Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 189

Θέμα: Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

  1. #91
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Τελικα τα πήρε κανένας να μας πει; τα είδα πρώτος αλλά δεν τα πήρα. Το γεγονός ότι έχουν 72 δόντια με κάνει να πιστευω ότι είναι ταιβανέζικα, άρα απο ένα απο τα δυο εργοστάσια που φτιάχνουν για όλους...
    Η Κίνα μπορεί να επιτεθεί στην Ταϊβάν, και μετά θα γίνουν όλα κινέζικα.
    Τα ταϊβανέζικα θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία.

    Το μεγάλο πρόβλημα θα το έχουμε στα ηλεκτρονικά και στους υπολογιστές, που θα λείψουν από την αγορά.

  2. #92
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Τα παλιά γερμανοπολύγωνα καστάνιας πάντως που είχε πρωτοβγάλει το lidl και τα είχα αγοράσει, μου κλάταραν όλα και κάποια νούμερα μάλιστα (τα περισσότερα βασικά) χωρίς καθόλου χρήση.

  3. #93
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Τα παλιά γερμανοπολύγωνα καστάνιας πάντως που είχε πρωτοβγάλει το lidl και τα είχα αγοράσει, μου κλάταραν όλα και κάποια νούμερα μάλιστα (τα περισσότερα βασικά) χωρίς καθόλου χρήση.
    Χωρίς χρήση, είναι σαν τη γάτα του Schroedinger. Μπορεί να λειτουργεί, αλλά μπορεί και να μη λειτουργεί, αλλά δεν το ξέρεις, αν δεν το χρησιμοποιήσεις. Μέχρι τότε, θεωρείται ταυτόχρονα λειτουργικό, αλλά και μη λειτουργικό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #94
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185



  5. #95
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Ρε νεοσσε πανε πιες καμιά μπυρα ρε μανμου...
    Ποια γάτα του Σροντιγκερ;;; ρε ήμαρτον λέμε, πονανετα μυαλά μας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Αν και δε τα χρειαζομουνα τα αγόρασα γιατί έχω μια εντύπωση ότι είναι μουφα προϊόν.
    Στη συσκευασία αναφέρει ότι είναι απλά από χάλυβα,ούτε ανθρακούχο χάλυβα ούτε χρωμιοβαναδιουχο χάλυβα...Μόλις βρω χρόνο θα κάνω μια ερασιτεχνική δοκιμή ποιότητας με έγκριση τυφ.

  7. #97
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2018
    Μηνύματα
    19
    δεν θα τα έπαιρνα μόνο και μόνο γιατί είναι από κίνα, αν έλεγαν ταιβαν θα τα έπαιρνα, είναι καλοί σ'αυτά

  8. #98
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Γερμανοπολύγωνα καστάνιας και ανταπτοράκια

    Αγόρασα απο ιντερνετ αυτά τα ανταπτοράκια της Hazet, 26ε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Hazet 606 viber_image_2022-09-29_19-06-04-062.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	64,0 KB 
ID:	438614
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Hazet 606 viber_image_2022-09-29_19-08-20-899.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	438615
    Στη δευτερη φωτο καταλαβαίνεις πως χρησιμοποιούνται, τα βαζεις σε γερμανοπολύγωνο καστάνιας (με διακόπτη φοράς) και έχεις 3 πολύ σλιμ καστάνιες 1/2" 3/8" και 1/4" που μπορεί υπο προϋποθέσεις να σε ξελασπώσουν. Εχει επισης και ανταπτοράκι για bits 1/4" που βγαίνει αρκετά low profile για δουλειες σε περιορισμένο χώρο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1607 (Edited).jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	438617

    Αν δεν έχεις χώρο να δουλέψεις τα βάζεις και ανάποδα. Φυσικά μπαινουν και σε γ/π καστανιας χωρίς διακόπτη αλλαγης φορας αλλά πρεπει να βαζεις βγαζεις το καρυδακι για να αλλαξεις φορά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1612(2).jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	438616

    Γνώμη μου είναι αξίζει να τα πάρει κανείς αν ΗΔΗ ΕΧΕΙ τα αντίστοιχα γ/π καστάνιας, εγώ δεν τα είχα και με ξελάσπωσε ο αγαπητός κύριος Ηλίας 10, 13 και 19 Facom.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1596(1).jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	438618

    Μια λοιπον και ήμουν ήδη Σπυρου Πατση αγόρασα σε παρα πολύ καλή τιμή (παραγγελια φίλου) το σετάκι γ/π καστανιας Carolus, το οποίο περιλάμβανε και τα 4 πιο πάνω ανταπτοράκια στο σετ. Τα λεφτά που έδωσα για τα ανταπτοράκια και τα 3 Facom κλειδια ήταν 10ε λιγότερα απο το σετ που έχει 8 κλειδιά γ/π καστάνιας και τα 4 ανταπτοράκια σε ένα ωραίο βαλιτσάκι...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1664788011305629.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	80,1 KB 
ID:	438619
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1606(1).jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	438620

    Το σετακι αυτό είναι παρα πολύ ποιοτικό (νομίζω το ίδιο ειναι και σε Gedore Red), επειδη επαιξα/δοκιμασα πολλά γ/π καστανιας στο μαγαζί, κάτι unior κ Force μου φάνηκαν πανηγυριώτικα σε σχέση με αυτά. Πραγματική ευκαιρία για κάτω απο 100ε

    Facom κ Carolus διπλα διπλα. Τα Facom είχαν ελαχιστα πιο μικρη διαμετρο κεφαλής ήταν δηλαδή λίγο πιο μαζεμένα αλλά ελάχιστα. Οι μηχανισμοί τους ήταν και στα δυο παρα πολύ καλοί. Τα ανταπτοράκια carolus αφου ειναι σετ φυσικά κλείδωναν καλύτερα απο ότι τα hazet/Facom αλλά και τα δύο εχουν κλείδωμα για το καρυδάκι με μπίλια οποτε δεν υπαρχει περίπτωση να σου φύγει κάτι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1611(2).jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	98,4 KB 
ID:	438621

  9. #99
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Ξεχασα να γράψω ότι η αξία μιας τέτοιας λύσης εκτός του ότι είναι πολύ μαζεμένο εργαλείο, είναι σε ενα κιτ δρόμου. Με ενα γερμανοπολύγωνο καστανιας 13, το ανταπτορακι 3/8, τα καρυδακια που χρειαζεσαι σε 3/8 και μια προέκταση 3/8 σε ένα τσαντάκι κάτω απο τη σέλα μπορείς να κάνεις παρα πολλές δουλειές με μικρό ογκο εργαλείων. Βαλε και ένα γ/π καστανιας 10 με τον ανταπτορα 1/4 και μερικες μύτες και κάνεις τα πάντα...

    Μπουλόνι τροχού λύνει;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1614(2).jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	66,4 KB 
ID:	438622

  10. #100
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αμα βλεπω τετοιου ειδους χρηση στα εργαλεια, βουρλιζομαι..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #101
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Πιεκα ένα τσιπουρακι να ηρεμήσεις λίγο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #102
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μαλλον στο να ξεχασω τα βασικα της Αντοχης των Υλικων, θα χρησιμευσει το τσιπουρακι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #103
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Δυτικά των πεκος, η ασθενέστερη μνήμη, θεωρείται ευτύχημα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #104
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αν δούμε τον σχεδιασμό των καλών κλειδιών (made in germany) είναι όλα λεπτά στο κέντρο και πιο χοντρά στις άκρες. Stahlwille, Gedore έχουν την ίδια σχεδίαση αλλά και στα hazet το σφυρίλατο logo σε δυο επίπεδα έχει στόχο τα γίνουν λεπτότερα στο κέντρο.
    Έτσι οι άκρες είναι αρκετά χοντρές ώστε να μη πληγώνουν τα χέρια ενώ στο κέντρο "λείπει" αρκετό μέταλλο που δεν χρειάζεται ώστε το εργαλείο να είναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερο χωρίς να έχει μικρότερη αντοχή.

    Αλλά όλο αυτό μόνο όταν το εργαλείο χρησιμοποιείται σωστά.

    Όταν ένα οποιοδήποτε εργαλείο χρησιμοποιείται με "λάθος προσανατολισμό" είναι πολύ πιο αδύναμο, αλλά η σχεδίαση αυτή τα κάνει τα ακριβότερα πολύ χειρότερα σε σχέση με ένα εργαλειο που έχει την κλασική "αμερικάνικη" σχεδίαση, όπου το κλειδί είναι πιο "γεμάτο". Και πέρα απ' αυτό υπάρχει και φθορά στο ανοιχτό άκρο, το χρώμιο μπορεί να ξεφτίσει λόγο στρεβλώσεων κ.α.
    Sent from me using a computer.

  15. #105
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Αγόρασα απο ιντερνετ αυτά τα ανταπτοράκια της Hazet, 26ε
    Σκοπός της σχεδίασης αυτής (μεγάλη πλακέτα στο επάνω μέρος) είναι να μπορείς να στρίβεις την βίδα με το χέρι ενώ κρατάς το γερμ/νο καστάνιας. Η πλακέτα προεξέχει ελάχιστα απ' τις άκρες του κλειδιού γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Τώρα όσο πιο μαλακή είναι η καστάνια του κλειδιού, τόσο πιο αποτελεσματικα παίρνεις τα μπόσικα της βίδας με χέρι.

    Το αρνητικό είναι οτι ενώ μπορεις να τα βάλεις και σε απλό πολύγωνο ώστε να το χρησιμοποιήσεις σαν μανέλα, αυξάνει πάρα πολύ την περίμετρο της κεφαλης του απλου πολύγωνου, ενώ και αυτό με τη σειρά του δε μπορεί να έχει offset . Αντίθετα οι αντάπτορες της καρόλους πχ μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και σε κλειδι με όφσετ όπως το stahl που έχεις ενώσει με το άλλο.
    Εχω και εγώ ένα σετ της gedore αλλά δε τα χρησιμοποιώ τόσο όσο νόμιζα οτι θα το κάνω. Αξίζει όμως να υπάρχουν.

    O αντάπτορας για μύτες όμως τα σπάει. Να πάρεις και αντάπτορα για μύτες 5/16 που πάει σε 13άρι κλειδι. (αν έχεις μύτες 5/16).

    Καλοδούλευτα!!!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF