Σελίδα 2 από 52 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #16
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Έχει πολύ διάβασμα λοιπόν. Για κάνα 100 αρι έλεγα να δώσω. Αφενός να μείνει ξαι αφετέρου να μπορώ να κάνω και άλλες μικροδουλιτσες βάζοντας του τρυπανακια για πιο λεπτεπιλεπτες δουλειές.

    Δηλδη σύνολο το ηλεκτρικό και το μπαταρίας κάνα 200αρι.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Α γεια σου, ένα τέτοιο θέλω κι εγώ !
    είναι μπλε τελικά, λάθος μου...
    έρχεται με 2 μπαταρίες περί τα 150€.

    http://www.buy-more.gr/...more--and/...-blue-red.html
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχει πολύ διάβασμα λοιπόν. Για κάνα 100 αρι έλεγα να δώσω. Αφενός να μείνει ξαι αφετέρου να μπορώ να κάνω και άλλες μικροδουλιτσες βάζοντας του τρυπανακια για πιο λεπτεπιλεπτες δουλειές.

    Δηλδη σύνολο το ηλεκτρικό και το μπαταρίας κάνα 200αρι.
    http://www.amazon.de/Metabo-Power-Ba...productDetails

    Δεν έχει το quick τσοκ (βγαίνει και μπαίνει σε δευτερόλεπτα) αλλά γλιτώνεις κάμποσα λεφτά και παίρνεις πολύ εργαλείο για τα λεφτά του. Το τσοκ βγαίνει ώστε να βάζεις τις μύτες κατευθείαν στην εξάγωνη υποδοχή μόνο που σε αυτό είναι βιδωτό. (Δε χρειάζεται να το βιδώνεις με το χέρι. Πατάς κουμπί γυρίζει βιδώνει το τσοκ, αντίστροφα ξεβιδώνει).

    Δεν έχει κρούση. (εννοώ δεν έχει κρούση για τρύπες σε τοίχους, μπετό κτλ). Κρουστικά στα 10,8 δεν έχει η μεταβο νομίζω. Η bosch έχει αλλά πρέπει να είναι ακριβότερα και εξ' άλλου κρούση θα έχεις απ' το ρευματος, αυτό ας είναι πιο πολύ κατσαβίδι.
    Δεν είναι παλμικό. Σαν του βασκα δλδ, να δουλεύει όπως τα αερόκλειδα.

    Αν καταλαβαίνω τι σκατά λέει σε αυτή την υπέροχη ερωτική γλώσσα πρέπει να έχει και δυο μπαταρίες.

    Αποφάσισε αν θέλεις αερόκλειδο μπαταρίας ή δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας και έχε στο νου τι μπορεί να χρειαστείς (ή τι έχεις σκοπό να αγοράσεις) στο μέλλον ώστε να μπορείς να επιλέξεις την ίδια μάρκα και ίδια volt για να εναλλάσσεις μεταξύ τους τις μπαταρίες.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 15:24.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το οποίο είναι bosch μπλε σειρά.


    Τα αποπάνω που έβαλα δεν ειναι κρουστικά. Εννοώ δεν είναι παλμικά γιατί κρούση πρέπει να έχουν. Αυτό που έβαλες εσύ δουλεύει όπως και το αερόκλειδο. (αντάπτωρα για καρυδάκια ή καρυδάκια κατσαβιδιού έχεις?)

    Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
    Υπάρχουν και σετάκια με ένα δράπανοκατσάβιδο και ένα παλμικό κατσαβίδι σε κασετίνα Lbox με έναν φορτιστή και φακό που παίρνει μπαταρίες απ' τα μηχανήματα, σε προσφορά σαν πακέτο.
    Εξαρτάται τι χρειάζεται ο καθένας.

    (Ναι το ξέρω μη το λέτε σε μένα, όλα τα χρειαζόμαστε αλλά τι να κάνουμε!!!)

    Μισκιιιιννν.. βοήθεια δε το 'χω με τις φριντέζες.
    Αντάπτωρα δεν έχω καρδιά μου, είναι στα προσεχώς, δωράκια όμως δέχομαι

  5. #20
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    http://www.amazon.de/Metabo-Power-Ba...productDetails

    Δεν έχει το quick τσοκ (βγαίνει και μπαίνει σε δευτερόλεπτα) αλλά γλιτώνεις κάμποσα λεφτά και παίρνεις πολύ εργαλείο για τα λεφτά του. Το τσοκ βγαίνει ώστε να βάζεις τις μύτες κατευθείαν στην εξάγωνη υποδοχή μόνο που σε αυτό είναι βιδωτό. (Δε χρειάζεται να το βιδώνεις με το χέρι. Πατάς κουμπί γυρίζει βιδώνει το τσοκ, αντίστροφα ξεβιδώνει).

    Δεν έχει κρούση. (εννοώ δεν έχει κρούση για τρύπες σε τοίχους, μπετό κτλ). Κρουστικά στα 10,8 δεν έχει η μεταβο νομίζω. Η bosch έχει αλλά πρέπει να είναι ακριβότερα και εξ' άλλου κρούση θα έχεις απ' το ρευματος, αυτό ας είναι πιο πολύ κατσαβίδι.
    Δεν είναι παλμικό. Σαν του βασκα δλδ, να δουλεύει όπως τα αερόκλειδα.

    Αν καταλαβαίνω τι σκατά λέει σε αυτή την υπέροχη ερωτική γλώσσα πρέπει να έχει και δυο μπαταρίες.

    Αποφάσισε αν θέλεις αερόκλειδο μπαταρίας ή δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας και έχε στο νου τι μπορεί να χρειαστείς (ή τι έχεις σκοπό να αγοράσεις) στο μέλλον ώστε να μπορείς να επιλέξεις την ίδια μάρκα και ίδια volt για να εναλλάσσεις μεταξύ τους τις μπαταρίες.
    Περιλαμβάνει: το Εργαλείο με την υποδοχή για τα bits, τον αντάπτορα για να μπαίνουν τα τρυπάνια, γάντζο για να στερεώνεται στη ζώνη, δύο (2) μπαταρίες (10,8 V/2,0Ah), το φορτιστή και τη βαλιτσούλα.
    Φύγαμε...

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχει πολύ διάβασμα λοιπόν. Για κάνα 100 αρι έλεγα να δώσω. Αφενός να μείνει ξαι αφετέρου να μπορώ να κάνω και άλλες μικροδουλιτσες βάζοντας του τρυπανακια για πιο λεπτεπιλεπτες δουλειές.

    Δηλδη σύνολο το ηλεκτρικό και το μπαταρίας κάνα 200αρι.
    Δύσκολο να μείνεις στα 200€.
    Το ηλεκτρικό που σου πρότεινε ο daz είναι μια χαρά, φαντάσου έχω το πράσινο με τα πλαστικά γρανάζια και αντέχει ακόμα, υποθέτω το μπλε θα είναι καλύτερο.
    Για κατσαβίδι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Αν πας σε απλό δραπανοκατσάβιδο τα 10.8V είναι λίγα. Θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 14.4V. Έχω το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και κουράζεται αν τρυπήσει πάνω από 8άρα τρύπα στο μπετόν. Πρέπει να προτρυπήσεις με μικρότερο τρυπάνι. Είτε κρουστικό είτε όχι, το δραπανοκατσάβιδο έχει την ίδια ροπή (~30Nm) στο βίδωμα/ξεβίδωμα. Η κρούση του έχει να κάνει με το τρύπημα.
    Οπότε αν θες κρούση στο βίδωμα/ξεβίδωμα πας σε κρουστικό (δηλ. παλμικό) κατσαβίδι. Εκεί νομίζω ότι τα 10.8V αρκούν μιας και έχουν 105Nm. Έχω λύσει παξιμάδι πίσω άξονα κίνησης από fazer! Το πρόβλημα με τα παλμικά είναι ότι δεν έχουν ρυθμιστή ροπής. Αν δε προσέξεις δηλαδή θα βγάλεις τη βίδα από την άλλη πλευρά της σανίδας... Αντιθέτως τα δραπανοκατσάβιδα έχουν ρυθμιστή ροπής στο β/ξ, αλλά εκεί η ροπή είναι μικρή οπότε... :a12:
    Μπορείς να πάρεις τα Parkside του Lidl που τουλάχιστον για 3 χρόνια που έχουν εγγύηση θα τα βγάλουν τα λεφτά τους, αλλά θα πρέπει να περιμένεις πότε θα τα φέρουν (σε λίγο θα φερουν δραπανοκατσάβιδο 18V). Μπορείς να πας σε Makita αλλά δεν έχουν μπαταρία μεγαλύτερη από 1.3Ah στα 10.8V. Μπορείς να πας σε Metabo αλλά δεν έχουν κρούση στο τρύπημα (αν αυτό σε ενδιαφέρει) στα 10.8V. Μπορείς να πας σε Dewalt και σε Bosch.

    Αξιόπιστο και φθηνό μαγαζί στο νετ είναι το werkzeugalarm αλλά δεν έχει και τόση διαφορά από το Κεντρο Βίδας.

    Τώρα αν είσαι large πας σε Milwaukee και Fein που κοστίζουν.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 01/11/2015 στις 18:45.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #22
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Τι είναι τσοκ οεο; Σα το carb ;
    Αν κατάλαβα καλά κρουστικό και παλμικό είναι το ίδιο; Και τα κρουστικά/παλμικά δεν έχουν ρυθμιστή ροπής;


    Τρύπες σε μπετό δεν έχω σκοπό να κάνω με το μπαταρίας. Με ενδιαφέρει το βίδωμα/ξεβίδωμα ακριβείας, τρύπημα ξύλου και πιθανόν μετάλλου. Επίσης αυτό που θα ήταν σημαντικό θα είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ τις μύτες και στα 2 εργαλεία.

    Μια διευκρίνηση λοιπόν αν θέλετε στις ερωτήσεις μου και σιγά σιγά βγάζω άκρη.

    Ευχαριστώ.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τι είναι τσοκ οεο; Σα το carb ;
    Αν κατάλαβα καλά κρουστικό και παλμικό είναι το ίδιο; Και τα κρουστικά/παλμικά δεν έχουν ρυθμιστή ροπής;


    Τρύπες σε μπετό δεν έχω σκοπό να κάνω με το μπαταρίας. Με ενδιαφέρει το βίδωμα/ξεβίδωμα ακριβείας, τρύπημα ξύλου και πιθανόν μετάλλου. Επίσης αυτό που θα ήταν σημαντικό θα είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ τις μύτες και στα 2 εργαλεία.

    Μια διευκρίνηση λοιπόν αν θέλετε στις ερωτήσεις μου και σιγά σιγά βγάζω άκρη.

    Ευχαριστώ.
    Συνεπώς ξεχνάς το παλμικό γιατί θα χρειαστείς αντάπτορα μυτών για παλμικό, για να μη σου χαλάει τις απλές μύτες ο παλμός (περιστροφική κρούση).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1zh19w2.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	344094
    Γνώμη μου χτύπα με 50 € ή 60 € το δραπανοκατσάβιδο που θα φέρει το Lidl και κράτα τα υπόλοιπα 100 € για κάποιο άλλο εργαλείο.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #24
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Συνεπώς ξεχνάς το παλμικό γιατί θα χρειαστείς αντάπτορα μυτών για παλμικό, για να μη σου χαλάει τις απλές μύτες ο παλμός (περιστροφική κρούση).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1zh19w2.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	344094
    Γνώμη μου χτύπα με 50 € ή 60 € το δραπανοκατσάβιδο που θα φέρει το Lidl και κράτα τα υπόλοιπα 100 € για κάποιο άλλο εργαλείο.
    Τσοκ όμως τι είναι; Οπότε λες παίρνω το μπαταρίας του lidl συν το ηλεκτρικό της Bosch?

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τσοκ όμως τι είναι; Οπότε λες παίρνω το μπαταρίας του lidl συν το ηλεκτρικό της Bosch?
    Ναι, νομίζω ότι είναι η πιο αποδοτική και φθηνή επιλογή.
    Τσοκ είναι αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20150331_008.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	344095

    Το παλμικό έχει υποδοχή για μύτη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20150416_002.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	344096
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #26
    Κάποιος ρώτησε για αντάπτορες παλμικού για καρυδάκια. Εδώ!

    Τι έγινε ρε Αποστόλη; Ακόμα καφέ πίνεις;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    μιχαλη θα σου ελεγα να περιμενεις του λιντλ το 18V. τοχω κοντα τρια χρονια αλλα χαλαρη χρηση. κανενα προβλημα δεν εχει. μουχει βγει πολυ καλο.

    ριχνε και μια ματια τακτικα στο paletadeals.gr ειναι "φριτεζες" χωρις παρελκομενα. δηλαδη χωρις κουτι, χωρις καλωδιο, χωρις οδηγηγιες, μερικα χωρις μπαταρια, χωρις φορτιστη. ενα εργαλειο σκετο δηλαδη.

    μου φαινεται το κρουστικο ειναι πια περιττο. εχουν βγει τρυπανια μπετου που δεν κρειαζονται κρουση. τι λετε για αυτα τα τρυπανια; αξιζουν;

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μιχαλη θα σου ελεγα να περιμενεις του λιντλ το 18V. τοχω κοντα τρια χρονια αλλα χαλαρη χρηση. κανενα προβλημα δεν εχει. μουχει βγει πολυ καλο.

    ριχνε και μια ματια τακτικα στο paletadeals.gr ειναι "φριτεζες" χωρις παρελκομενα. δηλαδη χωρις κουτι, χωρις καλωδιο, χωρις οδηγηγιες, μερικα χωρις μπαταρια, χωρις φορτιστη. ενα εργαλειο σκετο δηλαδη.

    μου φαινεται το κρουστικο ειναι πια περιττο. εχουν βγει τρυπανια μπετου που δεν κρειαζονται κρουση. τι λετε για αυτα τα τρυπανια; αξιζουν;
    Ναι κάνουν δουλειά, αλλά πρέπει και το εργαλείο να έχει ροπή. Σ' ένα 18βολτο θα τρυπήσεις μπετό χωρίς κρούση αλλά με το 10.8V θα ζοριστείς.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε αν πάρει αυτό με 100 έως 115 ευρώ και το ηλεκτρικό με 90 είναι στα λεφτά του.

    Για να ξεμπερδευόμαστε.

    Μικε αυτό που έβαλε ο βασκα είναι αερόκλειδο ηλεκτρικό. Δε θέλεις τέτοιο.
    1.Λέγεται περιστροφικό κρουστικό γιατί το χτύπημα το έχει όταν γυρίζει.
    2.Το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο έχει την κρούση μπρος πίσω (όπως όταν τρυπάς τοίχο).
    3.Το δραπανοκατσάβιδο είναι το ίδιο αλλά χωρίς κρούση.
    4.Το δράπανο είναι το ίδιο αλλά δεν γίνεται κατσαβίδι. (Συνήθως τα δράπανα έχουν πάρα πολλές στροφές 4000+ στις οποίες βγάζουν πολύ λιγα νμ οπότε σε στροφές βιδώματος είναι πολύ αδύναμα)
    5.Το κατσαβίδι δεν παίρνει καθόλου τρυπάνια. Δεν έχει τσοκ για στρογγυλά, έχει μόνο εξάγωνο που μπαίνουν μέσα οι μύτες βιδώματος.

    Τα περιστροφικά κρουστικά (ηλεκτρικά αερόκλειδα σα του βάσκα) βγάζουν πολλή δύναμη στο βίδωμα. 105 νμ για 10,8v. Αλλά δεν έχουν ρύθμιση. Στις βίδες ρίχνουν σφαλιάρες 105νιουτόμετρων, τέλος. Για ξεβίδωμα είναι μια χαρά αλλά για βίδωμα δε θα μείνει τίποτα όρθιο.
    Βάζεις αερόκλειδο για να σφίξεις τα φέρινγ? Όχι, κατσαβίδι θα βάλεις, οπότε....

    Τα κρουστικά δραπανοκατσάβιδα (όχι τα περιστροφικά κρουστικά) και τα δραπανοκατσάβιδα έχουν ελεγχόμενη ροπή στο σφίξιμο. Έχουν 10-15 σκάλες. Βάζεις την πιο μαλακή και βιδώνεις τα φέρινγ, βάζεις μεγαλύτερη και βιδώνεις σε ξύλο, ρυθμίζεις τη δύναμη όσο θέλεις. Όταν φτάσει στη δύναμη εκεί που το ρύθμισες σταματάει να γυρίζει τη βίδα και ας έχεις πατημένη τη σκανδάλη.

    Είπαμε ότι τα κρουστικά δραπανοκατσάβιδα και δραπανοκατσάβιδα έχουν διαφορά μόνο στην σκαπτική κρούση, άλλη μια διαφορά τους είναι στην τιμή. Εσύ με περιορισμένο μπατζετ και με το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο ρευματος που έχεις σκοπό να πάρεις καλύτερα να επιλέξεις ένα απλό δραπανοκατσάβιδο.

    Το μετάβο από πάνω έχει τσοκ που παίρνει τρυπάνια το οποιο αφαιρείται και γίνεται κατσαβίδι. Δεν έχει κρούση ούτε περιστροφική ούτε σκαπτική. Μπορείς να του βγάλει το τσοκ και να έχεις το εξάγωνο για μύτες όπως είναι ένα κατσαβίδι ή μπορείς να του βάλεις το τσοκ και να του βάλεις τρυπάνι ή δίσκους γυαλίσματος.

    Η μετάβο δεν έχει κρουστικά δραπανοκατσάβιδα στα 10,8
    Η μπος έχει αλλά είναι πιο ακριβά.
    Η μπος δεν έχει δραπανοκατσαβικα που να βγαινει το τσοκ και να γίνονται μικρά σαν κατσαβίδια.
    Αυτό της μετάβο που σου έβαλα στο λινκ όμως μπορεί να το κάνει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 23:45.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Το ηλεκτρικο που σου έβαλα πιο πάνω gsb 13re στις 2300 βγάζει 12νμ. (στο περίπου)
    Το μπαταρίας της μετάβο στο πάνω ποστ στις 1300 βγάζει 17νμ και στις 350 (έχει δυο ταχύτητες) 37νμ. (αλλά δεν φτάνει τις 2300 που είναι καλύτερες για τρίψιμο γυάλισμα) ->Πάρε ένα τροχό λοιπόοοον!

    To ένα έχει κρούση και περισσότερες στροφές (αλλά όχι υπερβολικές) με αρκετή δύναμη το άλλο δεν έχει κρούση έχει ρυθμιζόμενη δύναμη (πολύ περισσότερη σε χαμηλότερες στροφές->βασικότατο) είναι πιο ελαφρύ και έχει και ηλεκτρικό φρένο.
    Το ηλεκτρικό φρένο ειναι όταν αφήνεις την σκανδάλη να σταματάει απότομα.

    Και τα δύο είναι στην ελαφριά κατηγορία. Μπορείς να πάρεις ρευματος με δύο ταχύτητες και πολύ περισσότερη δύναμη αλλά δε θα το κρατάς με το ένα χέρι.

    Δε μπορείς να πάρεις αλυσοπρίονο που κόβει κορμούς δέντρων για να κλαδεύεις με το ένα χέρι!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 23:47.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 52 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 21:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF