Σελίδα 50 από 85 ΠρώτοΠρώτο ... 40454647484950515253545560 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 736 έως 750 από 1261

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #736
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σωστά, αν και όπου έχω δει τέτοια "κόλπα" προτείνουν μεγαλύτερο βολτάζ από το δέκτη (x2 συνήθως). Το έχω κάνει με ηλεκτροσυγκόλληση και έζησα (το ίδιο και η μπαταρία)

    @παπασούζας: αν δε βαριέσαι τη μανούρα, βγάλε τη μπαταρία από αυτοκίνητο/μοτο ή αλλιώς σύνδεσε την άδεια στο όχημα μαζί με την κανονική με κροκόδειλους για λίγη ώρα. Νομίζω θα κρατήσει λίγη τάση ώστε να μπορέσεις να τη βάλεις κατ ευθείαν στο φορτιστή μετά.

    Η λύση με το μη έξυπνο φορτιστή είναι πρακτικότερη
    Εχω μια μπαταρία στην αποθήκη της μηχανής. Θα τη βάλω το μεσημέρι να δω.Αν είναι καλή θα τη συνδεσω παραληλα.Θετικο με θετικό και τα αρνητικά μαζί. Αν δε κανω δουλειά θα βγάλω του αυτοκινήτου. Δεν είναι τίποτα. 2 βίδες είναι.


    Μπαταρία αυτοκινήτου με μηχανής συνδέονται παράλληλα φαντάζομαι ε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #737
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εχω μια μπαταρία στην αποθήκη της μηχανής. Θα τη βάλω το μεσημέρι να δω.Αν είναι καλή θα τη συνδεσω παραληλα.Θετικο με θετικό και τα αρνητικά μαζί. Αν δε κανω δουλειά θα βγάλω του αυτοκινήτου. Δεν είναι τίποτα. 2 βίδες είναι.


    Μπαταρία αυτοκινήτου με μηχανής συνδέονται παράλληλα φαντάζομαι ε?
    Όταν θέλουμε η τάση να παραμένει στα 12v πάντα όλες συνδέονται θετικό με θετικό και αρνητικό με αρνητικό. αν θέλουμε 24v βάζουμε 2 μπαταρίες θετικό με αρνητικό και τα θετικό/αρνητικό που μένουν έξω συνδέονται στους ανάλογους ακροδέκτες του φορτιστή/οχήματος/μηχανήματος η ότι άλλο.
    στα 48v βάζουμε 4 μπαταρίες με τον ίδιο τρόπο και ΄πάει λέγοντας... ελπίζω να έγινα κατανοητός
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #738
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    παράλληλα συνδέεται, το νου σου όμως! όποιος δε εχει στοιχειώδεις γνώσεις προστασίας μόνωσης κυκλωμάτων μπορεί να σκοτωθεί απο short
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #739
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    EndoMeTaxi...Τα lidl διέθεταν ταυτόχρονα 2 φορτιστές.
    Εναν με 15 € κι έναν με 30 €

    Ο €-30άρης ,όχι μόνο ξεκινάει φόρτιση ΚΑΙ στις χαμηλό-Volt-ες "πεθαμένες" ,αλλά έχει κ λειτουργία REPAIR ,με αρχικό "σοκ" υψηλής τάσης ,παλμική φόρτιση ,κ απο-θειϊκωση.
    Μπορεί δηλαδή ,ΑΝ δεν υπάρχουν κομμένα στοιχεία ή άδεια υγρών κελιά ,να "αναστήσει" παρατημένες-πεθαμένες μπαταρίες.

    Ο €-15άρης είναι μια χαρά για συντήρηση ,αλλά "πεθαμένες" δεν ανασταίνει.

    Θεωρώ Mega-VFM και τους 2.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #740
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    EndoMeTaxi...Τα lidl διέθεταν ταυτόχρονα 2 φορτιστές.
    Εναν με 15 € κι έναν με 30 €

    Ο €-30άρης ,όχι μόνο ξεκινάει φόρτιση ΚΑΙ στις χαμηλό-Volt-ες "πεθαμένες" ,αλλά έχει κ λειτουργία REPAIR ,με αρχικό "σοκ" υψηλής τάσης ,παλμική φόρτιση ,κ απο-θειϊκωση.
    Μπορεί δηλαδή ,ΑΝ δεν υπάρχουν κομμένα στοιχεία ή άδεια υγρών κελιά ,να "αναστήσει" παρατημένες-πεθαμένες μπαταρίες.

    Ο €-15άρης είναι μια χαρά για συντήρηση ,αλλά "πεθαμένες" δεν ανασταίνει.

    Θεωρώ Mega-VFM και τους 2.
    Υπάρχει και ο κόκκινος που πήρα εγω με 19.90 πρίν 1-2 χρόνια

  6. #741
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Εγώ τσίμπησα τον φθηνό χθες. Υπόψην για τον συγκεκριμένο κωδικό αλλά και τον ακριβό μου είπαν ότι είναι μπλοκαρισμένος στο click away και απλά πας στο κατάστημα και τον παίρνεις (μην περιμένετε μια ώρα στην αναμονή στο τηλέφωνο όπως εγώ). Η δικιά μου μπαταρία ψόφησε πριν οκτώ ημέρες, για να δούμε. Ούτως η άλλως βέβαια χρήσιμος είναι
    και για τις επόμενες.

  7. #742
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    EndoMeTaxi...Τα lidl διέθεταν ταυτόχρονα 2 φορτιστές.
    Εναν με 15 € κι έναν με 30 €

    Ο €-30άρης ,όχι μόνο ξεκινάει φόρτιση ΚΑΙ στις χαμηλό-Volt-ες "πεθαμένες" ,αλλά έχει κ λειτουργία REPAIR ,με αρχικό "σοκ" υψηλής τάσης ,παλμική φόρτιση ,κ απο-θειϊκωση.
    Μπορεί δηλαδή ,ΑΝ δεν υπάρχουν κομμένα στοιχεία ή άδεια υγρών κελιά ,να "αναστήσει" παρατημένες-πεθαμένες μπαταρίες.

    Ο €-15άρης είναι μια χαρά για συντήρηση ,αλλά "πεθαμένες" δεν ανασταίνει.

    Θεωρώ Mega-VFM και τους 2.
    Αυτόν με τα 30 πήγα να πάρω κι εγώ, αλλά στο κατάστημα στην Εθνική οδό στα Σεπόλια, δεν είχε ούτε για δείγμα, ούτε επίσης και την αντλία λαδιού. Για κάποιο λόγο δεν είχαν δηλαδη όλα τα προιόντα. Δε βαριέσαι κι ο 15ε μια χαρά δουλειά θα μου κάνει.

    Ισχύει ότι μπαίνεις-παίρνεις-ταμείο, δεν μου είπε κανείς τπτ για click away.

    Like για το endo με taxi, κοίτα που θα το καθιερώσω, χα!
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #743
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όταν θέλουμε η τάση να παραμένει στα 12v πάντα όλες συνδέονται θετικό με θετικό και αρνητικό με αρνητικό. αν θέλουμε 24v βάζουμε 2 μπαταρίες θετικό με αρνητικό και τα θετικό/αρνητικό που μένουν έξω συνδέονται στους ανάλογους ακροδέκτες του φορτιστή/οχήματος/μηχανήματος η ότι άλλο.
    στα 48v βάζουμε 4 μπαταρίες με τον ίδιο τρόπο και ΄πάει λέγοντας... ελπίζω να έγινα κατανοητός
    Το γνωρίζω αυτό. Όταν θες να αυξήσεις βολτ συνδεεις έτσι. Όταν θες να αυξήσεις αμπερ συνδεεις αρνητικό σε θετικό. Απλά δεν γνώριζα αν μπορω να συνδέσω αυτοκινήτου με μηχανής λόγω διαφορετικών αμπερ. Αλλά αφού δεν έχει πρόβλημα όλα εντάξει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #744
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απλά δεν γνώριζα αν μπορω να συνδέσω αυτοκινήτου με μηχανής λόγω διαφορετικών αμπερ. Αλλά αφού δεν έχει πρόβλημα όλα εντάξει.

    Αν η μια είναι ψόφια και η άλλη οκ Θα ξεφορτίσεις την καλή πάνω στην ψόφια.
    Και οι μπαταρίες εκφορτίζονται με πολλά Α, μην κάνεις κάνα αστείο.

  10. #745
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σωστά, αν και όπου έχω δει τέτοια "κόλπα" προτείνουν μεγαλύτερο βολτάζ από το δέκτη (x2 συνήθως).

    Εννοείς ότι αν έχεις πεθαμενη μπαταρία 12βολτη πχ, θα της συνδέσεις παράλληλα 24βολτη? Καταλαβα καλα:
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  11. #746
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν η μια είναι ψόφια και η άλλη οκ Θα ξεφορτίσεις την καλή πάνω στην ψόφια.
    Και οι μπαταρίες εκφορτίζονται με πολλά Α, μην κάνεις κάνα αστείο.
    Στην αποθήκη εκτός από τη μπαταρία τού μότο βρήκα και μια του αυτοκινήτου. Την έχω κανα χρόνο εκεί και εξεπλάγην όταν έκανα δοκιμή να δω αν φορτίζει και φορτίζει κανονικά. Τωρα είναι 13,7.
    Όταν φορτίσει θα κάνω το κόλπο με το φορτιστή. Αφού το έχουν κάνει και άλλοι δε νομίζω να έχω πρόβλημα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #747
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν η μια είναι ψόφια και η άλλη οκ Θα ξεφορτίσεις την καλή πάνω στην ψόφια.
    Και οι μπαταρίες εκφορτίζονται με πολλά Α, μην κάνεις κάνα αστείο.
    Σωστο, αλλα υποτιθεται η συνδεση θα διαρκεσει 1 με 2 δευτερολεπτα, ισα που να δει ο φορτιστης μια ταση της προκοπης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #748
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι αν έχεις πεθαμενη μπαταρία 12βολτη πχ, θα της συνδέσεις παράλληλα 24βολτη? Καταλαβα καλα:
    Όχι ακριβώς, ρίχνεις στη 12βολτη σύντομους παλμούς ρεύματος από μια πηγή με πολλά αμπέρ και υψηλότερο βολτάζ. Ουσιαστικά κάνεις επαφή για κλάσματα, αποσυνδέεις, επανασυνδέεις κλπ, ελέγχοντας και τη θερμοκρασία της μπαταρίας-δέκτη δια παν ενδεχόμενον.

    Με φαντάζεσαι να άφηνα τη μπαταρία συνδεδεμένη με ηλεκτροκόλληση; (και έχω και φρύδια σαν του ElectroBOOM)

  14. #749
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σωστο, αλλα υποτιθεται η συνδεση θα διαρκεσει 1 με 2 δευτερολεπτα, ισα που να δει ο φορτιστης μια ταση της προκοπης.
    Εφόσον υποτίθεται εντάξει.

  15. #750
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Εγώ συνδεσα χθες το απόγευμα την μπαταρία. Ανίχνευσε 9,6 και αμέσως έκανε αυτή την αναζωογόνηση που λέει και στις οδηγίες και έφθασε 10,5. Έκτοτε ξεκινησε η φόρτιση και από τις έξι το απόγευμα μέχρι τις δώδεκα το βράδυ που το τσεκαρα πήγε στο 13,5 και τις τρεις μπάρες. Από τότε όμως μέχρι αυτήν την ώρα δηλαδή έχουν περάσει 13 ώρες έχει πάει στο 13,7. Είναι φυσιολογικό αυτό; Α επίσης το έχω έξω στο μπαλκόνι να τη φορτίζει. Μέσα στο σπίτι με τον τρίχρονο γιο μου είναι αδύνατο να βρω ασφαλές μέρος. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;;

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 04:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 16:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 23:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 12:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF