Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 189

Θέμα: Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EfthimisK Προβολή μηνύματος
    Ναι,καταλαβα τι λες.Τα kabo τι ειναι?
    H εταιρία στην Ταιβάν που τα βγάζει.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    H εταιρία στην Ταιβάν που τα βγάζει.
    Σιγουρα ομως,θα εχει διαφορα η ποιοτητα,σε σχεση με αυτα που βγαζει για την stahl.
    Ετσι δεν ειναι;

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    EfthimisK νομίζω οτι δεν υπάρχει κάποια ερώτηση για κλειδιά καστάνιας που δεν την έκανες.
    Και βασικά, καλά έκανες.

    Αλλά κάποια πράγματα δε μπορούν να απαντηθούν ούτε μπορεί να μεταδοθεί η εμπειρία χρήσης. Πόσο μάλλον αν συμπεριλάβουμε το γεγονός οτι κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά και σε άμεση εξάρτηση με την εμπειρία μας και το αντικείμενο που ασχολούμαστε.

    Μπορώ να αναφερθώ σε 1002 λεπτομέρειες και σε κάνω να πελαγώσεις σε βαθμό που τίποτα δε θα σε καλύπτει. Ανεξαρτήτως τιμής. Ρίξε μια ματιά στο θρεντ με τις καστάνιες να δεις πόσες διαφορετικές παραμέτρους πρέπει να συμπεριλάβεις για να βρεις αυτό που ίσως είναι ιδανικό για σένα (και μόνο για σένα).

    Το κουμπί στο πλάι (όπως έχουν τα stahl) μπορεί να αποτελεί πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις αλλα ο διακόπτης επάνω (όπως των gedore - carolus - κ.α) μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα σε άλλες. Ή ίσως σε εσένα κανένα απ' τα δυο συστήματα να μην σου δημιουργεί πρόβλημα και να βρίσκεις το κουμπί των stahl πιο εύκολη και γρήγορη επιλογή για την αλλαγή στην καστάνια.

    Τα gedore μπορεί να έχουν αυτή την ιδιομορφία που περιέγραψα παραπάνω, στη λειτουργία του κουμπιού, αλλά για τον ίδιο λόγο η καστάνια τους είναι πιο ομαλή από κάποια ταιβανέζικα. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα που δουλεύω και σε αμάξια και βάζω το κλειδί σε σημεία που το χέρι με δυσκολία χωράει και θέλω να ξεβιδώσω τη βίδα τόσο ώστε στο τέλος να τη γυρίσω με το δάχτυλο και να φύγει. Αν η καστάνια δεν είναι ομαλή (back drag) τότε από κάποιο σημείο και μετά, κάνεις το κλειδί μπρος πίσω και αντί να ξεβιδώνει η βίδα, αυτή μια βιδώνει μια ξεβιδώνει.

    Κάποια ταιβανέζικα άριστης ποιότητας, μπορεί να έχουν περισσότερα δόντια αλλά για τον ίδιο λόγο το back drag είναι αυξημένο. Διότι όσο περισσότερα δόντια έχει μια καστάνια, τόσο πιο ισχυρά ελατήρια χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά. Απ' την άλλη, όσο λιγότερα έχει, τόσο μεγαλύτερο τόξο χρειάζεται να διαγράψει το κλειδί. Και αν ο χώρος είναι περιορισμένος, τόσο λιγότερο θα γυρίσει τη βίδα, σε δεδομένο τόξο.
    Αλλά αυτά που έχουν περισσότερα δόντια, έχουν και μεγαλύτερη αντοχή. Αλλά παράλληλα, είναι πιο επιρρεπή στη βρωμιά.

    Τα gedore έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορείς να τα ανοίγεις και να τα καθαρίζεις και να τα λαδώνεις, πράγμα αρκετά σημαντικό για την ομαλή λειτουργία της καστάνιας αλλά και πάλι σε κάποιο μη επισκευάσιμο, υπάρχει τρόπος να το κάνεις να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.

    Κοιτάω τις τιμές που έχουν τα gedore και αν και δε θυμάμαι πόσο πήρα τα δικά μου, για ένα πράγμα είμαι σίγουρος. Δε τα πήρα ούτε κατά διάνοια κοντά σε τέτοια ποσά που ζητάνε σήμερα. Θα ήθελα να πάρω το 16 και το 18 που δε να τα έχω και δε το σκέφτομαι καν να δώσω 50 ευρώ για δυο κλειδιά.

    Εχω κλειδιά λιωμένα στη δουλειά απ' τις παλιές παρτίδες της gedore που ήταν rebranded ταιβανέζικα (μάλλον gearwrench) και είναι παραπάνω από μια χαρά. Φυσικά και αυτά ήταν πανάκριβα αλλά είμαι σίγουρος οτι και όσα έγραφαν επάνω gearwrench δε θα ήταν χειρότερα. Όταν αγοράζεις rebranded (πχ stahl, hazet) πληρώνεις ΚΑΙ την μεταπώληση. Μπορεί να πληρώνεις και τον αυστηρότερο ποιοτικό έλεγχο έλεγχο που μπορεί να επέβαλε η gedore στον εκάστοτε κατασκευαστή ή την ιδιαίτερη σχεδίαση που μπορεί να ζήτησε η stahl. Αλλά το σίγουρο είναι οτι τα παραπάνω λεφτά που δίνεις, δεν έχουν άμεσο αντίκρισμα στην ποιότητα που παίρνεις.

    Ναι τα stahl είναι πολύ καλά. Ναι μπορεί να είναι καλύτερα απ τα gearwrench ή τα kabo. Αλλά είναι λίγο καλύτερα και πολύ ακριβότερα. Και όχι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντιπροσωπεία να επιστρέψεις ένα χαλασμένο κλειδί.
    Αλλά απ' την άλλη, αν δε το πιάσω το kabo στο χέρι μου, δε μπορώ να ξέρω πόσο καλό είναι. Αλλά το stahl χωρίς να το πιάσω στο χέρι μου, ξέρω οτι είναι πολύ καλό.

    Εχω παλιές σειρές ταιβανέζικα carolus που είναι άριστα. Εχω ένα ταιβανέζικο kobalt που είναι άθλιο. Οι καινούριες σειρές carolus μπορεί να είναι το ίδιο άθλιες με το cobalt ή το ίδιο καλές με τα παλιά carolus. Αλλά το σίγουρο είναι οτι τα παλιά carolus (ίσως και τα καινούρια), μαζί με τα gearwrench και άλλες μάρκες, θα σε καλύψουν πλήρως και βάση της χρήσης που θα τους κάνεις, δε θα καταλάβεις διαφορά απ' τα stahl. Και θα τα πληρώσεις μισή τιμή απ' τα stahl.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/05/2021 στις 01:27.
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν σε αρρωσταίνουν τα stahl και τα gedore, πάρτα. Αλλιώς υπάρχουν και πιο φθηνές και πολύ καλές επιλογές. Και αν δε δουλεύεις σε αμάξια, τότε θα σε καλύψουν μια χαρά και τα φθηνότερα. Η χρήση ενός κλειδιού σε άξονες, βάσεις κινητήρα, διαφορικά, σασμάν, αναρτήσεις, δε μπορεί να συγκριθεί με τη βίδα που βίδωσα στην ψησταριά, στον πάγκο, στην μεταλλική κατασκευή που ασχολούμαι, ή στο ποδήλατο του πιτσιρικά. Απλά δε γίνεται να εκτιμήσεις όλα τα παραπάνω που σου προσφέρει ένα καλό εργαλείο, αν η εργασία δεν έχει απαιτήσεις. Και αν η βίδα δεν είναι χωμένη ανάμεσα στο κολάρο του θερμοστάτη με το μπλοκ του κινητήρα και τη βάση του φίλτρου αέρα, κανένα κουμπί δε θα σε δυσκολέψει και ούτε θα καταλάβεις γιατί κάποιοι ασχολούνται με το back drag της καστάνιας και άλλες τέτοιες παπαριές.

    Τα εργαλεία που έχω εγώ είναι καλά. Δεν είναι τα καλύτερα, αλλά είναι τα καλύτερα για μένα. Όχι σε όλους τους τομείς, αλλά σε αυτούς που με ενδιαφέρουν.

    Και είναι τα καλύτερα γιατί όταν τα πήρα ειχα την εμπειρία να κρίνω τι είναι αυτό που χρειάζομαι και τι μου προσφέρει το εργαλείο. Κάποιος που ίσως δεν έχει την ίδια εμπειρία ή τις ίδιες απαιτήσεις, μπορεί με τα ίδια εργαλεία ή ίσως και ακόμα ακριβότερα να είναι εξίσου ευχαριστημένος με μένα.
    Η διαφορά είναι οτι ο δεύτερος, πιθανότατα να ήταν εξίσου ευχαριστημένος και με πολύ φθηνότερα.

    Κάποιος που έχει απαιτήσεις, θα κοιτάξει μέχρι και το πάχος που έχει το κλειδί στο σημείο που το πιάνεις με το χέρι σου. Δε παει να έχει 250 δόντια η καστάνια να είναι φτιαγμένο από Germanisioum, αν πονάει το χέρι σε κάθε σοβαρή ροπή, θα το θεωρήσει σχεδόν άχρηστο.

    Stahl, gedore, hazet είναι όλα λεπτά στο κέντρο και χοντρά στις άκρες. Όλα τα ταβινέζικα είναι το αντίθετο (το ίδιο και πολλά USA με τρανό παράδειγμα τα παλιά craftsman). Αλλά αν δε κρεμαστείς απ' το κλειδί μέχρι το χέρι να γίνει άσπρο και το πρόσωπο κόκκινο, δεν έχει νόημα να το συζητάμε (σχεδόν).

    Καλό εργαλείο δεν είναι μόνο το ακριβότερο. Το ακριβότερο όμως είναι (σχεδόν) πάντα καλύτερο. Ίσως όμως, όχι για μένα! Αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις, το ακριβότερο δε θα είναι ποτέ καλύτερο απ' το φθηνότερο. Όσο καλύτερο και αν είναι!
    Γι αυτό πάντα κάποιοι θα λένε "πληρώνεις μάρκα" και άλλοι θα διαφωνούν.

    Την διαφορετική σχεδίαση που επέβαλε η stahl στην kabo, θα την πληρώσει. Γιατί η kabo θα χρειαστεί διαφορετικά καλούπια, ξεχωριστή γραμμή παραγωγής κτλ. Και μετά θα την πληρώσεις και εσύ με τη σειρά σου. Αν δεν μπορείς να εκτιμήσεις τα οφέλη της σχεδίασης αυτής, απλά πληρώνεις άδικα λεφτά στη stahl. Και όταν καταλάβεις οτι η μόνη διαφορά είναι αυτή, θα υποθέσεις οτι πλήρωσες "μάρκα" και οτι θα ήταν καλύτερο να έπαιρνες τα ίδια κλειδιά σε kabo. Και όντως θα ήταν καλύτερο!
    Όχι όμως και για μένα. Γιατί δε μπορώ όταν είμαι ξαπλωμένος κάτω απ' το αμάξι με τον σβέρκο να έχει πρηστεί, να ψάχνω στουπί, να το βάλω στο κλειδί, για να λύσω τη βίδα των συνεπλόκ του ψαλιδιού.

    Τέλος πάντων. Σταματάω γιατί νομίζω οτι μπορώ να γράφω .. για πάντα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/05/2021 στις 01:28.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δες λίγο τη φωτο σε αυτό το ποστ και δες το τόξο που μπορεί να διαγράψει το κλειδί.
    Και πες αν βοηθάει ή όχι, το κλειδί να έχει μικρό back drag.

    Και κάποιες βίδες σε αυτό το σημείο, πρέπει να βιδωθούν αφού μπουν τα μπεκ και τα μπουζί με όλα όσα τα συνοδεύουν. (Φυσικά χρειάζεται και καστάνια 1/4 με αρθρωτούς συνδέσμους και προεκτάσεις σε διάφορα μήκη).
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει
    και παντα κατι θα λειπει
    αν τα εργαλεια σου βγαζουν μεροκαματο θες τα καλυτερα και οσο πιο πολλα ειδη μπορεις
    αν εισαι ερασιτεχνης παιρνεις τα βασικα...γιατι οταν σου τυχει η παραξενια θα εχεις το χρονο να ψαχτεις για να βρεις λυση
    ο επαγγελματιας δεν εχει την πολυτελεια να κολησει καπου
    οσο παραξενα χωμενη κι αν ειναι μια βιδα ο ερασιτεχνης μπορει να τη βγαλει σε μιση ωρα η την αλλη μερα η να την παρατησει και να παει στον μαστορα
    ο μαστορας πρεπει να τη βγαλει ΤΩΡΑ

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Δεν υπάρχουν Ρώσικα καλά εργαλεία;
    Τόσα χρόνια που στο σιδηρούν παραπέτασμα είχαν μόνο τα δικά τους εργαλεία, τι εργαλεία χρησιμοποιούσαν;
    Πως έστελναν οι Σοβιετικοί πυραύλους στο διάστημα χωρίς να έχουν εργαλεία αντίστοιχα με τα γερμανικά;

  8. #53
    Λες να έφτιαχναν καλά εργαλεία στη Δυτική Γερμανία και λίγο πιο κει, στην Ανατολική, να μην έφτιαχναν;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχουν Ρώσικα καλά εργαλεία;
    Τόσα χρόνια που στο σιδηρούν παραπέτασμα είχαν μόνο τα δικά τους εργαλεία, τι εργαλεία χρησιμοποιούσαν;
    Πως έστελναν οι Σοβιετικοί πυραύλους στο διάστημα χωρίς να έχουν εργαλεία αντίστοιχα με τα γερμανικά;
    Τέτοιες ερωτήσεις στο adicts..

    Και εκεί έχουμε ήδη γράψει για τα GDR (German Democratic Republic). Την Λαοκρατική δημοκρατίας της Γερμανίας ή αλλιώς την Ανατολική Γερμανία που ήταν των Ρώσων.
    Όλα τα εργαλεία ήταν μαρκαρισμένα με το GDR και κάποια είχαν επάνω και την τιμή ώστε να αποφεύγεται η αισχροκέρδεια. Πρόκειται για φθηνότερα εργαλεία με διάφορες ποιότητες όπως όλα της προ Κίνας εποχής. Κανα δυο smalcalda που έχω δεν είναι άσχημα. Κάτι καρυδάκια 3/4 που είχα πετύχει κάποια στιγμή σε κάποιο μαγαζί, φαινόταν να αξίζουν τα λεφτά τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	user179626_pic36363_1387658983.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	427821
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει
    και παντα κατι θα λειπει
    αν τα εργαλεια σου βγαζουν μεροκαματο θες τα καλυτερα και οσο πιο πολλα ειδη μπορεις
    αν εισαι ερασιτεχνης παιρνεις τα βασικα...γιατι οταν σου τυχει η παραξενια θα εχεις το χρονο να ψαχτεις για να βρεις λυση
    ο επαγγελματιας δεν εχει την πολυτελεια να κολησει καπου
    οσο παραξενα χωμενη κι αν ειναι μια βιδα ο ερασιτεχνης μπορει να τη βγαλει σε μιση ωρα η την αλλη μερα η να την παρατησει και να παει στον μαστορα
    ο μαστορας πρεπει να τη βγαλει ΤΩΡΑ
    Σωστά, με τη διαφορά οτι ο ερασιτέχνης, για να βγάλει τη βίδα, ίσως χρειαστεί να λύσει παραπλεύρως και από πάνω, διάφορα άλλα πράγματα, επειδή δεν έχει το κατάλληλο εργαλείο. Πχ δεν έχει μακρύ καρυδάκι και πρέπει να λύσει κάτι από πάνω για να έχει πρόσβαση το πολύγωνο.
    Κάποιες φορές αυτό που βρίσκεται από πάνω, μπορεί να είναι πιο πολύπλοκο απ' αυτό που επιχειρεί να φτιάξει ή πολύ απλά να είναι κατι που δε βγαίνει. Άλλες φορές, χωρίς το κατάλληλο εργαλείο, ίσως δημιουργήσει πρόβλημα που είναι πολύ πιο δύσκολο να διορθωθεί απ' την ίδια τη βλάβη.
    Και τέλος, το να επισκευάσεις κάτι χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία μπορεί να είναι τόσο δύσκολο και χρονοβόρο που προτιμάς να το πας στο μάστορα. Πχ το να δουλέψεις με μπάρες, ακρόμπαρα, αναρτήσεις, ρουλεμάν κτλ. Συνήθως πρόκειται για απλές εργασίες αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία αλλά αρκετά δύσκολες αν προσπαθείς να λύσεις το μπουλόνια από δισκόφρενα με ένα γερμανοπωλύγωνο ή ακόμα και μια καστανούλα 1/2. Ειδικά αν δεν έχεις το αμάξι πάνω απ' το κεφάλι σου και εσύ είσαι με ένα κλειδάκι μια σταλιά, σε περίεργη γωνία για να ασκήσεις δύναμη.

    Τα γερμανοπωλύγωνα καστάνιας δεν είναι σε αυτή την κατηγορία όμως και είναι απ' τα εργαλεία που πιο πολύ σου εξοικονομούν χρόνο. Ο ερασιτέχνης θα τα χρειαστεί πιο πολύ, όταν ασχολείται με κάτι που χρειάζεται δουλειά. Και μη νομίζεις οτι ο χρόνος είναι πάντα απεριόριστος για τον μη επαγγελματία. Όταν άνοιξα το αμάξι για φλάτζα κεφαλής, έπρεπε να γίνει σύντομα, γιατί δε γινόταν να μείνω χωρίς αμάξι. Κάποιος που δεν έχει το χώρο να αφήσει μισοτελειωμένη τη δουλειά ώστε να τη συνεχίσει την επόμενη μέρα, πρέπει να τελειώσει στο χρόνο που έχει διαθέσιμο.

    Και επιπλέον οι απαιτήσεις σταδιακά αυξάνονται και κάτι που τώρα μπορεί να είναι υπερβολικό γι αυτά που κάνω, ίσως αργότερα να μην είναι. Αλλά το σωστό είναι να αγοράζω τα κατάλληλα εργαλεία που θα με κάνουν να βάζω χέρι εκεί που πριν φοβόμουν οτι δε θα τα καταφέρω. Πχ πρώτα θα πάρω μια μεγάλη κρικομανέλα για καρυδάκια και μετά γερμ/να καστάνιας. Τα πολύγωνα με μεγάλο όφσετ εκτός του ότι είναι πιο μακριά απ' τα κλασικά γερμ/να, μπορούν να σώσουν το τομάρι μου σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Μια πλήρης συλλογή 1/4 είναι αδιαπραγμάτευτη. Χωρίς όλα αυτά, αγοράζω γερμ/να καστάνιας μόνο επειδή τα θέλω και όχι επειδή τα χρειάζομαι. Γιατί δε τα χρειάζομαι.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα πολύγωνα με μεγάλο όφσετ
    Τα Z λέμε?

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα Z λέμε?
    Ναι.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι.
    Πάντως παρατηρώ ότι τα γερμανικά και τα γερμανοπολύγωνα και τα πολύγωνα γενικά δεν τα έχουμε σε υπόληψη στο forum, σε αντίθεση με τα καρυδάκια
    που τα έχουμε κάνει επιστήμη,

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μάλλον ο περισσότερος κόσμος τα θεωρεί λιγότερο σημαντικά.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Βασικά έχεις περισσότερα να ρωτήσεις, να συζητήσεις και να πεις για τα καρυδάκια. Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος και ότι γενικότερα είναι πιο εντυπωσιακό ως εργαλείο/συλλογή. Αν και δεν ισχύει. Δυστυχώς εμείς οι ερασιτέχνες το αντιλαμβανόμαστε μόνο όταν μας τύχει (πόση διαφορά κάνει ένα Ζ από ένα κλασικό γερμανοπολύγωνο και πολλές φορές και πάλι η άγνοια δε μας επιτρέπει να καταλάβουμε ότι υπάρχει άτι "άλλο" για αυτή τη χρήση.

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF