Σελίδα 48 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 3843444546474849505152 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 706 έως 720 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #706
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο γράσσο (τύπο, μάρκα) για αναλίπανση ηλεκτρικών εργαλείων; Έχω κάποια ηλεκτρικά εργαλεία δεκαετιών (20-30 έτη) τα οποία ναι μεν έχουν χρησιμοποιηθεί λίγο κι όχι εντατικά, πλην όμως ο χρόνος είναι αδυσώπητος και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να συνεχίσω να τα δουλεύω με ξεραμένα/ακατάλληλα γράσσα.
    Χονδρικά, στα πόσα χρόνια πάνω κάτω (με περιστασιακή κι όχι έντονη/επαγγελματική χρήση) είναι λογικό ένα ηλεκτρικό εργαλείο να "ζητήσει" αναλίπανση;
    Εγώ χρησιμοποιώ γρασσο λιθιου. Με λίγη χρήση μια λογική συντήρηση με αλλαγή στα γράσσα είναι πιστεύω η δεκαετία.
    Το γρασσο κάποια στιγμή ξερνάει το λάδι του και ξεραινεται.
    Φυσικά για επαγγελματικη χρήση αλλάζουν τα δεδομένα και ακολουθούμε τις οδηγίες στο Manual. Σε επαγγελματικό πιστολετο της Bosch γράφει νομίζω σέρβις στην αλλαγή στα καρβουνακια η στην δεύτερη αλλαγή, θα το δω.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 24/04/2020 στις 14:02.

  2. #707
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, νομίζω ότι ενδείκνυνται γράσσα με προσθήκη διθειούχου μολυβδαινίου.

  3. #708
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, νομίζω ότι ενδείκνυνται γράσσα με προσθήκη διθειούχου μολυβδαινίου.
    Κιαυτο λιθιου είναι με προσθήκη MoS2. Το χρησιμοποιούν στην κεφαλή σε κρουστικά πιστολετα. Φυσικά κάνει και για γρανάζια.

  4. #709
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχω ένα δοχείο γράσου λιθίου της SKF, το LGMT3. Είναι αυτό:
    http://www.autotec.gr/skf-lgmt-3-gen...risis-1kg.html
    Θεωρητικά δεν φαίνεται να είναι το ακριβώς κατάλληλο για τα γρανάζια των ηλεκτρικών εργαλείων. Πρακτικά λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό;

  5. #710
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα δοχείο γράσου λιθίου της SKF, το LGMT3. Είναι αυτό:
    http://www.autotec.gr/skf-lgmt-3-gen...risis-1kg.html
    Θεωρητικά δεν φαίνεται να είναι το ακριβώς κατάλληλο για τα γρανάζια των ηλεκτρικών εργαλείων. Πρακτικά λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό;
    Αυτό έγραψα αρχικά γρασσο λιθιου γενικής χρήσης για ρουλεμάν και γρανάζια.
    Εγω χρησιμοποιώ NLGI 2 που είναι λίγο πιο λεπτορευστο.
    Όμως πιστεύω ότι και το δικό σου κάνει γιατί το κιβώτιο γραναζιων ζεσταίνεται και το γρασσο γίνεται πιο λεπτορευστο.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 24/04/2020 στις 22:39.

  6. #711
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Το ταπεινό επαναφορτιζόμενο κατσαβιδάκι μου παρέδωσε πνεύμα, μετά από αρκετά χρόνια χρήσης (την απόσβεση του την έκανε). Έτσι τώρα πρέπει να πάρω κάτι άλλο.
    Έχω καταλήξει να πάρω Bosch 12V της σειράς GSB (κρουστικό) με το σκεπτικό ότι είναι μια κατηγορία στην οποία θα ήθελα να επενδύσω στο μέλλον με την απόκτηση επιπλέον εργαλείων με κοινή μπαταρία και η Bosch φαίνεται να έχει το μεγαλύτερο εύρος προϊόντων στην κατηγορία των 12V.

    Βλέπω όμως πως οι ευκαιρίες απουσιάζουν από την αγορά καθώς και ότι η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη -μάλλον λόγω κορωνοϊού- και οι τιμές είναι είτε "κανονικές" είτε και "τσιμπημένες".

    Έχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα εξωτερικού ή εσωτερικού με καλές τιμές; Ευπρόσδεκτα και τα pm αν κάποιος δε θέλει να αναφερθεί δημόσια.

  7. #712
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Έχω ένα κρουστικό δραπανοκατσαβιδο ΜΑΚΙΤΑ λευκό στα 10,8V το οποίο το είχε πάρει ο πατέρας μου με το βαλιτσακι του κομπλέ συν μία μπαταρία έξτρα, λίγο πάνω από 100€ πριν από καμιά δεκαετία.
    Μιλάμε για φοβερό εργαλείο!Δεν μπορώ να σου περιγράψω το πόσο βολικό και χρήσιμο έχει φανεί.
    Τρυπάει και σίδερο (του έχω βάλει μέχρι και 10χιλ τρυπάνι) αν το πας σταδιακά σε νούμερα.

    Ψώνισα πρόσφατα 18βολτα και από την έρευνα που έκανα, η Bosch μάλλον δεν είναι ψηλά στην κατάταξη στα εργαλεία μπαταρίας. Metabo,Makita & Milwaukee είναι αφρόκρεμα.

    Ενδεικτική φωτό από ίντερνετ για να σου δώσω μια εικόνα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2021-07-01-15-39-33-189_com.mi.globalbrowser.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	429239
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 01/07/2021 στις 15:29.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #713
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια χαρά είναι και η bosch. Απλά έχει και φθηνότερα μοντέλα που δεν αγγίζουν τα ακριβά της ή τα αντίστοιχα των υπολοίπων. Και τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να τα διαχωρίσεις καθότι στην ονομασία αλλάζει ένα γράμμα ενώ στα χαρακτηριστικά δεν αλλάζει τίποτα.
    Νομίζω οτι με καμία απ' τις παραπάνω εταιρίες, δε θα βγει χαμένος κάποιος.

    Προσωπικά θα κοιτούσα makita και bosch λόγο περισσότερων επιλογών και πληρέστατης γκάμας.
    Sent from me using a computer.

  9. #714
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα κρουστικό δραπανοκατσαβιδο ΜΑΚΙΤΑ λευκό στα 10,8V το οποίο το είχε πάρει ο πατέρας μου με το βαλιτσακι του κομπλέ συν μία μπαταρία έξτρα, λίγο πάνω από 100€ πριν από καμιά δεκαετία.
    Μιλάμε για φοβερό εργαλείο!Δεν μπορώ να σου περιγράψω το πόσο βολικό και χρήσιμο έχει φανεί.
    Τρυπάει και σίδερο (του έχω βάλει μέχρι και 10χιλ τρυπάνι) αν το πας σταδιακά σε νούμερα.

    Ψώνισα πρόσφατα 18βολτα και από την έρευνα που έκανα, η Bosch μάλλον δεν είναι ψηλά στην κατάταξη στα εργαλεία μπαταρίας. Metabo,Makita & Milwaukee είναι αφρόκρεμα.

    Ενδεικτική φωτό από ίντερνετ για να σου δώσω μια εικόνα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2021-07-01-15-39-33-189_com.mi.globalbrowser.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	429239
    Γιάννη έχω το αντίστοιχο της bosch. Ένα απλό είναι, φθηνούλι, χωρίς κρούση και πολλά πολλά. Μια χαρά είναι!
    Sent from me using a computer.

  10. #715
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Ρε συ εννοείται ότι μια χαρά θα είναι και τα Bosch.
    Έχω κάμποσα ρεύματος της Bosch και είναι σκυλιά.
    Απλά είπα ότι από την ψαχτικη μου προκύπτει, πως μάλλον δεν είναι στην κορυφή της πυραμίδας στα εργαλεία μπαταρίας.

    Αυτό το μακιτα που λέω στον φίλο παραπάνω, μιλάμε το ερωτεύεσαι! Κάνει τα πάντα και δε το πιάνει το μάτι σου!

    Edit: βρήκα το μάλλον αντίστοιχο τωρινό, εδώ
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 01/07/2021 στις 17:02.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #716
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Προσωπικά μου αρέσουν οι εξωτικές εταιρείες όταν μπορεί η τσέπη μου (π.χ. πολύ θα ήθελα ένα Festool).
    Στα συνήθη μεγάλα ονόματα είμαι οπαδός της Metabo και ζαχαρώνω και από εκεί επιλογές. Όπως εξήγησα ήδη προσπαθώ να προσεγγίσω την αγορά με μια ματιά στο μέλλον. Η Bosch (όπως σε αρκετά μεγάλο βαθμό και η Makita) έχουν μεγαλύτερη ποικιλία σε εργαλεία μπαταρίας που σχετίζονται με τις ξυλοκατασκευές. Ειδικά στα 12V μάλλον η Bosch έχει τα σκήπτρα.
    Από εκεί και πέρα είτε με Bosch, είτε με Makita, είτε με Metabo, είτε με DeWalt δε νομίζω να υπάρχουν τρομερές διαφορές που θα σε κάνουν να μετανιώσεις μια αγορά.
    Αν είχα πείσει τον εαυτό μου για αγορά απλού δραπανοκατσάβιδου θα αγόραζα σίγουρα Metabo απλά γιατί μου πάει σαν εταιρεία γιατί έχει την επιλογή με την γρήγορη αλλαγή του τσοκ που θεωρώ μεγάλη ευκολία (και ίσως και να το κάνω αν δε βρω κάποια καλή προσφορά σε Bosch).
    Για την ώρα σκέφτομαι για κρουστικό ώστε αργότερα να πάρω και ένα παλμικό και να καλύπτω περισσότερες χρήσεις και κάπου εκεί κάνω ένα άνοιγμα σε συλλογή Bosch στα 12V. Πολλές φορές όμως μας οδηγεί η κατάσταση της τσέπης "σήμερα".

    Την επόμενη εβδομάδα θα πουλάει το LIDL Parkside το δραπανοκατσάβιδο των 20V στα 25 ευρώ και με άλλα τόσα παίρνεις και την μπαταρία με τον φορτιστή οπότε με 50 ευρώ έχεις εργαλείο έτοιμο προς χρήση, αλλά... αλλά. Τέλος πάντων, κάποιες φορές κάνουμε και συμβιβασμούς.

    Ίδωμεν, ευχαριστώ για τη συζήτηση με βοηθάει να κατασταλλάξω μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος προμηθευτής.

  12. #717
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Είμαι κι εγώ φαν της ΜΕΤΑΒΟ αλλά έχω διαπιστώσει ότι μάλλον η ΜΑΚΙΤΑ είναι υποεκτιμημενη.
    Να το κάνεις το βήμα για το κρουστικό καθώς καλύπτει τεράστια γκάμα με πολύ μικρό μέγεθος εργαλείου.
    Έχω βιδωσει έπιπλα,έχω τρυπήσει τοίχους, σίδερα (κοιλοδοκους,γωνιές, "Π" οχταρι,κλπ), έχω ανοίξει τρύπες με κωνικό τρυπάνι, μιλάμε κάνει τα πάντα!
    Ναι οκ,δεν θα είναι το νούμερο ένα του οπλοστασίου στο εργοτάξιο αλλά για οικιακή χρήση ή/και περιστασιακά στη δουλειά, μου έχει αποδείξει την αξία του.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #718
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Είμαι κι εγώ φαν της ΜΕΤΑΒΟ αλλά έχω διαπιστώσει ότι μάλλον η ΜΑΚΙΤΑ είναι υποεκτιμημενη.
    Να το κάνεις το βήμα για το κρουστικό καθώς καλύπτει τεράστια γκάμα με πολύ μικρό μέγεθος εργαλείου.
    Έχω βιδωσει έπιπλα,έχω τρυπήσει τοίχους, σίδερα (κοιλοδοκους,γωνιές, "Π" οχταρι,κλπ), έχω ανοίξει τρύπες με κωνικό τρυπάνι, μιλάμε κάνει τα πάντα!
    Ναι οκ,δεν θα είναι το νούμερο ένα του οπλοστασίου στο εργοτάξιο αλλά για οικιακή χρήση ή/και περιστασιακά στη δουλειά, μου έχει αποδείξει την αξία του.
    Προσωπικά αν και δεν είχα ποτέ Makita την εκτιμώ πολύ γιατί ως λάτρης του ξύλου έχω δει εργαλεία της με πολύ έξυπνες λύσεις. Θα ασχοληθώ και μαζί της στην διερεύνηση που κάνω.

  14. #719
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά μου αρέσουν οι εξωτικές εταιρείες όταν μπορεί η τσέπη μου (π.χ. πολύ θα ήθελα ένα Festool).
    Για γενική χρήση δεν είναι τόσο καλά όσο τα makita πχ. Τα festool προσανατολίζονται στο ξύλο.


    ...Metabo απλά γιατί μου πάει σαν εταιρεία γιατί έχει την επιλογή με την γρήγορη αλλαγή του τσοκ
    Έχει και η bosch.

    Το καλύτερο για να δείτε τι έχει η κάθε εταιρία είναι να ρίχνετε μια ματιά στο σαιτ της.
    Sent from me using a computer.

  15. #720
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Εγώ πάντως το βλέπω σαν καλή τιμή αυτό το πακέτο.

    https://www.skroutz.gr/s/19011576/Bo...lor_variations

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF