Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 189 από 189

Θέμα: Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

  1. #181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Τα έβγαλα νυχτιάτικα και τα μέτραγα, και σύγκρινα με το κινέζικο σώβρακο.

    Μήκος ίδιο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	200AF920-23DA-4FA3-AD7F-BFE7317B13DF.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	452220

    Στο πάχος από τα μάγουλα όμως

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0FE3E12E-AFF6-4D1B-ACFE-A1EB934D969D.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	452222

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	152CEA40-82BA-4FCE-BFC4-9BA181C1C0F8.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	452221

    Το Facom είναι 0,6 mm λεπτότερο από το κινέζικο.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Να προσθέσω πως σε άλλο thread μίλαγα για το φινίρισμα αλλά τώρα παρατήρησα πως όντως υπάρχει διαφορά απλά εγώ δεν την έβλεπα γιατί μου φαίνονται όλα ίδια.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #183
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Τα έβγαλα νυχτιάτικα και τα μέτραγα, και σύγκρινα με το κινέζικο σώβρακο.

    Μήκος ίδιο
    Το Facom είναι 0,6 mm λεπτότερο από το κινέζικο.
    Τι συγκρίνεις ρε συ? Δες τα δαχτυλίδια τους λίγο! Αυτά τα δυο τα χωρίζει το χάος και λίγο ακόμα!

    Αυτό που ήθελα να πω είναι πως αν η αντοχή φτάνει για να κάνει τη δουλειά, μετά μετράνε τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.
    Δεν έχει σημασία αν το ένα 13άρι αντέχει 150 νιουμέτρα και το άλλο 170 όταν στα 70 νιουτόμετρα όλες οι 13άρες βίδες θα κοπούν ή θα φτύνουν τα σπειρώματα, ενώ παράλληλα μόνο με πολύ ζόρι μπορεί να φτάσει κάποιος στα 70 χωρίς προέκταση.

    Οπότε μετά μπαίνουν στο παιχνίδι και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά. Διαστάσεις, σχεδιασμός, ανοχές, ομαλότητα στις καστάνιες, κτλ.

    Και τέλος όσο δυο κλειδιά είναι καινούρια αντέχουν και τα δυο πολύ. Μετά από αρκετή χρήση πως συγκρίνονται?
    Φυσικά δεν αξίζει τίποτα το γεγονός οτι ένα εργαλείο έγινε σώβρακο στα χέρια σου μετά από χ,ψ χρήση όταν εγώ θέλω 2 ζωές για να το χρησιμοποιήσω όσο εσύ.

    Όλα τα κοιτάμε όταν συγκρίνουμε δυο εργαλεία.
    Sent from me using a computer.

  4. #184
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    ..γιατί μου φαίνονται όλα ίδια.
    Θα σε μπανάρω ρε!

    Sent from me using a computer.

  5. #185
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2018
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνεις και είσαι καχύπτοπτος αλλά αν δε το έγραφαν θα το είχα πει. Βασικά μπορώ να καταλάβω αν στείλει την παραγωγή αλλού, είτε το γράψει είτε όχι. Και εσύ μπορείς, ακόμα και από φωτογραφία! Βρες φωτό από stahl και και hazet και σύγκρινε γερμ/να καστάνιας με τις κανονικές τους σειρές και θα δεις οτι είναι διαφορετικά. Όσο κι αν προσπάθησαν να τα κάνουν να μοιάζουν, δεν είναι ίδια.
    To γράφουν απ'την πίσω μεριά. Και έχω προσέξει οτι σε όλα τα καινούρια το γράφουν και με μεγαλύτερα γράμματα.

    Συνημμένο 452202

    Σύγκριση παλιών με καινούρια. Το καινούριο είναι πιο όμορφο αλλά η επιφάνειά του είναι πιο ... σαγρέ να την πω? Ότι πρέπει για να τα καθαρίζει ο sanctusan. Νομίζω η επιφάνεια στα παλιά μ' αρέσει περισσότερο.
    Εντάξει η σύγκριση στα 10αρακια είναι λίγο οφ γιατί το ένα το εχω 15 χρόνια και το άλλο το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές. Στα γερμανικά θα φαινόταν καλύτερα η διαφορά αν η φωτό δεν ήταν άθλια.

    Συνημμένο 452203

    Συνημμένο 452204
    Και τα ίσια τα 7R είναι made in germany?

  6. #186
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BUZZ Προβολή μηνύματος
    Και τα ίσια τα 7R είναι made in germany?
    Ναι

  7. #187
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    ...και παμφθηνα γτσπτς
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα σε μπανάρω ρε!

    lol: lol:



    Για πες μας ρε συ DAZ, εδώ που έχουμε το παλιο και το καινούργιο, βλέπουμε το «μοντέλο» ή είναι κάποια άλλη πληροφορία; YF και Η4

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61786F19-B7F8-41A4-BED3-AB567FA3CB41.jpeg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	452250
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  9. #189
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    lol: lol:



    Για πες μας ρε συ DAZ, εδώ που έχουμε το παλιο και το καινούργιο, βλέπουμε το «μοντέλο» ή είναι κάποια άλλη πληροφορία; YF και Η4
    Αναγνωριστικός κωδικός του καλουπιού είναι.
    Όταν σφυρηλατείται υπάρχει ένα καλούπι που του δίνει το σχήμα και ..βασικά όλα. Επάνω στο καλούπι είναι τα γράμματα και οι αριθμοί, το λόγκο, τα διαφορετικά επίπεδα που θα "τυπωθούν" επάνω στο κλειδί, ακόμα και η κλίση που θα έχει το δαχτυλίδι*. Μη φανταστείς κανένα καλούπι στο μέγεθος παπουτσιού. Μια μεγάλη πλάκα ειναι με 2-3 διαβαθμίσεις, επάνω στην οποία χτυπάει σφύρα μερικών τόνων. Αυτό το καλούπι μετά από μερικές χιλιάδες ή εκατοντάδες κομμάτια, φθείρεται. Το καινούριο καλούπι θα έχει διαφορετικό αναγνωριστικό. Έτσι ξέρουν πότε κατασκευάστηκε το κάθε κλειδί και μπορούν να εντοπίζουν την κάθε παρτίδα για οποιονδήποτε λόγο. Πχ, ποιοτικό έλεγχο, πρώτες ύλες που χρησιμοποιήθηκαν, οτιδήποτε. Μέχρι και προμηθευτές μπορούν να συνδέουν με αυτόν τον κωδικό, αλλαγές στην διαδικασία κατασκευής ακόμα και τον υπεύθυνο παραγωγής και ποιοτικού ελέγχου. Γενικά ότι τους είναι απαραίτητο, δε ξέρω.

    Οτιδήποτε προεξέχει επάνω στο κλειδί, γράμματα, αριθμοι, λόγκο, είναι απ' τη σφυριλάτηση και βρίσκεται επάνω στο καλούπι. Όσο πιο πολύ φθείρεται τόσο λιγότερο ευδιάκριτα ή καλοσχηματισμένα είναι.

    *Μη φανταστείς οτι όλοι κατασκευάζουν με αυτόν τον τρόπο. Κάποιοι έχουν πολύ πιο απλά καλούπια που δίνουν απλά το σχήμα. Μετά τα πάντα τυπώνονται επάνω με εγχάραξη (ή με λέιζερ) και η κλίση του δαχτυλιδιού γίνεται με λύγισμα. Έτσι το κάθε καλούπι βγάζει πολύ περισσότερα κομμάτια, το εργαλείο μπορεί να τριφτεί και να γυαλιστεί σε ότι βαθμό θέλεις ώστε να φύγουν σημάδια της σφυρηλάτησης κτλ.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF