Σελίδα 54 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #796
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Toolnek Προβολή μηνύματος
    τα ρημαδια τα μπουλωνια απο τις ζαντες (αυτοκινητου) που τα σφιγγουν με "οτι εχουν" μπορουμε να τα δουλεψουμε με μια τετοια κρικομανελα και το καταλληλο καρυδακι?
    Εχω το καρυδακι, αλλα δεν κουβαλαω μαζι μου παλμικο. Οποτε οταν χρειαστει χοροπηδαω πανω στο κλειδι βρίζοντας σαν το Σταθη Ψαλτη. ΥΣ. ουτε σωληνα κουβαλαω

    Δες εδώ..

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3088567

    Η δική μου είναι 38εκ. Με το καρέ σε γωνία 90 μοιρών, απ' τη λαβή μέχρι το κέντρο του καρέ ειναι λίγο πάνω από 35 εκ. Για μένα είναι αρκετά. Υπάρχουν και 68εκ που κόβουν βίδες για πρωινό.
    Sent from me using a computer.

  2. #797
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά τα καρυδάκια είναι τα τελευταία που θα χρησιμοποιήσω εκτός αν απαιτείται δυναμόκλειδο.
    Στα λίγα 30+ που έχουν τα μηχανάκια μου έχω αγοράσει μεμονωμένα πολύγωνα.
    Πάντα είχα την εντύπωση ότι είναι τα κλειδιά που σηκώνουν την περισσότερη βία και έχουν επαρκές μήκος.
    Εγώ κάνω το αντίθετο. Αν μπορώ να χρησιμοποιήσω εξάγωνο καρυδάκι θα χρησιμοποιήσω αυτό. Το μέγεθος της καστάνιας και το μήκος της μανέλας εξαρτάται απ' τη βίδα.

    Σε μεγάλες ροπές, η μισή ίντσα δε νιώθει τίποτα και οι οδηγοί της έχουν όσο μήκος χρειάζεσαι. Το εξάγωνο είναι πάντα καλύτερο από οποιοδήποτε πολύγωνο αν και στις μεγάλες βίδες, δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν τα κεφάλια.
    Την αρθρωτή μανέλα μπορείς να την βάλεις σε όποια γωνία θέλεις σε σχέση με το καρυδάκι χωρίς να έχεις φιξ τις 5 μοίρες οφσετ, που σου δίνει το κλειδί Ζ. Μπορείς αν θέλεις να την βάλεις και -5 μοίρες ώστε να μειώσεις τις πλευρικές τάσεις στο μπουλόνι.
    Sent from me using a computer.

  3. #798
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Την Παρασκευή 26/11 τα Lidl δίνουν την κασετίνα με τα καρυδάκια 3/4" που είχαν φέρει αρχές Σεπτέμβρη στα 70 ευρώ, στα 55 ευρώ λόγω Black Friday (τα περισσότερα βέβαια τους έμειναν απούλητα από τότε, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα):
    https://www.lidl-hellas.gr/p/black-f...idakia/p130155

  4. #799
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Την Παρασκευή 26/11 τα Lidl δίνουν την κασετίνα με τα καρυδάκια 3/4" που είχαν φέρει αρχές Σεπτέμβρη στα 70 ευρώ, στα 55 ευρώ λόγω Black Friday (τα περισσότερα βέβαια τους έμειναν απούλητα από τότε, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα):
    https://www.lidl-hellas.gr/p/black-f...idakia/p130155
    Βασικά τα μισά καρυδακια μέχρι το 32 τα καλύπτει η σειρά 1/2" αν την έχεις.
    Οπότε σου προσφέρει ουσιαστικά μόνο 5 νούμερα παραπανω μέχρι το ν50 και μανέλα για μέχρι το 32 αν δεν έχεις. Με μια συστολή θηλ3/4" Χ αρσ1/2" έχεις και μανέλα για τα καρυδακια 1/2" αν δεν έχεις.
    Πάντως για επαρχια που υπάρχουν τρακτέρ, καρότσες κλπ μια χαρά είναι.

  5. #800
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Από Δευτέρα.

    https://www.lidl-hellas.gr/p/p139715...countryCode=GR

    Αν και νομίζω το είχα αγοράσει το συγκεκριμένο παλαιότερα και είχε αυταναφλεχθει μονάχο του.
    Δεν θυμάμαι, βγάζει και διάφορα διαφορετικά κολλητηρια κατά καιρούς το lidl.

  6. #801
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ψήνομαι, αλλά όχι αν αυτοαναφλέγεται. Αξίζει λέτε;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #802
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ψήνομαι, αλλά όχι αν αυτοαναφλέγεται. Αξίζει λέτε;
    Κοίταξε, αν είναι το ίδιο με αυτό που είχα αγοράσει, πιθανότατα 90% είναι αυτό.
    1ον. Είναι πολύ δυνατό
    2ον. Είναι πάμφθηνο
    3ον. Έχει εγγύηση που λειτουργεί, κρατάς παραστατικό αγοράς και αν αποφασίσει να μπουρλοτιάσει από μόνο του, το δίνεις στο lidl παίρνεις τα χρήματα σου πίσω και τελειώνει η ιστορία χωρίς γάτα ούτε ζημιά.

  8. #803
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Έχω προηγούμενο μοντέλο και για τα χρήματά του είναι είναι καλό και πλούσιο σετ για περιστασιακή χρήση. Για πιο συχνή, έχει ένα μεγάλο ελάττωμα: οι μύτες του είναι κακής ποιότητας και, εγώ τουλάχιστον, δυσκολεύτηκα να βρω εναλλακτικές. Τελικά αγόρασα από eBay αλλά για τα λεφτά που κοστίζει ο σταθμός, ήταν ακριβές (καλύτερη ποιότητα όμως).

    Επίσης, δύσκαμπτα καλώδια, αλλά σε αυτή την τιμή είναι πταίσμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 12/02/2022 στις 01:36.

  9. #804
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημενος.
    https://www.skroutz.gr/s/12532297/YH...st_sellers_tag

  10. #805
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Την Πέμπτη είχε 25μετρη μπαλαντέζα σούκο στα 20€. Καλή τιμή για καλώδιο 3x1,5mm2..

  11. #806
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Την Πέμπτη είχε 25μετρη μπαλαντέζα σούκο στα 20€. Καλή τιμή για καλώδιο 3x1,5mm2..
    Εξαρτάται και το είδος του καλωδίου. Για καλώδιο εσωτερικού χώρου το κέρδος είναι ένας καφές. Αν μιλάμε για καλώδιο H07 τότε πράγματι είναι πολύ καλή τιμή.
    Sent from me using a computer.

  12. #807
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.747
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Την Πέμπτη είχε 25μετρη μπαλαντέζα σούκο στα 20€. Καλή τιμή για καλώδιο 3x1,5mm2..
    Και το καλώδιο , και οι μπρίζες, και το φις, και το τυλιχτήρι, και δεν ξέρω αν ήταν το μοντέλο που έχει και προβολέα και ο προβολέας.

    Μια χαρά τιμή, να προσγειώνονται που και που οι έμποροι που ζητάνε π.χ. 12 ευρώ για ένα απλό πολύμπριζο
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #808
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται και το είδος του καλωδίου. Για καλώδιο εσωτερικού χώρου το κέρδος είναι ένας καφές. Αν μιλάμε για καλώδιο H07 τότε πράγματι είναι πολύ καλή τιμή.
    Καουτσούκ H05RR-F 3x1,5mm² IP44 ήταν το καλώδιο του Lidl. Αυτός π.χ. τέτοιο τύπο καλωδίου τον δίνει 1,13€ το μέτρο. Ένα εύκαμπτο NYMHY H05VV-F PVC 3X1,5mm² λευκό έχει 1,01€/m.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Και το καλώδιο , και οι μπρίζες, και το φις, και το τυλιχτήρι, και δεν ξέρω αν ήταν το μοντέλο που έχει και προβολέα και ο προβολέας.

    Μια χαρά τιμή, να προσγειώνονται που και που οι έμποροι που ζητάνε π.χ. 12 ευρώ για ένα απλό πολύμπριζο

    Όχι δεν ήταν στροφείο/καρούλι, ήταν σκέτη προέκταση.



    Τελευταία τροποποίηση από giorgosb; 13/02/2022 στις 02:19.

  14. #809
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Καουτσούκ H05RR-F 3x1,5mm² IP44 ήταν το καλώδιο του Lidl. Αυτός π.χ. τέτοιο τύπο καλωδίου τον δίνει 1,13€ το μέτρο. Ένα εύκαμπτο NYMHY H05VV-F PVC 3X1,5mm² λευκό έχει 1,01€/m.


    Μια χαρά. Τουλάχιστον ένα 10ρικάκι πάνω μαζί με τα φις.
    Sent from me using a computer.

  15. #810
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Την Πέμπτη είχε 25μετρη μπαλαντέζα σούκο στα 20€. Καλή τιμή για καλώδιο 3x1,5mm2..
    και εγω την αγορασα κ ειναι νομιζω απο τις πιο καλες αγορες που εχω κανει απο τα lidl για 19.99 euro ,
    25μετρα χοντρο καλωδιο αρσενικο κ θηλυκο φις πολυ καλης ποιοτητας απο καουτσούκ (οχι κοκκαλινο να πεσει κατω κ να σπασει) + προστατευτικο που κλεινει το θηλυκο + (το σημαντικοτερο - την γυριζεις πισω σε διαστημα 3 μηνων αν το μετανιωσες η δεν σου κανει κ παιρνεις ΠΙΣΩ τα λεφτα σου στο ακεραιο κ ΧΩΡΙΣ υποχρεωση να ψωνισεις κατι αλλο - αγαπαω lidl

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF