Σελίδα 6 από 86 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Ωραίος ο μακίτα, θέλω όμως με ρυθμιστή στροφών, άντε να βάλεις επάνω του εξάρτημα λείανσης...
    Χαμηλές στροφές θέλει συνήθως το γυάλισμα στα inox για να μη μπλεδίζουν.

    Τι θέλεις να τρίψεις?

    Με το μέγεθος που έχει θα σε βολέψει? Θέλει 2 χέρια!
    Sent from me using a computer.

  2. #77
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να έχω ιδέα, θυμάμαι πως ο daz σε μια κουβέντα του είχε πει, πως μόνο στους τροχούς δεν κάνουμε τσιγγουνιές. Κάποιον λόγο θα είχε.
    Καίγονται, χαλάνε!

    Λόγο του είδους της εργασίας που κάνουν και τις τρελές στροφές που παίρνουν, "ρουφάνε" αυτά που κόβουν και τρίβουν, για να κρυώνει το μοτέρ.

    Αλλά και οι προστασίες ειναι αρκετά σημαντικές σε αυτά τα μαραφέτια. Δεν είναι αθώα δραπανάκια, δίσκοι είναι που γυρίζουν σε πολλές χιλιάδες στροφές. Ένα καλό μηχανάκι καταλαβαίνει ακόμα και αν έφυγε κάποιο κομμάτι απ' το δίσκο και "κόβει" μόνο του.
    Sent from me using a computer.

  3. #78
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    κανα καλό τροχουδάκι 115 κατω απο τα 25 ευρώ, έχετε να προτεινετε?
    βρήκα Einhell TE-AG 115/500 με 22 ευρω. έχει δοκιμάσει κανένας?

    χρήση ερασιτεχνική, κοπή-λείανση μετάλλων.
    Τον έχω εγώ. Με τη λίγη χρήση που του έχω κάνει: σχετικά ελαφρύς και βολικός στο κράτημα, δεν ειναι πολύ παχύς, δεν έχει ιδιαίτερους κραδασμούς. Από ισχύ οκ αλλά δεν έχω κόψει τίποτε ζόρικο. Soft start δεν έχει βέβαια αλλά δεν κλοτσάει πολύ. Θερμαίνεται γρήγορα στη μετάδοση/κιβώτιο, σε εμένα δάκρυσε λιπαντικό το οποίο ήταν κατάμαυρο (ελπίζω να είναι το... φυσικό του). Ο προφυλακτήρας χαλαρώνει εύκολα στη χρήση διότι είναι με βίδα και θέλει προσοχή. Τα λεφτά του τα έχει βγάλει ήδη (βασικά δώρο ήταν), αλλά αν έβρισκα makita στα 55 μάλλον θα τα έδινα, επειδή 11000 στροφές δεν είναι παιχνίδι όπως λέει και ο daz.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 01/12/2015 στις 01:49.

  4. #79
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    κανα καλό τροχουδάκι 115 κατω απο τα 25 ευρώ, έχετε να προτεινετε?
    βρήκα Einhell TE-AG 115/500 με 22 ευρω. έχει δοκιμάσει κανένας?

    χρήση ερασιτεχνική, κοπή-λείανση μετάλλων.
    Τον έχω εγώ. Με τη λίγη χρήση που του έχω κάνει: σχετικά ελαφρύς και βολικός στο κράτημα, δεν ειναι πολύ παχύς, δεν έχει ιδιαίτερους κραδασμούς. Από ισχύ οκ αλλά δεν έχω κόψει τίποτε ζόρικο. Θερμαίνεται γρήγορα στη μετάδοση/κιβώτιο, σε εμένα δάκρυσε λιπαντικό το οποίο ήταν κατάμαυρο (ελπίζω να είναι το... φυσικό του). Ο προφυλακτήρας χαλαρώνει εύκολα στη χρήση διότι είναι με βίδα και θέλει προσοχή. Τα λεφτά του πάντως τα έχει βγάλει ήδη και πλήρωσα κοντά 30.

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τον έχω εγώ. Με τη λίγη χρήση που του έχω κάνει: σχετικά ελαφρύς και βολικός στο κράτημα, δεν ειναι πολύ παχύς, δεν έχει ιδιαίτερους κραδασμούς. Από ισχύ οκ αλλά δεν έχω κόψει τίποτε ζόρικο. Θερμαίνεται γρήγορα στη μετάδοση/κιβώτιο, σε εμένα δάκρυσε λιπαντικό το οποίο ήταν κατάμαυρο (ελπίζω να είναι το... φυσικό του). Ο προφυλακτήρας χαλαρώνει εύκολα στη χρήση διότι είναι με βίδα και θέλει προσοχή. Τα λεφτά του πάντως τα έχει βγάλει ήδη και πλήρωσα κοντά 30.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, βουρ για αγορά δηλαδή. Αν και την Πέμπτη φέρνει το lidl με 25 ευρω. Αν δεν τον προλάβω, θα τον αγοράσω σίγουρα.

  6. #81
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το έχω αυτόν τον Parkside αλλά μη φανταστείς ότι του έχω πιει το αίμα. Δυο φορές το 'χω δουλέψει όλες κι όλες. Αν δεν έχεις ξαναπιάσει τροχό στα χέρια σου, μπορεί να σε τρομάξει, γιατί είναι πολλά watt και δεν έχει κάποια προστασία αν κλωτσήσει ή αν σου μαγκώσει. Είναι και βαρύς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Χαμηλές στροφές θέλει συνήθως το γυάλισμα στα inox για να μη μπλεδίζουν.

    Τι θέλεις να τρίψεις?

    Με το μέγεθος που έχει θα σε βολέψει? Θέλει 2 χέρια!

    Η αλήθεια είναι ότι έχω δουλέψει αρκετά το παλαιότερο μοντέλο, το έχει ο αδερφός μου. Ναι είναι σχετικά βαρύς και θέλει δύο χέρια αλλά από δύναμη δεν μασάει πουθενά. Σκέφτηκα να πάρω και την γνώμη σας όμως μιας και το κατέχετε καλύτερα!! Χαμηλές στροφές θέλω γιατί βάζω επάνω ενίοτε συρματόβουρτσα ή θέλω π.χ. να τρίψω gelcoat, στο οποίο κανονικά θέλεις αλοιφαδόρο βέβαια αλλά λέω μπας και κάνω την δουλειά μου με αυτόν. Αλλά και ο makita δεν κακός όμως.....

  7. #82
    25€ κάνει δε θα χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις. Εφόσον δουλεύεις χαμηλές στροφές δεν υπάρχει κίνδυνος.

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ο τροχος ειναι ενα εργαλειο που μπορει να γινει αρκετα επικινδυνο.Μην παιρνεται οτι π@παρια βρεθει μπροστα σας.

    Κατα την χρηση να φορατε ΠΑΝΤΑ,προστατευτικη μασκα η γυαλια.

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι έχω δουλέψει αρκετά το παλαιότερο μοντέλο, το έχει ο αδερφός μου. Ναι είναι σχετικά βαρύς και θέλει δύο χέρια αλλά από δύναμη δεν μασάει πουθενά. Σκέφτηκα να πάρω και την γνώμη σας όμως μιας και το κατέχετε καλύτερα!! Χαμηλές στροφές θέλω γιατί βάζω επάνω ενίοτε συρματόβουρτσα ή θέλω π.χ. να τρίψω gelcoat, στο οποίο κανονικά θέλεις αλοιφαδόρο βέβαια αλλά λέω μπας και κάνω την δουλειά μου με αυτόν. Αλλά και ο makita δεν κακός όμως.....
    Ρε αυτό είναι ολόκληρο μοσχάρι! Πως θα δουλέψεις με δαύτο? Τη συρματόβουρτσα βάλε τη επάνω σε ένα δραπανάκι.
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, βουρ για αγορά δηλαδή. Αν και την Πέμπτη φέρνει το lidl με 25 ευρω. Αν δεν τον προλάβω, θα τον αγοράσω σίγουρα.
    Κατά τη γνώμη μου οι δύο τροχοί είναι για κάπως διαφορετική χρήση. Ο ένας είναι μικρός και βολικός για να μπορείς να κάνεις και δουλίτσες χωρίς να σου βγαίνει το χέρι, ο άλλος είναι με "ουρά" για χρήση με τα δύο χέρια και πιο δυνατός αλλά σίγουρα πιο κουραστικός στο κράτημα και λιγότερο ευέλικτος. Διάλεξε ανάλογα τι θέλεις να κάνεις.

    Γενικά προτιμώ τα φτηνά εργαλεία γιατί α) τα χρησιμοποιώ ελάχιστα οπότε σπάνια έχει νόημα να πάρω κάτι 200% ακριβότερο και β) δε λυπάμαι μήπως χαλάσω κάτι με την ασχετοσύνη μου (αν και τα προσέχω). Από την άλλη, επειδή αυτά που έγραψαν daz/pan ισχύουν και επειδή makita στα 55€ είναι δελεαστικότατη τιμή, αν ήταν να κάνω χρήση πάνω από 1-2 φορές το χρόνο μάλλον θα τα έδινα (και για την "καύλα" του καλού εργαλείου - σε όλους αρέσει η ποιότητα, στην τιμή τα χαλάμε).

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    α) τα χρησιμοποιώ ελάχιστα οπότε σπάνια έχει νόημα να πάρω κάτι 200% ακριβότερο και β) δε λυπάμαι μήπως χαλάσω κάτι με την ασχετοσύνη μου (αν και τα προσέχω). Από την άλλη, επειδή αυτά που έγραψαν daz/pan ισχύουν και επειδή makita στα 55€ είναι δελεαστικότατη τιμή, αν ήταν να κάνω χρήση πάνω από 1-2 φορές το χρόνο μάλλον θα τα έδινα (και για την "καύλα" του καλού εργαλείου - σε όλους αρέσει η ποιότητα, στην τιμή τα χαλάμε).
    εδω θα διαφωνησω. απο την στιγμη που ξεκινας και παιρνεις τροχο το σιγουρο ειναι οτι θα επεκταθεις μελλοντικα και η μια δουλεια θα φερει την αλλη οποτε το ενα εργαλειο θα φερει το αλλο. θα σου βγει σε βαθος χρονου η ποιοτητα

    απο κει και περα ο καθεις κανει τα κουμαντα του
    Γιαννης

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αυτό με τον αλοιφαδόρο όμως ακούγεται πολύ ωραίο.
    Παίρνουν μόνο velkro γυαλόχαρτα?

  13. #88
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    εδω θα διαφωνησω. απο την στιγμη που ξεκινας και παιρνεις τροχο το σιγουρο ειναι οτι θα επεκταθεις μελλοντικα και η μια δουλεια θα φερει την αλλη οποτε το ενα εργαλειο θα φερει το αλλο. θα σου βγει σε βαθος χρονου η ποιοτητα

    απο κει και περα ο καθεις κανει τα κουμαντα του
    Μακάρι να είχες δίκιο αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια κάνω λιγότερες δουλειές από πριν (με γυναίκα και παιδί δε μπορώ να κάνω το διαμέρισμα τελείως *ρδέλο πλέον κι ας με ανέχεται η γυναίκα μου - στατιστικά βιδώνω περισσότερα ΙΚΕΑ/έτος πάντως :P )

    Να σου πω και την αμαρτία μου, παλιότερα με τα εργαλεία έκανα λίγο όπως το στερεότυπο γυναίκα/παπούτσια. Είχα π.χ. ένα δράπανο και αργότερα πήρα άλλο ένα των 15 ευρώ με τη δικαιολογία ότι δεν ήθελα να κατεβαίνω στην αποθήκη για δυο τρύπες*. Στην ουσία απλά είδα μια φτηνή μαλακίτσα και τσίμπησα, ακόμα και τώρα δελεάζομαι όταν βλέπω εργαλείο με τιμή όσο τρεις πίτσες. Βλακώδης λογική αλλά... χούγια είναι αυτά.

    *τελικά ακριβώς επειδή το έχω μέσα στο σπίτι, έχει κάνει το 80% των εργασιών.

  14. #89
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τον αλοιφαδόρο όμως ακούγεται πολύ ωραίο.
    Παίρνουν μόνο velkro γυαλόχαρτα?
    Δε νομίζω να υπάρχει προσάρτημα για γωνιακούς τροχούς με άλλο σύστημα.

    Μα είναι πράγματι πάρα πολύ βαρύς για τέτοιες δουλειές.
    Sent from me using a computer.

  15. #90
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	35,9 KB 
ID:	346746
    Υπαρχει και αυτο και παιρνει τα γυαλοχαρτα με την τρυπα στη μεση..

Σελίδα 6 από 86 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF