Σελίδα 35 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2530313233343536373839404585 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #511
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    το τενερέ είναι μάρκα με τιμή μάρκας

    το parkside είναι parkside με τιμή Parkside

    βρές ποιός είναι ο χαμένος


    σχεδόν διπλάσια τιμή
    https://www.skroutz.gr/c/3140/mpatar...&order_dir=asc
    Αν η bosch έχει διπλάσια τιμή απ' του parkside, τότε του parkside είναι πολύ ακριβη.

  2. #512
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Έχεις μετρήσει τη χωρητικότητα?
    Ή κρίνεις με βάση την απόδοση του εργαλείου?

    Το ίδιο μου κρατάει το 12βολτο του lidl με τη στοκ μπαταρία με το 18βολτο bosch με την 1.5ah μπαταρία.
    Όταν λέω το ίδιο εννοώ τόσο ώστε να μήν είναι μεγάλη η διαφορά για να την αντιλαμβάνομαι στις διάφορες εργασίες μου.
    Και αναφέρομαι σε βίδωμα σε ξύλο.

    Τα αναλώσιμα του lidl είναι 99% για τα σκουπίδια αλλά τα εργαλεία συνήθως είναι πολύ καλά για τα χρήματα τους.
    Και προσωπικά πατάω στο lidl 5-6 φορές το έτος.
    Karateo δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 04/06/2019 στις 21:18.

  3. #513
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Η χωρητικότητα της μπαταρίας εγώ δέχομαι ότι δεν είναι πολύ μακριά από αυτό που λένε, το πρόβλημα για μένα είναι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Σε όσα φτηνά εργαλεία μπαταρίας έχω (όχι του Λίντο) οι μπαταρίες δεν κρατάνε πολύ.

  4. #514
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν η bosch έχει διπλάσια τιμή απ' του parkside, τότε του parkside είναι πολύ ακριβη.
    Ακριβώς...Η φτήνεια μπορεί να τρώει τον παρά αλλά η ποιότητα παραμένει ποιότητα,όσα χρόνια κι αν περάσουν όσο κι αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία.

    Αυτή είναι και η αιώνια αναζήτησή μας,να συμβιβάσουμε τα ασυμβίβαστα,να τη βγάλουμε όσο το δυνατόν πιο οικονομικά,-πολλές φορές κάνοντας παραχωρήσεις και υποχωρήσεις ακόμα και σε κρίσιμα προιόντα-πχ ελαστικά... Υπάρχουν πολλά προιόντα που ναι μεν οι τιμές είναι δέλεαρ αλλά ΠΟΣΟ δέλεαρ είναι μετά από κάποιο χρόνο χρήσης τελικά;
    Αν ένα φτηνό κινέζικο Χ προιόν έχει Μ.Ο ζωής τα 2 χρόνια με ΠΟΛΥ αισθητή πτώση απόδοσης, ενώ το επώνυμο ακριβό έχει το τριπλάσιο χρόνο ζωής και σχετική πτώση απόδοσης μήπως τελικά ισχύει η παλιά ρήση "αγοράζοντας φτηνά σου έρχεται ακριβά" ; Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...
    Κοντολογίς στο ακριβό έπώνυμο πληρώνεις τη ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ στο πέρασμα του χρόνου ενώ στο φτηνιάρικο κάτι να υπάρχει στο ράφι.

    Κάτι αντίστοιχο με τα οικονομικά λάστιχα πχ. στο αμάξι ... ένα "οικονομικό" ελαστικό πχ 185/50/15 των 60€ με το ακριβό των 85€ έχει μια συνολική διαφορά στα 100€ στη τετράδα... (αν το καλοσκεφτελί κανείς είναι 2 φουλαρίσματα σε ένα μέσο Ι.Χ. δηλαδή...) που στο βάθος χρόνου απλά εκμηδενίζεται...Με λίγα λόγια ένα επώνυμο/ακριβό λάστιχο με 35-40000 κμ στη πλάτη του θα αποδίδει καλά ακόμα και σε 2 χρόνια χρήσης ενώ το ίδιο φτηνιάρικο των 60€ θα είναι πιθανόν για πέταμα ή θα έχει σημαντική φορά και μειωμένη απόδοση (τσεκαρισμένο πολλές φορές)...Μπορεί βέβαια να υπάρχει εξαίρεση σε αυτή τη παρτίδα του φτηνού και να είναι καλό..Ποιος όμως το ρισκάρει; Άρα το λιγότερο ρίσκο και αυτό το ρημάδι το Q.C. υποτίθεται πληρώνουμε....
    Να υπήρχε τετράδα στα 100€ αντί 250-280 -με τις ίδιες επιδόσεις/προδιαγραφές ων επώνυμων- οκ σεβαστό! Με διαφορά στο 1/3 της τιμής οκ να τα αλλάζω κάθε 6μηνο,αλλά δεν είναι έτσι...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #515
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...

    Κάτι που δουλεύει επαγγελματικά, πολλές ώρες και συχνά,φυσικά θα αποσβεσει το υψηλότερο κόστος πολύ γρήγορα.Άλλωστε ενα τέτοιο εργαλείο πρέπει να σου δίνει σιγουριά και απόδοση.
    Τα Parkside απευθύνονται στον ερασιτέχνη και ίσως σαν δευτεροτριτα σε λίγους επαγγελματίες για αραιή χρήση.

  6. #516
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...

    Κάτι που δουλεύει επαγγελματικά, πολλές ώρες και συχνά,φυσικά θα αποσβεσει το κόστος πολύ γρήγορα.
    Ενα τέτοιο εργαλείο πρέπει να σου δίνει σιγουριά και απόδοση.
    Τα Parkside απευθύνονται στον ερασιτέχνη και ίσως σαν δευτεροτριτα σε λίγους επαγγελματίες για αραιή χρήση.
    Το μπέρδεμα ξεκινά όταν αυξάνονται/αλλάζουν οι απαιτήσεις για ένα προιόν που αγοράστικε για περιστασιακή δουλίτσα ή για το σπίτι...Ε, δε περιμένεις να σε κρεμάσει και στο πρώτο ζόρι τα φτύνει και αρχίζεις τη γκρίνια.Για μένα ή του ύψους ή του βάθους πάει: Ή θα αγοράσω το τοπ ηλεκτρικό κατσαβίδι-λέγε με Makita - Milwakee - De Walt κλπ ή το πιο φτηνιάρικο που θα βρώ σε πράκτικερ ή Λιντλ.Μεσοβέζικα του στυλ πήρα ένα εργαλείο 100€ ροχουμουχου μαρκα με 3 μπαταρίες και 500 κοπτικά -που δε δουλεύει ούτε το 1/4 από αυτά - να μου λείπει....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #517
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Επειδή έγραψα παραπάνω ότι είδα σε τσάντα εργαλείων δύο επαγγελματιών δύο τρυπάνια κρουστικα Parkside να εξηγήσω πως.
    Ο ένας ήταν ξυλουργός που πήγε σε ένα οδοντιατρειο να τοποθετήσει 3 ραφακια σε ένα τοίχο. Άρα το πολύ να έκανε 12 τρύπες 8-10 χιλ για ουπα σε τούβλο.
    Ο άλλος ήταν ένας ηλεκτρολόγος που φώναξα να κατεβάσει τη σωλήνα με τις κεραίες στην ταράτσα και να αλλάξει καλώδια και κεραίες. Ήξερε ότι το πολύ να έβαζε άλλο ένα στήριγμα στη σωλήνα, δηλαδή δύο τρυπηματα 10 χιλ για ουπα, που τελικά δεν χρειάστηκε να γίνουν. Την δουλειά είχε έρθει πριν και την είχε δει.
    Προφανώς ο ξυλουργός αν πήγαινε να εγκαταστήσει μια ολόκληρη κουζίνα και ο ηλεκτρολόγος αν πήγαινε σε καινούργια οικοδομή πιστεύω πως θα είχαν αλλα εργαλεία μαζί τους.

  8. #518
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Εγώ είμαι της άποψης ότι όταν παίρνεις ένα εργαλείο το παίρνεις για να δουλέψει όποτε το χρειαστείς. Αν σας δουλεύουν και σας ικανοποιούν τα παρκσάιντ εγώ είμαι μια χαρά, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα. Εμένα δεν με ικανοποιούν, περισσότερο με τσαντίζουν και μου ανεβάζουν την πίεση οπότε αποφάσισα μακρυά κι αγαπημένοι.
    Έχω πελάτη που έχει αναλάβει την ανακύκλωση αυτών των εργαλείων και μου χάριζε 4-5 διαφορετικά και μέσα στα κουτιά τους (χρησιμοποιημένα). Δεν μπήκα καν στον κόπο. Αυτός έχει κρατήσει κάμποσα και όταν ένα χαλάει παίρνει από τον σωρό άλλο. Που θα πάει κάποια στιγμή θα την κάνει την δουλειά του. Εγώ δεν έχω τέτοιες υπομονές ούτε χρόνο για πέταμα. Θέλω να το βγάζω από την βαλιτσούλα του και να κάνω δουλειά μου, και αυτό με παρκσάιντ τουλάχιστον σε μένα δεν έχει πετύχει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #519
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς...Η φτήνεια μπορεί να τρώει τον παρά αλλά η ποιότητα παραμένει ποιότητα,όσα χρόνια κι αν περάσουν όσο κι αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία.

    Αυτή είναι και η αιώνια αναζήτησή μας,να συμβιβάσουμε τα ασυμβίβαστα,να τη βγάλουμε όσο το δυνατόν πιο οικονομικά,-πολλές φορές κάνοντας παραχωρήσεις και υποχωρήσεις ακόμα και σε κρίσιμα προιόντα-πχ ελαστικά... Υπάρχουν πολλά προιόντα που ναι μεν οι τιμές είναι δέλεαρ αλλά ΠΟΣΟ δέλεαρ είναι μετά από κάποιο χρόνο χρήσης τελικά;
    Αν ένα φτηνό κινέζικο Χ προιόν έχει Μ.Ο ζωής τα 2 χρόνια με ΠΟΛΥ αισθητή πτώση απόδοσης, ενώ το επώνυμο ακριβό έχει το τριπλάσιο χρόνο ζωής και σχετική πτώση απόδοσης μήπως τελικά ισχύει η παλιά ρήση "αγοράζοντας φτηνά σου έρχεται ακριβά" ; Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...
    Κοντολογίς στο ακριβό έπώνυμο πληρώνεις τη ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ στο πέρασμα του χρόνου ενώ στο φτηνιάρικο κάτι να υπάρχει στο ράφι.

    Κάτι αντίστοιχο με τα οικονομικά λάστιχα πχ. στο αμάξι ... ένα "οικονομικό" ελαστικό πχ 185/50/15 των 60€ με το ακριβό των 85€ έχει μια συνολική διαφορά στα 100€ στη τετράδα... (αν το καλοσκεφτελί κανείς είναι 2 φουλαρίσματα σε ένα μέσο Ι.Χ. δηλαδή...) που στο βάθος χρόνου απλά εκμηδενίζεται...Με λίγα λόγια ένα επώνυμο/ακριβό λάστιχο με 35-40000 κμ στη πλάτη του θα αποδίδει καλά ακόμα και σε 2 χρόνια χρήσης ενώ το ίδιο φτηνιάρικο των 60€ θα είναι πιθανόν για πέταμα ή θα έχει σημαντική φορά και μειωμένη απόδοση (τσεκαρισμένο πολλές φορές)...Μπορεί βέβαια να υπάρχει εξαίρεση σε αυτή τη παρτίδα του φτηνού και να είναι καλό..Ποιος όμως το ρισκάρει; Άρα το λιγότερο ρίσκο και αυτό το ρημάδι το Q.C. υποτίθεται πληρώνουμε....
    Να υπήρχε τετράδα στα 100€ αντί 250-280 -με τις ίδιες επιδόσεις/προδιαγραφές ων επώνυμων- οκ σεβαστό! Με διαφορά στο 1/3 της τιμής οκ να τα αλλάζω κάθε 6μηνο,αλλά δεν είναι έτσι...
    Τα λάστιχα όμως θα δουλεύουν κάθε μέρα ,το εργαλείο του ερασιτέχνη όχι.Τροχός Bosch των 90ε χάλασε ξαφνικά χωρίς λόγο,υγρασία είπαν και το αντικατέστησαν λόγο εγγύησης,το τροχάκι το Einhel των 35ε που το έχω και παρατημένο στο μπαλκόνι δεν χάλασε.
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες,άπειρα παραδείγματα.
    Πιστεύεις ότι αυτό https://www.skroutz.gr/s/88360/Bosch...E.html#reviews είναι καλύτερο από αυτό https://www.skroutz.gr/s/88858/Einhe...E.html#reviews ;
    Ε δεν είναι,τα έχω και τα δύο και το φτηνό τρώει σε μελισσοκομείο υγρασίες,βρωμιά κτλ.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #520
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Τα λάστιχα όμως θα δουλεύουν κάθε μέρα ,το εργαλείο του ερασιτέχνη όχι.Τροχός Bosch των 90ε χάλασε ξαφνικά χωρίς λόγο,υγρασία είπαν και το αντικατέστησαν λόγο εγγύησης,το τροχάκι το Einhel των 35ε που το έχω και παρατημένο στο μπαλκόνι δεν χάλασε.
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες,άπειρα παραδείγματα.
    Πιστεύεις ότι αυτό https://www.skroutz.gr/s/88360/Bosch...E.html#reviews είναι καλύτερο από αυτό https://www.skroutz.gr/s/88858/Einhe...E.html#reviews ;
    Ε δεν είναι,τα έχω και τα δύο και το φτηνό τρώει σε μελισσοκομείο υγρασίες,βρωμιά κτλ.
    Το αυτό λέμε... για μένα είναι και τα 2 στην ίδια κατηγορία ποιότητας. Να είχε το Bosch 150 ok να έχω απαιτήσεις,αλλά από ένα εργαλείο του 50άρικου δε νομίζω να είναι 2 φορές καλύτερο από ένα των 25€....γι αυτό λέω,ή του ύψους ή του βάθους.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #521
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    when life gets complicated... i ride.

  12. #522
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν δεν ήταν καλύτερο θα είχε κλείσει η Μπος.

  13. #523
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Φυσικά και θα είχε κλείσει αν δεν είχε επαγγελματικά εργαλεία των ~200 ευρό και στηριζόταν στα οικιακά κυρίως με αυτές τις τιμές.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #524
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δλδ μπαίνει μέσα απ' την πράσινη σειρά και κρατιέται απ' την μπλε; Σοβαρά;

    Τα ξέρω και τα δύο εργαλεία. Δεν είναι όπως τα λες.

  15. #525
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εντάξει φίλε μου,καλά να ήμαστε να ανταλλάζουμε γνώμες,και εγώ τα έχω και τα δύο χρόνια τώρα και αυτή την γνώμη έχω.
    Ότι δεν κάνει τίποτα καλύτερα το συγκεκριμένο Bosch με την διπλάσια τιμή.Από αξιοπιστία τα ίδια και το φτηνό το κακομεταχειρίζομαι κιόλας.
    when life gets complicated... i ride.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF