Σελίδα 82 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 327277787980818283848586 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.216 έως 1.230 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #1216
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Απο τα παρακατω σπρει που εχει , ποιο θα θεωρουσατε καλυτερο για την τριβη με τον οδηγό συρομενης μπαλκονοπορτας σπιτιου που εχει βαρύνει με τα χρόνια; πχ. Λιπαντικό σπρέι PTFE ή σπρει γράσου ;

    https://www.lidl-hellas.gr/p/parksid...ext_Sales_Week

    Εχει τα παρακάτω:

    Σπρέι σιλικόνης
    Λιπαντικό σπρέι γραφίτη
    Λιπαντικό σπρέι PTFE
    Σπρέι γράσου
    Μακρυά από σπρευ γρασσου και γραφίτη. Μαζεύουν βρώμα.
    30 χρόνια τώρα στους μηχανισμούς και τα λάστιχα σε πορτοπαραθυρα βάζω σπρευ σιλικόνης. Εναλλακτικά PTFE.

  2. #1217
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μακρυά από σπρευ γρασσου και γραφίτη. Μαζεύουν βρώμα.
    30 χρόνια τώρα στους μηχανισμούς και τα λάστιχα σε πορτοπαραθυρα βάζω σπρευ σιλικόνης. Εναλλακτικά PTFE.
    Τα λιπαντικά με γραφίτη δεν υποτίθεται ότι αφήνουν ξηρό υπόλειμμα, ακριβώς για να μη μαζεύεται βρωμιά και σκόνη;

    Στη δική μου μπαλκονόπορτα είχα βάλει μία φορά σπρέυ σιλικόνης (Lidl) με τη λογική ότι δεν είναι ιδιαίτερα κολλώδες, αλλά τα ράουλα μάζεψαν μπίχλα στο άψε-σβήσε.

  3. #1218
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μακρυά από σπρευ γρασσου και γραφίτη. Μαζεύουν βρώμα.
    30 χρόνια τώρα στους μηχανισμούς και τα λάστιχα σε πορτοπαραθυρα βάζω σπρευ σιλικόνης. Εναλλακτικά PTFE.
    σε ευχαριστω, θα δοκιμασω και το PTFE γιατι με το το σπρει σιλικονης στον οδηγό και στο ράουλο δεν ειδα διαρκεια.

  4. #1219
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.191
    Πριονι βενζινοκινητο, με 3 χρονια εγγυηση, για ερασιτεχνικη χρηση μιας και στις οδηγιες λεει οτι μετα απο 10 λεπτα χρησης να το ξεκουραζουμε.

    Αγορασμενο πριν σχεδον 2 χρονια, και με αρκετη χρηση, πολυ περισσοτερη απο αυτη που θα επρεπε, σταματησε να κατεβαζει λαδι στην αλυσιδα.
    Το ελυσα, το καθαρισα αλλα το προβλημα παρεμεινε, με αποτελεσμα να μου υπερθερμανει τη λαμα και να φρακαρει.

    Πηρα τηλ στην εξυπηρετιση, μου ειπαν οτι το μοντελο δεν ιππαρχει πλεον και θα μου κανουν επιστροφη ποσου χωρις να στειλω το παλιο πισω.
    2 μερες μετα μου ειπαν οτι το εχουν διαθεσιμο και αν θελω αντικατασταση. Δεχτηκα.

    Μολις μου ηρθε καινουρισ
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  5. #1220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Πριονι βενζινοκινητο, με 3 χρονια εγγυηση, για ερασιτεχνικη χρηση μιας και στις οδηγιες λεει οτι μετα απο 10 λεπτα χρησης να το ξεκουραζουμε.

    Αγορασμενο πριν σχεδον 2 χρονια, και με αρκετη χρηση, πολυ περισσοτερη απο αυτη που θα επρεπε, σταματησε να κατεβαζει λαδι στην αλυσιδα.
    Το ελυσα, το καθαρισα αλλα το προβλημα παρεμεινε, με αποτελεσμα να μου υπερθερμανει τη λαμα και να φρακαρει.

    Πηρα τηλ στην εξυπηρετιση, μου ειπαν οτι το μοντελο δεν ιππαρχει πλεον και θα μου κανουν επιστροφη ποσου χωρις να στειλω το παλιο πισω.
    2 μερες μετα μου ειπαν οτι το εχουν διαθεσιμο και αν θελω αντικατασταση. Δεχτηκα.

    Μολις μου ηρθε καινουρισ
    Ψάξτο λίγο με το παλιό. Πιθανόν να είναι κάτι απλό.
    Υπάρχει και μαγαζί που φέρνει ανταλλακτικά για τα εργαλεία του Lidl. Παλιότερα το έγραφαν και στο site. Κάπου στο νέο Ηράκλειο, αν θυμάμαι καλά.
    Αν το βρω θα σου το γράψω. Ακόμη και αν χρειστεί αντλία λαδιού, αξίζει. Φτηνή θα είναι.

  6. #1221
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Τι αξία έχει ένα αλυσοπρίονο που σου ζητά να το "ξεκουραζεις" μετά από μόλις 10 λεπτά χρήσης;;;;
    Και για κλαδεματακια να πεις ότι το παίρνεις,πάλι χωλαινει η προτροπή.
    Θέλω να πω,μήπως στο κυνήγι της ευκαιρίας, χάνουμε το δάσος;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #1222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τι αξία έχει ένα αλυσοπρίονο που σου ζητά να το "ξεκουραζεις" μετά από μόλις 10 λεπτά χρήσης;;;;
    Και για κλαδεματακια να πεις ότι το παίρνεις,πάλι χωλαινει η προτροπή.
    Θέλω να πω,μήπως στο κυνήγι της ευκαιρίας, χάνουμε το δάσος;
    Αυτά μάλλον είναι στο επίπεδο "μην βάζετε το κεφάλι σας μέσα στην σακούλα κίνδυνος ασφυξίας" παρά σοβαρή πρόταση.
    Όχι ότι έχουν "επαγγελματική" ποιότητα ή ότι έρχονται από το εργοστάσιο και δουλεύουν.
    Βέβαια αυτές οι ιδιωτικές ετικέτες σε κινέζικα είναι λίγο μπλέξιμο με τα ανταλλακτικά αλλά ουσιαστικά με λίγο ψάξιμο βρίσκονται από άλλα.

  8. #1223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Στη ν.ιωνια έχει επίσημο service και ανταλλακτικα
    Το αν είναι επαρκές το εργαλείο είναι πολύ υποκειμενικό
    Το σίγουρο είναι ότι βγάζει τα λεφτά του

  9. #1224
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Τα γνωστά . Σπαθοσεγα κληρονομιά parkside pfs710.

    Η πριονολαμα δεν είναι κάθετη και δε ρυθμίζεται κάπως το οποίο σημαίνει ότι το εργαλείο κάνει μόνο για να κόβεις καυσοξυλα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1AA92666-2C98-45C8-A3E6-EBD7B64B1709.jpeg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	451104
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2BF992E9-D195-4721-BFD1-4016453B2530.jpeg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	451105

  10. #1225
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Από αριστερά προς τα δεξιά : Βασικό πολύμετρο, πένσα ακροδεκτών και ξεγυμνωτής καλωδίων.

    Η ποιότητα τους είναι εξοφρενικά καλή για εργαλεία του Lidl. Το πλαστικό είναι χοντρό και δείνει την αίσθηση ότι θα αντέξει καιρό. Η πένσα δε, είναι και βαριά με μόνη παραφωνία τον κόκκινο οδηγο στην κεφαλή που είναι φτηνιάρικος και θα σπάσει πρώτος (από ντροπη γιατί όλο το εργαλείο είναι καλοφτιαγμένο).

    Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί τα πήρα σήμερα, αλλά δεν θα μείνουν για πολύ καιρό φρέσκα και αμόλυντα .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240226_193537.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	451118
    Τελευταία τροποποίηση από Grafton 505; 27/02/2024 στις 17:32. Αιτία: ορθογραφία
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #1226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Από αριστερά προς τα δεξιά : Βασικό πολύμετρο, πένσα ακροδεκτών και ξεγυμνωτής καλωδίων.

    Η ποιότητα τους είναι εξοφρενικά καλή για εργαλεία του Lidl. Το πλαστικό είναι χοντρό και δείνει την αίσθηση ότι θα αντέξει καιρό. Η πένσα δε, είναι και βαρία με μόνη παραφονία τον κόκκινο οδηγο στην κεφαλή που είναι φτηνιάρικος και θα σπάσει πρώτος (από ντροπη γιατί όλο το εργαλείοείναι καλοφτιαγμένο).

    Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί τα πήρα σήμερα, αλλά δεν θα μείνουν για πολύ καιρό φρέσκα και αμόλυντα .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240226_193537.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	451118
    Απογυμνωτές είχε 3-4, ποιον διάλεξες και με ποιο κριτήριο; Σκεφτόμουν να τσιμπήσω απογυμνωτή και πένσα αλλά με έφαγε η νυχτερινή βάρδια και βαρέθηκα
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #1227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Από αριστερά προς τα δεξιά : Βασικό πολύμετρο, πένσα ακροδεκτών και ξεγυμνωτής καλωδίων.

    Η ποιότητα τους είναι εξοφρενικά καλή για εργαλεία του Lidl. Το πλαστικό είναι χοντρό και δείνει την αίσθηση ότι θα αντέξει καιρό. Η πένσα δε, είναι και βαρία με μόνη παραφονία τον κόκκινο οδηγο στην κεφαλή που είναι φτηνιάρικος και θα σπάσει πρώτος (από ντροπη γιατί όλο το εργαλείοείναι καλοφτιαγμένο).

    Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί τα πήρα σήμερα, αλλά δεν θα μείνουν για πολύ καιρό φρέσκα και αμόλυντα .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240226_193537.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	451118
    Την πένσα ακροδεκτών την έχω καιρό, δεν έπαθε τίποτα ο οδηγός.
    Ο απογυμνωτής που έχει η πένσα έκανε τη δουλειά του όσες φορές τον χρειάστηκα.

    Το πολύμετρο, το βλέπω πιο "κομψό" και με πιο απλοποιημένες ρυθμίσεις σε σχέση με τα παλιότερα που έφερνε.
    Εκείνα τα πολύμετρα, (όπως και ένα μικρό uni-t που έχω), είχαν μια αίσθηση φτηναδούρας, δεν ξέρω τι λέει αυτό.
    Oldfarts never die

  13. #1228
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Απογυμνωτές είχε 3-4, ποιον διάλεξες και με ποιο κριτήριο; Σκεφτόμουν να τσιμπήσω απογυμνωτή και πένσα αλλά με έφαγε η νυχτερινή βάρδια και βαρέθηκα
    Διάλεξα αυτόν που μπαίνει το δάχτυλο στην τρύπα και τον φαίρνεις γύρα για να ξεγυμνώσεις το καλώδιο. Είχα έναν ίδιο, αλλά πιο απλό, και με είχε βολέψει πολύ όταν δούλευα ηλεκτρολόγος. Αυτός που πήρα έχει και θέση για ξεφλούδισμα τηλεφωνικών καλωδίων.
    Η πένσα ξεγυμνωτής είναι για μικρά καλώδια και περισσότερο για ηλεκτρονικούς, ενώ το άλλο που είχε ήταν πολύ φτηνό για να είναι καλό.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Την πένσα ακροδεκτών την έχω καιρό, δεν έπαθε τίποτα ο οδηγός.
    Ο απογυμνωτής που έχει η πένσα έκανε τη δουλειά του όσες φορές τον χρειάστηκα.

    Το πολύμετρο, το βλέπω πιο "κομψό" και με πιο απλοποιημένες ρυθμίσεις σε σχέση με τα παλιότερα που έφερνε.
    Εκείνα τα πολύμετρα, (όπως και ένα μικρό uni-t που έχω), είχαν μια αίσθηση φτηναδούρας, δεν ξέρω τι λέει αυτό.
    Έχοντας δουλέψει κυρίως με Fluke, αυτό δείχνει πολύ καλό για τα λεφτά του. Το πλαστικό έχει μια σαγρέ υφή και δείχνει σκληρό και άκαμπτο ( το ζούλιξα στα πλάγια και δεν έκανε κιχ). Οι ακροδέκτες δείχνουν λίγο περισσότερο εύκαμπτοι από ότι θα ήθελα αλλά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #1229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Από Δευτέρα φέρνει ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας 25€ χωρίς φορτιστή μπαταρία.Με αλλά 20€ περνεις και αυτά,σύνολο 45€.Μαλλον θα το τσιμπήσω

  15. #1230
    αυτη η νεα μοδα,να πωλουνται γυμνα,χωρις την μπαταρια,η τον φορτιστη,μου θυμιζει την φοκσβαγκεν πριν 15 χρονια,που σου πουλαγε το αμαξι με βασικη τιμη,και αν ηθελες και τιμονι και ροδες ,το επαιρνες στην κανονικη τιμη.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF