Σελίδα 49 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 39444546474849
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 734 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #721
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πιάνομαι από την κουβέντα του Αντρέα για το χέρι για να δώσω ένα παράδειγμα του πόσο ρόλο παίζει.
    Πριν από κάνα χρόνο είχα κάνει σέρβις σε ένα βεστρωμ φίλου.
    Θυμάμαι ειχ ζέστη και είχαμε φάει αρκετή ώρα ταλαιπας οπότε το μαζέψαμε άρον άρον.
    Μεταξύ άλλων είχα λύσει και ξαναδεσει τον άξονα της ρόδας πίσω.
    Καθώς φυγαμε κάνα δύο χλμ από το χώρο μου,του λέω,ρε φίλε,παμε πάλι πίσω να το σφίξω με τη σωστή ροπή να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.πεντε λεπτά θα φάμε.
    Όντως γυρίσαμε και βγάζω το κλειδί να σφίξω.
    Δεν κούνησε παρά μερικές μοίρες προτού χτυπήσει στη ροπή, ~100Νμ αν θυμάμαι καλά.
    Η εμπειρία και το χέρι,είχε βάλει τόση όση δύναμη στο σφίξιμο με την καστάνια. Δε το λέω για να κομπασω,ελπίζω να γίνεται αντιληπτό.
    Θέλω απλά να τονίσω πως γενκκα πρέπει να έχεις και μια αίσθηση των πραγμάτων.
    Όχι απλά συμφωνούμε....και γενικά με έχεις δει να δουλεύω, δεν είμαι καθόλου άμπαλος για ερασιτέχνης και αρκετά προσεκτικός. Νομίζω πως έχω την αίσθηση των υλικών.
    Το θέμα μου είναι να πάει κάτι στραβά σε κάτι που δεν ξέρω π.χ. παξυμάζι καμπάνας, δεν θέλω να κάνω ζημιά ή φθορά για κανένα λόγο.
    Αν κόψω μία βίδα στα πλαστικά καπάκια; Σχεδόν αδιάφορο
    Αν κόψω όμως καταλάθος μία βίδα από τα κάρτερ; Ή ακόμα χειρότερα, αν αρπάξει το σπείρωμα; (ρωτάω με ύφος συνομοσιολόγου)
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #722
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ω ρε Γιανν', δε σε μέμφομαι,ούτε καν .
    Όπως είπα,το διαβάζω κι εγώ με ενδιαφέρον.
    Επίσης,όπως σου λεγα και με το ττρ, είναι πάντα ενδεχόμενο σε τόσο παλιό μηχανάκι,μερικές βίδες να κοπούν/κλωτσήσουν ανεξάρτητα από το πώς θα τους φερθούμε. Υπάρχει και η κόπωση των υλικών που σε συνδυασμό με τα χρόνια και το βίο τους, σε πάνε αχαστο ταμείο για εγγυημένη αγιαστουρα νονστοπ.
    Εκεί πως να σε σώσει ακόμα και το ακριβότερο εργαλείο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #723
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ω ρε Γιανν', δε σε μέμφομαι,ούτε καν .
    Όπως είπα,το διαβάζω κι εγώ με ενδιαφέρον.
    Επίσης,όπως σου λεγα και με το ττρ, είναι πάντα ενδεχόμενο σε τόσο παλιό μηχανάκι,μερικές βίδες να κοπούν/κλωτσήσουν ανεξάρτητα από το πώς θα τους φερθούμε. Υπάρχει και η κόπωση των υλικών που σε συνδυασμό με τα χρόνια και το βίο τους, σε πάνε αχαστο ταμείο για εγγυημένη αγιαστουρα νονστοπ.
    Εκεί πως να σε σώσει ακόμα και το ακριβότερο εργαλείο;
    Εσύ μιλάς για τη χείριστη των χειροτέρων.
    Ε εκεί δεν θα σε σώσει.
    Αλλά έτσι όπως το θέτεις και αν το δεις από την ακραία μεριά, τότες τα δυναμόκλειδα είναι αχρείαστα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #724
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Εστιάζω στα μικρών ροπών,μέχρι 8Νμ.
    Αυτά λέω εξαρχής πως αναρωτιέμαι για την χρησιμότητα ντωνε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #725
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ω ρε Γιανν', δε σε μέμφομαι,ούτε καν .
    Όπως είπα,το διαβάζω κι εγώ με ενδιαφέρον.
    Επίσης,όπως σου λεγα και με το ττρ, είναι πάντα ενδεχόμενο σε τόσο παλιό μηχανάκι,μερικές βίδες να κοπούν/κλωτσήσουν ανεξάρτητα από το πώς θα τους φερθούμε. Υπάρχει και η κόπωση των υλικών που σε συνδυασμό με τα χρόνια και το βίο τους, σε πάνε αχαστο ταμείο για εγγυημένη αγιαστουρα νονστοπ.
    Εκεί πως να σε σώσει ακόμα και το ακριβότερο εργαλείο;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Εσύ μιλάς για τη χείριστη των χειροτέρων.
    Ε εκεί δεν θα σε σώσει.
    Αλλά έτσι όπως το θέτεις και αν το δεις από την ακραία μεριά, τότες τα δυναμόκλειδα είναι αχρείαστα.
    Αυτός είναι ο λόγος που σε εκτεταμένες επισκευές μοτέρ, αλλάζουν και οι βίδες που ενώνουν τα επι μέρους τμήματά του.
    Όλα τα sevice manual to αναφέρουν αν δεν κάνω λάθος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #726
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.133
    Γιαυτό είχα την ιδέα να διαβάσω όλο το βιβλίο πριν κάνω αγορά στο οτιδήποτε
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #727
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    423
    Προσωπικα ο λογος που πηρα δυναμοκλειδο ειναι γιατι ακομη θεωρω τον εαυτο μου ασχετο. Δεν δουλευω σε μοτο αλλα στα αμαξια μου. Οι μισες βιδες στο χωρο μηχανης ειναι 10Νμ, οκ εχω μια σχετικη αισθηση αλλα νιωθω καλυτερα πχ να βιδωνω τις αλλενοβιδες που πιανουν στο αλουμινενιο ψευτοκαπακο του μοτερ με δυναμοκλειδο. Εδω βρηκα κανα δυο που ο μηχανικος ο χερας τις ειχε ματσακονιασει, δηλαδη τις ειχε παρασφιξει και κλώτσησαν. Επισης βρηκα βιδες που ειχαν σφιχτει λιγότερο απο τη ροπή που έπρεπε, πχ στην αναρτηση..

    Εκει που επισης χρησιμοποιω δυναμοκλειδο ειναι για τα 3.5Νμ που θελουν τα σφιγκτηρακια σωληνων, και εκει εχω βρει λυμμένα με αποτελεσμα να χανει ο σωληνας... Αλλα και κάποιες φορες το σφιγχτηρακι εχει λυσει/δεσει τοσες φορες που εχει γινει σώβρακο, εκει κατευθειαν το πετάω και βάζω καινούργιο.. Σε αυτά με το χέρι ή θα τα σφίξω παραπανω ή λιγότερο, ποτέ οσο πρέπει. Συνηθως το σφίγγεις λιγότερο απο φόβο και χαλαρώνει μετα απο καιρο...

  8. #728
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Μιλώντας για τον εαυτό μου, όταν πριν περίπου 1,5 χρόνο αγόρασα το πρώτο δυναμόκλειδο και είδα πόσο σφίξιμο σημαίνει στην πραγματικότητα τα 10 ή 12 ΝΜ πχ, συνειδητοποίησα ότι γενικά έσφιγγα με το χέρι με σαφώς λιγότερα ΝΜ από όσο μπορεί να νόμιζα ο ίδιος ότι σφίγγω.
    Επίσης ομολογώ ότι ακόμα και με το δυναμόκλειδο, κάποιες φορές έχω τον φόβο μήπως παρασφίγγω κι έχουμε παρατράγουδα, απλά επειδή εφαρμόζοντας στην πράξη με δυναμόκλειδο τις αναγραφόμενες στα manuals ροπές σε διάφορες βίδες εξακολουθώ (σαν αίσθηση όσο σφίγγω) να θεωρώ τα σφιξίματα κάπως υπερβολικά.
    Κάπου στο φόρουν είχα διαβάσει (αν το θυμάμαι σωστά ως διατύπωση) ότι αρκετές φορές να φοβόμαστε μήπως οι βίδες τελικά κλωτσήσουν όταν χρησιμοποιούμε δυναμόκλειδο... Πριν την αγορά του δυναμόκλειδου δεν μπορούσα να το χωνέψω αυτό. Πλέον μπορώ να καταλάβω ότι αυτή η κουβέντα μπορεί να είναι σωστή.
    Και μιλάω για σωστά δυναμόκλειδα (Norbar εν προκειμένω, με ελάχιστη χρήση, άρα όχι άμεση ανάγκη για καλιμπράρισμα).
    Προφανώς έχει μεγάλη σημασία και η κατάσταση της βίδας (καινούρια, ταλαιπωρημένη, οξειδωμένη κλπ) αλλά και τα υλικά που κατά περίπτωση συσφίγγονται (αλουμίνιο, χάλυβες διαφόρων τύπων, μαντέμια κλπ), όπως και η κρισιμότητα της σύσφιξης (πχ αν είναι σύσφιξη για επίτευξη στεγανότητας, αποφυγή χαλάρωσης/περιστροφής βλ. πίσω άξονας κλπ).

  9. #729
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Αμα βιδωσω μια βίδα εξαγωνη 4.8 και μια 12.9 με την ίδια ροπή στο δυναμοκλειδο η πίεση στα συναρμοζομενα κομμάτια είναι η ίδια;

  10. #730
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αμα βιδωσω μια βίδα εξαγωνη 4.8 και μια 12.9 με την ίδια ροπή στο δυναμοκλειδο η πίεση στα συναρμοζομενα κομμάτια είναι η ίδια;
    Αν είναι ίδιες και αντέχουν την ροπή που θέλεις και οι δύο ναι.

  11. #731
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Λογικά βιδωνοντας την 4.8 το δυναμοκλειδο θα χτυπήσει λίγες μοίρες αργότερα.

  12. #732
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    201
    Εγώ απ' την άλλη θεωρώ πως ειδικά σε αυτές τις μικροροπες είναι που χρειάζεται περισσότερο το ροποκλειδο. Μιλάω φυσικά για βίδες σε σημεία του μοτερ που αν κλωτσήσουν κλαις με λυγμούς!!! Δεν μιλάω για βίδα που κρατάει ένα πλαστικό πχ ή βίδα ενός σφιγκτήρα. Και εγώ ψιλό άσχετος δηλώνω χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου ροποκλειδο. Κλείνω τα μάτια, κάνω το σταυρό μου και εύχομαι για το καλύτερο!!! 2 φορές που έχω πάρει σπείρωμα στο χέρι ήταν βίδες 8-10 νούμερο που ήθελαν 7Νm-10Nm ροπή...

  13. #733
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Λογικά βιδωνοντας την 4.8 το δυναμοκλειδο θα χτυπήσει λίγες μοίρες αργότερα.
    Λογικά αυτές οι μοίρες δεν θα συμβάλουν στην σύσφιξη εάν θεωρήσουμε ότι οφείλονται σε διαφορά στο μέτρο ελαστικότητας.
    Το κρίσιμο κατά τη γνώμη μου είναι το κλικ να γίνει την ώρα που περιστρέφουμε.

  14. #734
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Κάτι ξέρει ο Ιάπωνας που βάζει βίδες της πλάκας στα πλαϊνά καπάκια του κινητήρα.

Σελίδα 49 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 39444546474849

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF