Σελίδα 41 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 31363738394041424344454651 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #601
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Η ερώτηση είναι γενικής φύσεως αλλά κάποιοι μπορεί να έχουν ειδική γνώση επί του θέματος.

    Πρόκειται να χτίσω μια συλλογή από εργαλεία μπαταρίας (ο λόγος είναι η απουσία ρεύματος στο χώρο). Είχα σχεδόν καταλήξει στη Ryobi καθώς είναι Ιαπωνικών καταβολών (αν και πέρασε σε Κινέζικα χέρια αν δε κάνω λάθος) και γιατί έχει και τεχνολογία και κυρίως πολλά εργαλεία με καλή σχέση value of Money.
    Μετά άρχισα να σκέφτομαι ότι αφού προορίζονται για ερασιτεχνική χρήση μήπως θα έπρεπε να δώσω λίγο περισσότερη σημασία στο after sale γενικότερα. Και σκέφτηκα τη Bosch. Και φθάνουμε στο ρεζουμέ της υπόθεσης....

    Είδα ένα βιντεάκι με έναν τύπο ο οποίος είχε εργαλεία μπαταρίας Ryobi. Έλεγε λοιπόν πως ένας από τους λόγους που επέλεξε τη Ryobi είναι πως δεν αλλάζει τις αναμονές των μπαταριών στα εργαλεία της, με αποτέλεσμα και μετά από 10-15 χρόνια οι μπαταρίες της Ryobi να ταιριάζουν και στα καινούρια μοντέλα... ενώ οι περισσότερες γνωστές εταιρίες όπως Bosch, Makita αλλάζουν σε συντομότερα χρονικά διαστήματα τα σχέδια με αποτέλεσμα φτου κι απ' την αρχή.

    Υπάρχει κάποιος που να έχει ή να μην έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα π.χ. με τα Bosch; Είναι μούφα η πληροφορία ή κρύβει αλήθειες;

  2. #602
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Η ερώτηση είναι γενικής φύσεως αλλά κάποιοι μπορεί να έχουν ειδική γνώση επί του θέματος.

    Πρόκειται να χτίσω μια συλλογή από εργαλεία μπαταρίας (ο λόγος είναι η απουσία ρεύματος στο χώρο). Είχα σχεδόν καταλήξει στη Ryobi καθώς είναι Ιαπωνικών καταβολών (αν και πέρασε σε Κινέζικα χέρια αν δε κάνω λάθος) και γιατί έχει και τεχνολογία και κυρίως πολλά εργαλεία με καλή σχέση value of Money.
    Μετά άρχισα να σκέφτομαι ότι αφού προορίζονται για ερασιτεχνική χρήση μήπως θα έπρεπε να δώσω λίγο περισσότερη σημασία στο after sale γενικότερα. Και σκέφτηκα τη Bosch. Και φθάνουμε στο ρεζουμέ της υπόθεσης....

    Είδα ένα βιντεάκι με έναν τύπο ο οποίος είχε εργαλεία μπαταρίας Ryobi. Έλεγε λοιπόν πως ένας από τους λόγους που επέλεξε τη Ryobi είναι πως δεν αλλάζει τις αναμονές των μπαταριών στα εργαλεία της, με αποτέλεσμα και μετά από 10-15 χρόνια οι μπαταρίες της Ryobi να ταιριάζουν και στα καινούρια μοντέλα... ενώ οι περισσότερες γνωστές εταιρίες όπως Bosch, Makita αλλάζουν σε συντομότερα χρονικά διαστήματα τα σχέδια με αποτέλεσμα φτου κι απ' την αρχή.

    Υπάρχει κάποιος που να έχει ή να μην έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα π.χ. με τα Bosch; Είναι μούφα η πληροφορία ή κρύβει αλήθειες;
    Δυστυχώς ναι, κρύβει....έχω ένα κατσαβίδι της B&D 10.8V εδώ και 3-4 χρόνια περίπου.
    Προχθές αγόρασα ακριβώς το ίδιο ως δώρο στον κουμπάρο μου και η μπαταρία εντελώς διαφορετική από το δικό μου! και μιλάμε για το ίδιο ακριβώς μοντέλο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #603
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς ναι, κρύβει....έχω ένα κατσαβίδι της B&D 10.8V εδώ και 3-4 χρόνια περίπου.
    Προχθές αγόρασα ακριβώς το ίδιο ως δώρο στον κουμπάρο μου και η μπαταρία εντελώς διαφορετική από το δικό μου! και μιλάμε για το ίδιο ακριβώς μοντέλο!


    Απίστευτο και απαράδεκτο. Πόσο μάλλον αν ισχύει π.χ. και για τη Bosch αυτό με τη σειρά Professional, που υποτίθεται πως απευθύνεται στους επαγγελματίες (λέμε τώρα).
    Θα περιμένω και την άποψη άλλων συναδέλφων και αν επιβεβαιωθεί ο φόβος μου θα πάω για RYOBI παρ' όλο που δεν έχω ιδέα τη υποστήριξη έχει στη χώρα μας.

  4. #604
    Τα makita μου (18volt) πλησιάζουν την 15ετια. Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει είναι στα amp των μπαταριών. Νομίζω είχαν ξεκινήσει από 1.5 και έχουν φτάσει στα 6 σήμερα. Όλες οι μπαταρίες είναι ιδιες και δουλεύουν σε όλες τις γενιές των εργαλείων.

  5. #605
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Τα makita μου (18volt) πλησιάζουν την 15ετια. Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει είναι στα amp των μπαταριών. Νομίζω είχαν ξεκινήσει από 1.5 και έχουν φτάσει στα 6 σήμερα. Όλες οι μπαταρίες είναι ιδιες και δουλεύουν σε όλες τις γενιές των εργαλείων.
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

    Αν εξαιρέσεις έναν τροχό της Makita δεν έχω πολυασχοληθεί με την υπόλοιπη σειρά εργαλείων μπαταρίας. Θα ασχοληθώ όμως γιατί ένας τροχός είναι μέσα στα πλάνα μου έτσι και αλλιώς!

  6. #606
    Τα Bosch που έχω εγώ εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια έχουν τις ίδιες μπαταρίες. Μιλαμε πάντα για 18v. Απλα έχει πλέον και διαφορετικά μοντέλα με διάφορες χωρητικότητες,.

  7. #607
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από agamoi-thytai Προβολή μηνύματος
    Τα Bosch που έχω εγώ εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια έχουν τις ίδιες μπαταρίες. Μιλαμε πάντα για 18v. Απλα έχει πλέον και διαφορετικά μοντέλα με διάφορες χωρητικότητες,.
    Άρα αυτός στο βίντεο κάτι δε μας έλεγε καλά! Σας ευχαριστώ παιδιά!

  8. #608
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Και στα 12v παντός οι μπαταρίες δεν έχουν αλλάξει εδώ και αρκετά χρόνια, μόνο τις μεγαλώνουν σε αμπέρ

  9. #609
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Λοιπόν, μετά από κάποια τεστ τα παρακάτω σημεία είναι τα πιο σημαντικά.

    το Metabo είναι παρά πολύ δυνατό σε σχέση με το Bosch 3.4J vs 2.8.

    To Metabo κάνει τα πάντα μέχρι σπάσιμο πέτρας , μπετόν κλπ ενώ το Bosch ζορίζεται πολύ.

    επισης το Μethanol’s έχει ρύθμιση στροφών με επιλογέα και δε χρειάζεται να παίζεις με το διακόπτη.

    οποτε το Bosch για ανακαινίσεις, μπάνια κλπ λόγω του ότι είναι και ελαφρύτερο ίσως να βολεύει αλλά το Metabo θα κάνει τα πάντα.

    Νομιζω το μεταμπο είναι καλύτερο εργαλείο kai έχει και 2100 στροφές vs 1300 το μπος.
    Τελευταία τροποποίηση από losvre; 04/09/2019 στις 09:36.

  10. #610
    Μια βοήθεια από όσους ξέρουν,
    θα πάρω σετακι κατσαβίδι και δραπανο μπαταρίας μέχρι τέλους του έτους , περιμένω και τις εκπτώσεις της black Friday
    Είμαι μεταξύ https://www.skroutz.gr/s/8784808/Makita-DLX2131JX1.html ή https://www.skroutz.gr/s/17781301/Ma...1.html#reviews και https://www.skroutz.gr/s/16395525/Me...V-BL-LIHD.html .
    οικιακή χρήση για διάφορα μαστορέματα . Θέλω να τα κρατήσω μια ζωή και να μην ασχοληθώ με αυτά πότε ξανά , να έχω κάλυψη ανταλλακτικών και σέρβις εντός Ελλάδας.
    Τι προτείνετε από τα παραπάνω;
    Υπάρχει κάτι καλύτερο στα 400€ το σετ;
    MM#93

  11. #611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Μια βοήθεια από όσους ξέρουν,
    θα πάρω σετακι κατσαβίδι και δραπανο μπαταρίας μέχρι τέλους του έτους , περιμένω και τις εκπτώσεις της black Friday
    Είμαι μεταξύ https://www.skroutz.gr/s/8784808/Makita-DLX2131JX1.html ή https://www.skroutz.gr/s/17781301/Ma...1.html#reviews και https://www.skroutz.gr/s/16395525/Me...V-BL-LIHD.html .
    οικιακή χρήση για διάφορα μαστορέματα . Θέλω να τα κρατήσω μια ζωή και να μην ασχοληθώ με αυτά πότε ξανά , να έχω κάλυψη ανταλλακτικών και σέρβις εντός Ελλάδας.
    Τι προτείνετε από τα παραπάνω;
    Υπάρχει κάτι καλύτερο στα 400€ το σετ;

    Θα σου πω για τα ΜΑΚΙΤΑ. Υπερβολικα για την χρηση που θα τους κανεις, αλλα θα σε βγαλουν σχεδον μια ζωη. Ξανασκεψου λιιιιγο μονο την 3αδα των μπαταριων, μηπως τις κανεις 2 ή και 1 ακομα. Εγω στην δουλεια χρησιμοποιω τα αντιστοιχα του 2006κατι (χωρις κρουση το κατσαβιδι) και σπανια θελω 2 μπαταριες.
    Ειδικα εκεινο το παλμικο (DTD140) του βαζουμε και τρυπανια με ακρο 1/4 bit, για να ανοιγουμε τρυπες σε σιδηρο . Τωρα βεβαια θα το παροπλισουμε λογω του DTD171 που ηρθε
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #612
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου .
    Τις μπαταρίες τις έχει το σετακι , ξέρω πως δεν θα τις χρειαστώ και τις τρείς.
    Άρα προτείνεις μακιτα ;
    MM#93

  13. #613
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου .
    Τις μπαταρίες τις έχει το σετακι , ξέρω πως δεν θα τις χρειαστώ και τις τρείς.
    Άρα προτείνεις μακιτα ;
    Αν σου περισσεύουν τα φράγκα, βουρ!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #614
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν σου περισσεύουν τα φράγκα, βουρ!
    δεν περισσεύουν, αλλά κάποια εργαλεία πρέπει να αγοραστούν.
    MM#93

  15. #615
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Μια βοήθεια από όσους ξέρουν,
    θα πάρω σετακι κατσαβίδι και δραπανο μπαταρίας μέχρι τέλους του έτους , περιμένω και τις εκπτώσεις της black Friday
    Είμαι μεταξύ https://www.skroutz.gr/s/8784808/Makita-DLX2131JX1.html ή https://www.skroutz.gr/s/17781301/Ma...1.html#reviews και https://www.skroutz.gr/s/16395525/Me...V-BL-LIHD.html .
    οικιακή χρήση για διάφορα μαστορέματα . Θέλω να τα κρατήσω μια ζωή και να μην ασχοληθώ με αυτά πότε ξανά , να έχω κάλυψη ανταλλακτικών και σέρβις εντός Ελλάδας.
    Τι προτείνετε από τα παραπάνω;
    Υπάρχει κάτι καλύτερο στα 400€ το σετ;
    Πήρα πρόσφατα παρόμοιο σετ μακίτα (το dlx2174tj1) έχει το επόμενο μοντέλο κατσαβιδιού και παρόμοιο τρυπάνι χωρίς νομίαζω μεγάλες διαφορές αλλά πεντάρες μπαταρίες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δουλέυω ενάμιση μήνα τώρα σε δρυ και τρυπάει βιδώνει πάρα πολύ καλά.
    Σχετικά με τις μπαταρίες θα σου έλεγα να σκεφτείς όχι μόνο το τι θες να κάνεις τώρα αλλά το τι ενδεχομένος θες να κάνεις στο μέλλον. Αν δεν υπάρχει καμία προοπτική για κάτι άλλο με τρεις 3άρες είσαι υπερκαλυμένος, αν όμως παίζει να χρησιμοποιήσεις εργαλεία 36 βολτ που παίρνουν δύο ταυτόχρονα πρέπει να σκεφτείς όχι τόσο αν θες τρεις αλλά αν θες 5άρες.
    Ναι τα πουλάνε σετ αλλά μπορείς να τα αγοράσεις κι όλα χωριστά, ίσως με λίγο παραπάνω κόστος αλλά να ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες σου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF