Σελίδα 6 από 49 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #76
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι το 3/8 είναι 10-50, ενώ το 1/2 είναι 20-100, που (μάλλον) δε βολεύει τόσο. Εξάλλου η επαφή μου με τα εργαλεία και τις εργασίες στο μηχανάκι είναι άκρως περιστασιακή.
    Αν ασχολείσαι περιστασιακά μην πάρεις και καθόλου, εκτός κι αν δεν έχεις που αλλού να δώσεις τα χρήματα, οπότε με το 10-50 θα καλύψεις ένα σχετικά μεγάλο εύρος αλλά όχι πίσω τροχό (βλ. ρύθμιση αλυσίδας). Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς, τότε θα χρειαστείς 2, οπότε παίρνεις το ένα τώρα (για πιο μεγάλες ροπές κατά τη γνώμη μου, βλ. πάλι ρύθμιση αλυσίδας) και κάποια στιγμή αργότερα το άλλο (το μικρότερο). My 2 cents.
    Φύγαμε...

  2. #77
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δυναμοκλειδο δεν επιλεγεις απο το καρε αλλα απο το ευρος ροπων που χρειαζεσαι
    και συνηθως για να καλυψεις 10-100 σωστα χρειαζεσαι 2
    Φυσικά. Ναι, ομολογώ ότι το έθεσα κάπως μπερδεμένα.

    Δεδομένου ότι έχω καινούριο μηχανάκι πλέον και δεν το αγγίζω, όσον αφορά τη συντήρηση, θεωρώ ότι το 10-50 είναι καλύτερη επιλογή, καθώς καλύπτει όλες τις λεπτοδουλειές. Δε σκοπεύω να το χρησιμοποιώ πάνω από 1-2 φορές ανά έτος, απλά είμαι βλαμμένος και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μου κάνω ένα δώρο.

    Για τη δουλειά που το θέλω τώρα, χρειάζομαι εύρος από 22 μέχρι 88 Nm. Φαντάζομαι, αν είναι να επιλέξω μόνο ένα ΡΟΠΟκλειδο (τουλάχιστον προς το παρόν), είναι καλύτερα να είμαι πιο ακριβής στο κάτω όριο παρά στο πάνω.
    Life begins at 45°.

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Στα 3/8 με τον αντάπτορα το συνολικό ύψος είναι μεγαλύτερο απ' το 1/2.

    Το 3/8 όμως μπορεί να γίνει πολύ πιο κόμπακτ απ' το πακέτο 1/2.
    Αγοράζοντας τα καρυδάκια που απαιτούνται για τη μηχανή σου (για δυναμόκλειδο μέχρι 50 νμ δεν είναι πάνω από 3-4) έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πολύ περισσότερες εργασίες. Και δε μιλάω μόνο για ανοιγμένους κινητήρες αλλά για απλή ρύθμιση βαλβίδων, μοχλικά κτλ. Ακόμα και αν δεν αγοράσεις τίποτα έχεις αυτή την επιλογή για το μέλλον ή για όταν σου χρειαστεί.

    Αν πάρεις 1/2 δεν έχεις άλλες επιλογές. Η κεφαλή 1/2 έχει και μεγαλύτερο πάχος, όχι μόνο μεγαλύτερο ύψος (ανεξάρτητα απ' τα καρυδάκια).

    Προτείνω 3/8 με αντάπτορα χαμηλό που δε θα σου δώσει μεγάλο ύψος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d169pb2.jpg 
Προβολές:	323 
Μέγεθος:	44,4 KB 
ID:	365635

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpeg 
Προβολές:	320 
Μέγεθος:	4,8 KB 
ID:	365636
    Sent from me using a computer.

  4. #79
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Για τη δουλειά που το θέλω τώρα, χρειάζομαι εύρος από 22 μέχρι 88 Nm. Φαντάζομαι, αν είναι να επιλέξω μόνο ένα ΡΟΠΟκλειδο (τουλάχιστον προς το παρόν), είναι καλύτερα να είμαι πιο ακριβής στο κάτω όριο παρά στο πάνω.
    Τα όρια δεν έχουν την ίδια ακρίβεια με τη μέση. Σε ένα καλό δυναμόκλειδο δεν έχει να σε απασχολεί γιατί έχει φροντίσει ο κατασκευαστής να το "κόψει" ώστε η απόκλιση να είναι οσο το δυνατόν μικρότερη. Γι' αυτό δε βρίσκεις πλέον 10-110 και έχουν αντικατασταθεί όλα με το 20-100.

    Για οτιδήποτε πάνω από 50νμ πάρε 1/2 και για μέχρι 50νμ, όπως παραπάνω. Απ' τη στιγμή που οι εργασίες που κάνεις τώρα δικαιολογούν το 1/2 πάρε 20-100, έχεις και τα καρυδάκια. Αν οι ροπές που σου χρειάζονται είναι μέχρι 50 πάρε 3/8 με τον αντάπτορα που έβαλα παραπάνω.
    Sent from me using a computer.

  5. #80
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Θα έλεγα ότι μάλλον το 20-100 θα είναι πιο χρήσιμο για βασικές δουλειες στο μηχανακι (πχ βαλε-βγαλε τροχούς, ρυθμιση αλυσιδας, δαγκανες φρενων για τακακια κτλ)
    Θα σχολιάσω και αυτό γιατί και εγώ προβληματίστηκα κάποτε και ξέρω ότι πολύς κόσμος θέλει ένα μόνο δυναμόκλειδο και δεν ξέρει τι να επιλέξει.

    Αν κάποιος κοιτάξει το μανουαλ της μηχανής του θα δει ότι οι περισσότερες ροπές είναι μέσα στα 20-110.

    Αλλά..

    Οι πιο σημαντικές ροπές είναι ανάμεσα στο 10-40.

    Ειδικά για μηχανές!

    Καπάκια κινητήρα 10νμ
    Δαγκάνες 35-40
    Βαλβίδες 20
    Μοχλικό <50
    Βάσεις κινητήρα <50
    Κεφαλή <30
    Καδένα
    Δισκόπλακες 20
    Μπουζί 12
    Τάπα λαδιών 20?
    Εμπρός ανάρτηση
    Γρανάζια
    κ.α

    Οι βίδες που χρειάζονται μεγάλες ροπές που δεν τις καλύπτει ένα δυναμόκλειδο μέχρι 50νμ είναι το εμπρός γρανάζι αλυσίδας, ο λαιμός, άξονες, μπορεί να είναι η βάση του πίσω αμορτισέρ και κάποιες λίγες βίδες μέσα στον κινητήρα όπως η βίδα του στροφάλου που συγκρατεί τα γρανάζια που δίνουν κίνηση στην καμπάνα.
    Μέσα στον κινητήρα όλες οι άλλες βίδες (δίσκοι, καμπάνα κ.α) είναι μέχρι 40-50νμ και πιο κάτω.

    Επίσης για τις περισσότερες βίδες που ανέφερα παραπάνω, η μεγάλη κεφαλή (και το μεγάλο καρυδάκι) ενός δυναμόκλειδου 1/2 θα είναι πρόβλημα.

    Σε γενικές γραμμές οι βίδες με σπείρωμα Μ 6 έως Μ 10 που έχουν οι περισσότερες μηχανές (δλδ 10αρακι κεφάλι μέχρι 17αρι) χρειάζονται ροπές από 10νμ μέχρι 40.
    Sent from me using a computer.

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα σχολιάσω και αυτό γιατί και εγώ προβληματίστηκα κάποτε ......
    Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ, παρακινούμενος όμως από αυτό που έγραψες Απόστολε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να κάνει βασικές δουλειές στο μηχανάκι δεν θα κοιτάξει καπάκια και βάσεις κινητήρα!
    Για τα μπουζί και τις βαλβίδες, θέλω κάποιος που βάζει ροπόκλειδο σε V2 να μας πει πως το κάνει (χωρίς να στραβώσει το ροπόκλειδο σε σχήμα S με χρήση οξυγόνου). Σε πολλά είναι αδύνατο να βάλεις ροπόκλειδο με κλειστό άκρο ακόμη και στην τάπα του λαδιού....
    Προσωπικά μιλώντας, άξονες τροχών και δαγκάνες-δισκόπλακες θέλω να μου καλύπτει το ροπόκλειδο. Αν οι δαγκάνες σφιχτούν με 36 αντί 32 Nm έπειδή είναι στο κάτω όριο του 20-100, sorry αλλά δεν κάηκε και ο κόσμος.. Με την ίδια λογική, το 10-50 δε μου κάνει όταν χρειάζεται να σφίγω με 5Nm τα ρουλεμάν του μπροστινού στην αλλάγή τους..

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Οποιος ξερει,ποιες εταιριες βγαζει τετοιους ανταπτορες χαμηλου προφιλ ?
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  8. #83
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ, παρακινούμενος όμως από αυτό που έγραψες Απόστολε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να κάνει βασικές δουλειές στο μηχανάκι δεν θα κοιτάξει καπάκια και βάσεις κινητήρα!
    Για τα μπουζί και τις βαλβίδες, θέλω κάποιος που βάζει ροπόκλειδο σε V2 να μας πει πως το κάνει (χωρίς να στραβώσει το ροπόκλειδο σε σχήμα S με χρήση οξυγόνου). Σε πολλά είναι αδύνατο να βάλεις ροπόκλειδο με κλειστό άκρο ακόμη και στην τάπα του λαδιού....
    Προσωπικά μιλώντας, άξονες τροχών και δαγκάνες-δισκόπλακες θέλω να μου καλύπτει το ροπόκλειδο. Αν οι δαγκάνες σφιχτούν με 36 αντί 32 Nm έπειδή είναι στο κάτω όριο του 20-100, sorry αλλά δεν κάηκε και ο κόσμος.. Με την ίδια λογική, το 10-50 δε μου κάνει όταν χρειάζεται να σφίγω με 5Nm τα ρουλεμάν του μπροστινού στην αλλάγή τους..
    Ο αντίλογος λέει οτι για τροχούς, δαγκάνες κλπ αρκεί κι ενα εκπαιδευμένο χέρι σε συνδυασμό με το κατάλληλο εργαλείο, κι εννοώ και κατάλληλου μήκους.
    Για χαμηλότερες ροπές και ακρίβεια το χρειάζεσαι πιο πολύ το ροπόκλειδο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Οποιος ξερει,ποιες εταιριες βγαζει τετοιους ανταπτορες χαμηλου προφιλ ?
    facom beta stahlwille έχουν αλλά είναι ακριβοί. Ks tools toptul και άλλες φθηνότερες μπορεί να έχουν επίσης. Θα ξεκινούσα από βράτη και φακομ.
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ, παρακινούμενος όμως από αυτό που έγραψες Απόστολε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να κάνει βασικές δουλειές στο μηχανάκι δεν θα κοιτάξει καπάκια και βάσεις κινητήρα!
    Για τα μπουζί και τις βαλβίδες, θέλω κάποιος που βάζει ροπόκλειδο σε V2 να μας πει πως το κάνει (χωρίς να στραβώσει το ροπόκλειδο σε σχήμα S με χρήση οξυγόνου). Σε πολλά είναι αδύνατο να βάλεις ροπόκλειδο με κλειστό άκρο ακόμη και στην τάπα του λαδιού....
    Προσωπικά μιλώντας, άξονες τροχών και δαγκάνες-δισκόπλακες θέλω να μου καλύπτει το ροπόκλειδο. Αν οι δαγκάνες σφιχτούν με 36 αντί 32 Nm έπειδή είναι στο κάτω όριο του 20-100, sorry αλλά δεν κάηκε και ο κόσμος.. Με την ίδια λογική, το 10-50 δε μου κάνει όταν χρειάζεται να σφίγω με 5Nm τα ρουλεμάν του μπροστινού στην αλλάγή τους..
    Δεν υπάρχει κανένα δυναμόκλειδο που μπορει να κάνει τα πάντα ακόμα και αν οι ροπές ειναι εντός των δυνατοτήτων του. Αν γινόταν αυτό δε θα υπήρχαν τόσα διαφορετικά ούτε θα υπήρχαν δυναμόκλειδα χωρίς κεφαλή που παίρνουν ανοιχτά άκρα ή πολύγωνα άκρα ή σπαστές κεφαλές ή κεφαλές χωρίς καστάνια κτλ.

    Και μετά χρειάζεσαι τα κατάλληλα εργαλεία. Οι 5μμ αλλεν της κεφαλής στη μηχανή μου χρειάζονται άλλεν πάνω από 100μμ το οποίο χρειάζεται να είναι 2 επιπέδων πάχους ώστε να μεταφέρει σωστά τη ροπή. Μια εξωτερική βίδα για ένα καπάκι μπορεί να χρειάζεται καρυδάκι με κεφαλή μπίλιας που δεν έχουν όλοι. Ή ανοιχτό άκρο που μπαίνει σε καρέ!

    Νομίζω πως η ρύθμιση βαλβίδων και οι αλλαγές δίσκων ειναι μέσα στις βασικές εργασίες που αν δεν μπορείς να τις κάνεις σήμερα ίσως το κάνεις αργότερα ή ίσως το κάνεις με τη βοήθεια ενός φίλου. Και όπως είπε ο σαπίλας είναι σημαντικότερο να μεταφέρεις σωστά τις μικρές ροπές παρά τις μεγάλες. Οι δαγκάνες αν δε σφιχτούν με δυναμόκλειδο δε θα σφιχτούν στα 36 αντί για τα 32 αλλά 1ον μπορεί να σφιχτούν στα 25 που είναι επικίνδυνο ή στα 50 που μπορεί να προκαλέσει ζημιά. Πόσοι έχουν πρόβλημα με τάπες λαδιών και καταστρέφουν τα κάρτερ?

    Ναι και ο άξονας θέλει σωστό σφίξιμο αλλά με λίγο εμπειρία μπορείς να πετύχεις σωστό σφίξιμο. Αλλά ακόμα και αν το σφίξεις παραπάνω δε θα γίνει και τίποτε τραγικό.

    Οι βίδες στα δισκόφρενα δεν είναι τόσο απλές στο σφίξιμο όσο νομίζουν κάποιοι. Αν δεν έχουν όλες την ίδια ροπή αυτές που έχουν την μικρότερη είναι εντελώς χαλαρές, γιατί το δίσκο τον πιέζουν οι υπόλοιπες. Αν έχουν όλες την ίδια ροπή ούτε θα ξεβιδωθούν επειδή κάποιες είναι χαλαρές ούτε θα χαλάμε τα κεφάλια από 5μμ αλλεν σε υπερβολικά σφιγμένες βίδες.

    Στις δαγκάνες το ίδιο, αν η μια σφιχτεί με το χέρι στα 30 και η άλλη στα 40 τότε η πρώτη πατάει στα 20. Οπότε συνεχίζουμε εναλλάξ μέχρι να φτάσουμε στα 50. Έτσι σπάμε και τα μπουλόνια στα αμάξια.

    Δε μίλησα καθόλου για έλλειψη ακρίβειας στο δυναμόκλειδο. Ένα καλό δυναμόκλειδο προσφέρει παραπάνω απ' την απαιτούμενη ακρίβεια για τις εργασίες που μιλάμε. Ακόμα και ένα φθηνότερο που ναι μεν μπορεί να μην χτυπάει στη ρύθμιση αλλά χτυπάει συνέχεια με την ίδια απόκλιση πάλι μας κάνει σε πολύ μεγάλο ποσοστό όσων κάνουμε.


    Όταν λέμε 20-100 vs 10-50 κάνουμε το λάθος να νομίζουμε ότι απ' τα 20 μέχρι τα 50 και τα δυο θα κάνουν τις ίδιες δουλειές. Δεν είναι έτσι. το 1/2 θα κάνει λιγότερες απ' τις μισές δουλειές που θα κάνει το 3/8 μέσα σε αυτό το εύρος και όσες κάνει θα τις κάνει με την μισή ευκολία. Οπότε το 3/8 είναι καλύτερο στις μικρές το 1/2 στις μεγάλες. Οπότε για μένα καλύτερα ένα 30-150 ή ένα 40-200 παρά ένα 20-100. Φυσικά αυτό απαιτεί τουλάχιστον αλλο ένα στα 3/8. Το 20-100 ίσως μπορεί να συνδυαστεί με ένα 1/4 ή 3/8 με ευρος 1-20νμ.

    Ο καθένας κρίνει με βάση τις ανάγκες του αλλά δεν γνωρίζουμε όλοι τις ανάγκες μας, ούτε ποιο θα μας βοηθήσει περισσότερο. Σχεδόν όλοι όσοι πήραν δυναμόκλειδο ανακάλυψαν ότι δεν είχαν τα κατάλληλα εργαλεία για να το χρησιμοποιήσουν.

    Edit. Λέγοντας καπάκια κινητήρα παραπάνω εννοώ τα ψευτοκάπακα των δίσκων ή των βαλβίδων ή της καδένας που θα σου δώσει το σημάδι για τη θέση του εκκεντροφόρου.
    Επίσης οι βάσεις κινητήρα θέλουν περιοδικό τσεκάρισμα (ειδικά σε μονοκύλινδρα) ή όταν όταν νιώθουμε ότι οι κραδασμοί έχουν αυξηθεί. Επίσης κάποιες λύνονται αναγκαστικά για άλλες εργασίες και όχι απαραίτητα επειδή θέλουμε να κατεβάσουμε κινητήρα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/09/2016 στις 21:27.
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ένα εκπαιδευμένο χέρι μπορεί να κάνει πολλές απ' τις παραπάνω εργασίες χωρίς δυναμόκλειδο αλλά να είστε σίγουροι ότι κάποιος χωρίς εμπειρία θα σφίξει όλες τις βίδες πολύ παραπάνω απ' το κανονικό. Τουλάχιστον το διπλάσιο απ' ότι χρειάζονται!
    Sent from me using a computer.

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Εγώ που έχω Britool (made in England) 5-33 Nm για 3/8" από τα τέλη 1970's αρχές 1980's ποιό να πάρω από τα Νorbar: Το 20-100 Nm και από ποιά σειρά? Θα ήθελα κάτι σε 30-120 Νm....

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Εγώ που έχω Britool (made in England) 5-33 Nm για 3/8" από τα τέλη 1970's αρχές 1980's ποιό να πάρω από τα Νorbar: Το 20-100 Nm και από ποιά σειρά?
    Ότι πάρεις από Norbar θα είναι από τη νέα σειρά, αυτή που ο ρυθμιστής είναι όλη η χειρολαβή. Όπως είναι και τα Facom. Μη πάρεις τη παλιά σειρά σαν το δικό μου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ότι πάρεις από Norbar θα είναι από τη νέα σειρά, αυτή που ο ρυθμιστής είναι όλη η χειρολαβή. Όπως είναι και τα Facom. Μη πάρεις τη παλιά σειρά σαν το δικό μου.
    Σκεφτόμουν αυτό: http://www.stereotiki.gr/store4/brit...25-135-nm.html

    αλλά δεν ξέρω τί παίζει με Britool τώρα; Είναι μαντεγκλα (made in England) ή έχει σχιστά μάτια και κοτσίδα;

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ένα εκπαιδευμένο χέρι μπορεί να κάνει πολλές απ' τις παραπάνω εργασίες χωρίς δυναμόκλειδο αλλά να είστε σίγουροι ότι κάποιος χωρίς εμπειρία θα σφίξει όλες τις βίδες πολύ παραπάνω απ' το κανονικό. Τουλάχιστον το διπλάσιο απ' ότι χρειάζονται!
    Γνωρίζω τουλάχιστον 5 ιδιοκτήτες aprilia Mille/Tuono Factory που φοράνε Ohlins μπροστινό (αντί για Showa που φοράνε τα απλά) να τραβάνε τα μαλλιά τους, εξαιτίας σπασμένης μπότας στο Ohlins που έγινε από καργάρισμα των βιδών που ασφαλίζουν τον άξονα, συνήθως από λαστιχάδες.

    Στα Showa σφίγγουν με 2,5kg όταν τα Ohlins θέλουν 1,2kg... Ζημιά γύρω στο 500άρικο αν θυμάμαι καλά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 6 από 49 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF