Σελίδα 65 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 1555606162636465666768697075 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 961 έως 975 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #961
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    @JNP
    Ετσι είναι, άλλα έχουν αλλαξει τα δεδομένα και οι ανάγκες... Το 1950 στις οικοδομές τρυπούσαν με δραπανο χειρός (εννοώ με μανιβέλα) και έφτιαχναν τρυπάνι απο μπετόβεργα...

    Κρουστικά ρευματος τέτοιου τύπου τα θεωρώ πλέον παντελώς άχρηστα. Η θα εχεις μικρο και βολικό μπαταρίας που έχει και κρούση ή μετά πας σε sds. Γιατι το παρακάτω ουσιαστικά έχει ελάχιστη διαφορά στην κρούση απο ενα καλό dewalt μπαταρίας..
    https://www.skroutz.gr/s/8695042/Met...%BA%CE%B7.html

    Συνημμένο 436542
    Αυτό που έβαλες είναι ερασιτεχνική σειρά σαν τα πράσινα bosch. Εγώ μιλάω για αυτό :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a3abd7fc42fea1f5ffcd68fb9d61.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	436545

  2. #962
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Ναι, ακριβώς μετά το σετάκι καστανια και καρυδάκια τιτανιου.



    Βρε το ίδιο λέμε. Οποιος σήμερα τωρα που μιλάμε δεν έχει ήδη τέτοιο, πρεπει να μην παρει τέτοιο αλλα sds. Και καλύτερα απο Lidl των 60€. Δεν ειπα ότι ειναι αχρηστο αν το εχεις ήδη, είπα να μην το παρεις καινουργιο.
    Ναι αλλά με το sds δε μπορείς να κάνεις αυτά που κάνεις με το κρουστικό δραπανάκι. Βίδωμα, τρύπημα σε σίδερο - ξύλο, συρματόβουρτσες περιστροφικές πέτρες..
    Sent from me using a computer.

  3. #963
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Νομίζω πλατιάζουμε χωρίς λόγο και σε λάθος θέμα μάλιστα.
    Διαφορετικά εργαλεία, διαφορετική χρησιμότητα, ιδανικά να μπορείς να έχεις ένα απ'όλες τις κατηγορίες.
    Αλλιώς ψάχνεις την χρυσή τομή με τις απαραίτητες υποχωρήσεις.

  4. #964
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πλατιάζουμε χωρίς λόγο και σε λάθος θέμα μάλιστα.
    Διαφορετικά εργαλεία, διαφορετική χρησιμότητα, ιδανικά να μπορείς να έχεις ένα απ'όλες τις κατηγορίες.
    Αλλιώς ψάχνεις την χρυσή τομή με τις απαραίτητες υποχωρήσεις.
    Ένα από όλες τις κατηγορίες; Μπα....
    Απλό είναι, εξετάζεις τις ανάγκες τις δικές σου, την συχνότητα με την οποία πιθανόν να χρησιμοποιείς το όποιο εργαλείο και αναλόγως (σε συνδυασμό με την τσέπη, βεβαίως... ) πράττεις. Εγώ έχω 2 κρουστικά Bosch πράσινα, ολόιδια (το ένα της γυναίκας, πριν την γνωρίσω...) του 50αρικου, το δικό μου το έχω κοντά 20 χρόνια και έχει κάνει σουρωτήρι κάμποσα σπίτια. 2 βιδολόγους μπαταρίας 10v με τα οποία έχω κάνει δεκάδες κατασκευές ντουλαπιών και παρεμφερών. Δεν έχω νιώσει (ακόμα τουλάχιστον) την ανάγκη για το "κάτι παραπάνω" και άσε τις διαφημίσεις να λένε....
    Όλα είναι θέμα οπτικής, χρησιμότητας, πραγματικής ανάγκης, τίποτα άλλο....

    Εκεί που ΔΕΝ θα τσιγκουνευτώ είναι στα τρυπάνια, δεν θα πάρω μεν τα τοπ αλλά ούτε Κινεζιές. Και φροντίζω πάντα να έχω ένα καινούργιο για κάθε νούμερο που χρειάζομαι, στο βαλιτσάκι.
    Δεν φαντάζεστε από πόση ταλαιπωρία μπορεί να σας γλυτώσει αυτή η πρακτική.
    Άλλο τρυπάνι για το μπετό, άλλο για το τούβλο, άλλο για το πλακάκι.
    Όσοι νομίζουν ότι "έλα μωρέ μια χαρά θα τα τρυπήσει όλα τούτο" πλανώνται πλάνην οικτράν....

    Επίσης, καλής ποιότητας μύτες για τους. Βιδολόγους. Την κατάλληλη μύτη για την κάθε βίδα.
    Γλιτώνει απίστευτη ταλαιπωρία το χέρι, το εργαλείο και το αντικείμενο που δουλεύεις....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 24/06/2022 στις 00:48.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #965
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Αγόρασα χθες τη μετροταινία (5m) των 2 ευρώ που έβγαλαν. Πρώτες εντυπώσεις άκρως θετικές. Στιβαρή κατασκευή, πολύ θετική αίσθηση στο άπλωμα και στο μάζεμα της ταινίας, όπως και κατά τη χρήση του φρένου. Επίσης μου έκανε εντύπωση που η ταινία δεν τσάκιζε (παρέμενε "οριζόντια") στα 2 μέτρα περίπου που την ξεδίπλωσα, ενώ το πλάτος σε συνδυασμό με τη βαφή/χαραγές καθιστούν αρκετά ευκρινείς τις ενδείξεις κι ευχερή την ανάγνωσή τους. Τέλος και το τερματικό της ταινίας μου έκανε καλή εντύπωση καθώς είναι στερεωμένο στην ταινία με 3 πριτσίνια.
    Τέλος η η ακρίβεια της ταινίας αναγράφεται ως Class II (αν ήταν και Class I με 2 ευρώ, κάποιο λάκκο θα είχε η φάβα).
    Συμπερασματικά, τίποτα στην κατασκευή της δεν δείχνει εικόνα "φτηνού" προϊόντος, το αντίθετο μάλιστα, οπότε για μένα η συγκεκριμένη τοποθετείται σαφώς στα vfm εργαλεία Parkside.

  6. #966
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά με το sds δε μπορείς να κάνεις αυτά που κάνεις με το κρουστικό δραπανάκι. Βίδωμα, τρύπημα σε σίδερο - ξύλο, συρματόβουρτσες περιστροφικές πέτρες..
    Αποστολη για την ιστορία να προσθέσω ότι υπάρχουν τα metabo sds combination hummer drills, οπως το δικό μου, που έχουν δύο quick τσοκ, ένα sds και ένα κλασσικό τσοκ που παίρνει απλά τρυπανια ή άλλα εξαρτήματα και φυσικά ρύθμιση ανάλογη από τον πλευρικό διακόπτη. 1000+watt.Σκάβει, τρυπάει, ξύνει... Ίσως φτιάχνει και εσπρέσο, θα το ψάξω!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	metabo-uhe-2850-sds-plus-combination-hammer-drill.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	10,5 KB 
ID:	436549
    Καπου πήρε το μάτι μου ένα ελαφρύτερο τέτοιο εργαλείο στα 800watt, ιδανικό για ηλεκτρολογους, ψυκτικους κλπ που ξετρυπανε τοίχους πάνω σε σκάλες με περίεργες καμμια φορά γωνιες. Bosch, Metabo, Makita... Όλοι έχουν τέτοιο.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 24/06/2022 στις 09:31.

  7. #967
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αποστολη για την ιστορία να προσθέσω ότι υπάρχουν τα metabo sds combination hummer drills, οπως το δικό μου, που έχουν δύο quick τσοκ, ένα sds και ένα κλασσικό τσοκ που παίρνει απλά τρυπανια ή άλλα εξαρτήματα και φυσικά ρύθμιση ανάλογη από τον πλευρικό διακόπτη. 1000+watt.Σκάβει, τρυπάει, ξύνει... Ίσως φτιάχνει και εσπρέσο, θα το ψάξω!
    Στο μυαλό μου το συγκεκριμένο λογίζεται δράπανο δεδομένου ότι έρχεται με κλασικό τσόκ και έχει την ακρίβεια που απαιτείται για να τρυπήσεις μέταλλο.

  8. #968
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Αγόρασα χθες τη μετροταινία (5m) των 2 ευρώ που έβγαλαν.
    Άπλωσε όσες μετροταινίες έχεις, την μία δίπλα στην άλλη, και θα δεις ότι έχουν διαφορές.

  9. #969
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Στο μυαλό μου το συγκεκριμένο λογίζεται δράπανο δεδομένου ότι έρχεται με κλασικό τσόκ και έχει την ακρίβεια που απαιτείται για να τρυπήσεις μέταλλο.
    το έχουμε στην δουλειά και το έχω δουλέψει αρκετά κυρίως για μπετά άλλα και σε σίδερο μια χαρά τα πάει. άπλα είναι τερατακι,μην φανταστείς να κάνεις τρύπες σε λαμαρίνα δεν κάνει για αυτήν την δουλειά θα κουράσει λόγο βάρους και όγκου.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #970
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    το έχουμε στην δουλειά και το έχω δουλέψει αρκετά κυρίως για μπετά άλλα και σε σίδερο μια χαρά τα πάει. άπλα είναι τερατακι,μην φανταστείς να κάνεις τρύπες σε λαμαρίνα δεν κάνει για αυτήν την δουλειά θα κουράσει λόγο βάρους και όγκου.
    Εννοείται.
    Τρύπημα με ενδιαφέρει με την κρούση σε πέτρα, τοίχο και μπετόν από 8χιλ και πάνω.
    Επίσης ξεκολλημα πλακακιων, ριξιμο σοβά και ψιλοσκαψιματα σε μπετο /τοίχο.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 24/06/2022 στις 11:20.

  11. #971
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εννοείται.
    Τρύπημα με ενδιαφέρει με την κρούση σε πέτρα, τοίχο και μπετόν από 8χιλ και πάνω.
    Επίσης ξεκολλημα πλακακιων, ριξιμο σοβά και ψιλοσκαψιματα σε μπετο /τοίχο.
    τον ηλεκτρολόγων είναι βασικά που αυτοί κάνουν και ξετρυπηματα και σκαψίματα και δεν έχω ακούει παράπονο από αυτούς ούτε το έχουν παύει για service 3 χρονιά τώρα που είμαι στο εργοστάσιο
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #972
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    τον ηλεκτρολόγων είναι βασικά που αυτοί κάνουν και ξετρυπηματα και σκαψίματα και δεν έχω ακούει παράπονο από αυτούς ούτε το έχουν παύει για service 3 χρονιά τώρα που είμαι στο εργοστάσιο
    Ένα καλοφτιαγμενο τέτοιο εργαλείο που το μεταχειριζεσαι σωστά το μόνο που θα ζητήσει κάποια στιγμή είναι καρβουνακια, οπότε καλό είναι αν το πας αντιπροσωπεία να ζητήσεις και αλλαγή γρασσου στα γρανάζια. Προσωπικά αυτά τα φτιάχνω μόνος μου.

  13. #973
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αποστολη για την ιστορία να προσθέσω ότι υπάρχουν τα metabo sds combination hummer drills, οπως το δικό μου, που έχουν δύο quick τσοκ, ένα sds και ένα κλασσικό τσοκ που παίρνει απλά τρυπανια ή άλλα εξαρτήματα και φυσικά ρύθμιση ανάλογη από τον πλευρικό διακόπτη. 1000+watt.Σκάβει, τρυπάει, ξύνει... Ίσως φτιάχνει και εσπρέσο, θα το ψάξω!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	metabo-uhe-2850-sds-plus-combination-hammer-drill.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	10,5 KB 
ID:	436549
    Καπου πήρε το μάτι μου ένα ελαφρύτερο τέτοιο εργαλείο στα 800watt, ιδανικό για ηλεκτρολογους, ψυκτικους κλπ που ξετρυπανε τοίχους πάνω σε σκάλες με περίεργες καμμια φορά γωνιες. Bosch, Metabo, Makita... Όλοι έχουν τέτοιο.
    Ρε κάποιος να τον μπανάρει τούτον τον μΠο@στη δεν υπάρχει;;;;


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #974
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Να και ένα προιστορικό τρυπάνι. Με κάτι τέτοια τρύπαγαν τις πέτρες οι προϊστορικοί άνθρωποι για να φτιάξουν τα λίθινα εργαλεία τους.
    Το συγκεκριμένο το έχουν φτιάξει και δοκιμάσει στα πλαίσια της πειραματικής αρχαιολογίας. Έχει πέτρινη μύτη.

    Άλλη μέθοδος ήταν σκέτο ξύλο που το περιέτρεφαν πάνω στην πέτρα που ήθελαν να τρυπήσουν, προσθέτοντας συνεχώς άμμο στην μύτη, και με την τριβή σιγά-σιγά δημιουργούσαν την τρύπα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Τρυπάνι.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	436566
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 24/06/2022 στις 19:35.

  15. #975
    Λοιπόν, εμπειρία εγγύησης LIDL.
    1η: Πριν μερικά χρόνια είχα παρει ενα πιστόλι θερμού αέρα. Μετά από ελαφριά χρήση σταμάτησε να δουλεύει. τηλ αντιπροσωπεία και στο καπάκι μου στέλνουν άλλο καινούργιο με courier χωρίς καν να πάρουν το παλιό πίσω. Εν το μεταξύ έφτιαξα και το χαλασμένο (αντικατάσταση του διακόπτη) και έμεινα με 2
    2η: Προχθές διαπίστωσα ότι η τρόμπα μπαταρίας που είχα πάρει πριν κανα 6μηνο δεν φόρτιζε. Τηλ στα LIDL, μου λένε "Υπάρχει αυτό το email στη γερμανία (service.gr@cmc-creative.de) σαν service, στείλτε και αν δεν βγάλετε άκρη καλέστε πάλι"
    Στέλνω email, μετά από 2-3 μέρες παίρνω απάντηση (στα Ελληνικά και στα Γερμανικά). "Δυστυχώς δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε τη συσκευή, στείλτε μας τραπεζικό λογαριασμό να σας βάλουμε τα χρήματα"

    I rest my case...
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF