Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 161

Θέμα: Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

  1. #61
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει
    και παντα κατι θα λειπει
    αν τα εργαλεια σου βγαζουν μεροκαματο θες τα καλυτερα και οσο πιο πολλα ειδη μπορεις
    αν εισαι ερασιτεχνης παιρνεις τα βασικα...γιατι οταν σου τυχει η παραξενια θα εχεις το χρονο να ψαχτεις για να βρεις λυση
    ο επαγγελματιας δεν εχει την πολυτελεια να κολησει καπου
    οσο παραξενα χωμενη κι αν ειναι μια βιδα ο ερασιτεχνης μπορει να τη βγαλει σε μιση ωρα η την αλλη μερα η να την παρατησει και να παει στον μαστορα
    ο μαστορας πρεπει να τη βγαλει ΤΩΡΑ
    Για μένα είναι θέμα φιλοσοφίας, είτε μιλάμε για επαγγελματία είτε για ερασιτέχνη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι ένας επαγγελματίας εκ των πραγμάτων θα έχει περισσότερα εργαλεία ή πληρέστερες συλλογές. Αν όμως είσαι ερασιτέχνης πολλές φορές η απόκτηση ενός εργαλείου σε οδηγεί να αρχίσεις πλέον να ασχολείσαι με κάτι για το οποίο θα έκανες πίσω παλιότερα πηγαίνοντας σε ένα συνεργείο. Πάντως είναι ωραίο το συναίσθημα να τακτοποιείς έναν γρίφο επειδή είχες το κατάλληλο εργαλείο.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οι καταλογοι εργαλειων σοβαρων κατασκευαστων εχουν μεγεθος τηλεφωνικου καταλογου για τους παλαιοτερους
    ως ερασιτεχνης δεν εχει νοημα να κυνηγαω τα εργαλεια μηπως τα χρειαστω
    το ορθοτερο νομιζω ειναι να αγοραζω καθε φορα αυτο που μου χρειαζεται σε καλη ποιοτητα

  3. #63
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Ναι, το ίδιο λέω. Απλά ξεκινώντας το σχόλιο μου μπερδεύτηκα λίγο και πήγε το μυαλό μου στη ποιότητα και όχι στη ποσότητα. Γιαυτό και η απάντηση μου μοιάζει λιγάκι εκτός...

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οι καταλογοι εργαλειων σοβαρων κατασκευαστων εχουν μεγεθος τηλεφωνικου καταλογου για τους παλαιοτερους
    ως ερασιτεχνης δεν εχει νοημα να κυνηγαω τα εργαλεια μηπως τα χρειαστω
    το ορθοτερο νομιζω ειναι να αγοραζω καθε φορα αυτο που μου χρειαζεται σε καλη ποιοτητα
    Εξαρτάτε που μένεις.
    Αυτό που λες είναι το ορθότερο για έναν που μένει Αθήνα - Πειραιά και μπορεί σε λίγο να αγοράσει ότι εργαλείο θέλει.
    Αν κάποιος μένει σε κανένα χωριό ή νησάκι, καλύτερα να τα έχει πάρει όλα που πιθανόν να χρειαστεί σε φτηνά Κινέζικα, και μετά σιγά-σιγά θα αγοράζει τα καλής ποιότητας.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Όσον αφορά τα γερμανοπολύγωνα καστάνιας θα φοβόμουν να αγοράσω κινέζικο φτηνό.
    Από τη μιά έχει γερμανικό που αν δεν είναι καλή ποιότητα στρογγυλεύεις τα παξιμάδια
    από την άλλη καστάνια.
    Και είναι εργαλεία που σε κακομαθαίνουν και θα τα χρησιμοποιείς όπου μπορείς λόγω ευκολίας και ταχύτητας.
    Θεωρώ πως αξίζει να πληρώσεις για καλή ποιότητα.

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268

  7. #67

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Μήπως παραείναι φτηνά τα συγκεκριμένα για να έχουμε κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις ποιότητας από αυτά; 5 κομμάτια στα 13 ευρώ, έρχεται 2,6 ευρώ το κομμάτι. Όποιος τα κοιτάξει για αγορά καλό είναι να έχει κι αυτή την παράμετρο υπόψη.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Εγώ τα έχω αυτά 4 χρόνια σίγουρα αλλά με ερασιτεχνική χρήση και είναι μια χαρά (ακόμα).

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγώ τα έχω αυτά 4 χρόνια σίγουρα αλλά με ερασιτεχνική χρήση και είναι μια χαρά (ακόμα).
    Αποκλείεται να είναι ίδια γιατί δεν υπάρχει σταθερός προμηθευτής, ούτε η τιμή παραμένει ίδια. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι δουλειά έχον εχουν τα λιντλ εδώ μέσα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Τι σε βρήκε καλοκαιριάτικα ρε συ?

    Κοίτα κάτι γμτες καρεκλίτσες παραλίας που έχουν φέρει! Εχουν και τρόμπα ηλεκτρική για το φουσκωτό μονόκερο της γυναίκας μου αλλά έχοντας εμπειρία απ' το ηλεκτρικό μοτέρ για τα λάστιχα, τρομπάρω με το χέρι..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	437278
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Απίστευτη τιμή...

  12. #72
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Απίστευτη τιμή...
    Αν σκεφτείς και το κέρδος...

    απίστευτο κόστος!!!

    Και είναι αρθρωτά, έτσι? Όχι αστεία!
    Sent from me using a computer.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αποκλείεται να είναι ίδια γιατί δεν υπάρχει σταθερός προμηθευτής, ούτε η τιμή παραμένει ίδια. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι δουλειά έχον εχουν τα λιντλ εδώ μέσα.

    Το οτι είναι ίδια το λέω με σιγουρια γιατί τα πήρε φίλος και τα συγκρίναμε. Στα ηλεκτρικά τους εργαλεία αλλάζουν πιο εύκολα σχεδιασμό και πάνε με την εποχή και τις ανάγκες όσο γίνεται. Όσο για την τιμή ουδεν σχόλιο..... όλα έχουν πάρει αυξήσεις!

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Το οτι είναι ίδια το λέω με σιγουρια γιατί τα πήρε φίλος και τα συγκρίναμε. Στα ηλεκτρικά τους εργαλεία αλλάζουν πιο εύκολα σχεδιασμό και πάνε με την εποχή και τις ανάγκες όσο γίνεται. Όσο για την τιμή ουδεν σχόλιο..... όλα έχουν πάρει αυξήσεις!
    Θα πάρω μια συλλογή μήπως πάθει τίποτα ο μονοκερος να τον επισκευάσω.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Καλά,δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι έχουν κέρδος από αυτά.Κραχτης είναι μπας και τσιμπήσει κάνας χαζός σα και μένα και ψωνίσει και άλλα πράγματα που δεν είναι και τόσο φθηνά.
    Τα τυριά του Λιτλ για παράδειγμα είναι πανάκριβα..

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF