Σελίδα 10 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #136
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Οτι ψαχνω για δραπανοκατσαβιδο με αρρωστησες.
    Για μας που ειμαστε ερασιτεχνες να παμε σε 14 η 18 τελικα?? Αξιζει η προσφορα στα 99€ η να παμε για πληρες πακετο στα 14V??
    Ride(s) the wind of change...

  2. #137
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Φίλε duke μήπως εννοείς καλό για τα λεφτά του? Θα ρωτήσω κάποιον που πήρε έναν ψευτικο και ορκίζεται ότι είναι καλός και θα σου πω τι μάρκα είναι
    Τελικά ήταν πολύ ακριβότερος από αυτό που θέλεις εσύ.
    Sent from me using a computer.

  3. #138
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Οτι ψαχνω για δραπανοκατσαβιδο με αρρωστησες.
    Για μας που ειμαστε ερασιτεχνες να παμε σε 14 η 18 τελικα?? Αξιζει η προσφορα στα 99€ η να παμε για πληρες πακετο στα 14V??
    Ξέρω 'γω!

    Θεωρώ ότι και τα 10,8 καλύπτουν πάρα πολλές ανάγκες αλλά εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Δες λίγο πόσο έχει αυτό με τα 99 και πόσο θα σου κοστίσει ο φορτιστής και ...



    Ανεβαίνουμε σε κυβικά.. εεε.. σε volt εννοούσα, όταν θέλουμε περισσότερη δύναμη ή περισσότερες στροφές.
    Το να ανέβουμε σε volt, που σημαίνει ότι ανεβαίνουμε σε βάρος, σε κόστος μπαταριών και δεν ξέρω τι άλλο, χωρίς να πάρουμε περισσότερη δύναμη γιατί?
    Υπό αυτο το πρίσμα αν τα 14,4 με δυο ταχύτητες δε σε καλύπτουν πας στα 18αρια.

    Έπεσα επάνω σε αυτό και είπα να το πστάρω για τον Mike να το έχει υπόψη του αλλά ίσως ενδιαφέρει κι άλλους.

    Σετάκι 10,8 κάτω απ' τα 200 ευρώ.
    http://www.stereotiki.gr/store4/maki...td090d-el.html
    Sent from me using a computer.

  4. #139
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Αυτό είναι πιο φθηνό απ' όσο θα έρθει το πράσινο bosch που έβαλα παραπάνω σε κάποιον που δεν έχει φορτιστή αλλά δεν είναι τόσο δυνατό.

    Είναι 14,4 και παλιό μοντέλο (τα καινούρια είναι πιο δυνατά) αλλά και πάλι είναι πολύ δυνατό για την ταχύτητά του (30nm στις 420 στροφές με πρώτη) και για τα volt.

    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6859#texnika
    Sent from me using a computer.

  5. #140
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει φορτιστή. Μπορείς να τον αγοράσεις ξεχωριστά βέβαια αλλά δεν ξέρω πόσο κάνει. Ένας ταχυφορτιστής μπορεί να κάνει και 50 ευρώ. Ίσως κάνει 30, ίσως βρεις μεταχειρισμένο, ίσως είναι ευκαιρία να πάρεις και εκείνη τη σέγα που έλεγες στα 18V για να έχεις δυο μπαταρίες και φορτιστή και για τα δύο μηχανήματα.

    Πάντως και να τον πάρεις ξεχωριστά τον φορτιστή πάλι η τιμη είναι καλή.

    τόσο έχει το αντίστοιχο 14.4

    http://e-metallon.gr/drapana-mpatari...603982400.html

    Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξω λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή. Ούτε έξω δε το βρίσκω τόσο.
    Αυτό που έβαλα είναι το gsb (έχει κρούση) και γι' αυτό είναι τόσο ακριβό. Και το gsr πάντως ακριβό είναι και πάρα πολύ δυνατό. Είναι απ' τα καινούρια μοντέλα που σκοτώνουν πραγματικά. Τα παλιά βγαίνουν κατά καιρούς σε διάφορες προσφορές. Τα μπλε βγαίνουν με βαλιτσάκια και τα πράσινα με διάφορα αξεσουάρ.

    Πάντως αξίζει το ψαχτίρι και σε άλλες μάρκες. makita hilti metabo aeg. Παλιά δεν έβρισκες μπλε μπος 14,4 με δυο μπαταρίες λιθίου (έστω και 1,5αχ) + βαλιτσάκι (πιο στοιβαρό απ' του πράσινου) με τιμή κοντά στα 100 ευρώ ούτε στο εξωτερικό.
    Sent from me using a computer.

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Aς μου επιτραπει να προσθεσω κατι γενικο που ισως λυνει αρκετες αποριες για την ποιοτητα των ηλεκτρικων και μπαταριας εργαλειων και ακομη και για τα υπολοιπα εργαλεια.
    Οταν προσπαθουμε να πουμε οτι τα parkside ειναι καλα η οχι σαν ποιοτητα,ας εχουμε υποψιν οτι η μαρκα parkside ειναι αποκλειστικη του lidl,ΑΛΛΑ δεν υπαρχει εργοστασιο η εταιρεια parkside.
    Απλα το lidl επιλεγει τα μπαταριας και ηλεκτρικα μηχανηματα που πουλαει απο διαφορους καθε φορα κατασκευαστες και του τα παραδιδουν με την σταμπα parkside.
    Η διαδικασια ειναι γνωστη ως φασον.Ταυτοχρονα το ιδιο ακριβως προιον μπορει να το εχει "ψωνισει" και διαθεσει επισης στην αγορα και αλλος σαν το lidl,οπως το Praktiker οι Μαρινοπουλαιοι η ακομη και η Unimac(που τα βαφτιζει bulle,μαρκα bulle δεν υπαρχει),η Einhell(ελαχιστα ειδη παραγει μονη της) ακομα και η Bosch...
    Μικροδιαφορες μπορει να υφιστανται π.χ. η Bosch θα προτιμησει το πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα μοντελο αναμεσα απο οσα της προσφερθουν για τα μπλε,το φτωχοτερο για τα πρασινα κοκ.
    Εχω δει λογω αυτης της διαδικασιας Bosch μπλε με μπαταριες ιδιες με bulle και αυτο δειχνει ιδιον κατασκευαστη στην Ταιβαν η Κινα και για τους δυο.
    Οποτε δεν μπορει ειδικα για οσα πουλανε οι αλυσιδες σουπερμαρκετ και δεν τα πουλαει κανεις αλλος ,να εχουμε σταθερη προσδοκια για την ποιοτητα τους,καθε μοντελο ειναι φτιαγμενιο και απο αλλον κατασκευαστη ισως.
    Σταθερες προσδοκιες μπορουμε μονο απο τις φιρμες του χωρου που εχουν και χαρακτηρα και ταυτοτητα τα εργαλεια τους και εχουν και τμημα ερευνας οποτε απλα τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και καινοτομιες δεν τα εχουν αλλοι,η τουλαχιστον δεν τα εχουν μεχρι να τα αντιγραψουν και να τα βαφτισουν αλλιως!
    Οπως Metabo,Hilti,Hitachi,DeWalt,Milwaukee,Makita και αρκετες αλλες...
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  7. #142
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Προδιαγραφής Προβολή μηνύματος
    Aς μου επιτραπει να προσθεσω κατι γενικο που ισως λυνει αρκετες αποριες για την ποιοτητα των ηλεκτρικων και μπαταριας εργαλειων και ακομη και για τα υπολοιπα εργαλεια.
    Οταν προσπαθουμε να πουμε οτι τα parkside ειναι καλα η οχι σαν ποιοτητα,ας εχουμε υποψιν οτι η μαρκα parkside ειναι αποκλειστικη του lidl,ΑΛΛΑ δεν υπαρχει εργοστασιο η εταιρεια parkside.
    Απλα το lidl επιλεγει τα μπαταριας και ηλεκτρικα μηχανηματα που πουλαει απο διαφορους καθε φορα κατασκευαστες και του τα παραδιδουν με την σταμπα parkside.
    Η διαδικασια ειναι γνωστη ως φασον.Ταυτοχρονα το ιδιο ακριβως προιον μπορει να το εχει "ψωνισει" και διαθεσει επισης στην αγορα και αλλος σαν το lidl,οπως το Praktiker οι Μαρινοπουλαιοι η ακομη και η Unimac(που τα βαφτιζει bulle,μαρκα bulle δεν υπαρχει),η Einhell(ελαχιστα ειδη παραγει μονη της) ακομα και η Bosch...
    Μικροδιαφορες μπορει να υφιστανται π.χ. η Bosch θα προτιμησει το πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα μοντελο αναμεσα απο οσα της προσφερθουν για τα μπλε,το φτωχοτερο για τα πρασινα κοκ.
    Εχω δει λογω αυτης της διαδικασιας Bosch μπλε με μπαταριες ιδιες με bulle και αυτο δειχνει ιδιον κατασκευαστη στην Ταιβαν η Κινα και για τους δυο.
    Οποτε δεν μπορει ειδικα για οσα πουλανε οι αλυσιδες σουπερμαρκετ και δεν τα πουλαει κανεις αλλος ,να εχουμε σταθερη προσδοκια για την ποιοτητα τους,καθε μοντελο ειναι φτιαγμενιο και απο αλλον κατασκευαστη ισως.
    Σταθερες προσδοκιες μπορουμε μονο απο τις φιρμες του χωρου που εχουν και χαρακτηρα και ταυτοτητα τα εργαλεια τους και εχουν και τμημα ερευνας οποτε απλα τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και καινοτομιες δεν τα εχουν αλλοι,η τουλαχιστον δεν τα εχουν μεχρι να τα αντιγραψουν και να τα βαφτισουν αλλιως!
    Οπως Metabo,Hilti,Hitachi,DeWalt,Milwaukee,Makita και αρκετες αλλες...
    Πολύ ωραία τοποθέτηση!
    Έτσι εξηγείται και το ότι τα διάφορα που πουλάνε LIDL και λοιποί (μετα)πωλητές κάποιες φορές βγαίνουν, και κάποιες φορές είναι μάπα.
    Φύγαμε...

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    εχει δικιο σε οσα λεει ο αποπανω
    το φασον ειναι φασον και ειναι καλο οταν προσφερεται σε προσιτη τιμη και ο αγοραστης ξερει τι παιρνει
    γιατι υπαρχουν και τα παραδειγματα VW

  9. #144
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Προδιαγραφής Προβολή μηνύματος
    Aς μου επιτραπει να προσθεσω κατι γενικο που ισως λυνει αρκετες αποριες για την ποιοτητα των ηλεκτρικων και μπαταριας εργαλειων και ακομη και για τα υπολοιπα εργαλεια.
    Οταν προσπαθουμε να πουμε οτι τα parkside ειναι καλα η οχι σαν ποιοτητα,ας εχουμε υποψιν οτι η μαρκα parkside ειναι αποκλειστικη του lidl,ΑΛΛΑ δεν υπαρχει εργοστασιο η εταιρεια parkside.
    Απλα το lidl επιλεγει τα μπαταριας και ηλεκτρικα μηχανηματα που πουλαει απο διαφορους καθε φορα κατασκευαστες και του τα παραδιδουν με την σταμπα parkside.
    Η διαδικασια ειναι γνωστη ως φασον.Ταυτοχρονα το ιδιο ακριβως προιον μπορει να το εχει "ψωνισει" και διαθεσει επισης στην αγορα και αλλος σαν το lidl,οπως το Praktiker οι Μαρινοπουλαιοι η ακομη και η Unimac(που τα βαφτιζει bulle,μαρκα bulle δεν υπαρχει),η Einhell(ελαχιστα ειδη παραγει μονη της) ακομα και η Bosch...
    Μικροδιαφορες μπορει να υφιστανται π.χ. η Bosch θα προτιμησει το πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα μοντελο αναμεσα απο οσα της προσφερθουν για τα μπλε,το φτωχοτερο για τα πρασινα κοκ.
    Εχω δει λογω αυτης της διαδικασιας Bosch μπλε με μπαταριες ιδιες με bulle και αυτο δειχνει ιδιον κατασκευαστη στην Ταιβαν η Κινα και για τους δυο.
    Οποτε δεν μπορει ειδικα για οσα πουλανε οι αλυσιδες σουπερμαρκετ και δεν τα πουλαει κανεις αλλος ,να εχουμε σταθερη προσδοκια για την ποιοτητα τους,καθε μοντελο ειναι φτιαγμενιο και απο αλλον κατασκευαστη ισως.
    Σταθερες προσδοκιες μπορουμε μονο απο τις φιρμες του χωρου που εχουν και χαρακτηρα και ταυτοτητα τα εργαλεια τους και εχουν και τμημα ερευνας οποτε απλα τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και καινοτομιες δεν τα εχουν αλλοι,η τουλαχιστον δεν τα εχουν μεχρι να τα αντιγραψουν και να τα βαφτισουν αλλιως!
    Οπως Metabo,Hilti,Hitachi,DeWalt,Milwaukee,Makita και αρκετες αλλες...
    Έτσι ακριβώς.

    Νομιζω ότι αυτό έχει γίνει κατανοητό μετά από τόσες σελίδες αλλά καλά έκανες και το ανέφερες.
    Οι κατασκευαστές δεν είναι πολλοί. Όλοι οι άλλοι είναι διανομείς που πουλάνε ανάλογα με τις τιμές που τα παραγγέλνουν.

    Όλα τα φθηνά μοντέλα ακομα και της metabo κατασκευάζονται στην Κίνα. Της bosch στην Κίνα, ουγκαρία, Ρωσία κ.α
    Και στην Ιαπωνία το ίδιο γίνεται με hitachi makita κ.α.

    Μόνο βαριά ονοματα δεν έχουν τέτοια εργαλεία στην γκάμα τους. (fein festool κ λίγες ακόμα)

    Στην Κίνα (και στην Ταιβάν παλιότερα, τώρα δεν ξέρω) δεν ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα. Τα πάντα, σχέδια - τεχνολογίες κτλ. αντιγράφονται και πωλούνται σε άλλους κατασκευαστές.

    Αν η metabo έδωσε τα σχέδια για κατασκευή και συναρμολόγηση ενός εισαγωγικού μοντέλου, σίγουρα θα βγει κάποιο bulle, einhell, B&D που να παίρνει τις ίδιες μπαταρίες.

    Ξέρεις τι παίζει μεταξύ bosch και milwaukee?
    Sent from me using a computer.

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Daz,ως Metabo-maniac οπως θα καταλαβες που ειμαι,τα τελευταια χρονια φθινει η αιγλη της και οσον αφορα την Milwaukee μιας και τα ειδα στον...ονοματα δεν λεμε-υποληψεις δεν διαφημιζουμε,επαθα πλακα!Αν ημουν επαγγελματιας τετοια θα επαιρνα και προσωπικα δεν παιζεται με τιποτε ειδικα στα μπαταριας αυτη την στιγμη...(bosch ηταν μια σταθερα και ισως παραμεινει στα επαγγελματικα αλλα υπερτιμημενη και αξιζει μονο οταν εχει καμμια θανατηφορα προσφορα και για το sortimo της)
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  11. #146
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μιας και λέω να μου κάνω εγώ το δωράκι και να μη περιμένω τον Άγιο Βασίλη,

    Είμαι μεταξύ των παρακάτω σετ :

    α) Αυτό που μου πρότεινε ο φίλος MISKIN : http://www.ebay.de/itm/221828582258?...%3AMEBIDX%3AIT

    b) Το παρακάτω Makita http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-S...cAAOSwm8VUs~Sg και το Ηλεκτρικό Bosch GSB 13 RE


    Ερωτήσεις :

    i) Σε εργαλείο μπαταρίας που παίρνει 18V μπορώ να βάλω μπαταρίας 4ah αντί 1,5ah? Επίσης υποθέτω ότι μπορώ να φορτίσω και τη 4αρα στον ίδιο φορτιστή με την 1,5.

    ii) Μεταξύ των 2 επιλογών α & β τι θα επιλέγατε και γιατί;

    iii) Ποια η διαφορά στα μοντέλα Makita μεταξύ DHP453RYJ και DHP453 ; Μήπως είναι τα ίδια ;


    Ευχαριστώ.

  12. #147
    Είμαι από κινητό και δε μπορώ να βάλω link, όμως στο eshop έχει προσφορά το ηλεκτρικό Bosch 600W 69€! Επίσης έχει το Bosch 14.4V GSR στα 160€.
    Εγώ πάντως θα πήγαινα για το α).
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #148
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Είμαι από κινητό και δε μπορώ να βάλω link, όμως στο eshop έχει προσφορά το ηλεκτρικό Bosch 600W 69€! Επίσης έχει το Bosch 14.4V GSR στα 160€.
    Εγώ πάντως θα πήγαινα για το α).
    Όσον αφορά το i) και το iii)?

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Μιας και λέω να μου κάνω εγώ το δωράκι και να μη περιμένω τον Άγιο Βασίλη,

    Είμαι μεταξύ των παρακάτω σετ :

    α) Αυτό που μου πρότεινε ο φίλος MISKIN : http://www.ebay.de/itm/221828582258?...%3AMEBIDX%3AIT

    b) Το παρακάτω Makita http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-S...cAAOSwm8VUs~Sg και το Ηλεκτρικό Bosch GSB 13 RE


    Ερωτήσεις :

    i) Σε εργαλείο μπαταρίας που παίρνει 18V μπορώ να βάλω μπαταρίας 4ah αντί 1,5ah? Επίσης υποθέτω ότι μπορώ να φορτίσω και τη 4αρα στον ίδιο φορτιστή με την 1,5.

    ii) Μεταξύ των 2 επιλογών α & β τι θα επιλέγατε και γιατί;

    iii) Ποια η διαφορά στα μοντέλα Makita μεταξύ DHP453RYJ και DHP453 ; Μήπως είναι τα ίδια ;


    Ευχαριστώ.
    Απαντήσεις:

    i)Ναι μπορεις ,απλα θα καθυστερει να φορτισει σε συγκριση με την αλλη των 1,4αμπερωριων (αν ειναι για επαγγελμ χρηση 1,5 αh ειναι αστεια αυτη την εποχη)

    ii)Δεν ξερω,Δεν απαντω οπως λενε και στα γκαλοπ,γιατι δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις με αυτα,μιας και ειναι ανομοια...

    iii)Η διαφορα ειναι οτι το ενα ειναι το δραπανο με 2 μπαταριες των 1,5 ,σετ απο 15 μυτες hitachi και φορτιστη σε πλαστικο βαλιτσακι τυπου sortimo και αυτο το πακετο ονομαζεται DHP453RYJ αν και ο κωδικος δεν περιλαμβανει το σετ μυτες,θαναι δωρο απο τον πωλητη
    ενω το αλλο ειναι σε διαφορετικο σετ με ιδιο δραπανο αλλα περιεχει μπουλονοκλειδο και μοιραζεται φορτιστη και μπατταριες μαζι του

    Το bosch τυγχανει να το εχω σε εκδοση GSB 16 RE και ειναι σκυλος πολλα χρονια τωρα...ρωσικης κατασκευης
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  15. #150
    Mike το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα και με links. Για τώρα θα σου πω ότι τα α) τα έχεις όλα νοικοκυρεμένα!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 10 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF