Σελίδα 43 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 333839404142434445464748 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 631 έως 645 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #631
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Metabo μπαταρίες 18V από το 2011. Ακόμα δουλεύουν κανονικά πιστεύω δεν κρατούν όσο καινούριες αλλά με δυο το τρυπάνι δουλεύει για ώρες.

    Bosch 2V για δυο χρόνια που τις εχω μια χαρά αλλά είναι νωρίς ακόμα.

  2. #632
    τελικά αγοράστηκε ένα ΜΑΚΙΤΑ DHP 484 με την βαλίτσα του και ένα φορτιστή. Την μπαταρία την κάνει δώρο η ΜΑΚΙΤΑ.
    φωτο δεν με αφήνει να βάλω
    Τελευταία τροποποίηση από ποπαϋ; 19/11/2019 στις 14:16.
    MM#93

  3. #633
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    τελικά αγοράστηκε ένα ΜΑΚΙΤΑ DHP 484 με την βαλίτσα του και ένα φορτιστή. Την μπαταρία την κάνει δώρο η ΜΑΚΙΤΑ.
    φωτο δεν με αφήνει να βάλω
    Ποιος δεν σε αφήνει να βάλεις φωτο ή Μακίτα???

    Καλορίζικο καλοδούλευτο
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #634

  5. #635
    Εδώ πρέπει να ευχαριστήσω τον bros400pgm (Κοσμά) για την βοήθεια που μου έδωσε.
    MM#93

  6. #636
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Εδώ πρέπει να ευχαριστήσω τον bros400pgm (Κοσμά) για την βοήθεια που μου έδωσε.
    Σώπα ρε συ. Δεν έκανα κ τίποτα. Καλοδουλευτο να είναι

  7. #637
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Η πρόσφατη αγορά της τελευταίας στιγμής: Parkside PABH 20 Li B2 ΣΤΑ 59€... Έβγαλε όλη τη δουλειά 2 ημερών με μία φόρτιση, Τρύπημα/βίδωμα κλπ.
    Πολύ βολικό και δείχνει αρκετά ποιοτικό και ανθεκτικό συγκρίνοντάς το και με ακριβότερα-λέγε με ΜΑΚΙΤΑ-κλπ
    Στο βαλιτσάκι του περιέχει αρκετά τρυπάνια και αντάπτορες για κατσαβίδι SDS PLUS.
    Δεν έχει τσοκ αλλά αυτό λύνεται με ένα αντάπτορα τσοκ σε sds αν δω πως πραγματικά μου χρειάζεται βέβαια...Μέχρι στιγμής βολεύει μια χαρά.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Parkside-PABH-20-li_07.jpg‎   Parkside-PABH-20-li_08.jpg‎   Parkside-PABH-20-li_09.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 21/11/2019 στις 21:37.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #638
    Ότι έχω πάρει από Lidl χαλάει μόλις τελειώσει η εγγυηση. Δεν αγοράζω τπτ πλέον.

  9. #639
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Τουλάχιστον μη συγκρίνουμε makita με parkside! Αμαρτία ρε σεις!


    nassos καλοδούλευτο το εργαλείο!
    Sent from me using a computer.

  10. #640
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον μη συγκρίνουμε makita με parkside! Αμαρτία ρε σεις!


    nassos καλοδούλευτο το εργαλείο!
    Κάτσε να δεις που θα αλλάξω όλα μου τα ηλεκτρικά με parkside και τα ρέστα θα θα κάνω βενζίνες να οργωσω την Ελλάδα. Με σένα που μπλέξαμε κάθε μήνα το ταμείο είναι μείον

  11. #641
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Λεπτομέρειες!
    Sent from me using a computer.

  12. #642
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον μη συγκρίνουμε makita με parkside! Αμαρτία ρε σεις!


    nassos καλοδούλευτο το εργαλείο!
    Ευχαριστώ DAZ
    Δε τα συγκρίνω αλλά μη μου βάζεις ιδέες...
    ΜΑΚΙΤΑ είχαμε στη δουλειά με τους συναγερμούς και του είχαμε πιεί το αίμα...ΜΕΓΑΛΟ ΑΤΟΥ το ζύγιασμα του ΜΑΚΙΤΑ σε ότι άλλο είχαμε δουλέψει (παλιότερο Parkside) που περιέργως βγήκε πολύ γερό και όλοι το γλυκοκοίταζαν κάθε πρωι να το πάρουν για δουλειά....Στο χρόνο που το δούλεψα δεν έδειξε σημάδια κόπωσης και η μπαταρία του κρατούσε μια χαρά όλη μέρα.Το θέμα με τα φτηνά εργαλεία-ιδίως αν είσαι επαγγελματίας- είναι πως δεν ξέρεις αν και το επόμενο που θα πάρεις θα είναι ίδιο σε αντοχή μπαταρίας ή όχι...
    ΑΥΤΟ πληρώνεις στα επώνυμα -λέγε με ΜΑΚΙΤΑ: τη σταθερότητα στη ποιότητα που σου εξασφαλίζει ο συνεχής (και κοστοβόρος) ποιοτικός έλεγχος...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #643
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Κάπου εδώ μέσα υπήρχε ένα Γερμανικό site με πολύ καλές τιμές σε εργαλεία Fein αλλά δεν το βρίσκω με κανένα τρόπο, έχω κοιτάξει σελίδα-σελίδα, έχω κάνει αναζήτηση αλλά...

    Μήπως κάποιος το θυμάται;

  14. #644
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ DAZ
    Δε τα συγκρίνω αλλά μη μου βάζεις ιδέες...
    ΜΑΚΙΤΑ είχαμε στη δουλειά με τους συναγερμούς και του είχαμε πιεί το αίμα...ΜΕΓΑΛΟ ΑΤΟΥ το ζύγιασμα του ΜΑΚΙΤΑ σε ότι άλλο είχαμε δουλέψει (παλιότερο Parkside) που περιέργως βγήκε πολύ γερό και όλοι το γλυκοκοίταζαν κάθε πρωι να το πάρουν για δουλειά....Στο χρόνο που το δούλεψα δεν έδειξε σημάδια κόπωσης και η μπαταρία του κρατούσε μια χαρά όλη μέρα.Το θέμα με τα φτηνά εργαλεία-ιδίως αν είσαι επαγγελματίας- είναι πως δεν ξέρεις αν και το επόμενο που θα πάρεις θα είναι ίδιο σε αντοχή μπαταρίας ή όχι...
    ΑΥΤΟ πληρώνεις στα επώνυμα -λέγε με ΜΑΚΙΤΑ: τη σταθερότητα στη ποιότητα που σου εξασφαλίζει ο συνεχής (και κοστοβόρος) ποιοτικός έλεγχος...
    Αφού το μεγάλο ατού του μακίτα ήταν το πολύ καλό του ζύγισμα πως λες οτι πληρώνεις μόνο τον ποιοτικό έλεγχο? Το βάρος και η εργονομία δεν παίζον ρόλο? Οι ποιοτικότερες μπαταρίες σε όσα έχουν? Τα καλώδια σιλικόνης σε όσα έχουν? Οι μικρότεροι τζόγοι? Το σέρβις και τα ανταλλακτικά μέσω του δικτύου? Οι ασφάλειες που ενσωματώνουν (όσα τις χρειάζονται)? Η ποιότητα των πλαστικών και τις συναρμολόγησης που "αποσβένουν" τις πτώσεις?










    STF δε θυμάμαι κάτι. Κάνε ένα search στο tool addicts, πολλά θεματα διαχωρίστηκαν από εκεί και ίσως δε μετέφερα όλα τα μνμτα για να μη χαθεί η συνοχή της συζήτησης εκεί.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/01/2020 στις 02:10.
    Sent from me using a computer.

  15. #645
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αφού το μεγάλο αυτού του μακίτα ήταν το καλύ του ζύγισμα πως λες οτι πληρώνεις μόνο τον ποιοτικό έλεγχο? Το βάρος και η εργονομία δεν παίζον ρόλο? Οι ποιοτικότερες μπαταρίες σε όσα έχουν? Τα καλώδια σιλικόνης σε όσα έχουν? Οι μικρότεροι τζόγοι? Το σέρβις και τα ανταλλακτικά μέσω του δικτύου? Οι ασφάλειες που ενσωματώνουν (όσα τις χρειάζονται)? Η ποιότητα των πλαστικών και τις συναρμολόγησης που "αποσβένουν" τις πτώσεις?
    Ναι,το ατού του ΜΑΚΙΤΑ είναι το ζύγισμα αλλά :

    α)Σέρβις,ναι....τι πίκρα κι αυτή.... 2 φορές που χρειάστηκε σέρβις χτικιάσαμε μέχρι να το πάρουμε πίσω....μια δεν είχαν το ένα (τσοκ) μια το άλλο (γρανάζια),μια ξέχασαν τη μπαταρία....τέλος πάντων....Ιστορίες....το σέρβις θα το έλεγα ανύπαρκτο...δυστυχώς...
    β) οι "ποιοτικές" μπαταρίες του ΜΑΚΙΤΑ (κινέζικες και αυτέςε όπως όλα...) για 2 χρόνια καθημερινής σχεδόν χρήσης άντεξαν πολύ καλά.Το ίδιο όμως και του PARKSIDE που δουλεύαμε παράλληλα παρότι ήταν μικρότερης χωρητικότητας σφυροκόπαγε ολόκληρα 8ωρα....... Όταν χρειαστήκαμε άλλες 2 (1 ΜΑΚΙΤΑ 1 Parkside) η ΜΑΚΙΤΑ έκανε τα τριπλά λεφτά και χρόνο παράδοσης 20 μέρες, και η παρκ (από τη Huston (!!!) service) σε 3 μέρες...
    γ) Ναι,ζυγισμένο το ΜΑΚΙΤΑ δε λέω,αλλά πάνω κάτω όλα τα εργαλεία όταν τα συνηθίσεις αυτό περνάει απαρατήρητο.Προσωπικά θέλω ένα εργαλείο ετοιμοπόλεμο όχι να καμαρώνω τι καλά που μου κάθεται στο χέρι....
    δ) Περιέργως τα πλαστικά και τα ελαστικά τμήματα του Parkside ακόμα αντέχουν και δεν το προσέχουν και ιδιαίτερα.

    Συμπέρασμα: Τα ΜΑΚΙΤΑ αν και τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση * δεν είναι τα παλιά ΜΑΚΙΤΑ που ξέραμε...που ήταν σκυλιά ότι και να τους έκανες.
    Αν τα ζυγίσεις τελικά σε ένα μεγάλο ποσοστό πληρώνεις όνομα (όπως παντού....) και όχι τόσο ποιότητα τελικά...ναι μεν δεν έχει τζόγους όπως λες αλλά ζήτησε τσοκ στο 9μηνο πάνω ενώ το Park χαμπάαααρι δεν παίρνει...


    * (εκτιμώ το ίδιο και τα DeWalt και τα Milwaukee με τα δεύτερα πιο ποιοτικά και φυσικά ακριβότερα...)
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF