Σελίδα 3 από 52 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #31
    Τελείωσε το καφεδάκι επιτέλους;
    Βάλτου ένα βίντεο του ανθρώπου να καταλάβει τι κάνει το αναθεματισμένο το metabo
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Τελείωσε το καφεδάκι επιτέλους;
    Βάλτου ένα βίντεο του ανθρώπου να καταλάβει τι κάνει το αναθεματισμένο το metabo
    Αυτό πήγα να κάνω και είδα ότι με πρόλαβες.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Δεν θα έδινα 60 ευρώ για να πάρω 18αρι απ' τα λιντλ.

    Τα 60 ευρώ είναι λεφτά και οι μπαταρίες απ' το 18αρι κοστίζουν. Επίσης το 18αρι είναι του ματσς, ενώ την μπαταρία του δε θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω πουθενά αλλού.

    Όταν με 40 ευρώ παραπάνω παίρνω ένα εργαλείο που θα μου μείνει 60 ευρώ για λιντλ είναι πολλά. Γιατί με το μεταβο, μπος κτλ αν αργότερα χρειαστώ ένα παλμικό περιστροφικό ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο 10,8 μου αρκεί να πάρω μόνο το σώμα και να βάλω την μπαταρία απ' αυτό που έχω.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Μ' αρέσει αυτό το thread γιατί κάνουμε σαν γκόμενες μέσα σ' ένα χόντος σέντερ που κατά τα άλλα κοροϊδεύουμε


    ΥΓ: Εγώ θα ήθελα ένα δραπανοκατσάβιδο της Makita 14.4V αλλά λόγω τιμής θα πήγαινα σε Bosch. Τώρα με βλέπω για Parkside
    Φύγαμε...

  5. #35
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Και συνεχίζω με ερωτήσεις ως νιουφης. Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας χωρίς κρούση καρυδακια μπορούμε να βαλουμε;

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    νομιζω πως εδω και μερικες σελιδες εχουμε ξεφυγει απο τα εργαλεια για μοτο εκτος αν εχει κανεις μοτο με κοστουμι απο γυψοσανιδα
    Ναι αλλά με το metabo ξεβιδώνεις όλα τα πλαστικά από σκούτερ μέχρι να πεις parkside!
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Και συνεχίζω με ερωτήσεις ως νιουφης. Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας χωρίς κρούση καρυδακια μπορούμε να βαλουμε;
    Ναι! Είτε με τους αντάπτωρες που έβαλε ο μισκιν πιο πάνω στους οποίους βάζεις τα κανονικά καριδάκια που έχεις είτε αγοράζοντας καρυδάκια κατσαβιδιού (τα οποία μπορεί να ειναι και μαγνητικά).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8KAR.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	344113

    Τα ίδια ισχύουν και για το ρευματος.



    Edit Το περιστροφικό κρουστικό είναι εκείνο που ταλαιπωρεί καρυδάκια και και μύτες γιατί είναι σαν να έχεις βάλει το καρυδάκι σε μια μανέλα και να την κοπανάς με όλη σου τη δύναμη με βαριοπούλα δίκυκλη. Γι αυτό χρειάζεσαι αντάπτωρες για κρουστικό όπως αυτός ο wera που πόσταρε ο μισκιν και ειδικές μύτες impact που να έχουν ανοχή-αντοχή στην κρούση (μαλακό σώμα για να αποσβένουν την κλωτσιά που δεν μπορούν να αντέξουν).
    Στα απλά κατσαβίδια (δραπανοκατσάβιδα) δεν χρειάζεσαι τίποτα ιδιαίτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 21:10.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Και συνεχίζω με ερωτήσεις ως νιουφης. Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας χωρίς κρούση καρυδακια μπορούμε να βαλουμε;
    Χωρίς να ξέρω, φοβάμει πως ο daz θα πετάξει κανένα μοντέλο δραπανοκατσάβιδου που γίνεται σέγα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #39
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι! Είτε με τους αντάπτωρες που έβαλε ο μισκιν πιο πάνω στους οποίους βάζεις τα κανονικά καριδάκια που έχεις είτε αγοράζοντας καρυδάκια κατσαβιδιού (τα οποία μπορεί να ειναι και μαγνητικά).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8KAR.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	344113

    Τα ίδια ισχύουν και για το ρευματος.
    Super. Οπότε νομίζω ότι βρήκα τι θα μου φέρει ο Άγιος Βασίλης. Και επειδή το ηλεκτρικό μπορεί να περιμένει 120 euros θα πάνε για σοβαρό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας.

    Υποθέτω τα 14,4 volt είναι πιο δυνατά; Bits γενικά έχω οπότε μια κασετινα με δύο μπαταρίες αντάπτορες και γωνιακή είναι ότι πρέπει.

  10. #40
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Κάποιος ρώτησε για αντάπτορες παλμικού για καρυδάκια. Εδώ!

    Τι έγινε ρε Αποστόλη; Ακόμα καφέ πίνεις;
    Ευχαριστούμε κύριος, θα γίνει αύριο η κίνηση αγοράς των!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε αν πάρει αυτό με 100 έως 115 ευρώ και το ηλεκτρικό με 90 είναι στα λεφτά του.

    Για να ξεμπερδευόμαστε.

    Μικε αυτό που έβαλε ο βασκα είναι αερόκλειδο ηλεκτρικό. Δε θέλεις τέτοιο.
    1.Λέγετε περιστροφικό κρουστικό γιατί το χτύπημα το έχει όταν γυρίζει.
    2.Το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο έχει την κρούση μπρος πίσω (όπως όταν τρυπάς τοίχο).
    3.Το δραπανοκατσάβιδο είναι το ίδιο αλλά χωρίς κρούση.
    4.Το δράπανο είναι το ίδιο αλλά δεν γίνεται κατσαβίδι. (Συνήθως τα δράπανα έχουν πάρα πολλές στροφές 4000+ στις οποίες βγάζουν πολύ λιγα νμ οπότε σε στροφές βιδώματος είναι πολύ αδύναμα)
    5.Το κατσαβίδι δεν παίρνει καθόλου τρυπάνια. Δεν έχει τσοκ για στρογγυλά, έχει μόνο εξάγωνο που μπαίνουν μέσα οι μύτες βιδώματος.

    *** Τα περιστροφικά κρουστικά (ηλεκτρικά αερόκλειδα σα του βάσκα) βγάζουν πολλή δύναμη στο βίδωμα. 105 νμ για 10,8v. Αλλά δεν έχουν ρύθμιση. Στις βίδες ρίχνουν σφαλιάρες 105νιουτόμετρων, τέλος. Για ξεβίδωμα είναι μια χαρά αλλά για βίδωμα δε θα μείνει τίποτα όρθιο.
    Βάζεις αερόκλειδο για να σφίξεις τα φέρινγ? Όχι, κατσαβίδι θα βάλεις οπότε....

    ....................

    με αναγκάζεις να βγάζω φωτο βραδιάτικα κι έχω ένα σκασμό δουλειά να κάνω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Wurth.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	344114

    Με τσοκ ακριβείας και με απλό που σφίγγει με το χέρι

    ***
    Είπαμε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.
    Το κατσαβίδι με πλευρική κρούση δεν ρίχνει μόνιμα σφαλιάρες 105νμ. Θα φτάσει μαξ 105νμ αν τερματίσεις την σκανδάλη. Δεν έχει βέβαια την ακρίβεια που έχουν τα δράπανα στη ροπή που θα βάλει αλλά αυτή δίνεται από το μηχάνημα σταδιακά όσο περισσότερο (πιο βαθιά) πατάς την σκανδάλη. Το καλοκαίρι βίδωσα πάνω από 200 βίδες σε νοβοπάν με 3 διαφορετικά πάχη όπως και κάμποσα φύλλα νοβοπάν θαλάσσης. Όλες οι βίδες ήρθαν πρόσωπο

    σ.σ. Μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο κατσαβίδι που έχω στα χέρια μου (δεν ξέρω τι κάνουν τα άλλα).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Μ' αρέσει αυτό το thread γιατί κάνουμε σαν γκόμενες μέσα σ' ένα χόντος σέντερ που κατά τα άλλα κοροϊδεύουμε


    ΥΓ: Εγώ θα ήθελα ένα δραπανοκατσάβιδο της Makita 14.4V αλλά λόγω τιμής θα πήγαινα σε Bosch. Τώρα με βλέπω για Parkside
    Αυτό είναι αλήθεια, όταν είδα την φωτό που έβαλε ο Βράτης από το μαγαζί του, αυτό ακριβώς σκέφτηκα. Ότι κάπως έτσι πρέπει να νιώθουν οι γκόμενες όταν μπαίνουν σε καλλυντικάδικα. Άλλωστε υπάρχει μεγάλη συνάφεια, εμείς παίρνουμε τα εργαλεία για να επιδιορθώσουμε κάτι κι αυτές για τον ίδιο λόγο παίρνουν τα καλλυντικά, για να επισκευάσουν επιδιορθώσουν την μάπα τους χαχαχαχα


    Και Μακίτα έχει η ομάδα φίλος!
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 01/11/2015 στις 21:25.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Super. Οπότε νομίζω ότι βρήκα τι θα μου φέρει ο Άγιος Βασίλης. Και επειδή το ηλεκτρικό μπορεί να περιμένει 120 euros θα πάνε για σοβαρό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας.

    Υποθέτω τα 14,4 volt είναι πιο δυνατά; Bits γενικά έχω οπότε μια κασετινα με δύο μπαταρίες αντάπτορες και γωνιακή είναι ότι πρέπει.
    Πιο δυνατά, πιο πιο βαριά, πιο ακριβά. Αν πάρεις τώρα δυο μπαταρίες αργότερα μπορείς να πάρεις ότι εργαλείο θέλεις στα 14,4 μόνο το σώμα.

    http://www.amazon.de/gp/offer-listin...&condition=new
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να ξέρω, φοβάμει πως ο daz θα πετάξει κανένα μοντέλο δραπανοκατσάβιδου που γίνεται σέγα...

    κάτσε σου έχω καλό!! Δες όλο το βίντεο όμως

    https://www.youtube.com/watch?v=AvV1gmghOEk
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστούμε κύριος, θα γίνει αύριο η κίνηση αγοράς των!!

    με αναγκάζεις να βγάζω φωτο βραδιάτικα κι έχω ένα σκασμό δουλειά να κάνω
    Βασίλη τέτοιο τσοκ μπορώ να βάλω και στην καστάνια μου. Αυτό μπαίνει στην υποδοχή για μύτες που έχει το κατσαβίδι σου ώστε να μπορείς να βάλεις και τρυπανάκια. Αντάπτωρας είναι!

    Το εργαλείο που έχεις λέγεται κρουστικό κατσαβίδι δεν είναι δραπανοκατσάβιδο. Το δραπανοκατσάβιδο δεν έχει περιστροφική κρούση. Σε όλα ρυθμίζεις τη δύναμη όσο πατάς τη σκανδάλη αφού με τις στροφές έρχεται η δύναμη. Δεν ρυθμίζεις όμως τη δύναμη τις στροφές ρυθμίζεις όπως και στα δραπανοκατσάβιδα ρεύματος που δεν έχουν ρυθμιστή δύναμης. Και εγώ το ίδιο κάνω με το ρευματος που έχω, άλλο το ένα άλλο το άλλο όμως.

    Με κάθε ένα εργαλείο απ' αυτά μπορείς να κάνεις κι άλλες δουλειές, αλλά για την δουλειά που έχουν φτιαχτεί είναι καλύτερα και σε όλες τις άλλες χειρότερα. Στο δικό σου πχ αν του βάλεις ένα τρυπάνι σιδήρου, όπου κολλήσει το τρυπάνι θα του ρίχνει σφαλιάρα, όχι και πολύ ευγενικό ε?
    Ότι τρυπάνι βάλεις στο τσοκάκι θα έχει τα μπόσικα της εξάγωνης υποδοχής κατσαβιδιού στην οποία έχει μπει το τσοκ.
    Αν του βάλεις δίσκο για τρίψιμο μπορεί να σου έρθει στα μούτρα με την πλάγια πίεση.

    Δεν είναι φτιαγμένο για δουλειές δραπάνου άσχετα με το τι μπορεί να κάνει. Σε όλες τις άλλες δουλειές ο χειριστής θα κάνει υποχωρήσεις.


    Edit. Επίσης εγώ προσπάθησα να του τα πω απλά γιατί είχε πελαγώσει με τις κρούσεις του ενός που ήταν διαφορετικές απ' του άλλου που ήταν κρουστικό αλλά δεν ειχε κρούση (μπέρδεμα που εσύ ο ίδιος δημιούργησες) και ήθρες τώρα πάλι να τον πελαγώσεις με τα δράπανα που δεν είναι δράπανα αλλά .... θα σε σκοτώσω μλκ!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 21:45.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    στο 5,56 γελαμε απιστευτα

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    κάτσε σου έχω καλό!! Δες όλο το βίντεο όμως

    https://www.youtube.com/watch?v=AvV1gmghOEk
    Νταξ...μόνο ο αξονικός τομογράφος έλειπε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 3 από 52 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF