Σελίδα 4 από 52 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #46
    Νομίζω ότι αυτό που είπε ο Αποστόλης σχετικά με βίδωμα/ξεβίδωμα με δραπανοκατσάβιδο δεν έχει πάντα επιτυχία μιας και η ροπή αν κολλήσει θα μεταφερθεί στο καρπό σου.
    Δες σε αυτό το βίντεο τι γίνεται στο 2:20 και μετά που χρησιμοποιεί απλό δραπανοκατσάβιδο.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #47
    Και που λέτε...το Σάββατο στο Lidl έχει μια γαμάτη κασσετίνα με καρυδάκια, καστάνιες, μυτες, και διάφορα σκατολοϊδια, μόνο 22€
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #48
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη τέτοιο τσοκ μπορώ να βάλω και στην καστάνια μου. Αυτό μπαίνει στην υποδοχή για μύτες που έχει το κατσαβίδι σου ώστε να μπορείς να βάλεις και τρυπανάκια. Αντάπτωρας είναι!

    Το εργαλείο που έχεις λέγεται κρουστικό κατσαβίδι δεν είναι δραπανοκατσάβιδο. Το δραπανοκατσάβιδο δεν έχει περιστροφική κρούση. Σε όλα ρυθμίζεις τη δύναμη όσο πατάς τη σκανδάλη αφού με τις στροφές έρχεται η δύναμη. Δεν ρυθμίζεις όμως τη δύναμη τις στροφές ρυθμίζεις όπως και στα δραπανοκατσάβιδα ρεύματος που δεν έχουν ρυθμιστή δύναμης. Και εγώ το ίδιο κάνω με το ρευματος που έχω, άλλο το ένα άλλο το άλλο όμως.

    Με κάθε ένα εργαλείο απ' αυτά μπορείς να κάνεις κι άλλες δουλειές, αλλά για την δουλειά που έχουν φτιαχτεί είναι καλύτερα και σε όλες τις άλλες χειρότερα. Στο δικό σου πχ αν του βάλεις ένα τρυπάνι σιδήρου, όπου κολλήσει το τρυπάνι θα του ρίχνει σφαλιάρα, όχι και πολύ ευγενικό ε?
    Ότι τρυπάνι βάλεις στο τσοκάκι θα έχει τα μπόσικα της εξάγωνης υποδοχής κατσαβιδιού στην οποία έχει μπει το τσοκ.
    Αν του βάλεις δίσκο για τρίψιμο μπορεί να σου έρθει στα μούτρα με την πλάγια πίεση.

    Δεν είναι φτιαγμένο για δουλειές δραπάνου άσχετα με το τι μπορεί να κάνει. Σε όλες τις άλλες δουλειές ο χειριστής θα κάνει υποχωρήσεις.


    Edit. Επίσης εγώ προσπάθησα να του τα πω απλά γιατί είχε πελαγώσει με τις κρούσεις του ενός που ήταν διαφορετικές απ' του άλλου που ήταν κρουστικό αλλά δεν ειχε κρούση (μπέρδεμα που εσύ ο ίδιος δημιούργησες) και ήθρες τώρα πάλι να τον πελαγώσεις με τα δράπανα που δεν είναι δράπανα αλλά .... θα σε σκοτώσω μλκ!
    Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν αξιώματα
    Αξίωμα 1ο Ότι πληρώνεις αγοράζεις
    Αξίωμα 2ο Θα ρίξεις και λίγο νερό στο κρασάκι σου αν θες με 1-2 εργαλεία να τα κάνεις όλα ή σχεδόν όλα

    Μπέρδεμα εγώ δεν δημιούργησα ούτε είπα ότι το κρουστικό κατσαβίδι είναι δραπανοκατσάβιδο. Άντε που πας να μου χώσεις ρετσινιά
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #49
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Νταξ...μόνο ο αξονικός τομογράφος έλειπε.
    Το οποίο στην βασική του έκδοση έρχεται με μια μόνο μπαταρία. Αν θες να πάρεις ακόμα μία μπαταρία (είναι χαζό να ξεμένεις στην μέση μιας δουλειάς από μπαταρία και να περιμένεις να φορτίσει η μία που έχεις για να συνεχίσεις) και κάτι άλλα μπλιμπλίκια που έχει για να μπορεί να παίρνει ρεύμα από την πρίζα κατ' ευθείαν κι ένα μακρύ παλαμάρι που συνδέεις την μπαταρία και κουβαλάς μόνο το σώμα του εργαλείου, φτάνεις χαλαρά κοντά στα 600 €. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

    Για αξονικός τομογράφος όμως είναι φτηνός
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι αυτό που είπε ο Αποστόλης σχετικά με βίδωμα/ξεβίδωμα με δραπανοκατσάβιδο δεν έχει πάντα επιτυχία μιας και η ροπή αν κολλήσει θα μεταφερθεί στο καρπό σου.
    Δες σε αυτό το βίντεο τι γίνεται στο 2:20 και μετά που χρησιμοποιεί απλό δραπανοκατσάβιδο.
    Γι αυτό αυτά τα κολοκύθια έχουν τόσο μεγάλο μαρκούτσι!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	metabo2.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	344115


    Μλκ το festool γμ και δέρνει! Δε μου περισσεύει και κανένα 500αρικο να το το χτυπήσω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 22:54.
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Το ότι δεν μίλησε κανείς ακόμα για black & decker, είναι ανησυχητικό ή όχι ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το ότι δεν μίλησε κανείς ακόμα για black & decker, είναι ανησυχητικό ή όχι ;
    Όχι καθόλου. Εγώ θα ανησυχούσα αν μιλούσε κάποιος.
    Την b&d την κατάντησαν χειρότερη απ' την parkside. Όλα κινέζικα μη σταθερής ποιότητας.
    Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ήταν κάποτε.
    Μια μάρκα που έδωσε το όνομά της σε μια ολόκληρη κατηγορία μηχανημάτων κατάντησε ένα κινέζικο σκουπίδι. Τουλάχιστον όταν παίρνεις την πράσινη σειρά της bosch ξέρεις τι παίρνεις. Υπάρχει μια φίρμα από πίσω. Όταν παίρνεις b&d πλέον δεν ξέρεις τι παίρνεις, πίσω απ' την ονομασία δεν υπάρχει τίποτα. Απολύτως τίποτα όμως!

    Hitachi panasonic makita όλος ο Ιαπωνικός ντουνιάς κατασκευάζει στην Κίνα πλέον. Τίποτα δεν τους εμπόδισε όμως να κρατήσουν την ποιότητα στην κορυφή. Πάρε panasonic βούτα το μέσα στο νερό και άστο να δουλεύει, made in prc!
    Στην b&d βρήκαν το θύμα που θα πουλούσε φθηνοκατασκευές πίσω από μια επωνυμία συνώνυμο της κατηγορίας. Και το πέτυχαν!
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Ουφ ... ευτυχώς...

    Όταν τελειώσετε με τα ηλεκτρικά ματζαφλάρια πες μου καναδυό λόγια για τα Grene.

    Με έχεις λύσει τόσες πολλές απορίες για τα εργαλεία που είσαι απόλαυση να σε διαβάζω πλέον.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε μου περισσεύει και κανένα 500αρικο να το το χτυπήσω.
    εμένα πάντως αν μου περίσσευε το 500άρικο θα χτύπαγα αυτό το σετάκι που τόχει 1 μαγαζί εδώ δίπλα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	71dOh14HBTL._SX425_.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	27,5 KB 
ID:	344117
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #55
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ουφ ... ευτυχώς...

    Όταν τελειώσετε με τα ηλεκτρικά ματζαφλάρια πες μου καναδυό λόγια για τα Grene.

    Με έχεις λύσει τόσες πολλές απορίες για τα εργαλεία που είσαι απόλαυση να σε διαβάζω πλέον.

    Να το κοιτάξεις αυτό, ναι??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    εμένα πάντως αν μου περίσσευε το 500άρικο θα χτύπαγα αυτό το σετάκι που τόχει 1 μαγαζί εδώ δίπλα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	71dOh14HBTL._SX425_.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	27,5 KB 
ID:	344117
    Γιατί όχι μια χαρά είναι!

    Μόνο που όταν μιλάμε για festool σε αυτή την κατηγορία όλα τα άλλα μπροστά της μοιάζουν παιχνίδια.
    Είναι σαν να λέμε fein ή duss στα ρεύματος.

    Το απολύτως κορυφαίο σε όλους τους τομείς. Απ' τη μύτη μέχρι το καλώδιο που είναι σαν αυτό που χρησιμοποιούν στους πυραύλους και στους δορυφόρους.
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Να το κοιτάξεις αυτό, ναι??
    Αυτό θα του έλεγα και εγώ.

    Δικός μας είναι και αυτός!

    Grafton τα grene δεν είναι εργαλεία..

    Τα βρίσκεις μέσα και πάνω σε οτιδήποτε. Μέσα σε μετάβο μπορείς να βρεις grene, "μηχανουργείο" είναι για ρουλεμάν, γρανάζια, διαφορικά, αλυσίδες κέρατα κτλ....

    Ότι εργαλεία βρίσκεις σαν grene δεν είναι δικά τους. Άλλος είναι ο κατασκευαστής. Bacho, fiskars και άλλες Σουηδικές και Φιλανδικές εταιρίες και όχι μόνο. (όλες καλές)
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 02/11/2015 στις 00:33.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Να το κοιτάξεις αυτό, ναι??
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα του έλεγα και εγώ.
    Επειδή το φόρουμ δεν είναι πολύ μπρουτάλ τώρα τελευταία, λέω να μην γράψω αυτό που σκέφτηκα μη μας βγει και το όνομα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δικός μας είναι και αυτός!
    Ω ναι !!! Ειδικά όταν αγοράζεις εργαλείο γιατί σε άρεσε, άσχετα αν έχεις ήδη κάποιο για να κάνεις την δουλειά σου.

    Και αφού τα Grene βγήκαν καλά, όπως είπε ο sensei daz, ας κομπάσω με μια φωτογραφία τους !!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC02645.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	344132

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Υγ. Grafton αυτές είναι οι dual 100 (ή οι dual 80) της snap on αλλά σε καλύτερη τιμή γιατί δεν έχεις το φορτηγό και logo. Αν βγάλεις τον μηχανισμό και τον βάλεις μέσα σε μια snap on ταιριάζει, ενώ οι snap on χωρίς COO επάνω στο εργαλείο, στην συσκευασία τους γράφουν made in spain (η bacho έχει εργοστάσιο στην Ισπανία). Βγάλε τα συμπεράσματά σου !
    Επίσης και άλλα εργαλεία της snap on κατασκευάζονται στην Ισπανία ενώ με την bacho κάτι έχει παίξει και στα χαρτιά (συμφωνίες) που όμως δε ξέρω τι ακριβώς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Facom Βράττης Προβολή μηνύματος
    Τυχαία το ειδα και αν δεν ενοχλω,μιας και το γνωριζω η Bahco ειναι πλεον στον ομιλο Snap-on
    Έτσι εξηγήται αλλά με φαίνονται λίγο χοντροκομένες.
    Τι είναι το COO ; Το υλικό της χειρολαβής ;

    Και για να τελειώνουμε με τα snap-on :

    Αυτήν δούλεψα

    και αυτό θα ήθελα...

    Ποιότητα B&D ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC02647.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	344135

    αλλά δουλεύει ακόμα και τρύπησα πλακάκι.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #59
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Οπότε εδώ καλά είμαι;

    http://www.ebay.de/itm/Metabo-14-4-V...YAAOSwPcVVsomh

    ή τελικά να μπει στο παιχνίδι και η κρούση;

  15. #60
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Οπότε εδώ καλά είμαι;

    http://www.ebay.de/itm/Metabo-14-4-V...YAAOSwPcVVsomh

    ή τελικά να μπει στο παιχνίδι και η κρούση;
    Εγώ θα έπαιρνα και με κρούση, επίσης τα 14V μου φαίνονται λίγα. Είχα Makita 14v και ήταν "λίγο" στο τρύπημα μπετού, το πούλησα και πήρα 18v το οποίο σκοτώνει. Εκτός αν η Metabo είναι τόσο μπροστά από την Makita και καλύπτει την διαφορά στην ισχύ με καλύτερους μηχανισμούς και καλύτερα μοτέρ. Πάντως είναι μαλακία να έχεις το εργαλείο και να βρεθείς στην ανάγκη για τρύπες σε μπετό και να χρειάζεται να κουβαλάς και 2ο μαζί σου. επίσης προτίμησα την λύση της συσκευασίας - βαλιτσάκι (με τον φορτιστή, τις μπαταρίες και τα διατρητικά μέσα) κι έτσι τα έχω όλα όμορφα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 4 από 52 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF