Σελίδα 42 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 323738394041424344454647 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #616
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Επειδη πολύ μιλάτε για ερασιτεχνική χρήση να έχετε στο μυαλό σας οτι οι μπαταρίες χαλάνε. Το να πάρεις περισσότερες δεν σου λύνει το πρόβλημα. Οι μπαταρίες είναι για να δουλέυουν αλλιώς δεν βγάζουν τα χρηματά τους. Γνώμη μου ναι τα εργαλεία μπαταρίας βολέυουν αλλα για ερασιτεχνική χρήση τα ρεύματος θα μείνουν για πάντα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  2. #617
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Γνώμη μου ναι τα εργαλεία μπαταρίας βολέυουν αλλα για ερασιτεχνική χρήση τα ρεύματος θα μείνουν για πάντα

    Συμφωνώ

  3. #618
    Εγώ δεν θα διαφωνήσω για τις μπαταρίες, άλλωστε ήμουν και αυτός που του είπε να πάρει μόνο μία ακριβώς για τον λόγο ότι χαλάνε αλλά την ασφάλεια που προσφέρουν τα μπαταρίας δεν την έχουν του ρεύματος. Επίσης, μην σκέφτεστε ότι οι δουλειές ενός ερασιτέχνη είναι πάντα μέσα σε ένα δωμάτιο με 10 πρίζες γυρω-γυρω.

  4. #619
    Η επιλογή για εργαλεία μπαταρίας γίνεται για το λόγο ότι κάποιες φορές πρέπει να γίνονται εργασίες σε χώρους χωρίς ρεύμα.

    Πάντως με πρόχειρο ψάξιμο για να βρώ ξεχωριστά τα συγκεκριμένα κατσαβιδια και δραπανα θα πρέπει να δώσω παραπάνω χρήματα.
    Από αυτά που έβαλα, συγκρίνοντας χαρακτηριστικά, τα μεταμπο μου φάνηκαν ένα κλικ καλύτερα.
    MM#93

  5. #620
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Η επιλογή για εργαλεία μπαταρίας γίνεται για το λόγο ότι κάποιες φορές πρέπει να γίνονται εργασίες σε χώρους χωρίς ρεύμα.

    Πάντως με πρόχειρο ψάξιμο για να βρώ ξεχωριστά τα συγκεκριμένα κατσαβιδια και δραπανα θα πρέπει να δώσω παραπάνω χρήματα.
    Από αυτά που έβαλα, συγκρίνοντας χαρακτηριστικά, τα μεταμπο μου φάνηκαν ένα κλικ καλύτερα.
    1. Ξαναλέω είναι και θέμα ασφάλειας ειδικα στην Ελλάδα και τον τρόπο που δουλεύουμε
    2. Εάν σε ενδιαφέρουν πραγματικά, μπορώ να ρωτήσω πόσο κάνει χωρίς την μια ή τις 2 μπαταρίες. Στείλε μου pm

  6. #621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    1. Ξαναλέω είναι και θέμα ασφάλειας ειδικα στην Ελλάδα και τον τρόπο που δουλεύουμε
    2. Εάν σε ενδιαφέρουν πραγματικά, μπορώ να ρωτήσω πόσο κάνει χωρίς την μια ή τις 2 μπαταρίες. Στείλε μου pm
    Έχεις πμ
    MM#93

  7. #622
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Η επιλογή για εργαλεία μπαταρίας γίνεται για το λόγο ότι κάποιες φορές πρέπει να γίνονται εργασίες σε χώρους χωρίς ρεύμα.
    .
    Πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καλύτερο-χειρότερο όσο αφορά ρεύματος-μπαταρίας.
    Για έναν επαγγελματία είναι πολύ ξεκάθαρο το πότε θα χρησιμοποιήσει το ένα και πότε το άλλο.
    Εγώ σαν επαγγελματίας πάντως, προτιμώ τα μπαταρίας γιατί απλά μου γλιτώνουν ΠΑΡΑ πολύ χρόνο και όχι γιατί δεν έχω ρεύμα τριγύρω.
    Η ευελιξία τους την ώρα της δουλειάς, ιδίως πάνω σε σκάλα ή άβολους χώρους δεν παίζεται.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  8. #623
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    γλιτώνουν ΠΑΡΑ πολύ χρόνο και όχι γιατί δεν έχω ρεύμα τριγύρω.
    Η ευελιξία τους την ώρα της δουλειάς, ιδίως πάνω σε σκάλα ή άβολους χώρους δεν παίζεται.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #624
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Μπαταρία και ρεύμα έχουν πλεονεκτήματα και μειωνεκτήματα. Από εκεί και πέρα το τι μετράει περισσότερο είναι υποκειμενικό, πάντως το ερασιτεχνική χρήση δεν σημαίνει απαραίτητα και μικρή χρήση

  10. #625
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Τα εργαλεία μπαταρίας είναι απίστευτα πιο βολικά (αλλά βαριά), εγώ όμως που κάνω εργασίες μία στο τόσο καταλήγω να έχω άδειες ή και χαλασμένες μπαταρίες όταν τα χρειάζομαι. Επίσης, την ισχύ του ρεύματος δεν τη φτάνουν (ακόμα) για κάποιες δουλειές.

    Πιστεύω ότι μέρος της στροφής στα μπαταρίας έχει να κάνει με το ότι οι κατασκευαστές βρήκαν τρόπο να μας ξεπουπουλιάσουν, αφού
    α) οι μπαταρίες είναι ουσιαστικά αναλώσιμες
    β) κάθε κατασκευαστής έχει δικό του πρότυπο μπαταρίας οπότε αγοράζεις πάλι από αυτόν (ή κινέζικες)
    γ) αγοράζεις και τα υπόλοιπα εργαλεία της σειράς από τον ίδιο κατασκευαστή γιατί "έχεις ήδη τις μπαταρίες", δηλαδή δέσμευση x2

    Γκρίνια: στο σκρουτζ έχει 220 παλμικά κατσαβίδια μπαταρίας και ΕΝΑ ρεύματος.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 06/11/2019 στις 20:53. Αιτία: Συντακτικό

  11. #626
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Αυτο που λέει ακριβώς απο πάνω.
    Και ο επαγγελματίας στο μόνο σημείο που θα είναι χωρίς ρεύμα είναι σε νεόδμητο κτίριο.
    Το θέμα είναι οτι ο επαγγελματίας βιάζεται και ακόμα και για ένα σημείο στήριξης μπορεί να θέλει ώρα για να περάσει μπαλαντέζα άρα με το μπαταρίας έχει τελειώσει σε δευτερόλεπτα.
    Αλλα ο επαγγελματίας φορτίζει τις μπαταριές του τις κρατάει σε μια συνεχή ανανέωση και έχει και κάμποσα εργαλεία που τις δουλεύει.
    Ο ερασιτέχνης μέχρι να την χρησιμοποιήσει είναι άδεια αρα πρέπει να το σκεφτεί απο πρίν να την βάλει να φορτίσει και συνήθως παίρνει οικονομικά εργαλεία και εκεί οι μπαταρίες πάσχουν ακόμα περισσότερο.
    Οπότε πρέπει να τα ζυγίσεις όλα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #627
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Αλλα ο επαγγελματίας φορτίζει τις μπαταριές του τις κρατάει σε μια συνεχή ανανέωση και έχει και κάμποσα εργαλεία που τις δουλεύει.
    Ο ερασιτέχνης μέχρι να την χρησιμοποιήσει είναι άδεια αρα πρέπει να το σκεφτεί απο πρίν να την βάλει να φορτίσει και συνήθως παίρνει οικονομικά εργαλεία και εκεί οι μπαταρίες πάσχουν ακόμα περισσότερο.
    ότι πληρώσεις παίρνεις
    έχω ένα bosh 18v τροχό με 2 μπαταρίες ....ακριβό σε σχέση με άλλους φτηνούς τροχούς μπαταρίας αλλά καμία σχέση σε απόδοση/χρήση

    ότι μπαταρίας είχα τα χάρισα σε ένα φίλο εκτός από αυτό γιατί τα άλλα ήταν φτηνιάρικα και πάντα με κρεμούσαν


    ερασιτέχνης είμαι αλλά συνήθως κάνω μεγαλεπήβολα σχέδια/project και εκεί βλέπεις ότι το ακριβό εργαλείο τελικά είναι φτηνότερο γιατί το αγοράζεις μια φορά (που λέει ο λόγος)


    υγ ένα 18v από τα lidl με βόλεψε στο τρίψιμο της πλάκας με βούρτσα συρμάτινη το οποίο πήρα δανεικό από φίλο να πω την αλήθεια

  13. #628
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Ασχολούμαι με μια μικροδουλίτσα στο διαμέρισμα,(κάτι ραφάκια και μια επέμβαση σε ένα γραφειάκι).
    Δυο δράπανα, σέγα, δισκοπρίονο, τριβείο, τριγωνικό τριβείο, τροχουδάκι, πλάνη.
    Μου λείπει ένα ρούτερ, που κάποια στιγμή θα το πάρω αλλά είμαι σίγουρος ότι ούτε μπαταρίας θα είναι ούτε ιδιαίτερα ακριβό.

  14. #629
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τα εργαλεία μπαταρίας είναι απίστευτα πιο βολικά (αλλά βαριά), εγώ όμως που κάνω εργασίες μία στο τόσο καταλήγω να έχω άδειες ή και χαλασμένες μπαταρίες όταν τα χρειάζομαι. Επίσης, την ισχύ του ρεύματος δεν τη φτάνουν (ακόμα) για κάποιες δουλειές.

    Πιστεύω ότι μέρος της στροφής στα μπαταρίας έχει να κάνει με το ότι οι κατασκευαστές βρήκαν τρόπο να μας ξεπουπουλιάσουν, αφού
    α) οι μπαταρίες είναι ουσιαστικά αναλώσιμες
    β) κάθε κατασκευαστής έχει δικό του πρότυπο μπαταρίας οπότε αγοράζεις πάλι από αυτόν (ή κινέζικες)
    γ) αγοράζεις και τα υπόλοιπα εργαλεία της σειράς από τον ίδιο κατασκευαστή γιατί "έχεις ήδη τις μπαταρίες", δηλαδή δέσμευση x2

    Γκρίνια: στο σκρουτζ έχει 220 παλμικά κατσαβίδια μπαταρίας και ΕΝΑ ρεύματος.
    Η στροφή προς τα μπαταρίας έχει να κάνει με την ευκολία που προσφέρουν, την εξέλιξη των μπαταριών και την εξέλιξη των εργαλείων στην οποία έχουν επενδύσει επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση!

    Οι μπαταρίες αυτή τη στιγμή έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο που πλέον θα κάνουν αρκετά χρόνια να χαλάσουν. Δεν εννοώ φυσικά τις κινέζικες ή τις μπαταρίες των φθηνών εργαλείων!
    Σε ένα 10βολτο που έχω, αφήνω τις μπαταρίες στο 70% περίπου, εκτός εργαλείου και ποτέ δεν έχω αντιμεπωπίσει πρόβλημα.

    Πάντως τα μπαταρίας δεν μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως τα ρεύματος και ούτε θα το κάνουν ποτέ!
    Sent from me using a computer.

  15. #630
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η στροφή προς τα μπαταρίας έχει να κάνει με την ευκολία που προσφέρουν, την εξέλιξη των μπαταριών και την εξέλιξη των εργαλείων στην οποία έχουν επενδύσει επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση!

    Οι μπαταρίες αυτή τη στιγμή έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο που πλέον θα κάνουν αρκετά χρόνια να χαλάσουν. Δεν εννοώ φυσικά τις κινέζικες ή τις μπαταρίες των φθηνών εργαλείων!
    Σε ένα 10βολτο που έχω, αφήνω τις μπαταρίες στο 70% περίπου, εκτός εργαλείου και ποτέ δεν έχω αντιμεπωπίσει πρόβλημα.

    Πάντως τα μπαταρίας δεν μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως τα ρεύματος και ούτε θα το κάνουν ποτέ!
    Το αυτό ακριβώς.....

    Είχα ενα μποσάκι 12V με μπαταρία NiMh πριν από καμιά σχεδον 20ετία το οποίο αφού έκανε την δουλειά για την οποία το αγόρασα τότε (κατασκευή επίπλων μικρής κουζίνας στο σπίτι....) και έμεινε ανενεργό για κανένα χρόνο περίπου, ψόφησε εντελώς και οι μπαταρίες είχαν όσο όλο το εργαλείο καινούργιο
    Και πριν από 5 χρόνια αγοράστηκε ένα B&D 10,8V με μπαταρία Λιθίου για παρόμοιες εργασίες και μέχρι σήμερα είναι όπως όταν αγοράστηκε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF