Σελίδα 5 από 52 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έπαιρνα και με κρούση, επίσης τα 14V μου φαίνονται λίγα. Είχα Makita 14v και ήταν "λίγο" στο τρύπημα μπετού, το πούλησα και πήρα 18v το οποίο σκοτώνει. Εκτός αν η Metabo είναι τόσο μπροστά από την Makita και καλύπτει την διαφορά στην ισχύ με καλύτερους μηχανισμούς και καλύτερα μοτέρ. Πάντως είναι μαλακία να έχεις το εργαλείο και να βρεθείς στην ανάγκη για τρύπες σε μπετό και να χρειάζεται να κουβαλάς και 2ο μαζί σου. επίσης προτίμησα την λύση της συσκευασίας - βαλιτσάκι (με τον φορτιστή, τις μπαταρίες και τα διατρητικά μέσα) κι έτσι τα έχω όλα όμορφα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα.
    Στην δουλειά έχουμε makita mxt 18v τριτάχυτα χρόνια τώρα (είναι συνήθως το μοναδικό εργαλείο που παίρνουν τα συνεργεία έξω).
    Απίστευτη αντοχή στην κακουχία, βρίσκουμε και μπαταρίες μαϊμού φτηνότερες από τις μαμά (είναι ΝΙ-ΜΗ oxi li-ion)
    Oi 3 ταχύτητες τα κάνουν όλα εύκολα.
    Στο σπίτι δεν θα το έπαιρνα.
    Στα μπετά δεν συζητάμε για κρουστικά, τα πνευματικά είναι μονόδρομος και ουσιαστικά είναι η μέρα με την νύχτα σε ικανότητα.
    Ενα φτηνό δράπανο (με 2 ταχύτητες καλύτερα) θα σε καλύψει άνετα στα υπόλοιπα τρύπηματα .
    Αυτό που μένει είναι το βίδωμα και εκεί χρειάζεται ένα μικρό ελαφρύ να χώνεται με ικανή ροπούλα να βιδώσει 3 χιλ βιδούλα σε ένα κοντρα πλακέ με καλό έλεγχο.
    Εκεί το 18άρι είναι βαρύ και κουραστικό.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι αν έβρισκα ένα σώμα στοκ δεν θα το χτύπαγα (πάντα για nicd η nimh μιλάω)

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μερικές φορές το λίγο είναι πολυ.
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Δε με ενδιαφέρει να κάνω τρύπες σε μπετά με αυτό. Οκ, να κάνω καμιά τρύπα σε τούβλο, να κρεμάσω κανά καδράκι, ή σε κανά πλακάκι ίσως.

    Αυτό που με "ανησυχεί" και σκέφτομαι μήπως και κρούση είναι το περιστατικό με το video που έβαλε ο Miskin. Το εργαλείο θα χρησιμοποιείται αρκετά σε μηχανήματα (αγροτικά, μοτοσυκλέτες, ποδήλατα) και ξύλα. Συν ότι στο άμεσο μέλλον θέλω να περάσω ένα πάτωμα laminate και γενικά να κάνω διάφορες εργασίες σε "οικοδομή". Αν και μέχρι τότε πιθανόν να έχω αγοράσει και το ηλεκτρικό.

    Για πολύ "μικρά" βιδώματα σε δύσκολα σημεία έχω και τις καστάνιες μου.


  4. #64
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Τα εργαλεία αυτά είναι για όλες τις εργασίες βιδώματος ξεβιδώματος.

    Τα περιστροφικά κρουστικά θα λύσουν βάσεις κινητήρα, παξιμάδια αναρτήσεων, βίδες σταντ. ακόμα και μπουλόνια άξονα. Δε θα κάνουν όμως με την ίδια ευκολία όλα τα υπόλοιπα στα οποία το δραπανοκατσάβιδο υπερέχει. Και επειδή δεν δουλεύουμε σε συνεργείο τα υπόλοιπα είναι πιο σημαντικά για εμάς.

    Το περιστροφικο κρουστικό χρειάζεται σε πολλές περιπτώσεις (κάτω μπουλόνι αναρτήσεων πχ). αλλά άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Απ' αυτά που μας λες πιο πολύ σου χρειάζεται κάποιο χωρίς κρούση. Αλλιώς δώσε 200 και πάρε σετ και τα δύο με 2 μπαταρίες σε Lbox.

    Δες κανένα βιντάκι στο σωλήνα βάζοντας το μοντέλο που θέλεις ώστε να δεις διαφορά στη λειτουργία και στη χρήση. Υπάρχουν επίσης πολλά metabo ταδε vs bosch τάδε, χέστηκες πιο είναι καλύτερο χρησιμοποίησέ τα απλά για να δεις τις λειτουργίες του περιστροφικού με το παλμικό.

    Επίτηδες δεν μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης ενός επαγγελματικής ποιότητας εργαλείου με ένα άλλο. Έχω άποψη, αλλά πραγματικά ειναι περιττό και επίσης για τον ιδιώτη όπου το εργαλείο δε θα βγάλει λεφτά (απλά θα του γλιτώσει μερικά) η τιμή παίζει τον ίδιο σχεδόν ρολο με την ποιότητα (και έτσι πρέπει να ειναι). Από το να πάρει b&d επειδή τα metabo του έπεσαν ακριβά καλύτερα να πάρει makita που έχει και πιο φθηνά μοντέλα απ' την metabo -> παράδειγμα έφερα. Τα εργαλεία που δε χωράνε τσιγκουνιές και εκπτώσεις είναι συνήθως οι γωνιακοί τροχοί σε ολα τα άλλα δεν παίζει τόσο ρόλο αν θα πάρουμε το καλύτερο ή ένα υποδεέστερο μοντέλο μιας άλλης μάρκας που έχει την ίδια ποιότητα ή κάποια χαρακτηριστικά λιγότερα.


    Παραπάνω έβαλα metabo αντί για bosch επειδή στα ίδια σχεδόν λεφτά έπαιρνες και αφαιρούμενο τσοκ. Αν πας στα 14.4 όπου το μεταβο δεν έχει αφαιρούμενο τσοκ δες μήπως τα bosch είναι σε καλύτερη τιμή. Ας είναι λίγο καλύτερα τα metabo, χέστηκες απ' τη στιγμή που τα bosch είναι φθηνότερα. Μιλάμε τώρα για την μπλε σειρά της bosch όχι αν το b&d είναι καλύτερο απ' το parkside. Με τη σωστή χρήση όλα αυτά θα σε βγάλουν μια ζωή.

    Πάντως να έχεις στο νού σου και μελλοντικές αγορές όταν επιλέγεις μπαταρίας. Μη πληρώνεις πάλι μπαταρίες αργότερα. πχ παίρνεις τώρα περιστροφικό και αργότερα έχεις σκοπό να πάρεις και παλμικό και μια σέγα ή ένα τροχάκι. Επιλέγεις bosch 14.4 ώστε να μη ξαναπληρώσεις μπαταρίες και ας περισσεύει λίγο δύναμη γιατί σεγα 10,8 δεν υπάρχει ή δε σε καλύπτει.

    Αν πραγματικά έχεις πελαγώσει και δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη πάρε ένα ρευματος που τα κάνει όλα και ένα parkside με 40 ευρώ (όχι παραπάνω) μέχρι να μάθεις τι θέλεις. Δουλεύοντας μαθαίνουμε τι θέλουμε αφού οι απαιτήσεις μας ειναι πάντα διαφορετικές απ' των υπολοίπων.
    Sent from me using a computer.

  5. #65
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αλλιώς δώσε 200 και πάρε σετ και τα δύο με 2 μπαταρίες σε Lbox.
    Για δώσε όποτε βρεις χρόνο με συγκεκριμένη επιλογή. Επίσης έτσι από ότι καταλαβαίνω δε χρειάζεται να αγοράσω ηλεκτρικό, οπότε είναι μια χαρά!

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα εργαλεία που δε χωράνε τσιγκουνιές και εκπτώσεις είναι συνήθως οι γωνιακοί τροχοί σε ολα τα άλλα δεν παίζει τόσο ρόλο αν θα πάρουμε το καλύτερο ή ένα υποδεέστερο μοντέλο μιας άλλης μάρκας που έχει την ίδια ποιότητα ή κάποια χαρακτηριστικά λιγότερα.
    ε, τώρα φταις και συ!
    για ανέλυσέ το κι αυτό λίγο βρε αδερφέ.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Για δώσε όποτε βρεις χρόνο με συγκεκριμένη επιλογή. Επίσης έτσι από ότι καταλαβαίνω δε χρειάζεται να αγοράσω ηλεκτρικό, οπότε είναι μια χαρά!
    http://www.ebay.de/itm/200955174049?...%3AMEBIDX%3AIT

    Δύσκολο να βρεις κάτι στα 200€.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ε, τώρα φταις και συ!
    για ανέλυσέ το κι αυτό λίγο βρε αδερφέ.
    Με λίγα λόγια ο τροχός είναι επικίνδυνος για τον ερασιτέχνη. Όσο πιο ασφαλής τόσο πιο ακριβός.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ε, τώρα φταις και συ!
    για ανέλυσέ το κι αυτό λίγο βρε αδερφέ.
    Αν εξαιρέσουμε την ασφάλεια που είπε ο μισκιν, που πίστεψέ με έχει τόσα πολλά σε αυτόν τον τομέα που ούτε τα θυμάμαι όλα...

    Είναι η φύση της δουλειά του που τον κάνει επιρρεπή στην καταστροφή. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι σοβαρές εταιρίες διαφημίζουν και τονίζουν την αντοχή του μοτέρ που έχουν οι γωνιακοί τροχοί, ενώ για στα δραπανοκατσάβιδα και σε όλα τα άλλα ηλεκτρικά αυτό περνάει στα ψιλά γράμματα. Υπάρχουν και πολλές αναλύσεις απ' την metabo για τον κύκλο που κάνει ο αέρας που ψύχει το μοτέρ, απ' την fein για τον τρόπο που κατασκευάζει το μοτέρ και πού δίνει την μεγαλύτερη βαρύτητα (παντού) ώστε να είναι ανθεκτικό και άλλα πολλά.
    Όταν κόβει και ειδικά όταν τρίβει, τα ρινίσματα που πάνε? Το μοτέρ από που αναπνέει? Πόσο αέρα χρειάζεται στις στροφές που δουλεύει και τι συνθήκες επικρατούν όταν έχουμε το δίσκο και τρίβουμε σκουριασμένα σίδερα με τις ώρες?

    Και μετά έρχονται όλα τα άλλα. Πόσο ομαλά ξεκινάει τι ασφάλειες έχει, πόσο ελαφρύς είναι, λειτουργικότητα, ρυθμιζόμενες στροφές, αλλαγή κλίσης κεφαλής και η λιστα είναι μεγάλη.. Αλλά το σημαντικό είναι η αντοχή. Όλοι όσοι τους χρησιμοποιούν τακτικά ξέρουν ότι αυτά τα εργαλεία έχουν ημ/α λήξεως. Και παρατείνουν την αντοχή τους με συνεχή σέρβις πριν χαλάσουν για να μη χαλάσουν. Δεν είναι σαν το δράπανο που αν δε σου τελειώσουν τα καρβουνάκια σέρβις δεν βλέπει (άσε που τα αλλάζουμε μόνοι μας).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    http://www.ebay.de/itm/200955174049?...%3AMEBIDX%3AIT

    Δύσκολο να βρεις κάτι στα 200€.
    Για να το λέει ο μισκιν έτσι θα είναι. Εγώ είχα στο μυαλό μου τα 10,8 γιατί όταν υπάρχει και το παλμικό με τα 105νμ δε σου λείπει η δύναμη.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Για να το λέει ο μισκιν έτσι θα είναι. Εγώ είχα στο μυαλό μου τα 10,8 γιατί όταν υπάρχει και το παλμικό με τα 105νμ δε σου λείπει η δύναμη.
    Για elaborate please με link η δυνατόν.

    Κουφάλες ότι μου πείτε θα πάρω και μετά θα έρθω να κατσαβιδιάζω σπίτι σας αν βγεί μούφα. :lo:

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Για elaborate please με link η δυνατόν.

    Κουφάλες ότι μου πείτε θα πάρω και μετά θα έρθω να κατσαβιδιάζω σπίτι σας αν βγεί μούφα. :lo:
    Για ξεκίνα από εδώ για να αρχίσουμε να μιλάμε την ίδια γλώσσα και μετά βλέπουμε.

    https://www.youtube.com/watch?v=CLYnvjv-4XU
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για ξεκίνα από εδώ για να αρχίσουμε να μιλάμε την ίδια γλώσσα και μετά βλέπουμε.

    https://www.youtube.com/watch?v=CLYnvjv-4XU
    Τι τα θες, ένα καλό πας να κάνεις και να ξεστραβώσεις μερικούς από μας και αρχίζουν οι απειλές.
    Καλά να πάθεις!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #72
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Sent from me using a computer.

  13. #73
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κατανοητότατα στο 100%. Το θέμα μου είναι ότι δε ξέρω τα μοντέλα, και πρέπει να κάθομαι να βλέπω τους καταλόγους να επιλέγω μοντέλα και να ψάχνω τιμές μετά, αλλά έχει και αυτό το χάζι του. Όμως εν τέλει ίσως κάνεις τη δουλειά σου με ένα μπαταρίας impact driver και ένα ηλεκτρικό drill το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς και για βαριά ξεβιδώματα.

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για να το λέει ο μισκιν έτσι θα είναι. Εγώ είχα στο μυαλό μου τα 10,8 γιατί όταν υπάρχει και το παλμικό με τα 105νμ δε σου λείπει η δύναμη.
    Το πιο φθηνό σετ 10.8V ειναι της Dewalt (μιλάω για Ελλάδα). Όμως ξαναλέω ότι δε λέει το 10.8V δραπανοκατσάβιδο αν έχεις σκοπό να το σοδομίσεις. Για ξυλουργικές εργασίες με πολλές απανωτές τρύπες (ο λόγος που το πήρα) είναι ταμάμ, αλλά στο μπετό ζορίζεται. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί έχω ένα πνευματικό της Parkside και το πράσινο της Bosch. Χρειαζόμουν το 10.8V σετ της Bosch λόγω μικρού βάρους ευελιξίας και πολυχρηστικότητας μιας και οι μπαταρίες του ταιριάζουν σε ένα σωρό εργαλεία (σέγα, δισκοπρίονο, πολυεργαλείο, τροχουδάκι, φακό, ραδιόφωνο(!), πρόσφατα και γωνιακό τροχό). Πρόσεχε όμως γιατί τα μπλεδάκια της Bosch είναι κόλλημα αν πάρεις ένα, τα θες όλα!
    Επιμένω στην αρχική μου πρόταση κι ας διαφωνεί ο daz. Παίρνεις το ηλεκτρικό και με 50€ το Parkside. Με 100€ δε παίρνεις τίποτα από μπαταρίας(δε βρίσκω αυτό πoυ πόσταρε ο daz, το Metabo, αλλά νομίζω ότι δεν έχει καν βαλιτσάκι). Με 150€ παίρνεις. Αλλά μόνο 10.8V. Θα αντέξει στη χρήση που θα του κάνεις;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #75
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το πιο φθηνό σετ 10.8V ειναι της Dewalt (μιλάω για Ελλάδα). Όμως ξαναλέω ότι δε λέει το 10.8V δραπανοκατσάβιδο αν έχεις σκοπό να το σοδομίσεις. Για ξυλουργικές εργασίες με πολλές απανωτές τρύπες (ο λόγος που το πήρα) είναι ταμάμ, αλλά στο μπετό ζορίζεται. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί έχω ένα πνευματικό της Parkside και το πράσινο της Bosch. Χρειαζόμουν το 10.8V σετ της Bosch λόγω μικρού βάρους ευελιξίας και πολυχρηστικότητας μιας και οι μπαταρίες του ταιριάζουν σε ένα σωρό εργαλεία (σέγα, δισκοπρίονο, πολυεργαλείο, τροχουδάκι, φακό, ραδιόφωνο(!), πρόσφατα και γωνιακό τροχό). Πρόσεχε όμως γιατί τα μπλεδάκια της Bosch είναι κόλλημα αν πάρεις ένα, τα θες όλα!
    Επιμένω στην αρχική μου πρόταση κι ας διαφωνεί ο daz. Παίρνεις το ηλεκτρικό και με 50€ το Parkside. Με 100€ δε παίρνεις τίποτα από μπαταρίας(δε βρίσκω αυτό πoυ πόσταρε ο daz, το Metabo, αλλά νομίζω ότι δεν έχει καν βαλιτσάκι). Με 150€ παίρνεις. Αλλά μόνο 10.8V. Θα αντέξει στη χρήση που θα του κάνεις;
    Και γιατί να μη πάρω τη κασετίνα που μου πρότεινες (Makita) ή να μη πάρω το μπλεδάκι της Bosch το ηλεκτρικό και ένα Bosch μπαταρίας όπως πχ αυτό; http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akku-Bo...QAAOSw3xJVXvpw

    Θεωρείς ότι τα 14,4 δε θα μου είναι αρκετά; Μπετό θα μπορώ να τρυπήσω με το ηλεκτρικό.

Σελίδα 5 από 52 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 21:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF