Σελίδα 28 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 1823242526272829303132333878 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #406
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μαλακία έκανα! Τα powerfix ειναι του πρακτικερ είπαμε?

    Πάλι τα μπέρδεψα ο μλκς!



    Καλά μπορεί να τα βάλω πάλι στο θρεντ με τα γερμανοπωλύγωνα που ήταν αρχικά, αλλά αύριο.

    jnp sorry που σου μετέφερα το ποστ.
    Μπα και εδω καλά είναι. Εσύ είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις δύο τρεις σειρές ναχεις!

  2. #407
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μπα και εδω καλά είναι. Εσύ είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις δύο τρεις σειρές ναχεις!
    Ο Σουπιάς; να πάρει (κατ΄αυτόν) σκουπίδια;


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #408
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Πάντως το Praktiker έχει αναβαθμισει την ποιότητα μιας και η Lux κάνει rebrand από σχετικά καλους κατασκευαστές. Όλα τα πενσικά της Lux είναι NWS για παράδειγμα. Όπως εχει γραφτεί και αλλού εδω μέσα η Lux είναι σαν μια φτηνότερη Wurth.

  4. #409
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ο Σουπιάς; να πάρει (κατ΄αυτόν) σκουπίδια;
    Αποκλείεται να το είπα έτσι σκέτο. Μάλλον σε συνάρτηση με τη χρήση θα το είπα. Για κάποιους ακόμα και αυτά είναι υπερβολικά καλά!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Πάντως το Praktiker έχει αναβαθμισει την ποιότητα μιας και η Lux κάνει rebrand από σχετικά καλους κατασκευαστές. Όλα τα πενσικά της Lux είναι NWS για παράδειγμα. Όπως εχει γραφτεί και αλλού εδω μέσα η Lux είναι σαν μια φτηνότερη Wurth.
    Καμιά σχέση με wurth. H wurth εχει συνέπεια στην ποιότητα (την όποια τελος πάντων). Η lux πουλάει από nws μέχρι ότι να ναι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/12/2017 στις 16:36.

  5. #410
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Πάντως το Praktiker έχει αναβαθμισει την ποιότητα μιας και η Lux κάνει rebrand από σχετικά καλους κατασκευαστές. Όλα τα πενσικά της Lux είναι NWS για παράδειγμα. Όπως εχει γραφτεί και αλλού εδω μέσα η Lux είναι σαν μια φτηνότερη Wurth.
    Κατι καρυδακια 3/8 αλλεν και κάνα δυο κλειδια που πήρα να συμπληρώσω μια πρόχειρη σειρά μου έδωσαν καλή εντύπωση.Στην πράξη να δούμε τι θα κάνουν.

  6. #411
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Πηρα χθες απο τα lidl αυτο το εργαλειο-καστανια που ρυθμιζεται και σφιγγει γαντζακια-παξιμαδια κ.λ.π. βιδακια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bHQV1zHl.jpg 
Προβολές:	687 
Μέγεθος:	24,7 KB 
ID:	392975

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oekOrqUl.jpg 
Προβολές:	686 
Μέγεθος:	37,7 KB 
ID:	392976

    Ειμαι σιγουρος οτι παιζει να ειναι απο τις πιο μ@λ@κισμενες αγορες που εχω κανει ever

    Ειχε βγαλει και το πολυεργαλειο της parkside χθες στα 30 ευρω, το ζαχαρωνα πολυ ωρα αλλα τελικα δεν το πηρα, δεν ξερω ισως το μετανοιωσω που τελικα δεν ψηθηκα να το παρω.

  7. #412
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Το πας πισω και παιρνεις τα λεφτα σου

  8. #413
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Το πας πισω και παιρνεις τα λεφτα σου
    Παίζει να κάψει περισσότερη βενζίνη.

    Αν το πετάξει ή το κρατήσει, θα του έρθει πιο οικονομικά απ' το να το επιστρέψει.
    Sent from me using a computer.

  9. #414
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Αυριο εχει αυτο το πολυεργαλειο.

    https://www.lidl-flyer.com/291d91bb-...592.1531646993

    Και σε μειωμενη τιμη.
    Σκεφτομαι να παω να το παρω.

  10. #415
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Δε χανεις κατι,τα lidl ετσι κι αλλιως σου δινουν το δικαιωμα εντος μιας εβδομαδας,να το πας και να παρεις τα λεφτα σου.

  11. #416
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Το τσιμπησα το εργαλειο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Xv57yq2l.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	398142

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EzAeVGyl.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	398141


    Πηρα μαζι και εξτρα τα τζιτζιμπλικια που πουλανε ξεχωριστα, συνολο 31 ευρω.

    Καλο φαινεται παντως σε πρωτη φαση και επαφη μαζι του, τωρα μενει να δω αν ειναι και αποτελεσματικο.

    Να ρωτησω κατι τους κατοχους παρομοιων τετοιων πολυεργαλειων, μπακιρενιες ή σιδερενιες σωληνες σε δυσβατα σημεια τις κοβει ευκολα αυτο το διαολι?
    Εχω λιγακι μια φοβια στο κατα ποσο ειναι ακινδυνο με τον τροπο που κοβει στην ευθεια δηλαδη και στο κομματι των ταλαντωσεων ή σε κανα σφηνωμα ή κοντρα σε ντουβαρι στην πισω πλευρα.
    Δεν εχω ξαναδουλεψει παρομοιο τετοιο εργαλειο γι`αυτο ρωταω, θα το δοκιμασω βεβαια πρωτα σε ασφαλεις συνθηκες προτου το χωσω στα δυσκολα εννοειται.
    Εχει κανα μυστικο κατα την κοπη που πρεπει να γνωριζω?
    Αυτο το parkside ειναι με ρυθμιστη στροφων για να το δουλευεις και σιγα-σιγα αν χρειαστει.

  12. #417
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Η ρύθμιση στροφών είναι πολύ σημαντική, ειδικά σε κοπή ξύλου. Δεν πρέπει να δουλεύονται όλα τα εργαλεία στο φουλ. Το που δουλεύει το καθένα θα το δεις στην πράξη αλλά ρίξε μια ματιά και στα αναλώσιμα μήπως γράφουν επάνω σε ποια ταχύτητα πρέπει να δουλεύουν (ή σε κάποιο μάνιουαλ).

    Το πόσο καλά θα δουλέψει το εργαλείο, εξαρτάται ΚΑΙ απ' τα αναλώσιμα. Τώρα με τα αναλώσιμα απ' το λιντλ.... τι να σου πω? Κατα τα άλλα το εργαλείο δεν είναι επικίνδυνο και γενικά είναι απλή κατασκευή. Είναι όμως τέτοια η κατασκευή του που έχει πολλούς κραδασμούς. Και μαζί με αυτούς έρχεται και ο θόρυβος αλλά πες, άστον αυτόν. Κατά πόσο θα σου φανούν οι κραδασμοί ενοχλητικοί δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δουλέψει. Για άλλα φθηνά της αγοράς πάντως, δεν λένε και τα καλύτερα. Για περιστασιακή χρήση ή για να δεις κατά πόσο ένα τέτοιο εργαλείο είναι χρήσιμο σε σένα, ίσως δεν αξίζει να συζητάμε σε αυτή τη βάση.

    Πέρα απ' αυτό, το πόσο αποτελεσματικό είναι το εργαλείο εξαρτάται και απ' την γωνία ταλάντωσης (όσο μεγαλύτερη τόσο δυνατότερο πρέπει να είναι, όσο μικρότερη τόσο λιγότερο αποτελεσματικό).

    Μυστικά υπάρχουν αλλά δεν είναι ακριβώς μυστικά. Είναι πράγματα που θα τα δεις και μόνος σου επάνω στη χρήση.

    Το πόσο εύκολα θα κόψει το οτιδήποτε εξαρτάται απ' την γωνία ταλάντωσης και απ' τα αναλώσιμα. Υπάρχουν αναλώσιμα "γενικής" χρήσης και άλλα πιο ειδικής. Το πριόνι για σιδερένιες σωλήνες, σίγουρα θα είναι καλύτερο απ' αυτό που είναι για σίδερο και πλαστικό. Το πριόνι για ξύλο σίγουρα θα είναι καλύτερο απ' αυτό που είναι για ξύλο, πλαστικό και μαλακά μέταλλα. Επιλέγεις τι θέλεις στην ποιότητα που το θέλεις και δοκιμάζεις. Αλλά πρέπει να προσέξεις και το πρότυπο των εξαρτημάτων. Δεν ταιριάζουν όλα με όλα τα εργαλεία. Σίγουρα αυτό που έχει, είναι παλιότερο απ' αυτό που υπάρχει σήμερα αλλά δε νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις αναλώσιμα σε διάφορες ποιότητες.

    Τα καλά αναλώσιμα είναι ακριβά. Ή, ίσως και πολύ ακριβά. Τώρα κατά πόσο αξίζει να αγοράσεις ακριβά αναλώσιμα από επώνυμες μάρκες για ένα τόσο φθηνό εργαλείο, θα το κρίνεις εσύ όταν το δοκιμάσεις.

    Σε πληροφορώ ότι για ένα καλό πριόνι μπορεί να δώσεις όσα έδωσες για το εργαλείο ολόκληρο. Τώρα κατά πόσο θα βγεις κερδισμένος αν σου χαλάσει και πάρεις τα λεφτά του εργαλείου πίσω, δεν ξέρω. Ήταν λίγο ρίσκο η αγορά, αλλά τουλάχιστον ήταν φθηνό. Πρόσεξε όμως πόσα θα χαλάσεις σε αναλώσιμα.

    Η εμπειρία μου απ' το φειν μου λέει οτι για μερεμέτια, ένα τέτοιο εργαλείο, είναι ότι καλύτερο.
    Sent from me using a computer.

  13. #418
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    (Εχω λιγακι μια φοβια στο κατα ποσο ειναι ακινδυνο με τον τροπο που κοβει στην ευθεια δηλαδη και στο κομματι των ταλαντωσεων ή σε κανα σφηνωμα ή κοντρα σε ντουβαρι στην πισω πλευρα.)

    Ούτε μεγάλη ισχύ έχει, ούτε γρήγορη περιστροφή, ούτε δόντια δισκοπριονου διαθέτει για να είναι επικίνδυνο να κλωτσησει.
    Μην το ζορίσεις και δούλεψε το μαλακά, άλλωστε για μικροδουλειές είναι.
    Καλοδούλευτο λοιπόν.

  14. #419
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πέρασα σήμερα από Κολλερη για ψιλολογια και χάζεψα το πολυεργαλειο της fein και τα εξαρτήματα του.
    Μιλάμε για κορυφή...

  15. #420
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Το ερχόμενο Σάββατο, έχει ωραία καστανωτά πολυγωνικά, στα 15 ευρώ η συλλογή.

    https://www.lidl-flyer.com/291d91bb-.../flyer/page/40

    Για τον ερασιτέχνη, μια χαρά είναι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF