Σελίδα 6 από 52 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Και γιατί να μη πάρω τη κασετίνα που μου πρότεινες (Makita) ή να μη πάρω το μπλεδάκι της Bosch το ηλεκτρικό και ένα Bosch μπαταρίας όπως πχ αυτό; http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akku-Bo...QAAOSw3xJVXvpw

    Θεωρείς ότι τα 14,4 δε θα μου είναι αρκετά; Μπετό θα μπορώ να τρυπήσω με το ηλεκτρικό.
    Αν πάρεις τη κασετίνα της Makita είσαι κομπλέ. Makita=εγγύηση. Ρώτα τους επαγγελματίες. Τώρα το άλλο που λες να κάνεις... δε δίνεις 15€ παραπάνω να πας για το 18V κρουστικό δραπανοκατσάβιδο;
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 02/11/2015 στις 21:55.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    κι επειδη ειμαι of topic και θελει ο μιχαλης φριτεζα να πω επισης. μακρια απο μπλακεντεκερ τα πρασινα. μου βγηκαν off σε ενα χρονο και δεν θελω να τα φτιαξω. θα παρω αλλα.

    ε μα με daz kai miskin εδω μεσα δεν θες και πολυ

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Μισκ.. τo θέμα δεν είναι αν διαφωνώ εγώ ή συμφωνώ το θέμα είναι να καταλάβει ο Μιχάλης τι θέλει.


    https://www.youtube.com/watch?v=pVYGZ1WWR8k


    Edit. Αυτό που είχα βρει ήταν στο amazon.de εσύ είχες πει να ψάξουμε εκεί.
    Sent from me using a computer.

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μισκ.. τo θέμα δεν είναι αν διαφωνώ εγώ ή συμφωνώ το θέμα είναι να καταλάβει ο Μιχάλης τι θέλει.


    https://www.youtube.com/watch?v=pVYGZ1WWR8k
    Μπορεί να κάνει το ίδιο αυτός στο βιδεο έξω απ΄το μαγαζί καμιά 200αριά μέτρα μακρυά; Όχι. Νομίζω ότι ο Μιχάλης (Αχιλλέας εδώ ) έχει καταλάβει τα + και τα - του καλωδίου.

    Όταν είπα ότι δε βρίσκω το Metabo εννοούσα ότι δε βρίσκω σε ποια σελίδα το πόσταρες. Δεν αμφισβήτησα ότι υπάρχει. Γράφουμε σα παλαβοί, εχασα τις σελίδες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με όλα όσα λες αλλά παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι είναι εφικτό να φτιάξετε μπούσουλα έστω: Πρώτα αυτά (1, 2, 3 μάρκες), Δεύτερα αυτά (πάλι 1,2,3 μάρκες) τρίτα αυτά (1,2,3) και μετά η σαβούρα ή κάπως έτσι. Αλλά πες ότι είσαι Τ Ε Μ Π Ε Λ Η Σ και όλο για καφέδες πας και άσε τις δικαιολογίες.
    Ας πάρουμε μια "εύκολη" κατηγορία, τις πένσες (πόσοι φτιάχνουν πένσες; )
    Πως θα μπορούσα να κάνω μια λίστα εφόσον δεν τις έχω πιάσει και δουλέψει όλες ή τις περισσότερες; Θα κάνω μια προσπάθεια για να δεις πόσο δύσκολο είναι
    1. Knipex
    Καμία συζήτηση επ' αυτού. Είναι η κορυφαία εταιρία κατασκευής πενσοειδών.
    2. NWS
    Νέα σε σχέση με τη Knipex, εταιρεία με τρομερές ιδέες που εφαρμόζει στα εργαλεία της (κυρίως στους κόφτες)
    3. .... Πρόσεξε τώρα πρόβλημα. Θα έβαζα τη Wiha ή τη Facom αλλά δεν έχω δουλέψει καμιά από αυτές. Να βάλω την ODÜR-FIT; Καλά τη Unior δε τη βάζω τρίτη με τίποτα, έχω κακή εμπειρία.

    Αυτό θα γίνει σε όλες τις κατηγορίες εργαλείων. Α θες να γράψω εγώ ας πούμε τις 5 καλύτερες πένσες κατά τη δική μου γνώμη να το κάνω αλλά θα είναι άδικο ας πούμε για τη VBW που δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου (μη πούμε για Keiba και λοιπές δυνάμεις του Ανατέλοντος ηλίου)...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #80
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να κάνει το ίδιο αυτός στο βιδεο έξω απ΄το μαγαζί καμιά 200αριά μέτρα μακρυά; Όχι.
    Είσαι τρελός? Φυσικά και μπορεί για τον monte μιλάμε!

    Εγώ είμαι σίγουρος ότι o Μιχάλης ακόμα ψάχνεται να δει πως θα τα συνδυάσει και τι θα πάρει ανάμεσα σε ρευματος, μπαταρίας, κρουστικά, παλμικά και volt. Δλδ σε όλα...
    A ναι και μάρκας.
    Sent from me using a computer.

  6. #81
    να πω κι εγώ κάτι χωρίς να είμαι ειδήμων?

    ειδικά στα ηλεκτρικά εργαλεία και αντίθετα με τα απλά, παίζει ρόλο και σε κάθε χρονική στιγμή η εξέλιξη της τεχνολογίας και η ενσωμάτωσή της στην γκάμα της κάθε εταιρίας. Εξηγούμαι: πριν 5-6 περίπου χρόνια που έψαχνα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο που να αντέχει σε σκληρή δουλειά, στον χρόνο, και στην φθορά έτυχε να συγκρίνω την bosch, τη makita, την dewalt και μία άλλη. Η bosch απορρίφθηκε ως ακριβή αλλά υποδεέστερη της makita. μιλάμε για τις επαγγελματικές σειρές. Η dewalt ακόμα είχε μπαταρίες νικελίου και όχι μεγάλες λιθίου, ενώ εγώ είχα καταλήξει ψάχνοντας σε λιθίου στα 18V και 2,5-3Ah. Η dewalt δεν έπαιζε σε αυτή την κατηγορία ακόμα. Η μακίτα λοιπόν έβγαζε μία σουπερ κασετίνα με κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, δεύτερο εργαλείο κατσαβιδιέρα, 2 μπαταρίες, και ταχυφορτιστή στα 500 ευρώ. Τελικά για λόγους κόστους, πήγα σε κασετίνα δραπανοκατσάβιδου, ταχυφορτιστή, και δύο μπαταριών 18V 2,8Ah της bulle, μίας εταιρίας η οποία δεν θεωρείται επώνυμη και είναι μάλλον κινέζικη. Ήταν όμως η πλέον κατάλληλη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο ισάξια με τη ryobi η οποία τότε έκανε άνοδο στην αγορά. Τελικά μετά από 6 χρόνια διαρκούς και σκληρής χρήσης, το εργαλείο έβγαλε μόνο μία βλάβη στον διακόπτη λειτουργίας όπου χάλασε το αναλογικό του και αλλάχτηκε με κόστος 10 ευρώ. Κατα τα άλλα έχει τρυπήσει μπετά, ξύλα, σίδερα μασίφ, αλουμίνια, έχει κόψει μοριοσανίδες με μικρό στρογγυλό πριονάκι, ποτηροτρύπανα σε τοίχους κλπ και έχει κάνει άπειρες δουλειές στο γκαράζ, απροβλημάτιστα.

    Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή μπορεί να πεις ότι η Dewalt ας πουμε έχει το καλύτερο δισκοπρίονο, και σε 2 μήνες να έχει βγάλει κάτι καλύτερο η metabo ή κάποιος άλλος.

    Ενώ σε εργαλεία όπως κλειδιά, άλλεν, καρυδάκια κλπ τα μέταλα είναι μέταλα.... κάτι άριστο που έφτιαξε η gedore πριν 20 χρόνια, θα είναι ακόμα άριστο και ανταγωνιστικό.

  7. #82
    Μέλος Το avatar του/της FACOM Βράττης
    Affiliate
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    να πω κι εγώ κάτι χωρίς να είμαι ειδήμων?

    ειδικά στα ηλεκτρικά εργαλεία και αντίθετα με τα απλά, παίζει ρόλο και σε κάθε χρονική στιγμή η εξέλιξη της τεχνολογίας και η ενσωμάτωσή της στην γκάμα της κάθε εταιρίας. Εξηγούμαι: πριν 5-6 περίπου χρόνια που έψαχνα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο που να αντέχει σε σκληρή δουλειά, στον χρόνο, και στην φθορά έτυχε να συγκρίνω την bosch, τη makita, την dewalt και μία άλλη. Η bosch απορρίφθηκε ως ακριβή αλλά υποδεέστερη της makita. μιλάμε για τις επαγγελματικές σειρές. Η dewalt ακόμα είχε μπαταρίες νικελίου και όχι μεγάλες λιθίου, ενώ εγώ είχα καταλήξει ψάχνοντας σε λιθίου στα 18V και 2,5-3Ah. Η dewalt δεν έπαιζε σε αυτή την κατηγορία ακόμα. Η μακίτα λοιπόν έβγαζε μία σουπερ κασετίνα με κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, δεύτερο εργαλείο κατσαβιδιέρα, 2 μπαταρίες, και ταχυφορτιστή στα 500 ευρώ. Τελικά για λόγους κόστους, πήγα σε κασετίνα δραπανοκατσάβιδου, ταχυφορτιστή, και δύο μπαταριών 18V 2,8Ah της bulle, μίας εταιρίας η οποία δεν θεωρείται επώνυμη και είναι μάλλον κινέζικη. Ήταν όμως η πλέον κατάλληλη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο ισάξια με τη ryobi η οποία τότε έκανε άνοδο στην αγορά. Τελικά μετά από 6 χρόνια διαρκούς και σκληρής χρήσης, το εργαλείο έβγαλε μόνο μία βλάβη στον διακόπτη λειτουργίας όπου χάλασε το αναλογικό του και αλλάχτηκε με κόστος 10 ευρώ. Κατα τα άλλα έχει τρυπήσει μπετά, ξύλα, σίδερα μασίφ, αλουμίνια, έχει κόψει μοριοσανίδες με μικρό στρογγυλό πριονάκι, ποτηροτρύπανα σε τοίχους κλπ και έχει κάνει άπειρες δουλειές στο γκαράζ, απροβλημάτιστα.

    Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή μπορεί να πεις ότι η Dewalt ας πουμε έχει το καλύτερο δισκοπρίονο, και σε 2 μήνες να έχει βγάλει κάτι καλύτερο η metabo ή κάποιος άλλος.

    Ενώ σε εργαλεία όπως κλειδιά, άλλεν, καρυδάκια κλπ τα μέταλα είναι μέταλα.... κάτι άριστο που έφτιαξε η gedore πριν 20 χρόνια, θα είναι ακόμα άριστο και ανταγωνιστικό.

    Mηπως ειναι αυτο?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fullscreen capture 722015 122348 PM.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	30,3 KB 
ID:	344170
    Facom ,εγγύηση εφ'ορου ζωής.Κατάλογοι και Προσφορές εδώ https://www.dropbox.com/sh/g1wf7al42...gyJky6Upa?dl=0

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Facom Βράττης Προβολή μηνύματος
    Mηπως ειναι αυτο?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fullscreen capture 722015 122348 PM.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	30,3 KB 
ID:	344170
    χμ... μοιάζει αλλά είναι πράσινο, με πιο συμπαγή και μικρή μπαταρία, (μοιάζει με της μακίτα) και ειναι 2,8Ah...

    δεν το βρίσκω στους καταλόγους τώρα... όλο αλλάζουν τα ηλεκτρικά!

  9. #84
    Μέλος Το avatar του/της FACOM Βράττης
    Affiliate
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    χμ... μοιάζει αλλά είναι πράσινο, με πιο συμπαγή και μικρή μπαταρία, (μοιάζει με της μακίτα) και ειναι 2,8Ah...

    δεν το βρίσκω στους καταλόγους τώρα... όλο αλλάζουν τα ηλεκτρικά!
    Kρίμα,εχω δυο μπαταριες αχρησιμοποιητες ουσιαστικα,αν σου κανανε στα εστελνα (τα Χριστουγεννα γιατι ταχω στο πατρικο στην Πρεβεζα) να μην πανε και χαμενες...
    Facom ,εγγύηση εφ'ορου ζωής.Κατάλογοι και Προσφορές εδώ https://www.dropbox.com/sh/g1wf7al42...gyJky6Upa?dl=0

  10. #85
    να σαι καλά....!

    πως και σου ξέμειναν?? χάλασε το εργαλείο????

  11. #86
    Μέλος Το avatar του/της FACOM Βράττης
    Affiliate
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    να σαι καλά....!

    πως και σου ξέμειναν?? χάλασε το εργαλείο????
    φοβερό εργαλειο ,τετοια ροπη δεν πιστευα οτι θαχει,δοκιμασα πολλα για να γυρισω μερικες τεντες κολημμενες στην αρχη και δυσκολες μετα στο γυρισμα των μηχανισμων και ηταν το μονο που τα καταφερε αναμεσα απο πολλα επωνυμα που δοκιμασα.Επειτα το δανεισα σε φιλο και μου το επεστρεψε με το μοτερ καπνιστο...εχω και βιντεο αλλα δεν ανεβαινει βλεπω αν δεν ειναι απο you tube...
    Facom ,εγγύηση εφ'ορου ζωής.Κατάλογοι και Προσφορές εδώ https://www.dropbox.com/sh/g1wf7al42...gyJky6Upa?dl=0

  12. #87
    Μέλος Το avatar του/της FACOM Βράττης
    Affiliate
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    να σαι καλά....!

    πως και σου ξέμειναν?? χάλασε το εργαλείο????
    το ανεβασα εδω https://www.dropbox.com/s/jkxi3mv4eh...oteur.MOV?dl=0
    ελπιζω να δουλευει το λινκ,αν οχι πες μου και βλεπουμε...
    Facom ,εγγύηση εφ'ορου ζωής.Κατάλογοι και Προσφορές εδώ https://www.dropbox.com/sh/g1wf7al42...gyJky6Upa?dl=0

  13. #88
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Facom Βράττης Προβολή μηνύματος
    το ανεβασα εδω https://www.dropbox.com/s/jkxi3mv4eh...oteur.MOV?dl=0
    ελπιζω να δουλευει το λινκ,αν οχι πες μου και βλεπουμε...
    Πως το κατάφερε αυτό ο ...."φίλος";
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πως το κατάφερε αυτό ο ...."φίλος";
    Εγώ θα ρώταγα πώς αλλάζεις καρβουνάκια σ αυτό το μοτέρ ,αλλά και αυτή καλή ερώτηση είναι.

  15. #90
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Λέω να χτυπήσω τα makita του MISKIN εκτός αν υπάρχει άλλη έτοιμη προκάτ πρόταση σε αυτά τα χρήματα.
    Προκάτ εννοώ τάδε μοντέλο.

    Την αγορά λέω να τη κάνω προς τα Χριστούγεννα με τη λογική ότι θα παίξουν προσφορές, έχει λογική ή στα εργαλεία ο Άγιος Βασίλης δεν...;


    p.s Υπάρχουν ηλεκτρικά τα οποία θα μπορώ να βιδώσω με ακρίβεια; πχ fairing μοτοσυκλέτας. Να έχουν φρένο μόλις σταματήσεις να πατάς τη σκανδάλη και να αυξάνει αναλογικά η ροπή που βγάζουν προς τη μύτη με το πάτημα της σκανδάλης; Δεν έχω δουλέψει ποτέ ποιοτικό ηλεκτρικό και δεν έχω άποψη.

    p.s2 Κατά ένα μεγάλο βαθμό και με αρκετό διάβασμα και video έχω ξεκαθαρίσει τι μου χρειάζεται και τι είναι τι.

Σελίδα 6 από 52 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF