/04/2023 στις 19:40.

  9. #654
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Μεγεια σου, τα Norbar έχουν ποιότητα και σέρβις, τι να λέμε τώρα...
    Εγω ακόμα ψάχνομαι γιατί δεν βιάζομαι κιόλας.Με δεδομένο ότι έχω το 8-50,
    ειμαι ανάμεσα σε Proxxon 2-10 στα 60ευρω και Hazet 2,5-25 στα 110ευρω,αν ψήσω τον γιο μου να το φέρει από Γερμανία...

  10. #655
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Τελικά διπλασίασα τα Norbar, ....
    Και πολύ καλά έκανες!

    Το serial no από μόνο του δεν είναι λόγος αγοράς. Όχι μόνο αν είναι σε αυτοκόλλητο όπως σε αυτό που έβαλες αλλά ακόμα και αν είναι χαραγμένο. Πρέπει να έχει και χαρτί ελέγχου με τον ίδιο αριθμό και έπειτα είναι οι πιστοποιήσεις, η τιμή, ακόμα και η εργονομία. Αν έχει τεράστια λαβή ενώ είναι για μικρές ροπές, σίγουρα κάπου θα σου δημιουργήσει πρόβλημα ο χώρος.

    Το γερμανικό μοτοραντ έκανε τεστ σε πάρα πολλά δυναμοκλειδα κυρίως φθηνά, επώνυμα και ανώνυμα με τιμές από μερικά ευρώ μέχρι κοντά στα 100. Όταν λέω επώνυμα δεν εννοώ facom και norbar. όλα ήταν από "οικονομικές" μάρκες.

    Από όλα, ελάχιστα κατάφεραν να κυμανθούν μέσα στο 4% ενώ τα περισσότερα έφευγαν και πάνω απ' το 8%.
    9-10-11% ήταν ο γενικός κανόνας!!! Ειδικα σε οσα είχαν τιμή κάτω των 50 ευρώ (τιμές γερμανίας πάντα).

    Ακόμα και κάποιο WGB με τιμή κάπου στα 80-90 που ήταν εντός ορίων, ήταν ένα τέρας, με θεόχοντρη λαβή, για ένα εργαλείο 1/4 με ροπές μέχρι 15νμ αν θυμάμαι καλά.
    Από τις φθηνές "επαγγελματικές" μάρκες η ks tool με τιμή 80ευρώ (τιμές γερμανίας) ήταν οφ σε όλη την κλιμακα ενώ παράλληλα ήταν το πιο χοντροκομμένο απ' την κεφαλή μέχρι τη λαβή. Φαινόταν χαρακτηριστικά και σε μια φωτό που το κρατούσε στο χέρι μαζί με άλλα και το έγραφαν στα σχόλια. Τουλάχιστον χτυπούσε με σταθερό σφάλμα, που είναι βασικό.

    Ξεχώρισαν το carolus σαν οβεραλ καλύτερο και το προξον micro klick σαν οικονομικότερη αγορά με αποκλίσεις όχι πολύ πάνω απ' το όριο. Νομίζω λίγο πάνω από 6%.

    Μέσα στον κακό χαμό ξεπήδησε και ένα no name των 35 ευρώ με άριστη ακρίβεια. Ετυχε? πέτυχε? Αν πάρεις πάλι ένα ίδιο θα έχει την ίδια ακρίβεια? Μετά από μερικά κλικ, θα εξακολουθεί να χτυπάει σωστά? Είναι στην κρίση του καθένα μας να πιστέψει ότι θέλει.
    Ακόμα και το ακριβότερο όλων καρόλους, ενώ το μικρό μοντέλο είχε απόκλιση 0,κάτι σε όλη την κλίμακα, το επόμενο μοντέλο των 90κάτι ευρώ, ξέφυγε 6 έως 8% στα 10νμ, για να συνεχίσει μετά πάλι με άριστη ακρίβεια μέχρι τα 50νμ.

    Αν ξαναβρω το λινκ θα το ποστάρω..

    καλοδούλευτο το εργαλείο.




    Edit. Το αστείο της υπόθεσης δεν δεν είναι ότι χτυπούσαν λίγο ή πολύ λάθος σε κάποιο σημειο της κλίμακας. Είναι οτι χτυπούσαν ότι να 'ναι. πχ στα 18νμ χτυπούσε από 1 έως 9% λάθος. Ένα άλλο στα 30νμ είχε σφάλμα από 4 έως 10%. Δλδ Δε χτυπούσε κάθε φορά με το ίδιο σφάλμα! Αυτό είναι το χειρότερο. (δε πατάνε σωστά οι φλάτζες και τα καπάκια).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/04/2023 στις 11:09.
    Sent from me using a computer.

  11. #656
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έλα το βρήκα.

    https://www.motorradonline.de/ratgeb...eller-im-test/

    Βάλτε και μετάφραση, κάποια σχόλια αξίζει να τα διαβάσετε.
    Sent from me using a computer.

  12. #657
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ευχαριστώ Απόστολε. Πού χρήσιμα κι ενδιαφέροντα όσα ανέφερες και σίγουρα δίνουν άλλη διάσταση στην έννοια αγορά "ακριβού" (όχι φτηνού πιο σωστά) δυναμόκλειδου.
    Ομολογώ ότι ειδικά για την KS tools, για κάποιο λόγο είχα την αίσθηση ότι είναι αξιόπιστα τα δυναμόκλειδα που πουλά με το σήμα της.
    Παρεπιπτόντως, όπου ανέφερα για πιστοποιητικό βαθμονόμησης, αναφερόμουν κι εγώ σε πιστοποιητικό που να αφορά το S/N του συγκεκριμένου εργαλείου που αγοράζουμε στη συσκευασία (όπως πολύ εύστοχα έχεις επισημάνει κι εσύ κατά καιρούς).

  13. #658
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όταν οι καλές μάρκες (facom, norbar κτλ) έχουν δυναμόκλειδα που ξεκινούν από 200 ευρώ με τις οικονομικές σειρές της norbar να μην έχουν κάτω από 150 καταλαβαίνεις οτι δε μπορείς να πάρεις οργανο ακριβείας με 35 και 19 ευρώ ενώ ακόμα και με 80-90 θα πρέπει να υπάρξουν συμβιβασμοί.

    Η κατηγορία 70-90 ευρώ πρέπει να είναι το κατώτατο όριο για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και το χρησιμοποιεί σπάνια. Και πάλι η αγορά ειναι λαχείο. Σήμερα μπορεί να έχουμε ένα τεστ, αυριο οι περισσότερες απ' αυτές τις μάρκες θα αλλάξουν προμηθευτή και θα πουλάνε άλλα εργαλεία.

    Πολλά από τα φθηνά, για να πετύχουν χαμηλότερες τιμές κάνουν περικοπές σε διάφορους τομείς. Πχ. Τα σώματα, τα σωθικά και οι καστάνιες των εργαλείων είναι κοινές και για τα 3 μεγέθη, αλλάζοντας μόνο μήκος, καρέ και ελατήρια ανάλογα με το εύρος του καθένα. Αποτέλεσμα να παίρνεις 1/4 ή 3/8 και να είναι γκουμούτσες. Χρησιμοποιούν πολύ φθηνές και τραχιές καστάνιες, Λόγο απλής κατασκευής, τα ρυθμιστικά όσο αυξάνεις ροπή, γίνονται όλο και πιο σκληρά. Οι ενδείξεις ροπής είναι άθλιες και πολλές φορές πιο πολύ μαντεύεις που το έβαλες. Το κλείδωμα της ρύθμισης είναι προβληματικό.

    Όλα τα παραπάνω όμως δεν έχουν σχέση με την ακρίβεια που μπορεί να έχει και ίσως κάποιος που το χρησιμοποιεί σπάνια είναι αποφασισμένος να κάνει κάποιους συμβιβασμούς. Και παρ' όλα αυτά βλέπουμε δυναμόκλειδα να κόβουν δρόμο στην ποιότητα κατασκευής ΚΑΙ να κάνουν συμβιβασμούς στην ακρίβεια ΚΑΙ να μην έχουν κάτω από 80-100 ευρώ!

    Η proxon είναι γνωστή για την ποιότητα των μικροεργαλείων της και τα δυναμόκλειδα που έχει τα βγάζει χρόνια και δεν έχει κάθε χρόνο διαφορετικό. Πετυχαίνουν καλή ακρίβεια με κυριότερο κόστος το πολύ μικρό εύρος. Ουσιαστικά κόβουν τις άκρες ώστε τουλάχιστον αυτό που θα πάρεις να χτυπάει σωστά. Αποτέλεσμα, παίρνεις δυο δυναμόκλειδα και αντί να υπάρχει επικάλυψη στο εύρος κλίμακας υπάρχει κενό. Σου μένουν 5 νμ σε μια πολύ χρήσιμη περιοχή στην οποία δεν έχεις δυναμόκλειδο.

    Στα καρόλους το πολύ ακριβότερο made in germany μικρό έχει άριστη ακριβεια και πολύ καλή κατασκευή αλλά χρησιμοποιεί κοινή καστάνια με το 3/8 οπότε αν προσπαθήεις να το χώσεις στο καπάκι των βαλβίδων εξαγωγής σε μονοκύλινδρο, θα πάρεις τα 3 του γιατί δε θα χωράει ούτε να μπει, και πιθανότατα ούτε να γυρίσει. Το 3/8 χάνει λιγο στην χαμηλή κλίμακα αλλά τουλάχιστον χτυπάει σταθερά με την ίδια απόκλιση ενώ υπάρχει οβερλαπ στις κλίμακες με το μικρό που σώζουν την κατάσταση.

    Και αυτές οι δύο είναι οι καλύτερες επιλογές ανάμεσα σε 20 δυναμόκλειδα μέχρι 100 ευρώ. Όλα τα άλλα ήταν είτε λίγο είτε πολύ χειρότερα είτε ακριβότερα χωρίς να προσφέρουν κάτι παραπάνω.
    Και πάλι, δε τα λες φθηνά ενώ απαιτούν ΚΑΙ συμβιβασμούς.

    Απ' όλα τα υπόλοιπα μόνο 2 χτυπούσαν σωστά και ήταν άθλια σε όλους τους άλλους τομείς. Και μάντεψε! Ούτε αυτά ήταν φθηνά.

    Απ' τα πραγματικά φθηνά μόνο ένα έδειξε χαρακτήρα δυναμόκλειδου αλλά με βάση τον γενικό κανόνα που επικρατεί στην αγορά δυναμόκλειδου, για μένα, η αγορά του παραμένει λαχείο. Παρ' όλα αυτά, για κάποιον που νομίζει οτι μπορεί να έχει όργανο ακριβείας με κάτω των 50 ευρώ είναι η ασφαλέστερη επιλογή.
    Sent from me using a computer.

  14. #659
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έλα το βρήκα.

    https://www.motorradonline.de/ratgeb...eller-im-test/

    Βάλτε και μετάφραση, κάποια σχόλια αξίζει να τα διαβάσετε.
    Μετάφραση πως βάζουμε Αποστολη;

  15. #660
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    αυτό για κανένα μπουζί και βίδες όχι με μεγάλες ροπές αξίζει;

    https://www.skroutz.gr/s/23913030/Fo...ent_price=58.0
    μετά τις απαντήσεις σας το αγόρασα. (στα 3/8) μου έκανε εντύπωση ότι στα περισσότερα καταστήματα ήταν εξαντλημένο. δεν έχω εμπειρία από προηγούμενα δυναμόκλειδα, αλλά έχω γενική εμπειρία από διάφορα ήδη εργαλείων και αυτό μου φάνηκε αρκετά ποιοτικό. για μετρήσεις δεν ξέρω τι απόκληση μπορεί να έχει, αλλά σε διάφορα φόρα που διάβασα έλεγαν ότι είναι καλές. σίγουρα θα είναι καλύτερο από το χέρι για σφιξίματα που δεν παίζει ρόλο το (+)(-) 5% διαφορά (π.χ. να σφίξεις τις βίδες ενός αποστάτη που θέλει 25Nm)

    *https://www.pavlatos-tools.gr/Dynamo...6-30Nm-6473295
    **είχε πιστοποιητικό καλιμπραρίσματος
    Τελευταία τροποποίηση από liospi; 15/04/2023 στις 17:30.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF