Σελίδα 74 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2464697071727374757677787984 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.096 έως 1.110 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #1096
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ρε σιλκ, geyer & Schneider έχουν οι μονές γυρω στο διφραγκο και οι διπλές γυρω στα 3,5-4€.
    Πόσο φτηνά δηλαδή την είχαν τα Λίντλ για να πάρεις πρίζα από εκεί;
    Νομίζω κλασικό παραδειγμα φτηνιας που τρώει τον παρα. Μιλαω για το προιον φυσικά όχι για σένα, μην παρεξηγηθω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #1097
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Καπου ήθελα στο σπιτι να αλλαξω μια εξωτερικη σουκο πριζα και βρίσκω στο υπογειο του πατερα μου μια διπλή απο το lidl, πως ειναι η παρακάτω αλλά κάθετη... Αχρησιμοποιητη στο σελοφαν.
    Συνημμένο 441665

    Την ανοιγω μια χαρά λέω, διπλή κιόλας θα κάλυπτε το μερεμετι που ειχα κάνει στο κουτι απο πίσω, την μοντάρω, παιδευομαι με τα καλώδια, βιδώνω την κάτω πάω να βιδώσω την πάνω και η βάση που επιανε η μια βίδα του καπακιου ήταν φυλοκρέμυδο και φυσικά είχε σπάσει σαν αγγούρι. Η πριζα άχρηστη μια και το εξωτερικό καπάκι ειναι στον αέρα.


    Ποτέ ξανά λιντοσαβούρα
    Μην το δένεις και τόσο κόμπο αυτό, προ τριμήνου ήρθε το αγαπημένο μου ανήψι να παραπονεθεί ότι στο σπίτι που νοικιάζει (το οποίο ήταν "κλειστό" πάνω από 10ετια)
    κατάφερε να "βγουν" όλες οι πρίζες του από τα καβούκια στον τοίχο.
    Αγόρασε 10 νέες πρίζες ίδιας μάρκας και εμφάνισης με αυτές που είχε το σπίτι και με παρακάλεσε να τις βάλω διότι πατέρας και σύζυγος έχουν τόση σχέση με τα κατσαβίδια όση και ο φάντης με το ρετσινόλαδο.
    Ζαλώνομαι τα κατσαβίδια μου, πάω εκεί και τι βλέπω; ο ηλεκτρολόγος (μην χέσω) που είχε αναλάβει να τοποθετήσει πρίζες, διακόπτες κ.λ.π. δεν έκανε ΠΟΤΕ τον κόπο σε καμία να βγάλει το καπάκι της πρίζας για να την στερεώσει μέσα στο καβούκι του τοίχου με τα "αυτάκια" που έχουν....απλώς έβαζε τα καλώδια, τις έχωσε στο καβούκι και τέλος.

    Αφου της το είπα, έπιασα να σφίγγω τα αυτιά στις πρίζες (αλλά και τους διακόπτες) ε, λοιπόν πάνω από τα μισά έσπασαν με ελάχιστη δύναμη που έβαλα στο σφίξιμο!!
    Οκ λέω, παλιά είναι, πλαστικά είναι, ξεράθηκε το πλαστικό και δεν αντέχει.... αμ δε, βάζοντας τα καινούγια που αγόρασε, έσπασαν και αυτά!!!
    Ρε συ της λέω, πόσο τα πήρες αυτά;;;
    80 λεπτά το κομμάτι μου απάντησε
    Η μάρκα ήταν Legrad....
    Aφου την διαολόστειλα ευγενικά (είπαμε, ανήψι και την αγαπάω ) της εξήγησα ότι με τα ηλεκτρικά του σπιτιού ΔΕΝ παίζουμε, σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη πήρα Geyer των 2,5 ευρώ (είχε και με 1 ευρώ....) και problem solved.
    θέλω να καταλήξω, πρίζα του ενός και των 2,5 ευρώ που να χτυπάει ο άλλος τον κ@λο του κάτω, ΔΕΝ μπορεί να είναι ίδιας ποιότητας, ασχέτως μάρκας είτε lidl είτε Legrad λέγεται.

    Η πλάκα σε όλη την υπόθεση είναι η αναισθησία του ιδιοκτήτη που δεν πήγε να δει τι του έβαλε ο "ηλεκτρολόγος" που σημειωτέον, είχε πληρωθεί παραπάνω από αδρά για το υλικό και την εργασία.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #1098
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα αυτακια και οι βασεις τους ειναι μεταλλικα
    δεν εχω καταλαβει τι πλαστικο εσπασε

  4. #1099
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα αυτακια και οι βασεις τους ειναι μεταλλικα
    δεν εχω καταλαβει τι πλαστικο εσπασε
    ένα δίκιο το έχεις, δεν το διατύπωσα σωστά, οι βίδες τους είναι που διαλύθηκαν και τα αυτάκια στράβωναν, επίσης
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #1100
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    @bowleno
    Τα Legrand ειναι γενικά καλά. Θα σου πω όμως τι έγινε.

    Ο ανηψιος πιθανότατα πήρε τις καινουργιες πριζες απο κανενα Leroy - Praktiker. Εκει αν πας θα δεις πχ πριζες Legrand 1 ευρω, ε αυτες τις σειρες τις "βγάζει" η Legrand για αλυσίδες τυπου Πρακτικερ μόνο, βασικά π@π@ρια βγάζει, συμφωνεί με το καθε πρακτικερ να βάλει το ονομα της για μερικά σεντς του ευρώ σε κάποια generic κινεζιά που φυσικά δεν υπάρχει πουθενά στον ηλεκτρολογικό κατάλογο της Legrand...

    Το ίδιο και με κάποιες μπαταριες μπανιου Grohe που πωλούνται στις αλυσιδες αυτες, βλέπει ο καταναλωτης ουαου παιρνω Grohe με 59,90€. Π@π@ρια παιρνεις φίλε, παιρνεις μια κινεζια ιδια με αυτη του Leroy που γραφει Grohe στο κουτι... Ουτε αυτά θα τα βρεις στον κατάλογο ή στο site της Grohe...

    Απατη παντού ρε.

    @o_gavros
    Δεν ειμαι τρελός να παρω πριζα απο το Λιντλ, ο πατερας μου την ειχε αγορασει, την βρηκα στην αποθήκη κλειστη σφραγισμενη και είπα να την βάλω. Το ξέρω ότι ειναι παμφθηνες ετσι κ αλλιως.

  6. #1101
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    @bowleno
    Τα Legrand ειναι γενικά καλά. Θα σου πω όμως τι έγινε.

    Όντως, γιαυτό μου έκανε εντύπωση το χάλι που είδα

    Ο ανηψιος πιθανότατα πήρε τις καινουργιες πριζες απο κανενα Leroy - Praktiker. Εκει αν πας θα δεις πχ πριζες Legrand 1 ευρω, ε αυτες τις σειρες τις "βγάζει" η Legrand για αλυσίδες τυπου Πρακτικερ μόνο, βασικά π@π@ρια βγάζει, συμφωνεί με το καθε πρακτικερ να βάλει το ονομα της για μερικά σεντς του ευρώ σε κάποια generic κινεζιά που φυσικά δεν υπάρχει πουθενά στον ηλεκτρολογικό κατάλογο της Legrand...

    Αυτό ακριβώς έκανε το δικό μου ανήψι για να μην ξοδευτεί λες και θα τα πλήρωνε αυτή

    Το ίδιο και με κάποιες μπαταριες μπανιου Grohe που πωλούνται στις αλυσιδες αυτες, βλέπει ο καταναλωτης ουαου παιρνω Grohe με 59,90€. Π@π@ρια παιρνεις φίλε, παιρνεις μια κινεζια ιδια με αυτη του Leroy που γραφει Grohe στο κουτι... Ουτε αυτά θα τα βρεις στον κατάλογο ή στο site της Grohe...

    Απατη παντού ρε.

    Απάτη δεν είναι από την στιγμή που αυτήν ακριβώς την "ποιότητα" πλήρωσες. Απάτη θα ήταν αν πληρώνεις χρυσό και παίρνεις μπρούντζο, όπως ο "ηλεκτρολόγος" που ανέφερα πιο πάνω....
    και καταλήγουμε σε αυτό που λέει η σουπιά, "το καλό το εργαλείο θα το πληρώσεις"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #1102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    @bowleno
    Τα Legrand ειναι γενικά καλά. Θα σου πω όμως τι έγινε.

    Ο ανηψιος πιθανότατα πήρε τις καινουργιες πριζες απο κανενα Leroy - Praktiker. Εκει αν πας θα δεις πχ πριζες Legrand 1 ευρω, ε αυτες τις σειρες τις "βγάζει" η Legrand για αλυσίδες τυπου Πρακτικερ μόνο, βασικά π@π@ρια βγάζει, συμφωνεί με το καθε πρακτικερ να βάλει το ονομα της για μερικά σεντς του ευρώ σε κάποια generic κινεζιά που φυσικά δεν υπάρχει πουθενά στον ηλεκτρολογικό κατάλογο της Legrand...

    Το ίδιο και με κάποιες μπαταριες μπανιου Grohe που πωλούνται στις αλυσιδες αυτες, βλέπει ο καταναλωτης ουαου παιρνω Grohe με 59,90€. Π@π@ρια παιρνεις φίλε, παιρνεις μια κινεζια ιδια με αυτη του Leroy που γραφει Grohe στο κουτι... Ουτε αυτά θα τα βρεις στον κατάλογο ή στο site της Grohe...

    Απατη παντού ρε.

    @o_gavros
    Δεν ειμαι τρελός να παρω πριζα απο το Λιντλ, ο πατερας μου την ειχε αγορασει, την βρηκα στην αποθήκη κλειστη σφραγισμενη και είπα να την βάλω. Το ξέρω ότι ειναι παμφθηνες ετσι κ αλλιως.
    Θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω ότι οι φθηνές σειρές "επώνυμων" εταιρειών σε πρίζες πωλούνται αποκλειστικά από αλυσίδες τύπου Leroy Merlin - Praktiker. Για παράδειγμα, η φθηνή σειρά Niloe της Legrand ωραιότατα κυκλοφορεί και στον Καυκά:
    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...rice-Ascending
    και σε μαγαζιά από σκρουτζ:
    https://www.skroutz.gr/c/1193/Diakop...ir=asc&o=niloe
    και φυσικά υπάρχει και στην ιστοσελίδα της ίδιας της Legrand:
    https://www.legrand.gr/products/%CE%...%BF/niloe.html

    Σε ότι αφορά τα Grohe που πωλούνται στα Praktiker, εκεί όντως υπάρχει θέμα με την έννοια ότι αρκετά είδη δεν διατίθενται σε άλλα ελληνικά καταστήματα, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το ότι πρόκειται για κακής ποιότητας είδη, αλλά στο ότι δεν εισάγονται από τον έλληνα εισαγωγέα και αποτελούν κατά κάποιο τρόπο παραεισαγωγές, ή/και είδη από παλαιότερες σειρές της εταιρείας. Πχ η παρακάτω μπαταρία νιπτήρα:
    https://www.praktiker.gr/p/mpataria-...he-xrome-86788
    ενώ δεν φαίνεται να κυκλοφορεί σε άλλη ελληνική εταιρεία λιανικής, πλην Leroy Μerlin, την ίδια στιγμή πωλούνταν στο amazon (και μάλιστα από το Grohe store):
    https://www.amazon.com/GROHE-2326400.../dp/B006KA2SKO
    Κατά συνέπεια, το θέμα κατ' εμέ έχει να κάνει με τις φτηνές σειρές των εταιρειών που κατασκευάζουν προϊόντα, που στην προσπάθειά τους να πιάσουν τα χαμηλά εισοδήματα αγοραστών δε διστάζουν να λανσάρουν εντελώς basic προϊόντα σε κάποιες σειρές τους (τα οποία διαθέτουν κανονικά στα κανάλια λιανικής) και όχι ειδικά στην πολιτική κάποιων αλυσίδων πώλησης τύπου Praktiker, leroy Merlin κλπ (που κατά τα λοιπά ούτε εγώ συμπαθώ εν γένει, ίσα ίσα).

  8. #1103
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Μεχρι και στην τιμη μεσα επεσα, έτσι το έγραψα το 59,90 !!!

  9. #1104
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Η grohe έχει ξεπέσει εδώ και χρόνια μην ψαρώνετε από το όνομα που είναι βασικά και το μόνο που της έχει μείνει για να θυμίζει την παλιά της αίγλη.

    Η niloe της legrand είναι μια χαρά για την τιμή της.

  10. #1105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    60-210Nm είναι το σωστό.
    https://www.walteronline.com/en/tool...rench-p3043420
    Προσοχή :80-210 Nm όσα λέει το φυλλάδιο είναι το ροποκλειδο.
    Ερώτηση : μπορούμε με ένα τέτοιο ροποκλειδο να ξεσφιξουμε τα μπουλονια των τροχών; Το ρωτάω γιατί βλέπω έχει μοχλό επιλογής δεξιά αριστερά.

  11. #1106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Προσοχή :80-210 Nm όσα λέει το φυλλάδιο είναι το ροποκλειδο.
    Ερώτηση : μπορούμε με ένα τέτοιο ροποκλειδο να ξεσφιξουμε τα μπουλονια των τροχών; Το ρωτάω γιατί βλέπω έχει μοχλό επιλογής δεξιά αριστερά.
    Το ξεσφίξιμο είναι για να μετρήσεις σε τι ροπή έσπασε η πρόσφυση και γύρισε η βίδα ή το παξιμάδι. Για κάποιο λόγο μπορεί να θέλεις να το βρεις αυτό.

    Γενικότερα όμως, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα να ξεσφίγγεις πράγματα με ροπόκλειδο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #1107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Το συγκεκριμένο ροποκλειδο δεν επιτρέπει να σφιγγεις αριστεροστροφες βίδες ούτε να ξεσφιγγεις δεξιοστροφες. Το γράφει στο μανιουαλ. Άρα τι τον θέλει τον μοχλό;

  13. #1108
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    29 ευρώ ροπόκλειδο στα 280νμ, 3 καρυδάκια και προέκταση. Μόνο π πα δε σου κάνουν δλδ.

    Quality since 1919.

    Αλίμονο!
    Sent from me using a computer.

  14. #1109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πιπ€ς από 5 τεμ και πάνω.

  15. #1110
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2023
    Μηνύματα
    11
    Ετοιμαστουτε, την επομενη Δευτερα ερχονται τα εργαλεια της μαυρης σειρας και απ οτι ειδα ειναι πολλα και καποια που δενε χουν ερθει ποτε, οπως πλανακι ξυλων και σεγα χωρις χειρολαβη 20V.
    Πανε τα λεφτα παλι.
    Να ρωτησω να ξερει καποιος,, ειδα θα φερει την 4ah μπααρια στα 32,9€, ενω πριν 3 εβδομαδες την ιια την ειχε στα 40€. Γιατι αυτη η διαφορα?

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF