Σελίδα 67 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 1757626364656667686970717277 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #991
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κάτι είδα με 3D.

  2. #992
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Ναι, τέτοια υπάρχουν διάφορα. Αλλά, τρέχα γύρευε, από λειτουργικότητα.
    Στην Ελλάδα είναι έντελώς άγνωστα. Πριν κανά δυο χρόνια είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία της Dewalt για αυτό που παρέθεσα πριν. Ούτε που γνώριζαν την ύπαρξή του.

  3. #993
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Η κάθε Dewalt δύσκολα θα σου προσφέρει λύση ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπαταρίες άλλου κατασκευαστή - ειδικά δε όταν κάποια εργαλεία είναι σε δελεαστικές τιμές ακριβώς για να σε κλειδώσουν στο οικοσύστημά τους. Μέχρι να βάλει χέρι καμιά ΕΕ όπως με τα βύσματα των φορτιστών στα κινητά, οι λύσεις θα παρέχονται από "τρίτους" σε eBay, Aliexpress και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.

    EDIT: Υπάρχει βέβαια και αυτό

  4. #994
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εδώ και 10 χρόνια έχω τον γνωστό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου - μηχανής των Lidl, τον παρακάτω:
    https://service.kompernass.com/docum...c1ba3844ab.pdf
    Τον είχα πάρει για να συντηρώ που και που τη μπαταρία στο παπάκι, μια που το τελευταίο το δουλεύω περιστασιακά και η 6ΑΗ μπαταρία του (με υγρά φυσικά) ταλαιπωρείται από τις ακινησίες.
    Μέχρι πρότινος όσες φορές τον είχα δουλέψει (μετά τις 2-3 πρώτες χρήσεις) μου εμφάνιζε το γνωστό και συστηματικό πρόβλημα που είχε βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο: το κουμπί αφής με το οποίο επιλέγεις διαδοχικά τις διάφορες καταστάσεις φόρτισης, παρότι πατιόταν, δεν έκανε αλλαγή κατάστασης από την αρχική θέση (stand by). Μετά από κάποιες προσπάθειες ωστόσο, έπιανε και λειτουργούσε κανονικά.
    Ε λοιπόν, σήμερα, το ρημάδι κόλλησε πεισματικά, κι όσες φορές κι αν το πίεσα δεν άλλαζε κατάσταση.
    Αφού είδα κι αποείδα, αποφασίζω να το λύσω... Έλα μου όμως που το υπερμηχάνημά τους έχει 6 βίδες με τρίγωνο κεφάλι για να λύσεις το πλαστικό κέλυφος... Τριγωνικό κατσαβίδι δεν έχω, κι αφού έριξα μερικά όμορφα βρισίδια στους Γερμανούς, συνειδητοποιώ ότι ένα κατσαβίδι Engineer που έχω με ίσια μύτη ταιριάζει ακριβώς στην τρίγωνη κεφαλή των βιδών (λογικά 2,3 χιλ. τρίγωνη μύτη ήθελαν).
    Ανοίγω λοιπόν το κέλυφος, τραβάω την πλακέτα παραέξω και αφού βρίσκω τον προβληματικό διακόπτη πλακέτας, τον πλακώνω στο σπρέι επαφών. Τον πατάω μερικές φορές πριν δώσω ρεύμα. Εν συνεχεία δοκιμή με ρεύμα, και ω του θαύματος, δουλεύει ρολόι, όσες φορές τον πίεσα (εναλλάσσει κανονικά κατάσταση φόρτισης).
    Ξαναβιδώνω λοιπόν το πλαστικό καπάκι του φορτιστή, τον βάζω για φόρτιση της νέας μπαταρίας και όλα καλά πλέον. Να δούμε φυσικά για πόσο θα κρατήσει (μέχρι να βαρεθώ και να αλλάξω τον συγκεκριμένο διακόπτη από την πλακέτα του φορτιστή).
    Οπότε όσοι έχετε τον συγκεκριμένο φορτιστή και σας έχει εμφανίσει μετά κάποιες χρήσεις το συγκεκριμένο και πολύ γνωστό πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη αφής, προτού τον πετάξετε ή έστω αλλάξετε το διακόπτη, δοκιμάστε με λίγο σπρέι επαφών να τον δουλέψετε μπας κι έρθει στα ίσια του (το πιθανότερο). Απλά προσοχή στις βίδες που ανοίγουν το καπάκι του φορτιστή που έχουν τρίγωνο κεφάλι για να μην ψάχνετε πατέντες τελευταία στιγμή όπως εγώ.

  5. #995
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Εχεις δοκιμασει να τον βγαλεις απ την πριζα μηπως ξεκολλησει;

  6. #996
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Εδώ και 10 χρόνια έχω τον γνωστό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου - μηχανής των Lidl, τον παρακάτω:
    https://service.kompernass.com/docum...c1ba3844ab.pdf
    Τον είχα πάρει για να συντηρώ που και που τη μπαταρία στο παπάκι, μια που το τελευταίο το δουλεύω περιστασιακά και η 6ΑΗ μπαταρία του (με υγρά φυσικά) ταλαιπωρείται από τις ακινησίες.
    Μέχρι πρότινος όσες φορές τον είχα δουλέψει (μετά τις 2-3 πρώτες χρήσεις) μου εμφάνιζε το γνωστό και συστηματικό πρόβλημα που είχε βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο: το κουμπί αφής με το οποίο επιλέγεις διαδοχικά τις διάφορες καταστάσεις φόρτισης, παρότι πατιόταν, δεν έκανε αλλαγή κατάστασης από την αρχική θέση (stand by). Μετά από κάποιες προσπάθειες ωστόσο, έπιανε και λειτουργούσε κανονικά.
    Ε λοιπόν, σήμερα, το ρημάδι κόλλησε πεισματικά, κι όσες φορές κι αν το πίεσα δεν άλλαζε κατάσταση.
    Αφού είδα κι αποείδα, αποφασίζω να το λύσω... Έλα μου όμως που το υπερμηχάνημά τους έχει 6 βίδες με τρίγωνο κεφάλι για να λύσεις το πλαστικό κέλυφος... Τριγωνικό κατσαβίδι δεν έχω, κι αφού έριξα μερικά όμορφα βρισίδια στους Γερμανούς, συνειδητοποιώ ότι ένα κατσαβίδι Engineer που έχω με ίσια μύτη ταιριάζει ακριβώς στην τρίγωνη κεφαλή των βιδών (λογικά 2,3 χιλ. τρίγωνη μύτη ήθελαν).
    Ανοίγω λοιπόν το κέλυφος, τραβάω την πλακέτα παραέξω και αφού βρίσκω τον προβληματικό διακόπτη πλακέτας, τον πλακώνω στο σπρέι επαφών. Τον πατάω μερικές φορές πριν δώσω ρεύμα. Εν συνεχεία δοκιμή με ρεύμα, και ω του θαύματος, δουλεύει ρολόι, όσες φορές τον πίεσα (εναλλάσσει κανονικά κατάσταση φόρτισης).
    Ξαναβιδώνω λοιπόν το πλαστικό καπάκι του φορτιστή, τον βάζω για φόρτιση της νέας μπαταρίας και όλα καλά πλέον. Να δούμε φυσικά για πόσο θα κρατήσει (μέχρι να βαρεθώ και να αλλάξω τον συγκεκριμένο διακόπτη από την πλακέτα του φορτιστή).
    Οπότε όσοι έχετε τον συγκεκριμένο φορτιστή και σας έχει εμφανίσει μετά κάποιες χρήσεις το συγκεκριμένο και πολύ γνωστό πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη αφής, προτού τον πετάξετε ή έστω αλλάξετε το διακόπτη, δοκιμάστε με λίγο σπρέι επαφών να τον δουλέψετε μπας κι έρθει στα ίσια του (το πιθανότερο). Απλά προσοχή στις βίδες που ανοίγουν το καπάκι του φορτιστή που έχουν τρίγωνο κεφάλι για να μην ψάχνετε πατέντες τελευταία στιγμή όπως εγώ.
    Γραμμή προς γραμμή στα παραπάνω βλέπω τον εαυτό μου πριν μερικά χρόνια!
    Επιπροσθέτως έκοψα ακόμα και το στρογγυλό λαστιχάκι που κάλυπτε το διακόπτη για καλύτερη 'επαφή'. Διορθώθηκε προσωρινά το πρόβλημα αλλα σε κανά χρόνο το ξαναεμφάνισε.Έκτοτε ξέρω ότι πρέπει να τον πατήσω 5-6-10 φορές για να ξεκινήσει.

  7. #997
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πριν λίγα χρόνια, αλλά άλλαξα με τη μία το διακόπτη. Τρίγωνη μύτη είχα (ευχαριστώ κινέζικα σετ του δεκάρικου) αλλά δεν είχα όρεξη για πολλά-πολλά οπότε θυσίασα την αδιαβροχοποίηση πετσοκόβοντας την έξοδο για το καλώδιο του ρεύματος, γιατί αλλιώς δεν είχα αρκετή πρόσβαση για να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να μου σπάσουν τα νεύρα.

    Τα ίδια μου κάνει εδώ και 1-2 χρόνια και ο CTEK και αποφεύγω να τον ανοίξω όσο μπορώ ακόμα να τον πείσω να αλλάξει ρύθμιση με καμιά δεκαριά επίμονα πατήματα.

  8. #998
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Δεν περίμενα ο CTEK με 4πλασια τιμή από αυτόν του λιντλ να παρουσιάσει τέτοιο θέμα! Εγώ έχω τον νεώτερο φορτιστή του λιντλ, καμμια τριετία, και τον CTEK5 καμμια διετία. Έχουν κάνει 10-15 φορτίσεις/συντηρήσεις ο καθένας και μέχρι στιγμής δεν έχουν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.
    Αυτός του λιντλ κατάφερε και έκανε συντήρηση σε 70αρα μπαταρία start/stop αλλά από τότε που πήρα τον CTEK5 εμπιστεύομαι πλέον τα προγράμματα αυτουνού και ο πρώτος έμεινε εφεδρεία.

  9. #999
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Είχα του Lidl πρώτης γεννιάς και τον χάρισα γιατί πήρα τον ctek αλλα και αυτός θέλει μερικά πατήματα για να πιάσει.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  10. #1000
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τώρα που το ξανασκέφτομαι τουλάχιστον τον CTEK5 που τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για την μπαταρία του αυτοκινήτου μου, όταν τον συνδέω στην μπαταρία και στο ρεύμα, αυτός αυτόματα αναγνωρίζει το είδος φόρτισης (12V-start/stop) και δεν χρειάζεται πλέον να πατήσω κανένα κουμπί. Ίσως αυτό βοηθάει στον να μην έχει εμφανίσει τέτοιο πρόβλημα. Θα χρειαστεί να επιλέξω άλλο πρόγραμμα μόνο σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, αν και το γκαράζ μου και χωρίς θέρμανση δεν έχει πέσει κάτω από +10β Κελσίου.

  11. #1001
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Αυτη η πατέντα του κυκλωματος που μεσω ενος μικροδιακόπτη να κανει κυκλο για την κατάλληλη επιλογη λειτουργίας, τρωει κατι peak και αυτα επιρεαζουν την ποιότητα λειτουργιας του. Ειτε λιντλ ειτε οποιαδήποτε αλλο

  12. #1002
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Soft-touch ειναι αυτα τα διακοπτακια ρε γουμαρια που τα πατατε με τις λουκανικοδαχτυλαρες σας..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #1003
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Πέμπτη 21/7

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220718_092314.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	436950

  14. #1004
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πέμπτη 21/7

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220718_092314.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	436950
    10 ευρώ; Από.... Πλαστελίνη είναι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #1005
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Για ερασιτεχνικες μικροδουλειες και επισκευές καλά είναι.
    Ειναι και δύσκολες οικονομικά εποχές...

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF