Σελίδα 34 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #496
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Διάβασα όλο το thread, ομολογουμένως, καθυστερημένα, αφού είχα αγοράσει ήδη δύο δυναμόκλειδα.
    Και τα δύο της FORCE (TAIWAN), 1/4" 6-30 Nm και ένα 3/8" 20-110 Nm.

    Κλείνοντας κινητήρα, έπεσα σε "ξέρα".
    Συναντώ γαϊδουρο-ροπές, 120 Nm - 180 Nm αλλά και αριστερόστροφο παξιμάδι.
    Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

    Αρχικά έσφιξα με το χέρι και καστάνια μέχρι εκεί που μπορούσα.
    Σε τόσο μεγάλη ροπή πάω σε κάτι επώνυμο (Norbar) ή σε κάτι αντίστοιχο με τα άλλα που έχω (Force);
    Σωλήνας μέτρου και "καντάρι";
    Τα αφήνω ως έχει;

    Υπενθυμίζω, πως δεν μένω Αθήνα.

  2. #497
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    1. Δανείζεσαι.
    2 Αγοράζεις 40-200 ή 60-300. Αν ξέρεις οτι δεν πρόκειται να σου χρειαστεί τόσο μεγάλη ροπή, πάρε 40-200.
    Sent from me using a computer.

  3. #498
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Απορία :
    Έστω ότι έχουμε ένα δυναμόμετρο 8-60 Nm και έχει μήκος 50 εκ. Αν του διπλασιασουμε το μήκος πχ με σωλήνα στα 100εκ πόσο θα γίνει η κλίμακα του;

  4. #499
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    1. Δανείζεσαι.
    2 Αγοράζεις 40-200 ή 60-300. Αν ξέρεις οτι δεν πρόκειται να σου χρειαστεί τόσο μεγάλη ροπή, πάρε 40-200.
    OK, απλά σε τόσο μεγάλες ροπές αξίζει τον κόπο να πάω σε κάτι ακριβό και με μεγάλη ακρίβεια ή δεν έχει τόση σημασία;
    Δεν είναι ένα καπάκι που θα πετσικάρει, το παξιμάδι της καμπάνας και του πρωτεύοντος είναι.
    Δεν ξέρω ρωτάω;

    Το Norbar έχει τριπλάσια τιμή σε σχέση με ένα force για παράδειγμα και δεν έχω το συγκριτικό πλεονέκτημα που έχετε οι Αθηναίοι να το πάω στο κατάστημα για service/ρύθμιση κλπ.

  5. #500
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Μεγάλη ακρίβεια θέλεις στις μικρές ροπές
    Στη μεγάλη τι 120 τι 112 τι 127 δε χαλασε ο κοσμος

  6. #501
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η κλίμακα του δυναμοκλειδου δεν θα αλλάξει γιατί κόβει στη ροπή όχι στη δύναμη
    Αν το ρυθμίσεις 40 θα κόψει 40 αλλά με διπλάσιο μοχλό θα βάλεις τη μισή δυναμη

  7. #502
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    OK, απλά σε τόσο μεγάλες ροπές αξίζει τον κόπο να πάω σε κάτι ακριβό και με μεγάλη ακρίβεια ή δεν έχει τόση σημασία;
    Δεν είναι ένα καπάκι που θα πετσικάρει, το παξιμάδι της καμπάνας και του πρωτεύοντος είναι.
    Δεν ξέρω ρωτάω;

    Το Norbar έχει τριπλάσια τιμή σε σχέση με ένα force για παράδειγμα και δεν έχω το συγκριτικό πλεονέκτημα που έχετε οι Αθηναίοι να το πάω στο κατάστημα για service/ρύθμιση κλπ.
    Ούτε εγώ είμαι Αθήνα αλλά αν πάθει κάτι, προτιμώ να το στείλω Αθήνα παρά Αγγλία ή Γερμανία. Ή να το πετάξω και να πάρω καινούριο.
    Αν πάρεις το 40 -200 και όχι το 60-300, θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε περισσότερες εφαρμογές.

    Αν το force έχει μισή τιμή απ' την φθηνή σειρά της norbar τότε τι να λέμε? Πάρε norbar.

    Πάντως ότι και να πάρεις, όσο είναι καινούριο, θα είσαι κοντά στις ροπες που θέλεις, οπότε πάρε ότι θες.

    Η τελευταία πρόταση μπορεί να μη περιγράφει όργανο ακριβείας αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 02/06/2020 στις 18:46.
    Sent from me using a computer.

  8. #503
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η κλίμακα του δυναμοκλειδου δεν θα αλλάξει γιατί κόβει στη ροπή όχι στη δύναμη
    Αν το ρυθμίσεις 40 θα κόψει 40 αλλά με διπλάσιο μοχλό θα βάλεις τη μισή δυναμη
    Σωστά τα λες και συμφωνώ μαζί σου.
    Αλλά γιατί όλοι οι κατασκευαστές έχουν σημαδέψει το κέντρο της λαβής και σου προτείνουν να τραβάς από εκείνο το σημείο και όχι απ' όπου γουστάρεις?
    Sent from me using a computer.

  9. #504
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν το force έχει μισή τιμή απ' την φθηνή σειρά της norbar τότε τι να λέμε? Πάρε norbar.
    Χα χα!

    Για το 40-200 έλεγα.

    150€ το NorTorque στον Πικούνη, 55€ το Force στο "χωριό" μου!

    Λίγο ακόμα και τα εργαλεία για το μηχανάκι θα ισοφαρίσουν την αξία του.

  10. #505
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Χα χα!

    Λίγο ακόμα και τα εργαλεία για το μηχανάκι θα ισοφαρίσουν την αξία του.
    Πολύ εύκολα όμως, εγώ δεν είμαι μακριά

  11. #506
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σωστά τα λες και συμφωνώ μαζί σου.
    Αλλά γιατί όλοι οι κατασκευαστές έχουν σημαδέψει το κέντρο της λαβής και σου προτείνουν να τραβάς από εκείνο το σημείο και όχι απ' όπου γουστάρεις?
    Να τραβάς, ή να μετράς μήκος οργάνου και μήκος κέντρο κέντρο για τον τύπο με τα κατσικοπόδαρα που λέγαμε παραπάνω?

  12. #507
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

  13. #508
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν τη μέτρηση είναι πολλοί. Απ' την προέκταση που θα χρησιμοποιήσω μέχρι τον τρόπο θα χρησιμοποιήσω το δυναμόκλειδο. Που και πως εφαρμόζω τη δύναμη? Πόσο γρήγορα το γυρίζω? κ.α.

    Παρακάτω βλέπουμε το εσωτερικό ενός δυναμόκλειδου που μπορεί να κοστίζει από 50 ευρώ μέχρι 200 ανάλογα τη μάρκα. Τώρα κάποιες μάρκες, με 50ευρώ έχουν μόνο μια απλή καστάνια που αποτελείται από 3-4 κομμάτια εκ των οποίο κανένα δεν χρειάζεται να έχει ιδιαίτερη ακρίβεια, ενώ άλλες με τα ίδια λεφτά έχουν όργανα που τα διαθέτουν για μέτρηση ακριβείας. Δλδ με 50 ευρώ διαθέτουν στον πελάτη τους, στιβαρή κατασκευή, με 10αδες κομμάτια με πολύ μεγάλη ακρίβεια συναρμολόγησης, με ελατήρια που δε θα γίνουν σώβρακα μετά από μερικές χρήσεις και πάνω απ' όλα με πιστοποίηση. Ναι οκ!!!!
    Δλδ έχουν ένα τύπο να ελέγχει τα δυναμόκλειδα, να τυπώνει τα αποτελέσματα, να στέλνει πίσω αυτά που δεν πληρούν τις αυστηρές προδιαγραφές και τα υπόλοιπα να τα υπογράφει και να τα στέλνει στον πελάτη. Και όλα αυτά με 50 ευρώ για δυαναμόκλειδα 40-200.

    Δλδ η ροπή εξαρτάται απ' το που θα τοποθετήσω το χέρι μου επάνω στη λαβή και με ποιά γωνία θα πιέσω, αλλά όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα είναι λεπτομέρειες.

    Οσο για τον τύπο στις μετρήσεις, ξεχάστε τον. Ότι βγάλει η γραμμή παραγωγής! Μόνο ένα περνάει πιστοποίηση και τα υπόλοιπα τα φτιάχνουν απλά με τον ίδιο τρόπο και με τις ιδανικότερες ρυθμίσεις. Για τόσο φτάνουν τα 50 ευρώ που πουλάνε. Με λίγα λόγια, πουλάνε γουρούνι στο σακί και το αποκαλούν όργανο ακριβείας αλλά του κοτσάρουν και την πιστοποίηση που πέρασε το δείγμα.

    Τώρα πόσο κοντά είναι στην απόκλιση του δείγματος και πόσο θα είναι μετά από μερικές μετρήσεις στο 100% της κλίμακάς του, δε το ξέρει κανένας. Ούτε αυτός που το κατασκεύασε!

    Εδώ είναι τα αποτελέσματα της norbar σε κάποια δυναμόκλειδα που τα άφησε ένα μήνα με τα ελατήρια στο 100% και μετά τα μέτρησε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2020-06-03 02-21-00.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	81,4 KB 
ID:	418668
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 03/06/2020 στις 04:25.
    Sent from me using a computer.

  14. #509
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Χα χα!

    Για το 40-200 έλεγα.

    150€ το NorTorque στον Πικούνη, 55€ το Force στο "χωριό" μου!

    Λίγο ακόμα και τα εργαλεία για το μηχανάκι θα ισοφαρίσουν την αξία του.
    Μη μετράς με την αξία της μηχανής αλλά με την αξία της εργασίας!

    Όπως βλέπεις παραπάνω εγώ δε συμφωνώ με την αγορά φθηνού οργάνου ακριβείας γιατί κανείς δεν έλεγξε οτι είναι ακριβείας και γιατί ακόμα και αν το έκανα εγώ, δεν ξέρω πότε θα πάψει να ειναι.

    Καταλαβαίνω οτι 150 είναι πολλά αλλά απ' την άλλη η εργασία αυτή κοστίζει πολύ περισσότερα. Επιπρόσθετα, αφού πιάνουν τα χέρια σου, δε θα πάει χαμένο.

    Αν δε θέλεις να τα διαθέσεις, βάλε ένα σωλήνα σε μια καστάνια και τράβα με καντάρι. Θα γλιτώσεις και τα 55 ευρώ. (δεν το λέω ειρωνκά).
    Sent from me using a computer.

  15. #510
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Να πω την αλήθεια μετά από αυτά που διάβασα σε αυτό το thread κατάλαβα ότι τα 150€ δεν τελικά τόσα πολλά για όργανο ακριβείας , απλά δεν ήθελα να κάνω βεβιασμένη κίνηση και να το πάρω τώρα που καίγομαι να κλείσω κινητήρα.
    Αφού τα σκ@τωσα με τα άλλα δύο που έχω, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ελέγξω την ακρίβεια (ή την ανακρίβεια) τους.

    Είπες πιο πάνω ότι το 40-200 θα έχει μεγαλύτερο εύρος εφαρμογών από το 60-300, προφανώς εννοείς για μοτό.
    Σωστά το κατάλαβα;

    Κοιτώντας χθες τα δυναμόκλειδα μου είδα ότι το ένα από τα δύο έχει αυτοκόλλητο ελέγχου.
    Σημαίνει κάτι αυτό;
    Το ένα είναι δηλαδή ελεγμένο και το άλλο όχι;

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF