Σελίδα 36 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 26313233343536373839404146 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #526
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Μια που συζητάμε για κλίμακες, έχω ένα Rahsol - Gedore 1/2'' 40-200Nm. Αρχικά σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω για να ελέγξω ροπές σύσφιξης 45Νm και 65Νm αλλά επειδή, θεωρητικά τουλάχιστον (ειδικά η πρώτη μέτρηση), δεν είναι ότι καλύτερο σε σχέση με την αναμενόμενη ακρίβεια λ,όγω εύρους μέτρησης οργάνου, σκεφτόμουν μήπως αξίζει να κοιτάξω για αγορά σχετικά φτηνού δυναμόκλειδου στην περιοχή 20-100ΝΜ. Σε μια τέτοια περίπτωση έχει νόημα να κοιτούσα σαν οικονομική λύση κάτι σαν το παρακάτω:
    https://www.skroutz.gr/s/23521985/%C...-34323-2A.html

    ή επειδή δεν θα είναι σόι, να μείνω με τη χρήση του μεγάλου που έχω;

  2. #527
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Μια που συζητάμε για κλίμακες, έχω ένα Rahsol - Gedore 1/2'' 40-200Nm. Αρχικά σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω για να ελέγξω ροπές σύσφιξης 45Νm και 65Νm αλλά επειδή, θεωρητικά τουλάχιστον (ειδικά η πρώτη μέτρηση), δεν είναι ότι καλύτερο σε σχέση με την αναμενόμενη ακρίβεια λ,όγω εύρους μέτρησης οργάνου, σκεφτόμουν μήπως αξίζει να κοιτάξω για αγορά σχετικά φτηνού δυναμόκλειδου στην περιοχή 20-100ΝΜ. Σε μια τέτοια περίπτωση έχει νόημα να κοιτούσα σαν οικονομική λύση κάτι σαν το παρακάτω:
    https://www.skroutz.gr/s/23521985/%C...-34323-2A.html

    ή επειδή δεν θα είναι σόι, να μείνω με τη χρήση του μεγάλου που έχω;
    Μακροπρόθεσμα το φθηνό θα ξεσυγχρονιστεί -πιθανά- σε χειρότερο βαθμό. Δε θα έκανα τη δαπάνη.

  3. #528
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Και μόνο που ονομάζεται KING TΩNY με ωμέγα δεν θα το επερνα.
    Το δικό μου 40-200 GEDORE στις εργοστασιακες μετρήσεις στα δύο άκρα είχε απόκλιση μόλις 1Nm,ουσιαστικα αμελητέο.

  4. #529
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πεταμενα λεφτα....

  5. #530
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Μπορεί το συγκεκριμένο King Tony να μη λέει πολλά, δεδομένης και της τιμής του, ωστόσο η εν λόγω εταιρεία θεωρείται από τις παλιές και σοβαρές εταιρείες της Ταιβάν και λογικά τα εργαλεία της εν γένει είναι αρκετά "σοβαρά". Ο Daz που κάτι παραπάνω θα ξέρει ας επιβεβαιώσει.

  6. #531
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σοβαρο δυναμοκλειδο με 35 ευρω δεν υπαρχει
    το συγκεκριμενο υπαρχει ως φασον με απειρα ονοματα

  7. #532
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim44 Προβολή μηνύματος
    Daz καλησπέρα και απο μένα. Καινούργιος στο φόρουμ 1η φορά γράφω.Θα μπορούσες μήπως να μου πεις την γνώμη σου για την μάρκα SONIC ? Το δυναμόκλειδο που με ενδιαφέρει είναι αυτό "http://www.paraskevas-m.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=93&flypage=flypage.tpl&product_id=185&option=com_vir tuemart&Itemid=2&vmcchk=1&Itemid=2"

    Χρήση που προορίζεται είναι για τα service της μοτο μου. Αν έχεις και τπτ να προτείνεις ...ρίχτο
    Norbar που τσεκαρα δεν ειχε κατι παρόμοιο, μόνο 4-20 nm & 10-60...(θέλω και τις ροπές κατω των 10nm)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Γεια σου dim και καλως ήρθες.

    Όταν θελεις να βάλεις κάποιο λινκ να πατάς το εικονίδιο με την υδρόγειο. Δυστυχώς μόνο απ' την πλήρη προβολή και όχι απ' την προβολή για κινητά τηλέφωνα.

    Μη κοιτάς τι έχει διαθέσιμο ο πικούνης. Μπορεί να σου φέρει ότι θέλεις απ' τον κατάλογο της norbar.

    Τα sonic δεν τα ξέρω αλλά σε αυτήν την τιμή δε θα είναι άσχημο. Παρ' όλα αυτά είναι προτιμότερο να πάρεις ένα επώνυμο με καλή αντιπροσώπευση, εφ' οσον η τιμή είναι σχεδόν ίδια.
    Sent from me using a computer.

  8. #533
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2020
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.
    Τελικά κατέληξα στο SONIC 5-50 nm . To παρήγγειλα...και το περιμένω αρχές σεπτέμβρη. Ετοιμοπαράδοτο είχε 5-25 & 10-50 . Να εξηγούμε γιατί "κόλλησα" με το 5-50, γιατί κάποιος φίλος εξέφρασε την απορία. Τις ροπές απο 5-10 nm, τις θέλω για το σύστημα ψύξης της μοτο (θερμοστάτης, αντλία νερού, βίδα αλλαγής παραφλού).
    Πήγα τα είδα απο κοντά, φαίνονται αρκετά καλά σε κατασκευή, εύχρηστα, έχουν πιστοποιητικά καλιμπραρίσματος (ανα εργαλείο) και σειριακό αριθμό χτυπημένο πάνω στο εργαλείο που ταιριάζει εννοείται με αυτόν στα χαρτιά.
    Ελπίζω να βγεί καλό και να αντέξει στα χρόνια..δεν είναι και λίγα τα 127 € !!

  9. #534
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Καθόλου λίγα θα έλεγα.
    Μεγεια σου και καλοδούλευτο.
    Ωραίο φαινετε, ποια είναι η χώρα κατασκευης;

  10. #535
    Ο κατασκευαστής των Sonic δυναμόκλειδων φαίνεται να είναι η Kabo. Made in Taiwan. Είχα ένα δυναμόκλειδο Kabo, αλλά το πούλησα γιατί πήρα ένα Hazet. Όσο το είχα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος και το είχα μετρήσει στο Βράττη και ήταν σωστό στις ενδείξεις του. Παρόλο που το πήρα μτχ από ebay. Δε ξέρω πόσο το πήρες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το Norbar, εκτός αν είναι φθηνότερο, οπότε έτσι συμφέρει κάποιον που θα το χρησιμοποιεί περιστασιακά.

    http://www.kabotools.com.tw/products/2_3.html

    Αυτό ήταν το δικό μου, από κάποιον μεταπωλητή στη Γερμανία που λέγεται E-Top.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KaboTorque_5.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	420135
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 09/08/2020 στις 15:44.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #536
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2020
    Μηνύματα
    5
    http://sonic-equipment.com/en/home

    Αν δεν κάνω κάποιο λάθος Ολλανδία αγαπητέ!

  12. #537
    Μάλλον κάνεις λάθος. Ολλανδία είναι τα γραφεία της εταιρείας.
    Υπάρχουν ελάχιστα εργοστάσια στο κόσμο που κατασκευάζουν δυναμόκλειδα και δε νομίζω να είναι Ολλανδία κάποιο από αυτά. Νομίζω ότι μόνο μια εταιρεία που βγάζει άλεν υπάρχει ή υπήρχε στην Ολλανδία η Umbrako ή κάπως έτσι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #538
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2020
    Μηνύματα
    5
    Ναι μπορεί να χεις και δίκιο.
    ...τότε η προηγούμενη μου απάντηση θα πρεπε να ήταν "δεν ξέρω" !
    Δεν το ξερα οτι υπάρχουν λίγα κ συγκεκριμένα εργοστάσια που φτιάχνουν δυναμόκλειδα και οτι απο εκεί προμηθεύονται οι εκάστοτε φίρμες!
    Τέσπα , νομίζω την δουλειά μου θα την κάνω ΚΑΛΆ κ με το παραπάνω.
    Η norbar ειχε το 10-50nm (πικουνης) στα ιδια περιπου λεφτά, -10€ αν θυμάμαι καλά.
    Το μονάδικο όμως norbar 5-50nm που βρήκα...ήταν πανάκριβο!! Προφανώς απευθύνεται σε επαγγελματίες..

  14. #539
    Μια χαρά εργαλείο είναι το Kabo (Sonic), τεράστιος κατασκευαστής εργαλείων στη Taiwan. Νομίζω ότι κατασκευάζει τα γερμανοπολύγωνα καστάνιας της Stahlwille, αυτά με το κουμπί αντί για μοχλό. Επίσης κατασκευάζει δυναμόκλειδα και για άλλες εταιρείες όπως η Unior. Δεν είναι τυχαία εταιρεία.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #540
    Σε περίπτωση που γίνει χρήση ασφαλιστικού σπειρωμάτων (πχ Loctite 243) -μιά σταγόνα αρκεί- πάνω στην βίδα που πρόκειται να βιδωθεί, θα επηρεάσει τα Nm και πρέπει να τα λάβουμε υπόψιν;;

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF