Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 175

Θέμα: Σφυροκατσάβιδο!

  1. #16
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123633.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	345840

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123639.jpg 
Προβολές:	478 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	345841

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123651.jpg 
Προβολές:	477 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	345842
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    απο εκεινα τα χρονια ολοι τετοιο εχουμε
    απλα τοτε δεν υπηρχαν κινεζικα και ακομα και το πιο φθηνο ειχε μια ελαχιστη ποιοτητα

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123633.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	345840

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123639.jpg 
Προβολές:	478 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	345841

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123651.jpg 
Προβολές:	477 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	345842

    Όχι βασίλη,όχι κατηγορηματικά. Ούτε 10 ευρώ δε θα έδινα για τέτοιο εργαλείο. Αν δεν έχεις ναι, να πάρεις ότι μπορείς, αλλά την επόμενη φορά που θα σου χρειαστεί ίσως να σε αφήσει με το .... κατσαβίδι στο χέρι. Ίσως χαλάσει και στην πρώτη χρήση.

    Μιλάμε ότι υπάρχουν βίδες που σπάνε τις μύτες την μια μετά την άλλη. Για να λύσουν κάποιες βίδες πρέπει να φάει τέτοια μπούφλα που ή θα μάθεις να χτυπάς με το σφυρί ή θα σπάσεις το χέρι σου.

    Δεν υπάρχει ερασιτεχνική χρήση σε αυτά. Εδώ η αντοχή δεν παίζει ρόλο στο πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουμε αλλά στο πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα και την μια φορά που θα μας χρειαστεί.

    Από το να δώσω 20 ευρώ για να πάρω το φορς σε κασετίνα με μύτες αντάπτορες και λοιπά, καλύτερα να τα φάω σε σοκολάτες. Οι σοκολάτες δεν πιάνουν άδικο χώρο στην εργαλειοθήκη μου.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Τι διαφορά έχουν οι μαύροι ανταπτορες σε σχέση με τους άλλους? Είναι πιο ενισχυμένη?
    Είναι πιο χοντροί!
    Όλα τα μαυρα εργαλεία που είναι για κρουστικά μηχανήματα είναι πιο χοντρά.

    Αλλά δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά τους.
    Αναρωτήθηκες γιατί είναι μαυρα? Γιατί δεν έχουν επίστρωση χρωμίου ώστε να μην σκουριάζουν? Επειδή το χρώμιο επάνω σε αυτά τα εργαλεία δεν θα άντεχε, θα ξεφλούδιζε σαν κρεμμύδι! Ο λόγος είναι ότι για να αντέχουν τις κρούσεις λυγίζουν, στραβώνουν, παραμορφώνονται!

    Όλοι πιστεύουν ότι είναι από πιο σκληρά αλλά συμβαίνει το αντίθετο. Γι αυτό τα μαυρα καρυδάκια για αερόκλειδο δουλεύουν μια ζωή μέχρι να λιώσουν και δεν σπάνε ενώ τα χρωμίου αργά ή γρήγορα θα σπάσουν. Ακόμα και το στραπατσάρισμα που αποκτούν στις άκρες του τετραγώνου τα χρωμιωμένα όταν τα βάζουμε σε αερόκλειδα παρόλο τη μεγαλύτερη σκληρότητά τους, το αποκτούν ακριβώς επειδή έχουν μηδενικά ποσοστά παραμόρφωσης και ελαστικότητας.

    Η χρήση προέκτασης στα μαύρα αποφεύγεται γιατί πολύ απ'τη δύναμη δεν φτάνει στο καρυδάκι αλλά χάνεται από παραμορφώσεις της προέκτασης. Γι' αυτό στα μαυρα χρησιμοποιούνται τόσο πολύ μακριά καρυδάκια παρόλο που ειναι ακριβότερα και σπάνια μπαίνει προέκταση σε κοντό.

    Μαύρα είναι και τα industrial όμως. Βιομηχανικού τύπου εξαιρετικής αντοχής. Αυτά είναι πιο σκληρά και πιο χοντρά κλτ κτλ. αλλά αν τα βάλεις επάνω σε αεροκλειδο θα σπάσουν. Μη φοβάσαι όμως δε μπορείς να τα πάρεις κατά λάθος αυτά ούτε τα βρίσκεις τοσο εύκολα ενώ επάνω γράφουν not for impact. Πολλοί δεν ξέρουν καν ότι υπάρχουν.
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όχι βασίλη,όχι κατηγορηματικά. Ούτε 10 ευρώ δε θα έδινα για τέτοιο εργαλείο. Αν δεν έχεις ναι, να πάρεις ότι μπορείς, αλλά την επόμενη φορά που θα σου χρειαστεί ίσως να σε αφήσει με το .... κατσαβίδι στο χέρι. Ίσως χαλάσει και στην πρώτη χρήση.

    Μιλάμε ότι υπάρχουν βίδες που σπάνε τις μύτες την μια μετά την άλλη. Για να λύσουν κάποιες βίδες πρέπει να φάει τέτοια μπούφλα που ή θα μάθεις να χτυπάς με το σφυρί ή θα σπάσεις το χέρι σου.

    Δεν υπάρχει ερασιτεχνική χρήση σε αυτά. Εδώ η αντοχή δεν παίζει ρόλο στο πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουμε αλλά στο πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα και την μια φορά που θα μας χρειαστεί.

    Από το να δώσω 20 ευρώ για να πάρω το φορς σε κασετίνα με μύτες αντάπτορες και λοιπά, καλύτερα να τα φάω σε σοκολάτες. Οι σοκολάτες δεν πιάνουν άδικο χώρο στην εργαλειοθήκη μου.
    Δλδ με λίγα λόγια μου λες ότι το εργαλείο μου είναι για πέταμα. Αυτό πόνεσε φίλε να το ξέρεις και ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση.



    Αρε milfαρα που ανασταίνεις πεθαμένα (κατ' άλλους) εργαλεία.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
    Εχω και εγώ ένα ίδιο.
    Όταν το πήρα, πριν αρκετά χρόνια, διαπίστωσα πως δεν δούλευε σωστά. Γυρνούσε με δυσκολία από το "δεξιά στο "αριστερά" και είχε και δυσκολία στο στρίψιμο κατά την κρούση, στη φάση που η μύτη υποχωρεί και στρίβει ταυτόχρονα.
    Το παράτησα στην εργαλειοθήκη σκεπτόμενος πως πέταξα τα λεφτά μου.
    Πολύ αργότερα, σε μία τακτοποίηση, το βρήκα μπροστά μου και μου μπήκε η ιδέα να το ανοίξω για να δω πως λειτουργεί και αν διορθώνεται κάτι.
    Βγάζοντας το δακτύλιο βρήκα ξεραμένα και κολλημένα γράσα. Βρε λές; Αφαίρεσα τις μπίλιες, βγήκε και η μύτη και αφού καθαρίστηκαν όλα, φάνηκε η αιτία του κακού.
    Οι αύλακες, μέσα στους οποίους ολισθαίνουν οι μπίλιες, ήταν πολύ τραχείς, εντελώς ακατέργαστοι. Ηταν αδύνατον να κυλίσει η να γλυστρίσει μπίλια εκεί μέσα.
    Τους λείανα λοιπόν με το Dremel, καθάρισα τα πάντα, τα γράσαρισα, το έκλεισα και η λειτουργία του είχε αλλάξει τελείως. Είχε μαλακώσει. Άλλο πράγμα.
    Συνολικά η δουλειά πήρε καμμιά ώρα και για όσους έχουν ήδη το εργαλείο το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    Δεν συνιστώ όμως σε κανέναν να πάει να αγοράσει κάτι παρόμοιο. Δεν αξίζει.
    Τα έγραψα μόνο, διότι είδα ότι το έχουν και άλλοι.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αλλά το impact driver του vaska το έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά για να βγάλω ένα πλαϊνό καπάκι σε μηχανάκι πρίν 20 χρόνια,
    Με αφορμη αυτό..

    Έτσι από περιέργεια πόσα nm δύναμη πιστεύετε ότι μπορούν να δώσουν αυτά τα μαραφέτια? (Τα σφυροκατσάβιδα ντε!)
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Κανείς?

    Μερικά αναφέρουν για ροπή μέχρι και 400nm.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κανείς?

    Μερικά αναφέρουν για ροπή μέχρι και 400nm.
    Προσωπικα πιστεύω οτι και τα 100nm δύσκολα τα βλέπουν.
    Κατι σαν τις αεροκαστάνιες που σπάνια φτάνουν στα 2/3 της ονομαστικής τους ροπής σύσφιξης.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S16 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα πιστεύω οτι και τα 100nm δύσκολα τα βλέπουν.
    Κατι σαν τις αεροκαστάνιες που σπάνια φτάνουν στα 2/3 της ονομαστικής τους ροπής σύσφιξης.
    Με την σωστή πίεση αέρα?



    Πιστεύεις ότι ξέρουν όλοι να χτυπάνε με το σφυρί?

    Τα 100nm για κρουστικό δεν είναι καθόλου πολλά!
    Και 100nm γενικά δεν είναι καθόλου λίγα!

    Να είσαι σίγουρος ότι τα 100 τα έχουν για πλάκα.
    Σε αντίθετη περίπτωσςη αυτό δεν έχει καμία δουλειά με 19αρι καρυδάκι. Ούτε καν με 17αρι! Απλά πολλοί νομίζουν ότι είναι μόνο για σταυρόβιδες άντε και για κανένα άλλεν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	impact.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	35,6 KB 
ID:	346952


    Μα δεν έχουν και πολύ σημασία τα νούμερα! Πιθανολογώ ότι πολλοί δε τα χρησιμοποιούν και πολύ γιατί αφενός δε τους χρειάζονται και αφετέρου δεν ξέρουν τι μπορεί να κάνουν.

    Κάτι διάβασα λίγο πιο πάνω και μου ήρθαν στο νου σφυροκατσάβιδα να δουλεύουν σε επισκευές πλυντηρίων γι' αυτό ρώτησα.

    Για βίδες σταυρού είναι ιδανικά επειδή αυτές οι βίδες φτιάχτηκαν έτσι ώστε στις μεγάλες ροπές να "πετάνε" το κατσαβίδι έξω, μα οι δυνατότητές τους δεν εξαντλούνται εκεί!
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Θέλω να παραγγείλω τουτο δω Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2036.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	351745

    ειναι της προκοπής η θα κλαίω τον παρά μου
    ΔΕΝ ΙΣΙΟΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wolfi Προβολή μηνύματος
    Θέλω να παραγγείλω τουτο δω Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2036.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	351745

    ειναι της προκοπής η θα κλαίω τον παρά μου
    Αν το πληρώσεις ακριβά θα κλαις.
    Αν δώσεις ένα εικονικό ποσό, έτσι ρε παιδί μου σα να τους κάνεις χάρη που το αγοράζεις, ίσως και να μη στεναχωρηθείς πολύ όταν σου χαλάσει.

    Αστειεύομαι φυσικά αλλά κάπως έτσι είναι.
    Η kraftwerk έχει και κάποια εργαλεία καλών κατασκευαστών όπως πένσες της nws. Κυρίως όμως έχει κινέζικα! Φαντάζομαι η ποιότητα δεν είναι σταθερή. Εξαρτάται σε τι τιμή θα το πάρεις, ευκαιρίες δεν υπάρχουν.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/02/2016 στις 22:12.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν το πληρώσεις ακριβά θα κλαις.
    Αν δώσεις ένα εικονικό ποσό, έτσι ρε παιδί μου σα να τους κάνεις χάρη που το αγοράζεις, ίσως και να μη στεναχωρηθείς πολύ όταν σου χαλάσει.

    Αστειεύομαι φυσικά αλλά κάπως έτσι είναι.
    Η kraftwerk έχει και κάποια εργαλεία καλών κατασκευαστών όπως πένσες της nws. Κυρίως όμως έχει κινέζικα! Φαντάζομαι η ποιότητα δεν είναι σταθερή. Εξαρτάται σε τι τιμή θα το πάρεις, ευκαιρίες δεν υπάρχουν.
    https://shop.strato.de/epages/625735...roducts/530629
    ΔΕΝ ΙΣΙΟΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Υπομονη τώρα μέχρι να το έχω στα χέρια μου .(Είχες δεν έχεις με έβαλες φιτίλια)
    ΔΕΝ ΙΣΙΟΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  15. #30
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123633.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	345840

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123639.jpg 
Προβολές:	478 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	345841

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20151120_123651.jpg 
Προβολές:	477 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	345842
    αστους να λενε Βασιλη. εχω ενα απο τα φτηνα. εχω σπασει μυτες unior force και αλλες με δαυτο. εχει κεφαλωσει πισω και παρολαυτα δουλευει εδω και δεκα χρονια.. κι ηταν το πιο φτηνο. τωρα βεβαια με τα κινεζικα κραταω πισινη...

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF