Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 175

Θέμα: Σφυροκατσάβιδο!

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κοίταγα τώρα το δικό μου Foce 8174. Για να αλλαξεις φορά περιστροφής πατάς την κεφαλή 1/2" και την στρίβεις. Έβαλα λίγο ψιλό λαδάκι να στρώσει. Δοκίμασα μερικά κτυπηματακια και στρίβει μια χαρά. Έχει και αντάπτορα για καρυδακια 3/8".Και άλλον ένα για τις μύτες που είναι Force 5/16".Για περιστασιακή χρήση μια χαρά το βρίσκω.

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Πριν μερικούς μήνες τα είχα χρειαστεί με μια παλιόβιδα σταυρού που είχε μπλοκάρει στο καπάκι του δοχείου υγρού φρένων στο παπί (αλουμίνιο το καπάκι, ηλεκτρόλυση κλπ, αρκετοί φίλοι την έχουν πατήσει σαν εμένα). Αφού μάμησα το κεφάλι και λίγο πριν το μοιραίο (ανάποδο κολαούζο κλπ) θυμήθηκα ότι πριν κάποια χρόνια είχα αγοράσει από το αγγλικό ebay ένα σφυροκατσάβιδο Silverline, μέτριας προς αξιοπρεπούς ποιότητας (πάνω κάτω επιπέδου Force). To ξέθαψα και με την πρώτη ματσολιά (ματσόλα 500 γρ.) η βίδα έλυσε ως δια μαγείας (τι κι αν ήταν το κεφάλι της ρημαγμένο ήδη). Συμπέρασμα: για περιστασιακή ερασιτεχνική χρήση δε χρειάζεται κάτι παραπάνω. Βέβαια τα 5οκάτι ευρώ του gedore που έβαλε ο Αποστόλης θεωρώ ότι είναι μια καλή λύση για τον απαιτητικό ερασιτέχνη και ίσως να το αγόραζα αν δεν είχα ήδη. Παραπάνω χρήματα πάντως νομίζω ότι καλύτερα να επενδυθούν σε άλλα ποιοτικά εργαλεία που μπορεί να λείπουν από τη συλλογή μας.

  3. #153
    ψάχνω να βρω το koken ag112f, αυτό που πήρε ο βάσκας (ποστ 79, 80).

    τελική τιμή, χωρίς μεταφορικά 135€!!!, απο Ελλάδα αλλά και ebay που έριξα μια ματιά τόσο έχει. Τέτοια διαφορά τιμής σε 3 χρόνια;

    υπάρχει κάποιο site που να το πουλάει πιο φθηνά;
    MM#93

  4. #154
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    ψάχνω να βρω το koken ag112f, αυτό που πήρε ο βάσκας (ποστ 79, 80).

    τελική τιμή, χωρίς μεταφορικά 135€!!!, απο Ελλάδα αλλά και ebay που έριξα μια ματιά τόσο έχει. Τέτοια διαφορά τιμής σε 3 χρόνια;

    υπάρχει κάποιο site που να το πουλάει πιο φθηνά;
    Άμα το βρεις πιο φτηνά μάλλον θα πρόκειται για συμπαθες πρωτεύον.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #155
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    ψάχνω να βρω το koken ag112f, αυτό που πήρε ο βάσκας (ποστ 79, 80).

    τελική τιμή, χωρίς μεταφορικά 135€!!!, απο Ελλάδα αλλά και ebay που έριξα μια ματιά τόσο έχει. Τέτοια διαφορά τιμής σε 3 χρόνια;

    υπάρχει κάποιο site που να το πουλάει πιο φθηνά;
    Παρε το Force με 18-20€ που εβαλαν πιο πάνω και τελείωνε...!

  6. #156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Παρε το Force με 18-20€ που εβαλαν πιο πάνω και τελείωνε...!
    μπα. θα συνεχίσω να ψάχνω για να πάρω αυτό που θέλω
    MM#93

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ένα ταιβανοκινεζικο Licota έχω και κάνει μία χαρά την δουλειά του για ερασιτεχνική χρήση

  8. #158
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Παρε το Force με 18-20€ που εβαλαν πιο πάνω και τελείωνε...!
    Χάρηκα που σε γνώρισα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Από το να δώσω 20 ευρώ για να πάρω το φορς σε κασετίνα με μύτες αντάπτορες και λοιπά, καλύτερα να τα φάω σε σοκολάτες. Οι σοκολάτες δεν πιάνουν άδικο χώρο στην εργαλειοθήκη μου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #159
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Δεν το γνώριζα το εν λόγω εργαλείο . Μέχρι σφύροκλέιδο έχει φτάσει η χάρη μου . Αλλά να ρωτήσω . Αν αντί αυτού του ειδικού εργαλείου κοπανήσουμε ένα αναλώσιμο κατσαβίδι που μας περισσεύει τι αλλάζει ; Η λόγική ειναι πως με τις σφαλιάρες κουνάει η βίδα όλοκλήρη και προς τα μέσα και σπάνε τα άλατα . Που όποτε δοκίμασα δεν δούλεψε . Και έχω πολύ κακά προηγούμενα με βίδες . Αυτη την Force που είδα πιο πάνω που την συναντάμε ;
    Modenas Kriss 125

  10. #160
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δεν το γνώριζα το εν λόγω εργαλείο . Μέχρι σφύροκλέιδο έχει φτάσει η χάρη μου . Αλλά να ρωτήσω . Αν αντί αυτού του ειδικού εργαλείου κοπανήσουμε ένα αναλώσιμο κατσαβίδι που μας περισσεύει τι αλλάζει ; Η λόγική ειναι πως με τις σφαλιάρες κουνάει η βίδα όλοκλήρη και προς τα μέσα και σπάνε τα άλατα . Που όποτε δοκίμασα δεν δούλεψε . Και έχω πολύ κακά προηγούμενα με βίδες . Αυτη την Force που είδα πιο πάνω που την συναντάμε ;
    Το σφυροκατσάβιδο ταυτόχρονα με το χτύπημα προς τα μέσα, χτυπάει και στροφή της βίδας, είτε για σφίξιμο είτε (συνηθέστερα) για να χαλαρώσει....
    Όπως καταλαβαίνεις καμία σχέση με αυτό που κάνεις.
    Δοκίμασε να χαλαρώσεις με το χέρι βίδα που έχει σφίξει με χτύπημα και θα καταλάβεις.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #161
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χάρηκα που σε γνώρισα.
    Sent from me using a computer.

  12. #162
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δεν το γνώριζα το εν λόγω εργαλείο . Μέχρι σφύροκλέιδο έχει φτάσει η χάρη μου . Αλλά να ρωτήσω . Αν αντί αυτού του ειδικού εργαλείου κοπανήσουμε ένα αναλώσιμο κατσαβίδι που μας περισσεύει τι αλλάζει ; Η λόγική ειναι πως με τις σφαλιάρες κουνάει η βίδα όλοκλήρη και προς τα μέσα και σπάνε τα άλατα . Που όποτε δοκίμασα δεν δούλεψε . Και έχω πολύ κακά προηγούμενα με βίδες . Αυτη την Force που είδα πιο πάνω που την συναντάμε ;
    Εσύ το χτυπάς και αυτό στρίβει τη βίδα.

    Ασκεί και καθετη δύναμη ώστε
    α. να σπάει τα κολλημένα σπειρώματα.
    β. να μην απορρίπτει το κατσαβίδι η βίδα (σε όποιους τύπους συμβαίνει αυτό)

    Παράλληλα, όπως είπε και ο bowleno, ασκεί και οριζόντια δύναμη ώστε να ξεβιδώσει (ή να βιδώσει) τη βίδα. Aλλά δε το κάνει ομαλά, tο κάνει με τον ίδιο τρόπο που θα το κάνει και ένα κρουστικό εργαλείο. Αν θέλεις μπορείς να του βάλεις και καρυδάκι και να ξεβιδώσεις μια κολλημένη 6γωνη βίδα.
    Sent from me using a computer.

  13. #163
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Πριν διαβασω το topic δεν γνώριζα την υπάρξη αυτού του εργαλείου. Χρήσιμο και ήδη παράγγειλα ένα. Μάλιστα την εχω πατήσει κλασικά με τις τρόμπες φρένων οι οποίες δεν λασκάρανε με τίποτα οι άτιμες και εννοείται χάλασαν οι κεφαλές και μετά χρειάστηκα εξωλκέα. Από τοτε δεν έσφιγγα ποτέ αυτές τις βίδες γιατι δεν ηξέρα αν θα ξανανοίξουν. Πλέον τέλος ο φόβος.

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Καλύτερα να συνεχίσεις να μην τις σφίγγεις.
    Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις σφυροκατσάβιδο εκεί, μπορεί να το μετανοιώσεις. Είναι ευαίσθητο το σημείο.

  15. #165
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Πριν διαβασω το topic δεν γνώριζα την υπάρξη αυτού του εργαλείου. Χρήσιμο και ήδη παράγγειλα ένα. Μάλιστα την εχω πατήσει κλασικά με τις τρόμπες φρένων οι οποίες δεν λασκάρανε με τίποτα οι άτιμες και εννοείται χάλασαν οι κεφαλές και μετά χρειάστηκα εξωλκέα. Από τοτε δεν έσφιγγα ποτέ αυτές τις βίδες γιατι δεν ηξέρα αν θα ξανανοίξουν. Πλέον τέλος ο φόβος.
    Το καπάκι είναι από αλουμίνιο. Αν το σφυροκατσάβιδο "ακούει" το χτύπημα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, χωρίς να το παρακάνεις. Αν θέλει δυνατό χτύπημα για να αρχίσει να στρίβει, μπορεί να σου σπάσει τίποτα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF