Σελίδα 33 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2328293031323334353637384383 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #481
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το ξέρεις ότι με 12 ευρώ παίρνεις μόνο 2, το πολύ 3 καλές 18650 έτσι;
    Αν το λες για τους φακούς ήταν περιπτωσάρα!!! Αν ξαναβρώ θα πάρω καμια 10αριά..
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #482
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Αν το λες για τους φακούς ήταν περιπτωσάρα!!! Αν ξαναβρώ θα πάρω καμια 10αριά..
    Εννοεί τις μπαταρίες τυπου Lion 18650.

  3. #483
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όλες αυτές οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν την διαφορά. Αν έχει τζόγο στην κεφαλή ότι και καλό τρυπάνι να βάλεις πάλι σαν χωνιά θα είναι οι τρύπες.
    Τα τρυπάνια τα ανέφερα γιατί αυτά που περιλαμβάνει στην συσκευασία είναι για γέλια.
    Άσχετο με τον τζόγο της κεφαλής.
    Τώρα για τις λεπτομέρειες που λες, δίκιο έχεις αλλά ρε φίλε με ένα πενηντάρικο που κοστίζει δεν παίρνεις ούτε δραπανοκατσαβιδο από το παζάρι οπότε κλαιν.

  4. #484
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Τα τρυπάνια τα ανέφερα γιατί αυτά που περιλαμβάνει στην συσκευασία είναι για γέλια.
    Άσχετο με τον τζόγο της κεφαλής.
    Τώρα για τις λεπτομέρειες που λες, δίκιο έχεις αλλά ρε φίλε με ένα πενηντάρικο που κοστίζει δεν παίρνεις ούτε δραπανοκατσαβιδο από το παζάρι οπότε κλαιν.
    Το ερώτημα είναι τι να το κάνεις το τρυπάνι όταν οι τρύπες που φτιάχνει είναι σαν αυγό; Ακόμα και το 50αρι το λυπάμαι να το πετάξω. Αν το χρησιμοποιείς σαν κατεδαφιστικο πάω πάσο αλλά εγώ τουλάχιστον την τρύπα την θέλω στρογγυλή (ακούστηκε κάπως αυτό χαχα)

  5. #485
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα είναι τι να το κάνεις το τρυπάνι όταν οι τρύπες που φτιάχνει είναι σαν αυγό; Ακόμα και το 50αρι το λυπάμαι να το πετάξω. Αν το χρησιμοποιείς σαν κατεδαφιστικο πάω πάσο αλλά εγώ τουλάχιστον την τρύπα την θέλω στρογγυλή (ακούστηκε κάπως αυτό χαχα)
    Τρύπα στρογγυλή με sds δεν...
    Δεν είναι το εργαλείο που παίρνεις για ακρίβεια.
    Και στην οικοδομή δεν χρειάζεσαι ακρίβεια ούτε στρογγυλή τρύπα, απλά μια τρύπα γρήγορα.
    Γι αυτό εφόσον δεν ασχολείσαι με οικοδομές δεν χρειάζεσαι sds.
    για τον ερασιτέχνη το sds είναι το δευτεροτρίτο δράπανό του.
    Δεν κάνει δουλειά σε άλλα υλικά και ακόμα και με sds τσοκ, που σου επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις
    με οποιοδήποτε τρυπάνι ο τζόγος γίνεται μεγάλος.

  6. #486
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τρύπα στρογγυλή με sds δεν...
    Δεν είναι το εργαλείο που παίρνεις για ακρίβεια.
    Και στην οικοδομή δεν χρειάζεσαι ακρίβεια ούτε στρογγυλή τρύπα, απλά μια τρύπα γρήγορα.
    Γι αυτό εφόσον δεν ασχολείσαι με οικοδομές δεν χρειάζεσαι sds.
    για τον ερασιτέχνη το sds είναι το δευτεροτρίτο δράπανό του.
    Δεν κάνει δουλειά σε άλλα υλικά και ακόμα και με sds τσοκ, που σου επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις
    με οποιοδήποτε τρυπάνι ο τζόγος γίνεται μεγάλος.
    δεν νομιζω καποιος να προσπαθει να ανοιξει τρυπα σε σιδερο-ξυλο με sds
    σε τοιχο θα ανοιγει και λεγοντας στρογγυλη νομιζω εννοει να μπαινει το ουπα σφιχτα και οχι να κολυμπαει τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω αλλιως ναι αν προσπαθεις να ανοιξεις τρυπα σε σιδερο με sds αστα να πανε

  7. #487
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    2
    Καλημέρα σε όλους! Τη βοήθειά σας, ρε παιδιά. Δεν έχω εμπειρία από αυτά και έχω κάποιες απορίες:

    1. Θέλω να κάνω μια επένδυση σε δραπανοκατσάβιδο και το Lidl αυτή τη βδομάδα βγάζει αυτό. Διάβασα - σε αυτό το forum νομίζω- πως είναι φοβερό εργαλείο. Πολύ δυνατό, αποδοτικό και αξιόπιστο. Ο κουμπάρος μου, όμως, λέει πως δεν φαίνεται να έχει λειτουργία κρούσης που βοηθά στο τρύπημα τοίχων, και πως αυτός δεν είναι σίγουρος αν θα το έπαιρνε. Να ξεκαθαρίσω πως βασική μου -σχεδόν αποκλειστική- χρήση θα είναι το κατσαβίδι. Δε θέλω, όμως, όταν έρθει η στιγμή που θα τρυπήσω έναν τοίχο, να την πατήσω και να ψάχνομαι. Ανοίγει τρύπα -σχετικά εύκολα- χωρίς κρούση; Θα το προτείνατε και για τις δύο χρήσεις, ή να περιμένω μήπως το lidl βγάλει κάτι πιο κατάλληλο;

    2. Μαζί με αυτό, το Lidl θα πουλά και 3 σετ bits. Μου φαίνονται, όμως, λίγο μεγαλούτσικα (μύτες + καρυδάκια). Για να στήσω π.χ. μια ραφιέρα, ένα κρεβάτι ικέα ή ένα κρεβατάκι μωρού στα οποία υπάρχουν και μικρές βίδες, θα έχω ποικιλία από μικρές μυτούλες; Αν όχι, μπορείτε να μου προτείνετε ένα πιο κατάλληλο φθηνό σετάκι, κάποιας άλλης εταιρίας, που να είναι συμβατό με το δραπανοκατσάβιδο του lidl; Στο κομμάτι "άλεν" θα είμαι καλυμμένος;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για τον φόρτο των ερωτήσεων.

  8. #488
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ξεκινώντας απ' τις μύτες...

    Τα μεγέθη είναι μια χαρά, είναι τα πιο κοινά. Φυσικά σε όλες τις εργασίες μπορεί να χρειαστείς κάτι περισσότερο απ' αυτό που έχει μια οποιαδήποτε συλλογή. Πχ. αν μια βίδα είναι σε γωνία, δε θα μπορέσεις να τη βιδώσεις με το δραπανάκι ακόμα και αν έχεις την κατάλληλη μύτη. Είναι και χωροταξικό το πρόβλημα!
    Ποιό σκέφτεσαι να πάρεις? Και τα 3 έχουν 21 ευρώ! Αυτό με τις πολλές μύτες έχει τα πιο συνηθησμένα νούμερα διπλά ώστε να μη ξεμείνεις όταν φθαρεί το πρώτο. Αυτό με τις μακριές μύτες θα σου φανεί χρήσιμο σε βίδες που είναι χωμένες μέσα σε πλαστικά (πχ ηλεκτρικές συσκευές). Το τρίτο με τα καρυδάκια έχει τα πιο συνηθισμένα νούμερα σε μύτες και τα πιο συνηθισμένα νούμερα απο καρυδάκια που καλό είναι να τα έχεις.
    Η ποιότητά τους είναι άθλια αλλά για τις εργασίες που θέλεις θα σε καλύψουν μια χαρά αν χρησιμοποιείς το σωστό νούμερο.

    Το δραπανάκι είναι επίσης μια χαρά για τις εργασίες που περιγράφεις. Κρούση δεν έχει αλλά και να είχε πάλι θα ψαχνόσουν αν προσπαθούσες να ανοίξεις μια τρύπα σε τοίχο και έπεφτες επάνω σε μπετό. Σε τούβλο κ.α μαλακά υλικά μπορείς να ανοίξεις τρύπα και χωρίς κρούση αν έχεις μια καλή αρίδα. Σε παλακάκι δεν συνιστάται καν η κρούση. Σε μπετό θέλεις κάτι δυνατό και με δυνατή κρούση που τα 12v των 40 ευρώ δε θα στην προσφέρουν. Ακόμα και τα 12βολτα των 100 ευρώ θα χρειαστούν υπομονή εκτός και αν είναι πνευματικά. Πριν λίγες μέρες είχε ένα πνευματικό νομίζω αλλά αν έπαιρνες αυτό δε θα είχες ρυθμιζόμενη ροπή για τις βίδες και θα ήταν πιο βαρύ και μεγάλο και χωρίς αφαιρούμενο τσοκ. Συνεπώς με κάθε εργαλείο κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Αυτό είναι το πιο καταλληλο για σένα εφ' όσον λες οτι η -σχεδον αποκλειστική- χρήση του θα είναι το κατσαβίδι. Υπάρχουν και εργαλεία που είναι ίδια με αυτό και σου προσφέρουν σχεδόν τα ιδια και έχουν και κρούση. Η κρούση όμως είναι όπως είπα άθλια και θα σου σπάσει τα νεύρα απ' την πρώτη τρύπα σε μπετό για ένα 6αρι ούπα. Αυτό είναι και το μοναδικό που δεν μπορείς να κάνεις με αυτό το εργαλείο. Κρίνε μόνος σου αν πρέπει να περιμένεις.

    Η ποιότητα είναι επίσης μια χαρά για τις εργασίες που περιγράφεις.
    Sent from me using a computer.

  9. #489
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συμφωνώ και εγώ,αν θέλεις να ανοίγεις τρύπα σε τοίχο μια στο τόσο και ερασιτεχνικά για οικιακές εργασίες πάρε ένα δραπανάκι 500-600w με κανένα 25-30ευρο,θα κάνεις τις δουλειές σου άνετα.
    Εγώ θυμάμαι είχα πάρει ένα Bosch 500w και ο φίλος μου ένα Einhell πιο πολλά W ,πιο φτηνό και με ρύθμιση στις στροφές.Και τα δυο δουλεύουν ακόμα,το Einhell το δουλεύει τακτικά ο άλλος σε εργασίες σε μελισσοκομείο,εγώ στο σπίτι,κανά ράφι,καμία βάση Tv,τέτοιες δουλειές.

    Να μην στα πολυλογώ άλλο,εγώ με ένα ηλεκτρικό κατσαβιδάκι των 15ε που είχα πάρει από το lidl δεν είχα κανένα πρόβλημα για τα βιδώματα που αναφέρεις και με ένα φτηνό δράπανο για τρύπες είμαι καλυμμένος οικιακά.είσαι περίπου στα χρήματα ~40-45ε.
    (φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά να, δες που το τροχάκι μου Einhell δουλεύει ενώ το Bosch του αδερφού μου σταμάτησε,λόγο υγρασίας του είπαν στην αντιπροσωπεία και το αντικατέστησαν,το είχε στο μπαλκόνι μέσα σε ντουλάπα,είχε εγγύηση ακόμα,αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες)
    when life gets complicated... i ride.

  10. #490
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Για να τρύπας σε τούβλα μπορείς να πάρεις τα τρυπάνια της Bosch multi construction, το Πάσχα στο εξοχικό έκανα περίπου 30 τρύπες στα 5mm για ουπα σχετικά άνετα με το 12v. Για ποιο μεγάλες τρύπες ή πιο σκληρό υλικό θέλεις sds ή δράπανο ρεύματος ή μεγάλο μπαταρίας. Εχτές είχε το λεροι ένα ηλεκτρικό με κρούση στα 27 ευρώ σε κασετίνα, λίγο πού το έπιασα μου φάνηκε αξιοπρεπές για τα λεφτά του.

  11. #491
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για τα λεφτά του αξιοπρεπές θα ήταν. Για δουλειά δεν ξέρω.

  12. #492
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Εγώ θα συμφωνήσω με τις απαντήσεις που σου έκαναν στο άλλο φόρουμ στην copy/paste ερώτηση σου.

  13. #493
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για τα λεφτά του αξιοπρεπές θα ήταν. Για δουλειά δεν ξέρω.
    Για 5 φορές τον χρόνο δεν νομίζω να έχει θέμα. Για παραπάνω θα πρέπει να πάς σε κάτι καλύτερο.

  14. #494
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Για 5 φορές τον χρόνο δεν νομίζω να έχει θέμα. Για παραπάνω θα πρέπει να πάς σε κάτι καλύτερο.
    Μια φορά το χρόνο!


    Δεν λέω οτι δε θα λειτουργήσει. Λέω ενώ λειτουργεί, κατά πόσο μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις! Να πάρεις ένα ηλεκτρικο δράπανο των 27 ευρώ για να έχεις κρούση? Ναι! Τι κρούση θα έχεις με δαυτο? Πόσους παλμούς και τι έντασης? Είχε πέσει στα χέρια μου ένα τέτοιο και τρύπα σε μπετό δεν άνοιγε που να χτυπιόσουν όλη μέρα! Ναι είχε κρούση αλλά ο γούντι ο τρυποκάρυδος χτυπάει πιο δυνατά με τη μύτη του. Μάρκα δε θυμάμαι αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.

    Αλλά τέλος πάντων. Ξεφύγαμε!
    Sent from me using a computer.

  15. #495
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και την καθοδήγηση.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF