Σελίδα 51 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 41464748495051525354555661 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 751 έως 765 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #751
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Αυτό το κόλπο, με την σύντομη σύνδεση ''σοκ'' με πηγή μεγαλύτερων βολτ, πιάνει συχνά σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες κινητών τηλεφώνων και φορητών συσκευών.

    Μου έχει τύχει φωτογραφική μηχανή που δεν χρησιμοποιώ συχνά, να μένει μήνες αχρησιμοποίητη και φυσικά δεν προνοώ να την βάζω να φορτίζει περισταστιακά, οπότε παω να την βάλω να φορτίσει και η μπαταρία δεν κάνει τίποτα, δεν φορτίζει, δεν θερμαίνεται, δεν εμφανίζει σημεία ζωής, δεν την νοιώθεις καν στην γλώσσα να ηλεκτρίζει, ούτε μετά από ώρες στο φορτιστή της.

    Μικρό τροφοδοτικό από αυτά που έχουν 3-4.5-6-7.5-12V, ακουμπάω τα + και - για 2-3 δευτερόλεπτα τους πόλους της με 2 νούμερα απάνω τάση από την μπαταρία, και αφήνω. Αμέσως μετά, η μπαταρία μπαίνει στον φορτιστή της, και ω του θαύματος φορτίζει κανονικότατα.

    Τέτοιο τροφοδοτικό λέμε, μέχρι 1000mA το πολύ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trofodotiko.jpeg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	425914
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #752
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Εγώ συνδεσα χθες το απόγευμα την μπαταρία. Ανίχνευσε 9,6 και αμέσως έκανε αυτή την αναζωογόνηση που λέει και στις οδηγίες και έφθασε 10,5. Έκτοτε ξεκινησε η φόρτιση και από τις έξι το απόγευμα μέχρι τις δώδεκα το βράδυ που το τσεκαρα πήγε στο 13,5 και τις τρεις μπάρες. Από τότε όμως μέχρι αυτήν την ώρα δηλαδή έχουν περάσει 13 ώρες έχει πάει στο 13,7. Είναι φυσιολογικό αυτό; Α επίσης το έχω έξω στο μπαλκόνι να τη φορτίζει. Μέσα στο σπίτι με τον τρίχρονο γιο μου είναι αδύνατο να βρω ασφαλές μέρος. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;;
    Ο μονος απλος τροπος να τεσταρεις την μπαταρια ειναι να την τοποθετησεις στο οχημα και να πατησεις την μιζα. Το τι δειχνει ο φορτιστης δε λεει κατι. Αυτοι οι φορτιστες κανουν καποιους κυκλους, αυριο μπορει να λεει 12.8 και μεθαυριο 14.2.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #753
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ωραία όμως θα πρέπει να περιμένω να δείξει ένδειξη full με τέσσερις μπάρες η ακόμα και στις τρεις που είναι τώρα και αναβοσβηνει το αποσυνδεω και δοκιμάζω;
    Η εννοείς ότι μπορεί να έπιασε τέσσερις μπάρες το βράδυ που δεν το έλεγχα και τώρα να ξανακάνει κύκλο;;

  4. #754
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ωραία όμως θα πρέπει να περιμένω να δείξει ένδειξη full με τέσσερις μπάρες η ακόμα και στις τρεις που είναι τώρα και αναβοσβηνει το αποσυνδεω και δοκιμάζω;
    Η εννοείς ότι μπορεί να έπιασε τέσσερις μπάρες το βράδυ που δεν το έλεγχα και τώρα να ξανακάνει κύκλο;;
    Πρέπει να περιμένεις να φορτίσει η μπαταρία. Αν δε φορτίσει τέρμα ποιος ο λόγος να τη βγάλεις να κάνεις δοκιμή?

  5. #755
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ωραία όμως θα πρέπει να περιμένω να δείξει ένδειξη full με τέσσερις μπάρες η ακόμα και στις τρεις που είναι τώρα και αναβοσβηνει το αποσυνδεω και δοκιμάζω;
    Η εννοείς ότι μπορεί να έπιασε τέσσερις μπάρες το βράδυ που δεν το έλεγχα και τώρα να ξανακάνει κύκλο;;
    θα πρέπει να περιμένεις να δείξει ένδειξη full με τέσσερις μπάρες!

  6. #756
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Όπως λέει και στις οδηγίες δηλαδή, ευχαριστώ!

  7. #757
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ωραία όμως θα πρέπει να περιμένω να δείξει ένδειξη full με τέσσερις μπάρες η ακόμα και στις τρεις που είναι τώρα και αναβοσβηνει το αποσυνδεω και δοκιμάζω;
    Η εννοείς ότι μπορεί να έπιασε τέσσερις μπάρες το βράδυ που δεν το έλεγχα και τώρα να ξανακάνει κύκλο;;
    Μου διεφυγε οτι εχεις 3 μπαρες. Μπορει και να μη φτασει ποτε τις 4 αν η μπαταρια ηταν σε κακη κατασταση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #758
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Μια μπαταρία αυτοκινήτου μου τη φορτισε πλήρως.
    Μια του μοτο μου τη φορτισε πλήρως.
    Το κόλπο με τη μπαταρία που δε τη φορτιζε το δοκίμασα σήμερα με την καλή μπαταρία αυτοκινήτου και κορκοδιλακια.τη διάβασε κανονικά και τώρα είναι στις 3 γραμμές και στα 12,9 βολτ και περιμένω να φορτίσει.
    Ερώτηση:Για πόσο καιρό μπορούν να μείνουν στο ράφι της αποθήκης φορτισμένες που να μην έχουν ξανά πρόβλημα?Μήπως πρέπει να φορτίζω και τις 3 τους μια φορά το μήνα?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #759
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ο μαγαζάτορας που αγοράζω μπαταρίες μου έχει πει όταν αποθηκεύω μπαταρία έξω από το αυτοκίνητο να την βάζω πάνω σε ξύλο για μονωση του περιβληματος. Σίγουρα χρειάζεται περιοδική συντήρηση γιατί την βοηθάει να είναι σε καλύτερη κατάσταση. Καλύτερα να φορτίζει συχνά και λίγο παρα να αποφορτιζεται πολύ.

  10. #760
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    τις φορτιζεις καθε μηνα
    και σιγουρα αμεσως πριν τις χρησιμοποιησεις

  11. #761
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ευχαριστώ παιδιά.

    Μια απορία.
    Έχοντας 1 μπαταρία μοτο και 1 αυτοκινήτου φορτισμένες πάντα στην αποθήκη αυτό σε τί θα μπορούσε να με ωφελήσει?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #762
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οταν εχεις τις μπαταριες τις κρατας φορτισμενες για να μην ψοφησουν
    το γιατι τις εχεις δεν το ξερουμε εμεις

  13. #763
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά.

    Μια απορία.
    Έχοντας 1 μπαταρία μοτο και 1 αυτοκινήτου φορτισμένες πάντα στην αποθήκη αυτό σε τί θα μπορούσε να με ωφελήσει?
    Εγώ τσεκάρω κανένα ρελέ να δω αν ανοίγει.
    Sent from me using a computer.

  14. #764
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Έχοντας 1 μπαταρία μοτο και 1 αυτοκινήτου φορτισμένες πάντα στην αποθήκη αυτό σε τί θα μπορούσε να με ωφελήσει?
    Συνδέεις την μεγάλη αυτοκινήτου με ένα UPS, το βάζεις στο στερεοφωνικό του σπιτιού, βάζεις να παίζει TheProdigy τέρμα, και κάνεις πλάκα στους γείτονες όποτε έχει διακοπή ρεύματος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #765
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά.

    Μια απορία.
    Έχοντας 1 μπαταρία μοτο και 1 αυτοκινήτου φορτισμένες πάντα στην αποθήκη αυτό σε τί θα μπορούσε να με ωφελήσει?
    Αν είχες 2+2 θα είχες πετάξει τα διπλά λεφτά.
    Ετσι τώρα είσαι κερδισμένος!

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF