Σελίδα 59 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 949545556575859606162636469 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #871
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Στο θέμα ποιότητας-τιμης πλεον τα εργαλεία του lidl δεν συνεφέρουν.
    Έχω εργαλεία του lidl και απο ποιότητα μπορω να πω οτι δεν μου έχει χαλάσει κτ ουτε έχω κάποιον γνωστό που του έχει χαλάσει κτ (πέραν απο κτ κανιβαλους).
    Αλλά τώρα η τιμή τους δεν είναι καν δελεαστική. Ακόμα κα για ενα εργαλείο που θα το χρησιμοποιήσεις σπάνια μια διάφορα 20% δεν είναι τρομερή για να επιλέξεις το φθηνότερο.
    Στην διαφορά τιμής να υπολογίζετε και τα μεταφορικά, που για μας στην επαρχία αν είναι βαρύ το μηχάνημα είναι αρκετά, ενώ όταν το παίρνω από το Λιντλ είναι μηδέν.
    Τα δύο τελευταία εργαλεία που έχω πάρει από το Λιντλ είναι μια πριονοκορδέλα μετάλλου και ένας διπλός τροχός.
    Την πριονοκορδέλα την πήρα 120 ευρώ, ενώ για να πάρω την φτηνότερη που υπήρχε στην αγορά θα έδινα 240 ευρώ.
    Τον διπλό τροχό τον πήρα 45 ευρώ, ενώ για να πάρω τον φτηνότερο αντίστοιχο θα έδινα 70 ευρώ.

    Επομένως δεν είναι μόνο 20% η διαφορά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Από Λίντλ.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	435155

  2. #872
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Εγώ που δίνω κάποια εργαλεία σε εργάτες σε οικοδομές, μου έχουν καταστρέψει μερικά, παράδειγμα του έπεσε από την σκαλωσιά, σε άλλα τους έβγαλαν τα μάτια και κάποια έχουν εξαφανιστεί. Έχουν εξαφανιστεί τροχός 125, τροχός 230, ηλεκτροκόλληση χαλκού που ζύγιζε 40 κιλά
    Αυτός που τα πληρώνει τα εργαλεία τα προσέχει, τα ψάχνει, τα ελέγχει, τα σέβεται. Μην ακούω εξαφανίστηκε ηλεκτροκόλληση χαλκού. Και αυτά που δίνονται σε εργάτες πάλι ελέγχονται, δε θέλει πολύ για να προσέξει το εργαλείο ο εργάτης. Αυτός που χάνει εργαλεία, τα χάνει επειδή είναι τσαπατσούλης και πιθανότατα δεν ενδιαφέρεται για τα φτηνιάρικα με τα οποία δουλεύει.
    Ατυχήματα σίγουρα μπορούν να συμβούν αλλά τα καλά εργαλεία ακόμα και από σκαλωσιά να πέσουν μπορεί να μη πάθουν τίποτα ή να μπορεί να επισκευαστούν με κόστος όσο ένα καινούριο του lidl. Και η ποιότητα της δουλειάς που προσφέρουν, δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα του lidl.

    Και τι πάει να πει τους έβγαλαν τα μάτια? Δλδ τι έκαναν? Χρησιμοποιήσαν τον γωνιακό τροχό σαν σφυρί? Στη δουλειά έχουμε 2 μπλε τροχούς της bosch, ένα μικρό μακίτα και ένα δράπανο της μακιτα. Τα δουλεύουν καθημερινά 10 διαφορετικά άτομα και δεν τα σέβεται κανένας. Σέρβις δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους.
    Τα τελευταία 10 χρόνια έχω χάσει λογαριασμό πόσα bulle, lidl και einhel έχουμε αλλάξει αλλά σε αυτά κανείς δεν κατάφερε να τους βγάλει τα μάτια.
    Και το τροχάκι της μακίτα δουλεύει με πληρες φορτίο μέχρι να μη μπορείς να το πιάσεις στα χέρια σου απ' τη θερμοκρασία. Όλοι απορούμε γιατί δουλεύει ακόμα. Το ίδιο τροχάκι έτριβε ξύλα με βουλωμένους αεραγωγούς στο πίσω μέρος απ' το πριονίδι. Εχει φύγει από σκαλωσιά αναμμένο επειδή ο μαλάκας που το χρησιμοποιούσε το δούλευε σε ξύλο και ακούμπησε την λάθος μεριά σε σχισμή (2 φορές αυτό) με αποτέλεσμα να του φύγει απ' τα χέρια. Σε πριονίδι το lidl δούλεψε μισή ώρα και έπειτα κανείς δεν μπορούσε να βρει τι έπαθε (το έλεγξε ηλεκτρολόγος και όχι κατσαπλιάς).

    Εγώ αν χρησιμοποιούσα καθημερινά ένα εργαλείο, δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να είναι εργαλείο του lidl. Eιδικά αν ο χρόνος μου ήταν χρήμα και η ποιότητα της δουλειάς μου ανάλογη με το εργαλείο με το οποίο δουλεύω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 10/04/2022 στις 22:37.
    Sent from me using a computer.

  3. #873
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Σε συζήτηση με φίλο σιδερά/ηλεκτροσυγκολλητη,εχει δουλέψει δραπανοκατσάβιδα bosch,dewalt,makita,hilti.Ολα λέει καήκανε εκτός το hilti

    Νομίζω κάπου το έχω ξαναγράψει.

    Μια φορά ασφάλιζα ένα μάστορα για να δουλέψει σε υψόμετρο. Έδεσα τα σχοινιά μου, έδεσα το μποντριέ του και πιάσαμε συζήτηση. Με επαγγελματίες συνήθως δε πιάνω κουβέντα για εργαλεία γιατί είναι αγύριστα κεφάλια αλλά αυτός ήταν ζεστός.. Δούλευε με ένα δραπανάκι bosch μπλε 12v και είχε και ένα κουτί του του lidl κλειστό. Του λέω, το έχεις χρόνια το μποσάκι μάστορα? Ναι, μου λέει, αλλά δεν είναι καλό. Πως κι έτσι, τον ρωτάω. Το lidl, μου λέει, το ξεφτιλίζει το bosch. Μωρέ μπράβο, σκέφτομαι!
    Είχε βάλει στο δραπανάκι καρυδάκι 13μμ και ξεβίδωνε κάτι λαμαρινόβιδες από παλιούς προβολείς. Κάποια στιγμή έβαλε 17 καρυδάκι να ξεβιδώσει βίδα σκουριασμένη με κόντρα παξιμάδι. Φυσικά το δράπανο δεν είχε τη δύναμη.
    Κοίτα να δεις τώρα, μου λέει..
    Ανοίγει την εργαλειοθήκη του lidl βγάζει ένα παλμικό και μου λέει, κοίτα τώρα πως θα το ξεφτιλίσει το bosch.

    Όταν ακούω "καήκανε όλα εκτός απ' το ταδε", φροντίζω να μη συγκρατήσω τίποτα απ' την πρόταση. Όποιος κι αν ήταν αυτός που την είπε.
    Μάστορας ξεμάστορας, δε μου κάνει καμία εντύπωση αν δεν γνωρίζει τις τεράστιες διαφορές που μπορεί να έχουν δυο εργαλεία.
    Sent from me using a computer.

  4. #874
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάπου το έχω ξαναγράψει.

    Μια φορά ασφάλιζα ένα μάστορα για να δουλέψει σε υψόμετρο. Έδεσα τα σχοινιά μου, έδεσα το μποντριέ του και πιάσαμε συζήτηση. Με επαγγελματίες συνήθως δε πιάνω κουβέντα για εργαλεία γιατί είναι αγύριστα κεφάλια αλλά αυτός ήταν ζεστός.. Δούλευε με ένα δραπανάκι bosch μπλε 12v και είχε και ένα κουτί του του lidl κλειστό. Του λέω, το έχεις χρόνια το μποσάκι μάστορα? Ναι, μου λέει, αλλά δεν είναι καλό. Πως κι έτσι, τον ρωτάω. Το lidl, μου λέει, το ξεφτιλίζει το bosch. Μωρέ μπράβο, σκέφτομαι!
    Είχε βάλει στο δραπανάκι καρυδάκι 13μμ και ξεβίδωνε κάτι λαμαρινόβιδες από παλιούς προβολείς. Κάποια στιγμή έβαλε 17 καρυδάκι να ξεβιδώσει βίδα σκουριασμένη με κόντρα παξιμάδι. Φυσικά το δράπανο δεν είχε τη δύναμη.
    Κοίτα να δεις τώρα, μου λέει..
    Ανοίγει την εργαλειοθήκη του lidl βγάζει ένα παλμικό και μου λέει, κοίτα τώρα πως θα το ξεφτιλίσει το bosch.

    Όταν ακούω "καήκανε όλα εκτός απ' το ταδε", φροντίζω να μη συγκρατήσω τίποτα απ' την πρόταση. Όποιος κι αν ήταν αυτός που την είπε.
    Μάστορας ξεμάστορας, δε μου κάνει καμία εντύπωση αν δεν γνωρίζει τις τεράστιες διαφορές που μπορεί να έχουν δυο εργαλεία.
    Η ιστορία δεν ολοκληρώθηκε. Τι έκανε τελικά το μηχανάκι του lidl; Μπας και χάθηκε κείμενο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #875
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η ιστορία δεν ολοκληρώθηκε. Τι έκανε τελικά το μηχανάκι του lidl; Μπας και χάθηκε κείμενο;
    Ήταν παλμικό ρε συ. Δεν ήταν δραπανο, δούλευε με κρούση. Ήταν παλμικό κατσαβίδι που μπορούσε να λύσει και μπουλόνι από τροχό.

    Το πιο δυνατό 12v δραπανάκι δε βγάζει πάνω από 30nm και πιο πιο αδύναμο παλμικό 12v δε βγάζει λιγοτερα από 100. Και δε θυμάμαι μήπως ήταν και μεγαλύτερο από 12v.
    Τι να συγκρίνουμε?

    Ασφαλώς και το ξεφτίλισε το bosch.

    ΒTW το ίδιο μποσάκι το έχω και εγώ. Είναι πολύ ωραίο εργαλείο.
    Sent from me using a computer.

  6. #876
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Αααααα οκ, δεν την επιασα την λέξη. Φυσικά και δεν στέκει σύγκριση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #877
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάπου το έχω ξαναγράψει.

    Μια φορά ασφάλιζα ένα μάστορα για να δουλέψει σε υψόμετρο. Έδεσα τα σχοινιά μου, έδεσα το μποντριέ του και πιάσαμε συζήτηση. Με επαγγελματίες συνήθως δε πιάνω κουβέντα για εργαλεία γιατί είναι αγύριστα κεφάλια αλλά αυτός ήταν ζεστός.. Δούλευε με ένα δραπανάκι bosch μπλε 12v και είχε και ένα κουτί του του lidl κλειστό. Του λέω, το έχεις χρόνια το μποσάκι μάστορα? Ναι, μου λέει, αλλά δεν είναι καλό. Πως κι έτσι, τον ρωτάω. Το lidl, μου λέει, το ξεφτιλίζει το bosch. Μωρέ μπράβο, σκέφτομαι!
    Είχε βάλει στο δραπανάκι καρυδάκι 13μμ και ξεβίδωνε κάτι λαμαρινόβιδες από παλιούς προβολείς. Κάποια στιγμή έβαλε 17 καρυδάκι να ξεβιδώσει βίδα σκουριασμένη με κόντρα παξιμάδι. Φυσικά το δράπανο δεν είχε τη δύναμη.
    Κοίτα να δεις τώρα, μου λέει..
    Ανοίγει την εργαλειοθήκη του lidl βγάζει ένα παλμικό και μου λέει, κοίτα τώρα πως θα το ξεφτιλίσει το bosch.

    Όταν ακούω "καήκανε όλα εκτός απ' το ταδε", φροντίζω να μη συγκρατήσω τίποτα απ' την πρόταση. Όποιος κι αν ήταν αυτός που την είπε.
    Μάστορας ξεμάστορας, δε μου κάνει καμία εντύπωση αν δεν γνωρίζει τις τεράστιες διαφορές που μπορεί να έχουν δυο εργαλεία.
    Εγώ θα σταθώ στην τελευταία παράγραφο.
    Κι εγώ αλλά και όλοι, φαντάζομαι αν είχαμε τέτοιες απαιτήσεις θα ψωνίζαμε από το πάνω ράφι, σωστά;
    Έλα όμως που οι περισσότεροι από μας (εγώ κυρίως) τα θέλουμε για μια στο όποτε... Τώρα, π.χ. θέλω ένα τροχό 115 απλά για να υπάρχει ΑΝ παραστεί κάποια ανάγκη. Στα 5 χρόνια που μένω εδώ που μένω, ΜΙΑ μόνο φορά χρειάστηκα τροχό για ΕΝΑ μόνο κόψιμο σωλήνα καλοριφέρ.... Υπάρχει κάποιος λόγος να ψωνίσω από το πάνω ράφι; Αυτό λέμε....
    Τώρα, ΑΝ προκύψει κανένα καλό (καλό όμως...) Μεροκάματο-εργολαβία, βεβαίως και αλλάζει το πράγμα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #878
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ΒTW το ίδιο μποσάκι το έχω και εγώ. Είναι πολύ ωραίο εργαλείο.
    Έρωτας το μικρό της Bosch
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #879
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ποιο είναι το ερωτιαρικο ρε παιδιά, μήπως και μουρθει κανένας γεροντοερωτας;

  10. #880
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα σταθώ στην τελευταία παράγραφο.
    Κι εγώ αλλά και όλοι, φαντάζομαι αν είχαμε τέτοιες απαιτήσεις θα ψωνίζαμε από το πάνω ράφι, σωστά;
    Έλα όμως που οι περισσότεροι από μας (εγώ κυρίως) τα θέλουμε για μια στο όποτε... Τώρα, π.χ. θέλω ένα τροχό 115 απλά για να υπάρχει ΑΝ παραστεί κάποια ανάγκη. Στα 5 χρόνια που μένω εδώ που μένω, ΜΙΑ μόνο φορά χρειάστηκα τροχό για ΕΝΑ μόνο κόψιμο σωλήνα καλοριφέρ.... Υπάρχει κάποιος λόγος να ψωνίσω από το πάνω ράφι; Αυτό λέμε....
    Τώρα, ΑΝ προκύψει κανένα καλό (καλό όμως...) Μεροκάματο-εργολαβία, βεβαίως και αλλάζει το πράγμα.
    Δε βλέπω τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα εγώ ρε συ.
    Με λίγα λόγια είπα, πως δύσκολα θα εμπιστευτώ την γνώμη κάποιου, για ένα εργαλείο.
    Sent from me using a computer.

  11. #881
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε βλέπω τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα εγώ ρε συ.
    Με λίγα λόγια είπα, πως δύσκολα θα εμπιστευτώ την γνώμη κάποιου, για ένα εργαλείο.
    Ήθελα να κάνω παράθεση το από πάνω ποστ που έκανες περί σκληρής δουλειάς (ποστ 871) και έκανα το 872....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #882
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να κάνω παράθεση το από πάνω ποστ που έκανες περί σκληρής δουλειάς (ποστ 871) και έκανα το 872....
    Στην τελευταία παράγραφο μιλάω για εργαλεία σε επαγγελματικά περιβάλλοντα. Όχι για μαστροχαλαστές σα και του λόγου μας.
    Sent from me using a computer.

  13. #883
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στην τελευταία παράγραφο μιλάω για εργαλεία σε επαγγελματικά περιβάλλοντα. Όχι για μαστροχαλαστές σα και του λόγου μας.
    Το ίδιο λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #884
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ποιο είναι το ερωτιαρικο ρε παιδιά, μήπως και μουρθει κανένας γεροντοερωτας;
    Λογικά το παρακάτω:
    https://www.skroutz.gr/s/19009947/Bo...12V-2x2Ah.html

  15. #885
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να κάνω παράθεση το από πάνω ποστ που έκανες περί σκληρής δουλειάς (ποστ 871) και έκανα το 872....
    Υπολογιστής από τα λίντλ;;;;;;;;;;;;;;

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF