Σελίδα 50 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 404546474849505152 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 736 έως 750 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #736
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από την συγκεκριμένη μάρκα (σε άλλο εργαλείο)
    Θα κοίταζα κάτι καλύτερο
    Σου πουλήσω το δικό μου bosch πράσινο, δεν έχει δουλέψει καθόλου.
    Θέλω να πάρω ένα με μπαταρία.

  2. #737
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως μπορείς να μου πεις σε τι Watt να κοιτάξω; Δεν έχω δουλέψει ποτε τέτοιο εργαλείο και δεν ξέρω αν θα έχει δύναμη ας πούμε ένα με 200watt. Γι αυτό και κοιτούσα παραπάνω watt.
    Εξαρτάται τι θα κάνεις και σε τι θα δουλεύεις. Εγώ έχω fein 350 watt και το φέρνω στα όρια αλλά οι περισσότερες δουλειές που κάνω μπορούν να γίνουν άνετα και με 250W. Τα μερεμετάκια δε θέλουν πολλά βατ. 220 μέχρι 300 είναι καλά αλλά εξαρτάται και από σένα.
    Sent from me using a computer.

  3. #738
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Πριν λίγο στο praktiker έπιασα το πράσινο bosch και σου έδινε την αίσθηση του στιβαρου εργαλείου, 220watt έγραφε. 105 ευρώ.

  4. #739
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mple
    Εγγραφή
    08/04/2019
    Μηνύματα
    14
    Υπάρχει κι' αυτό

    https://www.skroutz.gr/s/29664843/Ma...%B1%CF%82.html

    Makita κόκκινη σειρά, συγκρίσιμο με πράσινα Bosch νομίζω.

  5. #740
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    To πράσινο bosch 220 έχει 85 ευρώ στον σκρουτζ.
    Sent from me using a computer.

  6. #741
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mple
    Εγγραφή
    08/04/2019
    Μηνύματα
    14
    Κι ένα μπλε Bosch 300W, με αλενόβιδα κι αυτό, ξεκινάει στα 98!

    https://www.skroutz.gr/s/17145639/Bo...601237001.html

    Δεν μου γεμίζει το μάτι η πράσινη σειρά. Μερικά παίζει να είναι καλά. Κάτι λεπτομέρειες όμως με έκαναν να προτιμήσω αλλα εργαλεία για τριβείο και σέγα.

  7. #742
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mple
    Εγγραφή
    08/04/2019
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mple Προβολή μηνύματος
    Κι ένα μπλε Bosch 300W, με αλενόβιδα κι αυτό, ξεκινάει στα 98!

    https://www.skroutz.gr/s/17145639/Bo...601237001.html

    Δεν μου γεμίζει το μάτι η πράσινη σειρά. Μερικά παίζει να είναι καλά. Κάτι λεπτομέρειες όμως με έκαναν να προτιμήσω αλλα εργαλεία για τριβείο και σέγα.
    Το εν λόγω πράσινο δεν έχει καλές κριτικές. Στο πιάσιμο είναι άνετο και η χειρολαβή σίγουρα θα βολεύει.

  8. #743
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mple
    Εγγραφή
    08/04/2019
    Μηνύματα
    14
    Λάθος μου. Το μπλε είναι με Bosch StarLock Plus. Παίζει ρόλο ο τρόπος σύνδεση στην επιλογή ενός τέτοιου εργαλείου.

    Edit: Βλέπω τώρα ότι και το πράσινο έχει Starlock. Ενδιαφέρον. Αυτό που είχα δει ήταν με βίδα άλεν και δεν με έψηνε.
    Τελευταία τροποποίηση από Mple; 13/01/2022 στις 22:02.

  9. #744
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα πάω σε Bosch πράσινη σειρά. Ερασιτέχνης είμαι κάπως θα τη βολέψω... δεν θέλω να ξεφύγω σε χρήματα για ένα εργαλείο που θα το χρησιμοποιώ αραιά και που. Αν δω ότι με βολεύει η χρήση του θα κοιτάξω για καλύτερο

  10. #745
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    ..Αν δω ότι με βολεύει η χρήση του θα κοιτάξω για καλύτερο


    Θα βρεις πολλά μειονεκτήματα σε εργαλεία αυτού του τύπου.

    Πολλοί κραδασμοί, θόρυβος που δεν το περιμένεις και δύναμη που πολλές φορές δεν είναι αρκετή.

    Πρέπει να πας σε πολύ ακριβές λύσεις για να αποφύγεις κάποια απ' αυτά.

    Ό,τι και να πάρεις θα σε αποζημιώσει σε μικρές εργασίες σε δύσκολα σημεία, αλλά ίσως αυτό για σένα, να μην είναι αρκετό!

    Αν έχεις εργαλεία ξύλου και χρησιμοποιείς αυτό για μερεμέτια θα σε καλύψει και το πιο φθηνό. Για εμένα είναι το βασικο μου εργαλείο για μικρου εύρους εργασίες σε ξύλο. Δεν ασχολούμαι τόσο με ξύλινες κατασκευές αλλά κάποιες εργασίες πάντα θα χρειάζεται και θα μπορούν να γίνουν, μια μέρα με ήλιο στην αυλή ή έξω απ' την πόρτα του γκαράζ! Είναι το τριβείο μου, η σέγα μου, το πριόνι μου, για συντήρηση, τροποποίηση, κατασκευή, επισκευή, όπως επίσης και το εργαλείο για μερεμέτια σε δύσκολα σημεία μέσα στο σπίτι.

    Πήρα ένα πορτοκαλί βαλιτσάκι που κοστίζει όσο θα κόστιζαν 3 και 4 φθηνα εργαλεία που θα μπορούσαν να κάνουν από μια δουλειά το καθένα. 350wat και πανάκριβα αναλώσιμα κοπτικά, που κάποιες φορές υπερέχουν από εξειδικευμένες επιλογές μικρού κόστους. Ο τομέας που κανένα εργαλείο δε μπορεί να του αντιπαρατεθεί, είναι τα μερεμέτια, αλλά σαν εργαλείο μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα. Το θέμα όμως είναι τι χρειάζεσαι εσύ! Για να έχεις απαιτήσεις απ' αυτό, πρέπει να επενδύεις επάνω του.

    Διαφορετικά 1000 φορές μια φθηνή σέγα, ένα μικρό και φθηνό τριβείο και ένα μικρό δισκοπρίονο ή πριόνι χειρός.

    Δε γίνεται να πάρεις ένα φθηνό πολυεργαλείο και να περιμένεις οτι θα κάνει τη δουλειά 3ών φθηνών εργαλείων, στην ίδια έκταση.

    Επιπροσθέτως, δεν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ, για "να δεις αν σου κάνει"!
    Αυτό κατά τη γνώμη μου, είναι δουλειά των "εργαλείων απ' τα λιντλ". Που τα πληρώνεις φθηνά για να "ανακαλύψεις καινούριους κόσμους" και να δεις αν σου αρέσουν ή όχι!

    Θα έδινα δίχως σκέψη 85 και 105 ευρώ για το πράσινο bosch, αν ήξερα τι παίρνω και γιατί. Αν ήθελα να δω κατά πόσο μου κάνει, με καλύπτει και μου χρησιμεύει, ένα τέτοιο εργαλείο, θα έδινα 40 για να πάρω ένα απ' τα λιντλ. Και έπειτα, ξέροντας τι θέλω και τι χρειάζομαι, θα έκανα και την ανάλογη επένδυση (ή όχι)! Δεν αξίζει να δαπανήσεις 100 ευρώ για ένα εργαλείο που ίσως "δε σου είναι αρκετό".

    Sam.. πάρε το bosch αν ξέρεις τι παίρνεις και γιατί. Διαφορετικά οι επιλογές σου είναι δυο. Ή βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη, ή.. "ανακαλύπτεις καινούριους κόσμους", απο πολύ φθηνές επιλογές που θα τις βρεις στα λιντ ή στο κάτω ράφι των καταστημάτων.

    Για περισσότερες πληροφορίες για τέτοιου είδους εργαλεία, δες το ανάλογο θρεντ (αν δεν υπάρχει άνοιξε ένα και δώσε πληροφορίες για το είδος της εργασίας και γενικά τι νομίζεις ότι θα κάνεις με αυτό).
    Sent from me using a computer.

  11. #746
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα βρεις πολλά μειονεκτήματα σε εργαλεία αυτού του τύπου.

    Πολλοί κραδασμοί, θόρυβος που δεν το περιμένεις και δύναμη που πολλές φορές δεν είναι αρκετή.

    Πρέπει να πας σε πολύ ακριβές λύσεις για να αποφύγεις κάποια απ' αυτά.

    Ό,τι και να πάρεις θα σε αποζημιώσει σε μικρές εργασίες σε δύσκολα σημεία, αλλά ίσως αυτό για σένα, να μην είναι αρκετό!

    Αν έχεις εργαλεία ξύλου και χρησιμοποιείς αυτό για μερεμέτια θα σε καλύψει και το πιο φθηνό. Για εμένα είναι το βασικο μου εργαλείο για μικρου εύρους εργασίες σε ξύλο. Δεν ασχολούμαι τόσο με ξύλινες κατασκευές αλλά κάποιες εργασίες πάντα θα χρειάζεται και θα μπορούν να γίνουν, μια μέρα με ήλιο στην αυλή ή έξω απ' την πόρτα του γκαράζ! Είναι το τριβείο μου, η σέγα μου, το πριόνι μου, για συντήρηση, τροποποίηση, κατασκευή, επισκευή, όπως επίσης και το εργαλείο για μερεμέτια σε δύσκολα σημεία μέσα στο σπίτι.

    Πήρα ένα πορτοκαλί βαλιτσάκι που κοστίζει όσο θα κόστιζαν 3 και 4 φθηνα εργαλεία που θα μπορούσαν να κάνουν από μια δουλειά το καθένα. 350wat και πανάκριβα αναλώσιμα κοπτικά, που κάποιες φορές υπερέχουν από εξειδικευμένες επιλογές μικρού κόστους. Ο τομέας που κανένα εργαλείο δε μπορεί να του αντιπαρατεθεί, είναι τα μερεμέτια, αλλά σαν εργαλείο μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα. Το θέμα όμως είναι τι χρειάζεσαι εσύ! Για να έχεις απαιτήσεις απ' αυτό, πρέπει να επενδύεις επάνω του.

    Διαφορετικά 1000 φορές μια φθηνή σέγα, ένα μικρό και φθηνό τριβείο και ένα μικρό δισκοπρίονο ή πριόνι χειρός.

    Δε γίνεται να πάρεις ένα φθηνό πολυεργαλείο και να περιμένεις οτι θα κάνει τη δουλειά 3ών φθηνών εργαλείων, στην ίδια έκταση.

    Επιπροσθέτως, δεν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ, για "να δεις αν σου κάνει"!
    Αυτό κατά τη γνώμη μου, είναι δουλειά των "εργαλείων απ' τα λιντλ". Που τα πληρώνεις φθηνά για να "ανακαλύψεις καινούριους κόσμους" και να δεις αν σου αρέσουν ή όχι!

    Θα έδινα δίχως σκέψη 85 και 105 ευρώ για το πράσινο bosch, αν ήξερα τι παίρνω και γιατί. Αν ήθελα να δω κατά πόσο μου κάνει, με καλύπτει και μου χρησιμεύει, ένα τέτοιο εργαλείο, θα έδινα 40 για να πάρω ένα απ' τα λιντλ. Και έπειτα, ξέροντας τι θέλω και τι χρειάζομαι, θα έκανα και την ανάλογη επένδυση (ή όχι)! Δεν αξίζει να δαπανήσεις 100 ευρώ για ένα εργαλείο που ίσως "δε σου είναι αρκετό".

    Sam.. πάρε το bosch αν ξέρεις τι παίρνεις και γιατί. Διαφορετικά οι επιλογές σου είναι δυο. Ή βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη, ή.. "ανακαλύπτεις καινούριους κόσμους", απο πολύ φθηνές επιλογές που θα τις βρεις στα λιντ ή στο κάτω ράφι των καταστημάτων.

    Για περισσότερες πληροφορίες για τέτοιου είδους εργαλεία, δες το ανάλογο θρεντ (αν δεν υπάρχει άνοιξε ένα και δώσε πληροφορίες για το είδος της εργασίας και γενικά τι νομίζεις ότι θα κάνεις με αυτό).
    Πραγματικά σ ευχαριστώ πολύ για το μακροσκελές κείμενο, για να με κατατοπίσεις όσο καλύτερα μπορείς. Η αλήθεια είναι ότι έχω και σέγα και γωνιακούς τροχούς και δισκοπρίονο (πάγκου όχι χειρός, χειρός θέλω να πάρω..) και γενικά πληθώρα εργαλείων. Η αλήθεια είναι ότι για τη δουλεία που θέλω να κάνω αυτή τη στιγμή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω είτε σέγα είτε ένα απλό ποτηροτρύπανο στο δραπανοκατσάβιδο, απλά είχα την εντύπωση ότι μ ένα τέτοιο εργαλείο θα μπορούσα να κάνω πιο delicate εργασίες, δλδ με περισσότερη λεπτομέρεια.

    Άρα, ίσως, αναβάλω την αγορά του για να δω αν όντως το έχω ανάγκη ή απλά οφείλεται στην εργαλειομανία μου

  12. #747
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Καλά σχετικά, φθηνοεργαλεια κινέζικα είναι τα bulle.
    Αυτό που ψάχνω να ανακαλύψω είναι μήπως τελικά μάρκες όπως π.χ. bulle- total-einhel- parkside κ.λ.π. είναι το ίδιο περιεχόμενο με άλλο περιτύλιγμα.

    https://www.skroutz.gr/c/1424/multit...226/Bulle.html

  13. #748
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Αυτό που ψάχνω να ανακαλύψω είναι μήπως τελικά μάρκες όπως π.χ. bulle- total-einhel- parkside κ.λ.π. είναι το ίδιο περιεχόμενο με άλλο περιτύλιγμα.

    Δεν είναι τόσο απλό. Ακόμα και δυο "πολύ ίδια" εργαλεία, τόσο μέσα όσο και έξω, μπορεί να έχουν αόρατες διαφορές. Πχ, τα ρουλεμάν που έχουν χρησιμοποιηθεί, ή η ποιότητα της σκανδάλης ή η ποιότητα στο εξωτερικό περίβλημα ή τα γρανάζια του κιβωτίου, τα καλώδια κ.α.

    Σε διαφορετικά εργαλεία μπορεί να είναι διαφορετικός ο σχεδιασμός και η χύτευση των πλαστικών ώστε να είναι πιο ανθεκτικό στις πτώσεις, να έχουν χρησιμοποιηθεί μεταλλικά αντί για πλαστικά γρανάζια. κ.α.

    Μικρές διαφορές στην τιμή μπορεί να οφείλονται σε παράγοντες του εμπορίου και τα εργαλεία παρ' όλες τις διαφορές τους, να έχουν παρεμφερή ποιότητα. Ίσως το ένα να υπερέχει κάπου αλλά να μειονεκτεί κάπου αλλού αλλά η γενική εικόνα να μην αλλάζει. Εργαλεία όμως που η τιμή τους αλλάζει επίπεδο, συνήθως έχουν και καλύτερη ποιότητα γενικότερα.
    Χωρίς να σημαίνει πως όλα, δε μπορεί να έχουν μειονεκτήματα. Ακόμα και τα ακριβά έχουν μειονεκτήματα.

    Αν δώσει η bosch σε έναν κινέζο τα σχέδια για να φτιάξει ένα δράπανο, σε ένα χρόνο αυτό θα φτιάχνεται και από άλλα 3-4 διαφορετικά εργοστάσια σε διαφορετικές ποιότητες. Και σε όλα, το εσωτερικό, μπορεί να μοιάζει σα δυο σταγόνες νερό.
    Sent from me using a computer.

  14. #749
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Προσφατα δούλεψα το παλμικο Dewalt 887 (1/4 υποδοχή εξάγωνη) για δουλειές στ αμάξι. Ανταπτορες milwaukee 1/4 και 1/2 για καρυδακια απο κεντρο βίδας σε πολύ καλή τιμή νομίζω 3€ ο ένας πιο φτηνά απο αμαζον...

    Παρότι και προφανώς δεν λύνει μπουλόνι τροχού, το βάλε βγάλε των τροχών αφού ξεσφίξεις με το χέρι ήταν παιχνίδι με αυτό το εργαλείο, και όχι μόνο. Μεχρι 19αρι καρυδάκι το δούλεψα με 1/2" αντάπτορα.

  15. #750
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Με 205ΝΜ ονομαστική ροπή στρέψης που βλέπω ότι δίνει η Dewalt για το συγκεκριμένο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να λύσει μπουλόνι τροχού ΙΧ (τα μπουλόνια αυτά κανονικά τα σφίγγουν με 100-110ΝΜ, όσο και να κάνουν βλακείες στα βουλκανιζατέρ το θεωρώ αδύνατο να τα σφίγγουν αρκετά παραπάνω από αυτά τα νούμερα).
    Βέβαια κανονικά για αυτές τις δουλειές είναι το πνευματικό ή ηλεκτρικό μπουλονόκλειδο που έχει διαφορετικές λειτουργίες κρούσης από το παλμικό (νομίζω ότι το παλμικό εφαρμόζει κρούση σε 2 άξονες, ενώ το μπουλονόκλειδο σε 1) αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τις εφαρμοζόμενες ροπές.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 21:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF