Σελίδα 52 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #766
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αν είχες 2+2 θα είχες πετάξει τα διπλά λεφτά.
    Ετσι τώρα είσαι κερδισμένος!
    Μα 2+2 έχει, από μια στην αποθήκη φορτισμένες και από μια πάνω στα οχήματα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Κατάλαβα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #768
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Έχω μια μπαταρία από UPS στην αποθήκη. Μου έχει χρησιμεύσει όταν η μπαταρία στο αυτοκίνητο είχε πέσει και χρειάστηκα κάτι άμεσα για να πάρει μπρος, τη συνδέω σε παλιά μου εργαλεία που δεν έχουν πια δική τους μπαταρία και σε ένα κομπρεσεράκι που κανονικά προορίζεται για αυτοκίνητο.

  4. #769
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Έχω μια μπαταρία από UPS στην αποθήκη. Μου έχει χρησιμεύσει όταν η μπαταρία στο αυτοκίνητο είχε πέσει και χρειάστηκα κάτι άμεσα για να πάρει μπρος, τη συνδέω σε παλιά μου εργαλεία που δεν έχουν πια δική τους μπαταρία και σε ένα κομπρεσεράκι που κανονικά προορίζεται για αυτοκίνητο.
    Κάτι ανάλογο είχα κάνει πριν 5 χρόνια και το είχα γράψει με φώτο, εδώ μέσα. Είχα στην δουλειά ένα ηλεκτρικό δραπανοκατσαβιδο no name για να τρυπάω πινακίδες αυτοκινήτων. Η μπαταρία του τα έπαιξε, έβαλα 2 καλώδια στις πόλους του και την συνέδεα με μια παλιά μπαταρία του Πήγασου... Με είχε κράξει ο παλιόγερος για την διατομή των καλωδίων....
    Με απέλυσαν και τους τα παράτησα ως είχαν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #770
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Εντάξει κι εγώ όπως προείπα τις χρισιμοποιω στο κάμπινγκ. Απλά θα έχω τώρα μια πάντα μόνιμα στο πορτ-μπαγκάζ και μια στην αποθήκη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #771
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Αυτό το πολυτροφοδοτικό το έχω και πάντοτε τροφοδοτεί 2 volts παραπάνω από ότι λέει η ένδειξη. Απλά για ενημέρωση.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #772
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Αυτό το πολυτροφοδοτικό το έχω και πάντοτε τροφοδοτεί 2 volts παραπάνω από ότι λέει η ένδειξη. Απλά για ενημέρωση.
    Λογικο ειναι αυτο, αλλιως δε φορτιζει η μπαταρια
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #773
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Λογικο ειναι αυτο, αλλιως δε φορτιζει η μπαταρια
    .

    Οκ. Αλλά εάν δεν έχει μπαταρία το εκάστοτε μηχάνημα, δεν θα κάνει ζημιά ; Έχω την εντύπωση ότι ανεβαίνουν και τα αμπέρ αντίστοιχα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #774
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    .

    Οκ. Αλλά εάν δεν έχει μπαταρία το εκάστοτε μηχάνημα, δεν θα κάνει ζημιά ; Έχω την εντύπωση ότι ανεβαίνουν και τα αμπέρ αντίστοιχα.
    Αλλη ταση βγαζει ο φορτιστης χωρις φορτιο και αλλη με φορτιο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #775
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Αυτό το πολυτροφοδοτικό το έχω και πάντοτε τροφοδοτεί 2 volts παραπάνω από ότι λέει η ένδειξη. Απλά για ενημέρωση.
    Τα φτηνά πολυ-τροφοδοτικά των 5 ευρώ, δεν έχουν κάποιο σύστημα ακριβούς σταθεροποίησης. Αποτελούνται ουσιαστικά από ένα μετασχηματιστή (που κάνει τα 220Volt AC σε π.χ. 12Volt AC) μετά ακολουθεί μια γέφυρα ανόρθωσης που κάνει το αρνητικό κύμα του AC θετικό, και ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που ''ισοπεδώνει'' τα θετικά πια κύματα σε περίπου σταθερό DC.

    Τέτοιο κύκλωμα, το τι τάση θα βγάλει στην έξοδό του, εξαρτάται από το τι θα συνδεθεί, κι αυτό γιατί επειδή δεν υπάρχει ακριβής σταθεροποίηση, ανάλογα τι έχει να τροφοδοτήσει, παίζει λίγο πάνω-λίγο κάτω η τάση, η σταθεροποίηση γίνεται ΠΑΘΗΤΙΚΑ. Φαντάσου σαν να έχεις σταθερό το γκάζι, και στο ίσιο θα πιάσει 3000 στροφές, στην ανηφόρα θα πέσει στις 2500, στην κατηφόρα θα πάει 3500, κι αν βάλεις νεκρά θα πάει 6000 στροφές, ε το ανάλογο είναι το τροφοδοτικό αυτό η τάση του.

    Αν το μετρήσεις στον αέρα (συνδεμένο σε τίποτα) μπορεί να λέει 15volt, αν το βάλεις σε μια λαμπίτσα 1W μπορεί να δείξει 13volt, αν το βάλεις σε μια λάμπα 5w θα πέσει κιάλλο στα 12volt κ.ο.κ.

    Στην μπαταρία όταν το βάλεις, θα δείξει όσο έχει η μπαταρία, και σταδιακά, όσο η μπαταρία θα γεμίζει, θα τείνει η τάση να φτάσει στην τάση του τροφοδοτικού όταν το μετράς στον αέρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #776
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τα φτηνά πολυ-τροφοδοτικά των 5 ευρώ, δεν έχουν κάποιο σύστημα ακριβούς σταθεροποίησης. Αποτελούνται ουσιαστικά από ένα μετασχηματιστή (που κάνει τα 220Volt AC σε π.χ. 12Volt AC) μετά ακολουθεί μια γέφυρα ανόρθωσης που κάνει το αρνητικό κύμα του AC θετικό, και ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που ''ισοπεδώνει'' τα θετικά πια κύματα σε περίπου σταθερό DC.

    Τέτοιο κύκλωμα, το τι τάση θα βγάλει στην έξοδό του, εξαρτάται από το τι θα συνδεθεί, κι αυτό γιατί επειδή δεν υπάρχει ακριβής σταθεροποίηση, ανάλογα τι έχει να τροφοδοτήσει, παίζει λίγο πάνω-λίγο κάτω η τάση, η σταθεροποίηση γίνεται ΠΑΘΗΤΙΚΑ. Φαντάσου σαν να έχεις σταθερό το γκάζι, και στο ίσιο θα πιάσει 3000 στροφές, στην ανηφόρα θα πέσει στις 2500, στην κατηφόρα θα πάει 3500, κι αν βάλεις νεκρά θα πάει 6000 στροφές, ε το ανάλογο είναι το τροφοδοτικό αυτό η τάση του.

    Αν το μετρήσεις στον αέρα (συνδεμένο σε τίποτα) μπορεί να λέει 15volt, αν το βάλεις σε μια λαμπίτσα 1W μπορεί να δείξει 13volt, αν το βάλεις σε μια λάμπα 5w θα πέσει κιάλλο στα 12volt κ.ο.κ.

    Στην μπαταρία όταν το βάλεις, θα δείξει όσο έχει η μπαταρία, και σταδιακά, όσο η μπαταρία θα γεμίζει, θα τείνει η τάση να φτάσει στην τάση του τροφοδοτικού όταν το μετράς στον αέρα.
    Με λίγα λόγια ......

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αλλη ταση βγαζει ο φορτιστης χωρις φορτιο και αλλη με φορτιο.
    και με ακόμα πιο λίγα λόγια....

    ''παίζει ρόλο σε τι θα το κουμπώσεις''.



    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #777
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    πτωση τασης λεγεται και οσο πιο πολυ "ζοριζεις" το τροφοδοτικο τοσο πιο πολυ θα πεφτει.
    οσο γεμιζει η μπαταρια ζηταει λιγοτερα Ampere και η ταση σιγα σιγα ανεβαινει μεχρι το μεγιστο που μπορει να δωσει το τροφοδοτικο.

  13. #778
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Την επόμενη εβδομάδα τα Lidl φέρνουν 2 εργαλεία που δεν έχουν ξαναφέρει: Ηλεκτρονική μάσκα ηλεκτροσυγκόλλησης και σετ καρυδάκια 3/4 ίντσας...
    https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia...l-2-d1/p121588
    https://www.lidl-hellas.gr/p/product...idakia/p121586

  14. #779
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Την επόμενη εβδομάδα τα Lidl φέρνουν 2 εργαλεία που δεν έχουν ξαναφέρει: Ηλεκτρονική μάσκα ηλεκτροσυγκόλλησης και σετ καρυδάκια 3/4 ίντσας...
    https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia...l-2-d1/p121588
    https://www.lidl-hellas.gr/p/product...idakia/p121586
    Ενδιαφέροντα και τα 2. Εχω και 41 και 46 μεγέθη στις μηχανές μου (παξιμάδια σε τιμονόπλακα και στο μονόμπρατσο) και κάθε -σπάνια- φορά που χρειάζεται, κάνω πατέντες για λύσε-δέσε με ένα μεγάλο γαλλικό ή πάω στο συνεργείο. Άσε που θέλουν κάτι ροπές τύπου 140 Nm, και τα απλά εργαλεία ζορίζονται.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #780
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αν έχεις 2 καρυδακια 3/4" σε 41 και 46 χιλ, τότε με ένα αντάπτορα θηλ 1/2"-3/4" αρσ και ροποκλειδο 1/2" κάνεις την δουλειά σου άνετα στα 140Nm.Δεν χρειάζεσαι δηλ ολόκληρη συλλογή 3/4".
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 09/09/2021 στις 22:54.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF