Σελίδα 44 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 343940414243444546474849 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #646
    Εντάξει, τα παραλες λιγουλακι
    Όνομα όντως το πληρώνεις, αλλά ρε φίλε έχουν και κάτι παραπάνω να προσφέρουν. Σίγουρα στην δική μου δουλειά, το παλμικό,το δράπανοκατσαβιδο, ο τροχος, το περιστροφικό/κρουστικό τρυπάνι με την σκούπα, ακόμα και η σπαθοσεγα έχουν μεγαλη διαφορά από μερικά Parkside

    Ps: Για το service δεν ξέρω, μιας και στα 500μετρα έχω για να κάνουν τα βασικά, αλλά στου lidl απλα το πετάς και παίρνεις αλλο.

  2. #647
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ναι,το ατού του ΜΑΚΙΤΑ είναι το ζύγισμα αλλά :

    α)Σέρβις,ναι....τι πίκρα κι αυτή.... 2 φορές που χρειάστηκε σέρβις χτικιάσαμε μέχρι να το πάρουμε πίσω....μια δεν είχαν το ένα (τσοκ) μια το άλλο (γρανάζια),μια ξέχασαν τη μπαταρία....τέλος πάντων....Ιστορίες....το σέρβις θα το έλεγα ανύπαρκτο...δυστυχώς...
    β) οι "ποιοτικές" μπαταρίες του ΜΑΚΙΤΑ (κινέζικες και αυτέςε όπως όλα...) για 2 χρόνια καθημερινής σχεδόν χρήσης άντεξαν πολύ καλά.Το ίδιο όμως και του PARKSIDE που δουλεύαμε παράλληλα παρότι ήταν μικρότερης χωρητικότητας σφυροκόπαγε ολόκληρα 8ωρα....... Όταν χρειαστήκαμε άλλες 2 (1 ΜΑΚΙΤΑ 1 Parkside) η ΜΑΚΙΤΑ έκανε τα τριπλά λεφτά και χρόνο παράδοσης 20 μέρες, και η παρκ (από τη Huston (!!!) service) σε 3 μέρες...
    γ) Ναι,ζυγισμένο το ΜΑΚΙΤΑ δε λέω,αλλά πάνω κάτω όλα τα εργαλεία όταν τα συνηθίσεις αυτό περνάει απαρατήρητο.Προσωπικά θέλω ένα εργαλείο ετοιμοπόλεμο όχι να καμαρώνω τι καλά που μου κάθεται στο χέρι....
    δ) Περιέργως τα πλαστικά και τα ελαστικά τμήματα του Parkside ακόμα αντέχουν και δεν το προσέχουν και ιδιαίτερα.

    Συμπέρασμα: Τα ΜΑΚΙΤΑ αν και τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση * δεν είναι τα παλιά ΜΑΚΙΤΑ που ξέραμε...που ήταν σκυλιά ότι και να τους έκανες.
    Αν τα ζυγίσεις τελικά σε ένα μεγάλο ποσοστό πληρώνεις όνομα (όπως παντού....) και όχι τόσο ποιότητα τελικά...ναι μεν δεν έχει τζόγους όπως λες αλλά ζήτησε τσοκ στο 9μηνο πάνω ενώ το Park χαμπάαααρι δεν παίρνει...


    * (εκτιμώ το ίδιο και τα DeWalt και τα Milwaukee με τα δεύτερα πιο ποιοτικά και φυσικά ακριβότερα...)
    Με λίγα λόγια, αν το parkside σου βγει καλό, τύφλα να 'χει το makita!
    Sent from me using a computer.

  3. #648
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Με λίγα λόγια, αν το parkside σου βγει καλό, τύφλα να 'χει το makita!
    Σήμερα το Park θα δουλέψει 2 8ωρα.. χεχεχε έχει να πέσει πολύ σκίσιμο
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #649
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ψιλοάσχετο με τα ηλεκτρικά εργαλεία αλλά σχετικό με την bosch που θεωρείται από τους κορυφαίους κατασκευαστές.
    Λόγω του ότι την έχω περί πολλού στα εργαλεία, όταν αγοράζω οικιακή συσκευή την προτιμώ. Και με έχει προδώσει δύο φορές μέχρι τώρα
    α) Σίδερο ατμού με boiler κλπ κλπ της φανταστικής Bosch παρέδωσε πνεύμα στην 5ετία. Το λύνω να δω την βλάβη και βλέπω τον διακόπτη του on off καρβουνιασμένο και θρύψαλα. Πολύ κακή ποιότητα και λάθος σχεδιασμός - υπολογισμός φορτίων. Η χρήστης δεν μπορούσε να κάνει κάτι λάθος ώστε να αποδώσω την βλάβη σε κακή χρήση. Διακόπτης είναι πατάς ανοίγει το σίδερο πατάς από την άλλη και κλείνει. Ο διακόπτης είχε λιώσει από το ηλεκτρικό φορτίο που κλήθηκε να διαχειριστεί και όχι από θερμοκρασία στο περιβάλλον του, εκεί που είναι δεν έχει θερμοκρασίες από το μπόιλερ. ΓΤΠΚ διακόπτη από το τελευταίο κινεζομάγαζο ψώνισε η μεγάλη και κορυφαία Bosch. Ανταλλακτικό ούτε για δείγμα πουθενά ούτε στην τοπική αγορά ούτε στο διαδίκτυο. Πουθενά όμως. Έκανα πατέντα και αλλάχτηκε με σωστό διακόπτη 250V/16A και η Milfάρα είναι τρισευτυχισμένη που δουλεύει πάλι το εργαλείο της κι εγώ που γλίτωσα την κατοστάρα να πάρω καινούριο. Τώρα νιώθω και πιο ασφαλής μιας και μπήκε ο σωστός διακόπτης και όχι η χαζομάρα που είχε βάλει η μαμά.
    β) Ψυγείο της ίδιας εταιρίας πρόβλημα στον διακόπτη της πόρτας που ελέγχει το φως της καμπίνας. Στα 7 χρόνια αυτός μας άφησε χρόνους με εμφανή σημάδια κόπωσης στο ηλεκτρικό του κομμάτι και όχι στο μηχανικό του. Κι εκεί καρβούνιασμα των επαφών, αλλοίωση του πλαστικού που κρατάει τις επαφές, μαυρίλα παντού και ο διακόπτης σκόρπιος. Κι εδώ δεν μπορεί ο χρήστης να κάνει ζημιά από κακή χρήση, μιά πόρτα ανοίγεις και κλείνεις και αυτό το παπαράκι δίνει ή όχι τάση στην λάμπα του θαλάμου. Κι εδώ ανταλλακτικά ανύπαρκτα κι εδώ θα γίνει πατέντα και θα πέσει κοπτική ραπτική. Απογοήτευση.
    Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσει με τους προμηθευτές της η κυρα Μπος, να υπολογίζει καλύτερα τα ρεύματα που περνάν από τα περιφερειακά της γιατί ενώ η υπόλοιπη κατασκευή είναι σοβαρού επιπέδου, τα περιφερειακά είναι για κλάματα.
    Το ψυγείο της PITSOS που έχουμε 150 χρόνια στο εξοχικό μία φορά χρειάστηκε λάστιχα στεγανοποίησης, δύο φορές λάμπα και αυτό ήταν όλο κι όλο από βλάβες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #650
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τροχός bosch του αδερφού μου απλά δεν δούλεψε μια μέρα,τον αντικατέστησαν εντός εγγύησης ,τον έφαγε η υγρασία είπαν αλλά άντε σου κάνουμε την χάρη να στον αλλάξουμε (στο κουτί του,εντός σπιτιού)
    Το καινούργιο βέβαια σκυλί ,δεν έβγαλε κιχ και δουλεύει ακόμα σκληρά ,να τα λέμε όλα.
    Το einhell το έχω χρόνια σε ντουλάπα στο μπαλκόνι,δεν το πείραξε η ...υγρασία.
    just saying.
    porca miseria.

  6. #651
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    .
    Το ψυγείο της PITSOS που έχουμε 150 χρόνια στο εξοχικό μία φορά χρειάστηκε λάστιχα στεγανοποίησης, δύο φορές λάμπα και αυτό ήταν όλο κι όλο από βλάβες.
    Τώρα που το αναφέρεις : το φοιτητικό μου ψυγειακι PITSOS (αγορα 1972) ακόμα δουλεύει σαν βοηθητικό στο σπίτι. Πέρυσι άλλαξα λάστιχο πόρτας μετά 45 χρόνια. Τίποτα άλλο δεν ζήτησε. Βέβαια είναι χωρίς απόψυξη.

  7. #652
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Τα ψυγεία που αναφέρετε δεν έχουν τπτ ηλεκτρονικό πάνω τους
    Στα τωρινά υπάρχουν πλακέτες που χαλάνε προγραμματισμενα

  8. #653
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Τα ψυγεία που αναφέρετε δεν έχουν τπτ ηλεκτρονικό πάνω τους
    Στα τωρινά υπάρχουν πλακέτες που χαλάνε προγραμματισμενα
    Από διακόπτες λέμε πάσχουν τα γμμνα και δεν υπάρχουν στην αγορά. Χέσε με με τα ρδέλα. Τα έχω πάρει πολύ άσχημα και με τις 2 συσκευές. Το επίσημο σέρβις λέει ότι δεν έχουν ανταλλακτικά λόγω παλαιότητας. Κατάλαβες 6 - 7 χρόνων συσκευή είναι παλιά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #654
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Τοστιέρα Kenwood, ακριβή κιόλας, στην 6ετια (πριν 2 μήνες) παρέδωσε πνεύμα ο περιστροφικός διακόπτης της πλάκας που έλιωσε από τα ρεύματα που περνούσαν πάνω του. Και μάντεψε, ανταλλακτικό ανύπαρκτο, με προέτρεψαν να αγοράσω το καινούριο παρόμοιο μοντέλο φυσικά τους απέδωσα τα σχετικά εύσημα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #655
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Welcome to the 21st century.
    Αν μη τι αλλο, μαθαινουμε να κανουμε πατεντες.

  11. #656
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Μίξερ χειρός 3 ετών ιζυ μάσησε γρανάζια
    Δεν διατίθενται...

  12. #657
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Μίξερ χειρός 3 ετών ιζυ μάσησε γρανάζια
    Δεν διατίθενται...
    Izy για τον πέοντα. Ρωτάτε εμένα που έχω ειδικότητα . Έχω αναλάβει τις επισκευές της ευρύτερης οικογένειας και με έχουν ξεπατώσει με τις μαλακίες που αγοράζουν
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #658
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Μίξερ χειρός 3 ετών ιζυ μάσησε γρανάζια
    Δεν διατίθενται...
    Τελικα ενα 3d printer δε θα επρεπε να λειπει απο κανενα σπιτι.

  14. #659
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τελικα ενα 3d printer δε θα επρεπε να λειπει απο κανενα σπιτι.

    Σωστά!!!

  15. #660
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    προχθες εβλεπα απο μεσα ενα πλυντηριο ρουχων νομιζω κερτινγκ και τα πλαστικα οι πλακετες και τα κουμπια του ηταν ποιοτητας παιδικου παιχνιδιου
    προσωπικα αποφασισα να μην πληρωσα ξανα τπτ ακριβα
    πεταξα ψυγειο των 1200 στη δεκαετια και πηρα των 600....αν βγαλει δεκαετια ειμαι οκ
    και μια και μιλαμε για ηλεκτρικα εργαλεια οι φθηνες σειρες των επωνυμων δεν ειναι σε τπτ καλυτερες απο τα μεσα κινεζικα....μονο ακριβοτερες

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 21:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF