Σελίδα 8 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    H εγγυηση δουλευει για να το επιστρεψεις τον πρωτο μονο μηνα αγορας μονο.Φυσιολογικο!
    Απο κει και περα,αν ισχυριστεις οτι η μπαταρια τελειωνει αποτομα η κατι αλλο μη αποδεικνυομενο οτι αποτελει προβλημα,ισως θα σου αλλαξουν την μπαταρια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν ετσι συμπεριφερεται και η κανουργια οτι θα θεωρηθει ελλατωμα...
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Ασε που το αποτομο τελειωμα μου κανει για νικελιου καδμιου...ουτε καν υδριδιου νικελιου μεταλλου!Αυριο αρχιζω τα τεστ σε αυτο που εχω εδω και βλεπουμε
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  3. #108
    Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο. Επίσης κρατάει πολύ λίγο. Θα μου πεις η σπαθοσέγα είναι και ενεργοβόρο εργαλείο, αλλά μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

    Για να μην τα αδικούμε πάντως είναι ερασιτεχνικά εργαλεία όχι επαγγελματικά. Μη βγαζουμε συμπεράσματα από επαγγελματίες.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο. Επίσης κρατάει πολύ λίγο. Θα μου πεις η σπαθοσέγα είναι και ενεργοβόρο εργαλείο, αλλά μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

    Για να μην τα αδικούμε πάντως είναι ερασιτεχνικά εργαλεία όχι επαγγελματικά. Μη βγαζουμε συμπεράσματα από επαγγελματίες.
    Τωρα εχω παρει φωτια!Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα αν ειναι να κραταει η μπαταρια οσο κραταγε το κοσμημα της metabo με την νικελιου καδμιου με βλεπω να το επισκευαζω(ενα πλαστικο γραναζακι εχει σπασει)και να παιρνω και τεσσερις sanyo eneloop και ολα οκ...
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Και για να μην ξεχνιομαστε,ενα μοντελο parkside καλο δεν σημαινει οτι και ολα τα υπολοιπα μοντελα parkside θαναι καλα,ουτε και το αντιστροφο φυσικα,μιας και ΔΕΝ κατασκευαζει το lidl τιποτε απο αυτα,απλα προμηθευεται απο αλλον κατασκευαστη καθε φορα και τα βαφτιζει parkside.
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  6. #111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Προδιαγραφής Προβολή μηνύματος
    Και για να μην ξεχνιομαστε,ενα μοντελο parkside καλο δεν σημαινει οτι και ολα τα υπολοιπα μοντελα parkside θαναι καλα,ουτε και το αντιστροφο φυσικα,μιας και ΔΕΝ κατασκευαζει το lidl τιποτε απο αυτα,απλα προμηθευεται απο αλλον κατασκευαστη καθε φορα και τα βαφτιζει parkside.
    Το ίδιο κάνει και με τη στριφτή τυρόπιτα και τώρα τελευταία δε τρώγεται...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο.
    κοίτα να δεις που εμείς στο ηλεκτρονικό τσιγάρο αυτό το θεωρούμε προτέρημα...
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε θα σχολιάσω το γεγονός ότι τα κακαρώνει νωρίς, οκ μπορεί να τύχει και στις καλύτερες οικογένειες! Αν η εγγύηση δουλεύει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Σύμφωνα όμως με τα παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι το εργαλειάκι ήταν πολύ ακριβό για τα 50-60 ευρώ που κόστιζε!

    Δεν είναι εύκολο να αντικαταστήσω 50 ευρώ με όλα αυτά που έγραψε ο fkol!
    Έχω την εντύπωση πως ήταν μια σκάλα φθηνότερο από τόσο (κάπου 35-45€; ). Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, μην το δέσετε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    εγώ ερασιτέχνης είμαι και το πήρα για 2ο, φαντάσου ο επαγγελματίας.
    αυτό που δεν θα συμφωνήσω όμως είναι η δύναμη. μπορεί να έχει τραχιά, απότομη λειτουργία κλπ κλπ (τα έχω εκθέσει σε άλλο ποστ με την αγορά), από δύναμη όμως τα σπάει για απλό δραπανοκατσάβιδο (όχι κρουστικό).
    Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας όταν λέει «από δύναμη τα σπάει».
    Για τα δικά μου στάνταρ, τρύπες μέχρι ϕ6 σε μέταλλο - ϕ8 σε τοίχο - ϕ12 σε ξύλο, βίδες διαμέτρου 4-5mm σε ξύλο (με τρύπα για οδηγό) ή σε ούπατ, σφίξιμο σε βίδες / παξιμάδια Μ6-Μ8 και καμία αυτοδιάτρητη σε λαμαρίνα, είναι ελαφριές εργασίες. Αυτά τα κάνει.
    Για παραπάνω δεν του έχω καν εμπιστοσύνη να δοκιμάσω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο. Επίσης κρατάει πολύ λίγο. Θα μου πεις η σπαθοσέγα είναι και ενεργοβόρο εργαλείο, αλλά μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

    Για να μην τα αδικούμε πάντως είναι ερασιτεχνικά εργαλεία όχι επαγγελματικά. Μη βγαζουμε συμπεράσματα από επαγγελματίες.
    Ναι, από τη σπαθόσεγα είναι δύσκολο να κρίνεις γιατί καταναλώνει πολλή ενέργεια.

    Με το συμπέρασμα για τα εργαλεία συμφωνώ. Κι εγώ που είμαι επαγγελματίας δεν το βγάζω άχρηστο, απλά δεν κάνει για βασικό εργαλείο. Τα ερασιτεχνικά εργαλεία πρέπει να κρίνονται με άλλα κριτήρια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Προδιαγραφής Προβολή μηνύματος
    Τωρα εχω παρει φωτια!Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα αν ειναι να κραταει η μπαταρια οσο κραταγε το κοσμημα της metabo με την νικελιου καδμιου με βλεπω να το επισκευαζω(ενα πλαστικο γραναζακι εχει σπασει)και να παιρνω και τεσσερις sanyo eneloop και ολα οκ...
    Δεν ξέρω...
    Σύγκριση με metabo παραείναι βαρύ μου φαίνεται.
    Έχω ακόμα ένα από εκείνα τα Makita με τις NiCad και πάλι το Parkside δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Και από ό,τι θυμάμαι τα metabo ήταν και λίγο καλύτερα από εκείνα τα Makita;
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας όταν λέει «από δύναμη τα σπάει».
    λαμαρινόβιδα-ξυλόβιδα 5mm σε MDF χωρίς τρύπα για οδηγό (καμιά 50αριά τεμ.).
    ούτε για μπαταρία έχω παρατηρήσει κάτι απ αυτά που λέτε, προσωπικά μετά την 1η φόρτιση ακόμη κρατάει, δεν έχει χρειαστεί να την επαναφορτίσω.
    αυτά που με χαλάνε όπως έχω ξαναπεί είναι η έλλειψη ευαισθησίας στη σκανδάλη, το ζύγισμα και οι κραδασμοί. κάτι σαν να λέμε λειτουργία lada niva σε σχέση με mercedes ML το bosch gsr.
    ΒΤW η τιμή ήταν €55.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο κάνει και με τη στριφτή τυρόπιτα και τώρα τελευταία δε τρώγεται...
    αλλα η στριφτη μπουγατσα πάντως, δεν παίζεται!!!

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    fkol k4 εγραψε
    Δεν ξέρω...
    Σύγκριση με metabo παραείναι βαρύ μου φαίνεται.
    Έχω ακόμα ένα από εκείνα τα Makita με τις NiCad και πάλι το Parkside δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Και από ό,τι θυμάμαι τα metabo ήταν και λίγο καλύτερα από εκείνα τα Makita?

    Οχι δεν ειναι βαρυ το να συγκριθουν γιατι μιλαω για ενα metabo μικρο κατσαβιδακι που οι λιλιπουτειες διαστασεις και η εργονομια στο πιασιμο της χειρολαβης δεν παιζονται.
    Το χρησιμοποιουσα για PC και ηταν τελειο.Για βαριες δουλειες δεν κανει ειναι και ξεπερασμενων χαρακτηριστικων πλεον,αλλα η μπαταρια για niCd κρατουσε παρα πολυ με 4.8v 1,2ah νομιζω...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fullscreen capture 12132015 30356 PM.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	28,3 KB 
ID:	348135
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  12. #117
    Έκανα μια δοκιμή να δω για πόσα κοψίματα αντέχει η 18V μπαταρία 1.5Ah της σπαθοσέγας...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20151213_001.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	348326

    Να πω ότι στο τελευταίο κόψιμο, έκοβε κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε, πλήρης αποφόρτιση απ' τη μια στιγμή στην άλλη.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Να πω ότι στο τελευταίο κόψιμο, έκοβε κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε, πλήρης αποφόρτιση απ' τη μια στιγμή στην άλλη.
    μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός προστασίας που σταματάει τη λειτουργία κάτω από 1 ορισμένο όριο ισχύος για να αποτρέψει να στομώσει η να μείνει σφηνωμένο το εργαλείο;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός προστασίας που σταματάει τη λειτουργία κάτω από 1 ορισμένο όριο ισχύος για να αποτρέψει να στομώσει η να μείνει σφηνωμένο το εργαλείο;
    Με τα λεφτά που κάνει το βλέπω χλωμό να έχει κάτι τέτοιο, εξάλλου νομίζω ότι είναι της μπαταρίας κουσούρι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Με τα λεφτά που κάνει το βλέπω χλωμό να έχει κάτι τέτοιο, εξάλλου νομίζω ότι είναι της μπαταρίας κουσούρι.
    καλά δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο και ακριβό να το έχει αλλά έκανα μια υπόθεση που πιθανόν να είναι και άκυρη. εγώ πάλι αντίθετα το βλέπω θετικό απ το να ζορίζεις μοτέρ, λάμα η τρυπάνι και δουλειά να μη μπορείς να κάνεις με μπαταρία στα τελειώματα.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Σελίδα 8 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF