Σελίδα 7 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Σκεφτόμουν αυτό: http://www.stereotiki.gr/store4/brit...25-135-nm.html

    αλλά δεν ξέρω τί παίζει με Britool τώρα; Είναι μαντεγκλα (made in England) ή έχει σχιστά μάτια και κοτσίδα;
    Δε μου φαίνεται ότι είναι ασιατικό. Για σίγουρα κάνε μια ερώτηση στο GJ. Πάντως τα Norbar είναι made in England και τα Facom made in Italy νομίζω. Γιατί να πας για ψώνια 500χλμ μακρυά για κάτι που το βρίσκεις φθηνότερα και καλύτερης ποιότητας 20 χλμ από το σπίτι σου. Αν θέλει καλυμπράρισμα θα τρέχεις Σαλόνικα;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Σίγουρα αν και Θεσαλλονίκη έχει δρομολόγιο πάνω κάτω κάθε μέρα στην εταιρία. Στα 200+ είναι ακριβούτσικο αλλά θέλω κάτι καλό. Στο εύρος που θέλω παίζει και λίγο φτηνότερο αυτό: http://toolsforlife.gr/component/vir...CE%B7?Itemid=0

    Αλλά μάλλον είναι παλαιό μοντέλο, έχει όμως καστάνια.... Τι γνώμη έχουμε για αυτό;

  3. #93
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Εγώ που έχω Britool (made in England) 5-33 Nm για 3/8" από τα τέλη 1970's αρχές 1980's ποιό να πάρω από τα Νorbar: Το 20-100 Nm και από ποιά σειρά? Θα ήθελα κάτι σε 30-120 Νm....
    Υπάρχει και 30-150!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ότι πάρεις από Norbar θα είναι από τη νέα σειρά, αυτή που ο ρυθμιστής είναι όλη η χειρολαβή. Όπως είναι και τα Facom. Μη πάρεις τη παλιά σειρά σαν το δικό μου.
    Η norbar έχει δυο βασικές σειρές, την ΤΤ και την Profesional. Στα ΤΤ γυρίζει μόνο το πίσω μέρος, καλά τα λέω ή βγήκε καινούριο μοντέλο? Στα profesional γύριζε μόνο το πίσω αλλά στα καινούρια γυρίζει όλη η λαβή.

    Τώρα σε αυτα που δε γυρίζει όλη η λαβή υπάρχουν δυο μοντέλα. Σε αυτά που στο πίσω μέρος βγαίνει ένας μοχλός για να σε βοηθάει να το γυρίσεις ο οποίος όταν είναι κλειστός λειτουργεί και σαν ασφάλεια και στα καινούρια όπου υπάρχει μόνο ένας περιστροφικός διακόπτης για ασφάλεια.
    Τα πρώτα λειτουργούν με τον παλιό τρόπο και όσο ανεβαίνει η ροπή τόσο δυσκολότερο είναι να γυρίσει ενώ στα δευτερα ανεξάρτητα απ' την ροπή γυρίζει το ίδιο εύκολα σε όλη την κλίμακα. Επίσης απ' την μικρή εως τη μέγιστη ροπή χρειάζονται πολύ λιγότερες περιστροφές.

    Αυτό εδώ αν έχει τον ίδιο μηχανισμό με την παλιά σειρά profesional. Είχα τέτοιο και δε μου άρεσε. Μετά τη μέση δυσκόλευε το γύρισμα και ήθελε πολλές στροφές.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	15,2 KB 
ID:	367511

    Αυτό εδώ είναι το καινούριο και χρειάζεται ελάχιστες στροφές και μάλιστα με την ιδια μικρή δύναμη σε όλη την κλίμακα. Και τα δυο που έχω τώρα είναι τέτοια και είναι πανευκολα και πολύ γρήγορα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpeg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	3,7 KB 
ID:	367512


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Σκεφτόμουν αυτό: http://www.stereotiki.gr/store4/brit...25-135-nm.html

    αλλά δεν ξέρω τί παίζει με Britool τώρα; Είναι μαντεγκλα (made in England) ή έχει σχιστά μάτια και κοτσίδα;
    Να πάρεις είτε norbar TT (Αυτά στις φωτό παραπάνω είναι ΤΤ) είτε facom. H norbar έχει και την profesional σειρά που είναι πιο ακριβή, η facom έχει μία σειρά.

    Ta facom είναι πιο ακριβά απ' τα ΤΤ αλλά ο Βράτης εχει εξηγηθεί με πολύ special τιμή στα μέλη του moto. Ότι και να πάρεις είναι παραπάνω από μια χαρά.
    Και στους δύο μπορείς να πας το παλιό σου δυναμόκλειδο να στο μετρήσουν να δεις τι ακρίβεια έχει και απ' τη στιγμή που θα πάρεις καινούριο απ' τον ίδιο δε θα πληρώσεις (ο βράτης το είχε προτείνει και χωρίς να πάρεις καινούριο). Και στους δύο μπορείς να μετρήσεις μετά από χρόνια αυτό που θα πάρεις και να αναλάβουν το calibration αν χρειαστεί.
    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ψαχτείς παραπάνω για τα britool.
    Sent from me using a computer.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ΟΚ. Ποιά εταιρία έχει 30-150 Nm? Gedore DMK 200 λές ή κάτι άλλο?
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 19/09/2016 στις 16:57.

  5. #95
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζω τουλάχιστον 5 ιδιοκτήτες aprilia Mille/Tuono Factory που φοράνε Ohlins μπροστινό (αντί για Showa που φοράνε τα απλά) να τραβάνε τα μαλλιά τους, εξαιτίας σπασμένης μπότας στο Ohlins που έγινε από καργάρισμα των βιδών που ασφαλίζουν τον άξονα, συνήθως από λαστιχάδες.

    Στα Showa σφίγγουν με 2,5kg όταν τα Ohlins θέλουν 1,2kg... Ζημιά γύρω στο 500άρικο αν θυμάμαι καλά.
    Ακόμα και άνθρωποι που δουλεύουν σε συνεργεία σφίγγουν τις βίδες λες και δεν υπάρχει αύριο. Όταν είπα εκπαιδευμένο χέρι δεν εννοούσα απαραίτητα επαγγελματία! Οι ροπές πάνε ανάλογα με το μέγεθος του μπουλονιού που υπάρχει κάτω απ' το κεφάλι της βίδας. Πχ όλες οι Μ6 (6mm μπουλόνι, 10mm κεφάλι εξάγωνο, 5mm κεφάλι άλλεν) χρειάζονται τις ίδιες ροπές. Αν ο κατασκευαστής ήθελε να σφίξει πολυ αυτή η βίδα, θα έβαζε Μ8.

    Οι βίδες σε νευραλγικά σημεία πρέπει να σφίγγονται με δυναμόκλειδο εκτός και αν κάποιος κάνει συνέχεια μια δουλειά και ξέρει πολύ καλά τι κάνει και τι χέρι έχει. Αλουμίνια, μαγνήσια και λοιπά υλικά που είναι πιο ευαίσθητα δε σηκώνουν λάθη. Στο αλουμίνιο πχ θέλει προσοχή ακόμα και αν βιδώνεις με δυναμόκλειδο (το βίδωμα πρέπει να γίνεται αργά ειδικά αν η βίδα είναι μικρή).

    Οι λαστιχάδες θέλουν πολύ ξύλο με τα αερόκλειδα. Κάθε φορά που το πάω τους λέω να το σφίξουν με το χέρι χωρίς να τανιστούν πολύ γιατί δεν χρειάζεται πολύ σφίξιμο αυτός ο αξονας.
    Κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει λαστιχάδικο χωρίς δυναμόκλειδο.
    Sent from me using a computer.

  6. #96
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    ΟΚ. Ποιά εταιρία έχει 30-150 Nm?
    Η norbar.
    Sent from me using a computer.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η norbar.
    Αυτό;

    http://eshop.pikounistools.gr/%CE%B4...-2-detail.html

  8. #98
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Ναι αλλά πρέπει να έχει και απ' τη σειρά profesional. Αυτό που έβαλες είναι με τον καινούριο μηχανισμό ρύθμισης, κάπου γράφει και τις μέγιστες στροφές που χρειάζεται απ' την πιο μικρή ρύθμιση μέχρι το τέρμα. Καθ' όλη τη διάρκεια η ένταση στην περιστροφική ροδέλα στο πίσω μέρος δεν αλλάζει.

    Ο μισκιν πρέπει να έχει το παλιότερο μοντέλο ΤΤ και αν η λειτουργία του είναι ιδια με το παλιό profesional που είχα, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο στη ρύθμιση.
    Sent from me using a computer.

  9. #99
    Άσε που μου λασκάρει συνεχώς η αλλενόβιδα που έχει μέσα για να συγκρατεί το ρυθμιστή. Λύνεται η βίδα, φεύγει και η μπίλια που έχει, και τρέχα γύρευε. Καλά έκανε η Norbar και το άλλαξε. Ευτυχώς που είναι κοντά ο Πικούνης και πήγα και μου το έφτιαξε.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    εχω και αυτο που παρεθεσες με τον καινουργιο μηχανισμο αλλα και ενα παλιο britool. τo norbar ειναι πολυ ευκολο στην ρυθμιση του παρτο αξιζει. κι εισαι κοντα του για να το καλιμπραρεις.

    το britool που εχω ειναι παλιο και ειναι σιγουρα england για τα καινουργια της εταιρειας δεν γνωριζω.
    Γιαννης

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Βέβαια τα δικά μου είναι μάλλον σε κατηγορία vintage αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι τα britool ήταν φτηνότερα από το norbar ,χώρια που η ανάγνωση στο χερούλι είναι χάλια συγκριτικά με την κλίμακα του norbar.

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Ωραία ευχαριστώ άπαντες. Για το Hazet στο post # 92 δεν σχολιάσαμε τίποτα. Ποιός το φτιάχνει αυτό;

  13. #103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα αν και Θεσαλλονίκη έχει δρομολόγιο πάνω κάτω κάθε μέρα στην εταιρία. Στα 200+ είναι ακριβούτσικο αλλά θέλω κάτι καλό. Στο εύρος που θέλω παίζει και λίγο φτηνότερο αυτό: http://toolsforlife.gr/component/vir...CE%B7?Itemid=0

    Αλλά μάλλον είναι παλαιό μοντέλο, έχει όμως καστάνια.... Τι γνώμη έχουμε για αυτό;
    Αν και μακρυά η Γερμανία για καλυμπράρισμα, το νέο μοντέλο μου αρέσει πιο πολύ.

    5121-2CLT
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #104
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Ωραία ευχαριστώ άπαντες. Για το Hazet στο post # 92 δεν σχολιάσαμε τίποτα. Ποιός το φτιάχνει αυτό;
    Δεν υπάρχει αντιπρόσωπος να το πας για calibration και επίσης θα το πληρώσεις ακριβότερα απ' τα άλλα δυο. Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις τον αντιπρόσωπο εδώ (πχ αυτό που είπε ο μισκιν) και ειδικά επαγγελματίες όπως ο πικούνης. (ή ο βράτης πχ)

    Τι άλλο θέλεις να μάθεις αν είναι καλο το hazet?

    Από Γερμανία μεριά τα καλύτερα θεωρούνται τα stahlwille. Η gedore στα βιομηχανικά μοντέλα επισκιάζει τους πάντες (DREMOMETER). Στα απλά μοντέλα και οι τρεις έχουν κορυφαίες επιλογές.
    Η επαγγελματική σειρά της norbar δε νομίζω να υπολείπεται σε τίποτα. Τα φακομ δε τα ξέρω αλλά πιθανότατα να είναι καλύτερα από την σειρά ΤΤ (τώρα μιλάμε για επαγγελματική χρήση και 5000 κλικ σε λιγότερο από χρόνο, με 500 κλικ το χρόνο δε θα δεις διαφορά).

    Έχω χρησιμοποιήσει μόνο norbar (λίγο πολύ όλες τις σειρές) και gedore (πολλά μοντέλα). Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτε κακό για hazet και stahl. Για την gedore το μόνο που δε μου άρεσε ήταν ότι σε κάποια μοντέλα (πιθανότατα και στα καινούρια) η κεφαλή με το καρέ 3/8 έχει το ίδιο μέγεθος με την κεφαλή που έχουν τα 1/2. Η norbar έχει μικρότερες κεφαλές για όσα είναι 3/8. Τέτοιες λεπτομέρειες δε μπορώ να τις γνωρίζω για όσα δεν έχω χρησιμοποιήσει ή για όσα δε το έχω ψάξει. facom, stahl, hazet κ.α
    Τα ρυθμιστικά της gedore είναι απίστευτα εύκολα ευανάγνωστα και ακριβέστατα. Για facom και stahl δεν ξέρω λεπτομέρειες, στα hazet δε μου αρέσει πολύ ο τρόπος που μετράς την κλίμακα αλλά συνηθίζεται. Hazet και stahl (δε ξέρω για τις υπόλοιπες) έχουν και οπτική αναγνώριση όταν έρθει η επιθυμητή ροπή (δε ξέρω μοντέλα). Μερικές φορές η φασαρία του περιβάλλοντος ή ακόμα και ο θόρυβος απ' την βίδα (αν δεν έχει λάδι σε πάσα και ροδέλα) σε ξεγελά και δεν ξέρεις αν χτύπησε η βίδα ή το δυναμόκλειδο (σου έχει τύχει να κάνει κρακ κρακ η βίδα κατά το σφίξιμο? Αν όχι δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ).
    Sent from me using a computer.

  15. #105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και άνθρωποι που δουλεύουν σε συνεργεία σφίγγουν τις βίδες λες και δεν υπάρχει αύριο. Όταν είπα εκπαιδευμένο χέρι δεν εννοούσα απαραίτητα επαγγελματία! Οι ροπές πάνε ανάλογα με το μέγεθος του μπουλονιού που υπάρχει κάτω απ' το κεφάλι της βίδας. Πχ όλες οι Μ6 (6mm μπουλόνι, 10mm κεφάλι εξάγωνο, 5mm κεφάλι άλλεν) χρειάζονται τις ίδιες ροπές. Αν ο κατασκευαστής ήθελε να σφίξει πολυ αυτή η βίδα, θα έβαζε Μ8.

    Οι βίδες σε νευραλγικά σημεία πρέπει να σφίγγονται με δυναμόκλειδο εκτός και αν κάποιος κάνει συνέχεια μια δουλειά και ξέρει πολύ καλά τι κάνει και τι χέρι έχει. Αλουμίνια, μαγνήσια και λοιπά υλικά που είναι πιο ευαίσθητα δε σηκώνουν λάθη. Στο αλουμίνιο πχ θέλει προσοχή ακόμα και αν βιδώνεις με δυναμόκλειδο (το βίδωμα πρέπει να γίνεται αργά ειδικά αν η βίδα είναι μικρή).
    Εδώ θέλει μάλλον προσοχή από τον μάστορα...
    Η Showa στις βίδες που είπα, έχει Μ8 και θέλει 22 Nm, ενώ η Ohlins (στις φαινομενικά) ίδιες βάζει M6 και δίνει 12 Nm...
    Εύκολο να γίνει λάθος αν ο μαστουρας θυμάται στο περίπου πόσο είχε σφίξει ενα παρόμοιο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 7 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF