Σελίδα 70 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2060656667686970717273747580 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.036 έως 1.050 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #1036
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    https://www.lidl-hellas.gr/p/p165337...countryCode=GR

    Καλό, φθηνό πολύ για αυτά που προσφέρει.

  2. #1037
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Translatoras Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Είχα πάρει προ ημερών το δράπανο μπαταρίας της φωτό από Super Σαββατο 60 ευρώ (59.99) με μπαταρία 20V 2Αh και φορτιστή.
    Νόμιζα ότι ήταν και κρουστικό αλλά δεν είναι, οπότε θα το επιστρέψω
    (δεν έχει χρησιμοποιηθεί, απλά άνοιξα συσκευασία να τσέκαρω ότι ήταν κομπλέ διότι ήταν λίγο "ταλαιπωρημένη" η χαρτονένια συσκευασία).
    Αν το ήθελε κάποιος από Αθήνα και δεν το πρόλαβε ευχαρίστως να συνεννοηθούμε για να το πάρει με «φρέσκια»
    (δηλ. να το επιστρέψω ώστε να πάρω πίσω τα χρήματά μου και να το αγοράσει επιτόπου με όποιον τρόπο θέλει).

    Συνημμένο 440545

    Είδα ότι βγάζει πάλι το Σάββατο που έρχεται το συγκεκριμένο δραπανοκατσάβιδο,
    οπότε άκυρο το παραπάνω.
    Καλή συνέχεια σε όλους.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  3. #1038
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να το δει η σουπιά....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Θα το κάνει κι αυτός?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα, αλλά όχι για να έχει πρόχειρες τις μύτες πάνω στο δράπανο.
    Θα βάλει τα μαγνητάκια για να έχει πρόχειρο το δράπανο κολλημένο πάνω στο ψυγείο.


    Sent from me using a computer.

  4. #1039
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Δυστυχώς ο φακός λεντ που αγόρασα ξανά πριν από κάνα μήνα(ο πλακέ πράσινος),υστερεί σε ποιότητα από τον παλιό,η δεύτερη σκάλα δεν είναι τόσο ισχυρή,οι μαγνήτες το ίδιο.
    Λες και το κάνουν επίτηδες,άμα ένα προϊόν είναι καλό (έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τον παλιό) το "καίνε"...

  5. #1040
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς ο φακός λεντ που αγόρασα ξανά πριν από κάνα μήνα(ο πλακέ πράσινος),υστερεί σε ποιότητα από τον παλιό,η δεύτερη σκάλα δεν είναι τόσο ισχυρή,οι μαγνήτες το ίδιο.
    Λες και το κάνουν επίτηδες,άμα ένα προϊόν είναι καλό (έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τον παλιό) το "καίνε"...
    Δε το κάνουν επίτηδες.
    Sent from me using a computer.

  6. #1041
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Λύσσαξα να πάω να τον πάρω αυτόν τον τροχό, λες και δεν έχω άλλους 3 ας πούμε.
    Ψάρωσα με την χαμηλή τιμή και το γεγονός ότι κάποια εργαλεία που έχω πάρει κατά διαστήματα από την εν λόγω μάρκα μου έχουν βγει αρκετά καλά για τα λεφτά τους.
    Τελοσπάντων σήμερα τον αγόρασα και αύριο θα τον επιστρέψω.
    Δυστυχώς το συγκεκριμένο εργαλείο δεν είναι φθηνό αλλά φθηνιάρικο.

  7. #1042
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κρίμα, ο αντίστοιχος πριν 2-3 χρόνια μου έβγαλε δουλίτσα και αντέχει κανονικά.
    Πάντως σε τόσο φθηνά εργαλεία ο διακόπτης της σκανδάλης και αυτός των στροφών γρήγορα τα φτύνουν.

  8. #1043
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Τον συγκεκριμένο τροχό τον κοίταζα κι εγώ τα τελευταία 3-4 χρόνια όσες φορές τον έφερνε, κυρίως λόγω ισχύος και ρύθμισης στροφών... Αν θυμάμαι σωστά κάπου το 2020 ή αρχές 2021 τον είχε φέρει σε μια βελτιωμένη έκδοση σε σχέση με προηγούμενα, η οποία ήταν κάπως λιγότερο ογκώδης και με λίγο πιο προσεγμένα πλαστικά (στο μάτι τουλάχιστον). Έχω την εντύπωση ότι η έκδοση που έφεραν προχθές είναι η παλιότερη και όχι εκείνη που προανέφερα (πρέπει να την κυκλοφόρησαν 2-3 φορές, μέχρι το 2022). Επίσης όλες τις φορές που τον έφερναν μέχρι πρότινος, η τιμή πώλησης ήταν στα 28 ευρώ. Χθες πήγε στα 35 (και να ήταν μόνο αυτό).
    Τελικά δεν προχώρησα σε αγορά τότε (πλέον δεν το σκέφτομαι καν) γιατί αφενός ο τροχός ρεύματος γενικά είναι από τα εργαλεία που χρησιμοποιώ ελάχιστα κι αφετέρου, όταν έχω ήδη ένα τροχουδάκι ρεύματος Makita σταθερών στροφών 115 χιλ., παρά το δέλεαρ της παραπάνω δύναμης/μεγέθους δίσκου, νομίζω ότι η απόκτηση του συγκεκριμένου θα ήταν για μένα εκτός από υπερβολή και ξενέρωμα.

  9. #1044
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ποια σκανδάλη και ποιος διακόπτης που είναι ολόκληρο για φτύσιμο το αναθεματισμένο.

    Lazarefa#
    Χαρακτηρίζεται με κωδικό 6 που προσδιορίζει ότι είναι νέα έκδοση του μοντέλου, τώρα τι να σου πω δεν γνωρίζω αν το είχε κυκλοφορήσει ξανά παλιότερα και δεν με νοιάζει κιόλας ειλικρινά.

  10. #1045
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Το θέμα με την πτώση της ποιότητας των προϊόντων (εργαλεία, αυτοκίνητα, ψυγεία, τηλεοράσεις) είναι οικουμενικό.
    Άλλαξα τηλεόραση 7-ετίας με την αντίστοιχη φετινή και η εικόνα είναι κατά τι χειρότερη! (Παίζει όμως ΕρτΦλιξ).

    Ακόμα κι αν σαν εμφάνιση είναι σίγουρα βελτιωμένα, τα «σωθικά» και τα περιφερειακά τους υποφέρουν.
    όσο για τις τιμές (στα εργαλεία πάντα) υπάρχει όντως αύξηση 20-25%, που και πάλι δεν κλείνει σημαντικά την ψαλίδα με τον ανταγωνισμό.

    Όσο όμως υπάρχει η πολιτική της 3-ετούς εγγύησης (με διαδικασίες No-Questions-Asked),
    ειλικρινά θα πρέπει να λατρεύω ένα συγκεκριμένο εργαλείο μιας άλλης μάρκας
    (βλέπε κασετίνα καρυδάκια-καστάνια-μύτες-κατσβιδολαβή 1/2 ίντσα FACOM) για να το πρoτιμήσω κι ας πληρώσω 10 φορές παραπάνω.

    Προ ημερών. μπουλονόκλειδο αυτοκινήτου μπαταρίας, μετά από ελάχιστη χρήση (2 αλλαγές λάστιχα μπρος-πίσω στους γείτονες)
    άρχισε να παίρνει μπροστά μόνο όταν ήθελε (3 τζούφια πατήματα σκανδάλης στα 4).
    Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και σε 20 μέρες (άργησε διότι είχε έλλειψη) είχα στην πόρτα μου ένα καινούριο και
    «κρατήστε το παλιό για ανταλλακτικά ή ανακύκλωση».

    Αυτό δεν νομίζω να το έχεις κανείς άλλος...

    Υ.Γ. Κάποιες φορές βλέπω στα ταμεία εργαλεία από επιστροφές, τα οποία είναι σε άθλια εμφανισιακή κατάσταση.
    Τα παίρνουν, τους πίνουν το αίμα, βγάζουν το μεροκάματο, κρατάνε τα αξεσουάρ και το γυρίζουν πίσω χωρίς καν να κλείσουν το βαλιτσάκι.
    Μόνο στον γερμανό (όχι τον Γερμανό) μπορείς να το κάνεις αυτό και μακάρι να συνεχίσουν να το υποστηρίζουν/δέχονται και να μην αλλάξει η πολιτική επιστροφών τους

    Αυτά από μένα.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  11. #1046
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συγνώμη κιόλας αλλά εμένα αυτό από μόνο του μου δείχνει παντελή έλλειψη εμπιστοσύνης στην ποιότητα του προιόντος από τους ίδιους,πουλάμε ''σκάρτα'' και όποιο αντέξει.
    Δηλαδή εγώ στην δουλειά μου να δώσω το δικαίωμα στον οποιονδήποτε να την αμφισβητήσει και να του επιστρέψω τα χρήματα χωρίς πολλά πολλά;
    Ε μόνο αν ξέρω πως πουλάω κοπανιστό αέρα εξαρχής.
    Για τον καταναλωτή φυσικά και είναι καλό αυτό αλλά δεν ξέρω πως αντικατοπτρίζετε στην ποιότητα.

    edit Το ότι το δούλεψες 2 φορές και χάλασε ενισχύει την άποψη μου.Κάποτε είχα μόνο φτηνά εργαλεία για οικιακή χρήση και έλεγα όλα καλά, όταν ήρθα σε επαφή με σοβαρά μηχανήματα είδα την διαφορά πχ κάτι bulle που πριν χωρίς να ξέρω τα θεωρούσα αλλά Χάρυ Κλυν ''και γ@μω τις μάρκες δικέ μου'' να χαλάνε για πλάκα σε κανονική χρήση και όχι περιστασιακή .
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 28/01/2023 στις 12:22.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #1047
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Τόσος πολύς λόγος για το αν τα parkside αξίζουν τα λεφτά τους ή όχι, δεν έχει νόημα.
    Τα κακόμοιρα δεν πωλούνται ως επαγγελματικά, αλλά ως DIY εργαλεία.

    Το ότι πολλοί επαγγελματίες τα χρησιμοποιούν είναι αλήθεια, αλλά γίνεται είτε γιατί δεν δεν έχουν λεφτά για καλύτερα (ναι, παίζει πολύ συχνά) είτε για να μην φοβούνται μήπως τους τα κλέψουν (ή αν τους τα κλέψουν να μην πονέσουν πολύ).

    Το δικό μου συμπέρασμα για τη χρησιμότητα των parkside είναι πως είναι καλά για 2 περιπτώσεις:
    • Για "εισαγωγικά" εργαλεία. Πχ παίρνεις σε parkside ένα εργαλείο που δεν έχεις και δεν είναι σίγουρο πως θα το χρησιμοποιήσεις πολύ. Αν το χρησιμοποιήσεις τόσο που να χαλάσει, τότε παίρνεις καλύτερο. Αν όχι, τότε τσάμπα λεφτά θα είχες δώσει.
    • Για 2ο εργαλείο, για τις μέρες που το καλό θα είναι στο σέρβις. Γιατί όλα χαλάνε, όσα λεφτά και αν κάνουν και όσο καλά και αν είναι.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #1048
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Αν ξέρεις ότι πουλάς αέρα κοπανιστό, και πράγματα μουσαντένια δεν δίνεις εγγύηση, ούτε 3 μήνες δικαίωμα επιστροφής,
    διαφορετικά το κλείνεις το μαγαζί και αυτοί δεν το έχουν κλείσει ακόμα.

    Το Alex Pack με τους τροχούς των 8 ευρώ ΕΚΛΕΙΣΕ.

    Αν το να δίνεις 3 χρόνια εγγύηση και παράδοση καινούριο εργαλείο
    χωρίς να σε περνάνε Ιερά Εξέταση και προσκόμιση πιστοποιητικού πολιτικών φρονημάτων,
    εσένα σου λέει ότι δεν εμπιστεύονται τα εργαλεία τους και ότι ξέρουν είναι για πέταμα,
    τότε εμένα ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ!.. οπότε πάσο και έχεις δίκιο!

    Μάλλον όμως προτιμάς τις μονοετείς εγγυήσεις των επώνυμων που σε σταυρώνουν μέχρι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και
    σου επισκευάζουν το εργαλείο 2-3 φορές με 1-2 μήνες καθυστέρηση κάθε φορά.
    Αυτοί για σένα έχουν ποιότητα.

    Ναι μου χάλασε μετά από 2 φορές χρήση
    (το έπαθα και με Makita κατσαβιδιέρα μπαταρίας που έβγαζε καπνούς λες και ήμουν σε συναυλία του Michael Jackson)
    και σε 20 μέρες (και πολλές ήταν) είχα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, το οποίο ακόμα δεν έχει κάνει κιχ και έχω ξηλώσει τις τέντες από τετραόρωφη πολυκατοικία.
    Το Makita είναι ακόμα στο κουτί του διότι είπαν ότι έπεσαν νερά και ήθελαν 210 ευρώ για επισκευή.

    Έχω καμιά 20-ριά εργαλειάκια παρκσάιντ που έχουν βγάλει πολλές φορές πάνω τα λεφτά τους και δουλεύουν ακόμα.
    Σαν ερασιτέχνης γιαλαντζί μάστορας της πλάκας ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!

    Περαστικά μας!!!
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  14. #1049
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οι φθηνες σειρες των επωνυμων εργαλειων εχουν παρομοια ποιοτητα και τιμη
    δεν εχουν ομως την ιδια εγγυηση ουτε την επιστροφη

  15. #1050
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Η εγγύηση δε σημαίνει ούτε ότι είναι καλά ούτε το αντίθετο.
    Επειδή είναι σούπερ μάρκετ και η επωνυμία parkside του ανήκει, είναι υποχρεωμένο να δώσει εγγύηση.
    Πληρώνει λοιπόν μια ασφαλιστική εταιρία με την οποία έχει κάνει τον διακανονισμό που έχει κάνει.
    Για αυτό τα εργαλεία δεν επιστρέφονται στο lidl.

    Δεν υπάρχουν ανταλλακτικα για επισκευές, δεν υπάρχουν εργαλεία για αντικατασταση, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα καινούριων.
    Το κάθε εργαλείο είναι διαφορετικό από το προηγούμενο και εξαρτάται από τον προμηθευτή και την σύμβαση.

    Όλα αυτά διαφοροποιούν τα εργαλεία του σούπερ μάρκετ απ' τις υπόλοιπες μάρκες.

    Αν όλοι αγοράσουμε τον τροχό που έβγαλε και μετά όλοι τον επιστρέψουμε και πάρουμε τα λεφτά μας πίσω, τα Λίντλ θα έχουν ακριβώς το ίδιο κέρδος.
    Το πολύ πολύ η ασφαλιστική να του αυξήσει τα ασφάλιστρα και τα επόμενα εργαλεία να είναι λίγο χειρότερα ποιοτικά, ώστε να έχουν την ίδια τιμή και παράλληλα να καλυφθεί και το έξτρα κόστος της ασφαλιστικής.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/01/2023 στις 20:40.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF