Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 175

Θέμα: Σφυροκατσάβιδο!

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    To παράγγειλες?
    44 ευρώ έχει το gedore ρε γμτ!

    Σε αυτή την τιμή πάντως δε νομίζω να είναι για κλάματα. Όπως σου είπα η kraftwerk και πολλά rebranded επώνυμων κατασκευαστών, κάποια εργαλεία της ειναι προσεγμένα. Δε νομίζω αυτό να προέρχεται από κάποιον επώνυμο κατασκευαστή αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως και ότι δε μπορεί να είναι καλό.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    To παράγγειλες?
    NAI
    Και οταν θα το παραλάβω θα έχω και ένα κουτί τρίγωνα Πανοράματος για τυχών φαρμάκια
    Μην με πέσει βαριά η πίκρα
    ΔΕΝ ΙΣΙΟΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    To κακό είναι ότι στα ίδια χρήματα έπαιρνες καλύτερο και με καλύτερη εγγύηση (αλλά χωρίς κασετίνα με μύτες).
    Αν το ξεπεράσεις αυτό δεν έχεις κάτι άλλο να ανησυχείς. (υποθέτω)

    Τρίγωνα πανοράματος ε? Δε χρειάζονται δικαιολογίες για να αγοράσεις ένα κουτί!
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    δεν υπαρχε σωτηρια? εγγυηση προφανως μηδεν. εχω βαρεθει να αλλαζω μυτες. ουτε χρονο δεν πηγε. να παρω μια να ειναι καλη να μην με αφηνει απο εργλειο κι ας κανει οσο θελει. ξερει κανεις? μυτη απο σφυροκατσαβιδο ειναι που επεσε στο καθηκον.

    https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.n...11&oe=576E822A

    https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.n...21&oe=5762F92C

    https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.n...f5&oe=575CCD89

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
    Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

    Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

    Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

    Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

    Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
    Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

    Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

    Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

    Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

    Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.
    σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση.δυστυχως ειμαι επαρχια. (Βεροια) και δεν ξερω τι θα βρω εδω. θα ψαξω παντως.

  7. #37
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
    Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

    Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

    Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

    Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

    Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.
    και που τις βρισκω αυτες? εδω Βεροια τους πηρα τηλ εναν εναν. βρηκα μονο force, unior και magna.

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    και που τις βρισκω αυτες?
    Όπως είχε πει και ο μισκιν..

    στο ταχυδρομείο!

    Δεν ξέρω τι έχει στην Βέροια αλλά θεσ/κη Αθήνα έχεις αρκετές επιλογές για όλες τις μάρκες που ανέφερα παραπάνω και για ακόμα περισσότερες.

    Απ' έξω σε συμφέρει μόνο το werk10 λόγο φθηνών μεταφορικών αλλά δεν ξέρω τι λένε οι pb σε χρήση με σφυροκατσάβιδο. Επίσης χάνεις την όποια εγγύηση αλλά εδώ που τα λέμε αν δε τα πάρεις απ' την πόλη σου την χάνεις έτσι κι αλλιώς.

    Μύτες pb έχει ο μισκιν νομίζω..
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όπως είχε πει και ο μισκιν..

    στο ταχυδρομείο!

    Δεν ξέρω τι έχει στην Βέροια αλλά θεσ/κη Αθήνα έχεις αρκετές επιλογές για όλες τις μάρκες που ανέφερα παραπάνω και για ακόμα περισσότερες.

    Απ' έξω σε συμφέρει μόνο το werk10 λόγο φθηνών μεταφορικών αλλά δεν ξέρω τι λένε οι pb σε χρήση με σφυροκατσάβιδο. Επίσης χάνεις την όποια εγγύηση αλλά εδώ που τα λέμε αν δε τα πάρεις απ' την πόλη σου την χάνεις έτσι κι αλλιώς.

    Μύτες pb έχει ο μισκιν νομίζω..
    εγγυηση ειδα τι βρηκα στην πολη μου. αν και κανονικα ισχυει σε ολη την Ε.Ε. το ιδιο. πες ενα μαγαζι στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι.. ολο φορς μου βγαζει...

    εγγυηση βεροιας
    πηρα ηδη τηλ καθοτι πελατης και μου ειπε να την παω να την αφησω να την δει ο πβωλητης και αμα εγκρινει εκεινος τοτε θα μου την αλλαξει. του ειπα δεν ειναι τα 3 η 4 ευρω. ειναι η ασυνεπεια του εργαλειου το οποιο παντα ακαταλληλη ωρα.. + οτι ειναι η δευτερη unior που παιρνω + 2 force στα 2 χρονια απο το ιδιο καταστημα.

    το bulle πιστολι βαφης που πηρα σε προσφορα κι εσπασα την αριστεροστροφη βαση του μπεκ προσπαθωντας να την ξεβιδωσω κανονικα οπως ελεγαν οι οδηγιες, οχι απλα δεν μου το αντικατεστησε, οχι απλα δεν μου βρηκε ανταλακτικο, αλλα με προτεινε στην μητρικη εταιρια για εγγυηση γιατι ο πωλητης του ειπε πως ειναι εκτος. φυσικα επικοινωνησα και οι ανθρωποι μου το αντικατεστησαν. ολο το πιστολι μιας και δεν βγαινει ανταλακτικο.

    η ειρωνια? πουλανε δοχειο αλλα και βελονα, μονο. εγω θα εσφαζα ενα καινουριο, θα κρατουσα τον πελατη ικανοποιημενο και θα πουλουσα τα ανταλακτικα ολα. μηδεν ζημια.

    παλι μιλαω πολυ.

  10. #40
    Έσπασα μια μύτη PB SWISS που είχα πάρει από το werk10 και ο Γερμανός μου την άλλαξε με δικά του μεταφορικά με μια φώτο που του έστειλα της σπασμένης μύτης. Το κόστος ελάχιστο, τα μτφ κόστιζαν περισσότερο, αλλά την έστειλε (μαζί με άλλη μια μύτη που ήθελα). Τι να λέμε...

    Υ.Γ. Δεν έχει 5/16 μύτες για σφυροκατσάβιδο η PB SWISS.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    δυστυχως οπως ειπε ο daz το ταχυδρομειο ειναι μονοδρομος. κι οσο καθεσαι να ανεβοκατεβαινεις απο βεροια να ψαχνεις για μυτες τοσο πιο ακριβες σου βγαινουν οι μυτες. κανε μια καλη παραγγελια απο δυο κομματια το καθε μεγεθος και φερτα μια φορα. πιο φθηνα θα σου ερθει.
    Γιαννης

  12. #42
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έσπασα μια μύτη PB SWISS που είχα πάρει από το werk10 και ο Γερμανός μου την άλλαξε με δικά του μεταφορικά με μια φώτο που του έστειλα της σπασμένης μύτης. Το κόστος ελάχιστο, τα μτφ κόστιζαν περισσότερο, αλλά την έστειλε (μαζί με άλλη μια μύτη που ήθελα). Τι να λέμε...

    Υ.Γ. Δεν έχει 5/16 μύτες για σφυροκατσάβιδο η PB SWISS.
    βαζεις ιδεες..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    δυστυχως οπως ειπε ο daz το ταχυδρομειο ειναι μονοδρομος. κι οσο καθεσαι να ανεβοκατεβαινεις απο βεροια να ψαχνεις για μυτες τοσο πιο ακριβες σου βγαινουν οι μυτες. κανε μια καλη παραγγελια απο δυο κομματια το καθε μεγεθος και φερτα μια φορα. πιο φθηνα θα σου ερθει.

    δεν ανεβοκατεβηκα καμια φορα. ολα με τηλα τα εψαξα. αλλα αυτο θα κανω ετσι κι αλλιως.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ειναι η ασυνεπεια του εργαλειου το οποιο παντα ακαταλληλη ωρα..
    Όλες οι ώρες είναι ακατάλληλες για να καταστραφεί αυτό με το οποίο δουλεύεις.

    Δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να το σπάσει ένα σφυροκατσάβιδο! Δεν υπάρχει ph2 που να μπορεί να αντέξει τα nm που μπορεί να δώσει. Το θέμα είναι η μύτη να είναι αρκετά δυνατή ώστε να ξεκολλήσει την βίδα πριν σπάσει η ίδια. Υπάρχουν όμως κάποιες βίδες που δεν είναι βιδωμένες επάνω σε κατι το οποίο έχει 4-5 σπείρες αλλά πολύ περισσότερες. Σε τέτοιες περιπτώσεις, τους ρίχνω πρώτα μερικές καλές μπούφλες με ένα χτυπητό κασταβίδι και μετά βάζω το σφυροκατσάβιδο.

    Για να μη σπάσει κάτι το οποίο δέχεται κρούση πρέπει να έχει ένα ποσοστό ελαστικότητας. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλη σκληρότητα. Αν δεν έχει μεγάλη σκληρότητα όμως μια ph2 φθείρεται εύκολα, ειδικά σε χρήση με δραπανοκατσάβιδο.
    Όπως καταλαβαίνεις δεν κάνουν όλες οι μύτες για την ίδια δουλειά.

    Μια standard είναι καλή για χρήση σε δράπανο χωρίς φρένο και αρκετά φθηνή για να την χρησιμοποιείς σε φθαρμένες βίδες ή αν τις χάνεις συχνά.
    Μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά όμως έχουν αυτές που έχουν διαφορες επικαλύψεις (tin-diamond κ.α).
    Μια impactor είναι καλή για χρήση σε κρουστικό μπαταρίας.
    Το σφυροκατσάβιδο συνήθως θέλει χρώμιο μολυβδαίνιο και όχι χρώμιο βανάδιο (χωρίς να είναι πάντα απαραίτητο) και συνήθως είναι 5/16.

    Στην Αθήνα μπορείς να βρεις koken αν θέλεις. Ένας ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς και άλλος ένας στον πειραιά πρέπει να έχουν. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις και σε οποιοδήποτε κατάστημα έχει wiha. Και συνήθως wiha βρίσκεις εύκολα παντού.

    Αυτές.. είναι κοκεν. Δεν τις έχω δοκιμάσει όμως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2016-02-26 23-58-58.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	353242



    Κατάλογος και price list εδώ. (Ο κατάλογος με τις τιμές έχει έκπτωση που δεν ξέρω ποση είναι αλλά μπορείς να δεις διαφορά στις τιμές ανάμεσα στα διάφορα μοντέλα).

    http://www.wiha.com/en/catalogues-pricelists/

    Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με wera.
    Ή να παραγγείλεις gedore από pam επε στη θεσ/κη με 3 ευρώ μεταφορικά (ή από οπουδήποτε αλλού θέλεις).
    Ή να πάρεις από werk 10 με 5 ευρώ μτφ, αλλά θα είναι 1/4.
    Ή να πάρεις facom που πιθανότατα θα έχουν την ευκολότερη εγγύηση. (αλλά είναι ακριβουτσικες)
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 27/02/2016 στις 01:47.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όλες οι ώρες είναι ακατάλληλες για να καταστραφεί αυτό με το οποίο δουλεύεις.

    Δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να το σπάσει ένα σφυροκατσάβιδο! Δεν υπάρχει ph2 που να μπορεί να αντέξει τα nm που μπορεί να δώσει. Το θέμα είναι η μύτη να είναι αρκετά δυνατή ώστε να ξεκολλήσει την βίδα πριν σπάσει η ίδια. Υπάρχουν όμως κάποιες βίδες που δεν είναι βιδωμένες επάνω σε κατι το οποίο έχει 4-5 σπείρες αλλά πολύ περισσότερες. Σε τέτοιες περιπτώσεις, τους ρίχνω πρώτα μερικές καλές μπούφλες με ένα χτυπητό κασταβίδι και μετά βάζω το σφυροκατσάβιδο.

    Για να μη σπάσει κάτι το οποίο δέχεται κρούση πρέπει να έχει ένα ποσοστό ελαστικότητας. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλη σκληρότητα. Αν δεν έχει μεγάλη σκληρότητα όμως μια ph2 φθείρεται εύκολα, ειδικά σε χρήση με δραπανοκατσάβιδο.
    Όπως καταλαβαίνεις δεν κάνουν όλες οι μύτες για την ίδια δουλειά.

    Μια standard είναι καλή για χρήση σε δράπανο χωρίς φρένο και αρκετά φθηνή για να την χρησιμοποιείς σε φθαρμένες βίδες ή αν τις χάνεις συχνά.
    Μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά όμως έχουν αυτές που έχουν διαφορες επικαλύψεις (tin-diamond κ.α).
    Μια impactor είναι καλή για χρήση σε κρουστικό μπαταρίας.
    Το σφυροκατσάβιδο συνήθως θέλει χρώμιο μολυβδαίνιο και όχι χρώμιο βανάδιο (χωρίς να είναι πάντα απαραίτητο) και συνήθως είναι 5/16.

    Στην Αθήνα μπορείς να βρεις koken αν θέλεις. Ένας ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς και άλλος ένας στον πειραιά πρέπει να έχουν. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις και σε οποιοδήποτε κατάστημα έχει wiha. Και συνήθως wiha βρίσκεις εύκολα παντού.

    Αυτές.. είναι κοκεν. Δεν τις έχω δοκιμάσει όμως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2016-02-26 23-58-58.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	353242



    Κατάλογος και price list εδώ. (Ο κατάλογος με τις τιμές έχει έκπτωση που δεν ξέρω ποση είναι αλλά μπορείς να δεις διαφορά στις τιμές ανάμεσα στα διάφορα μοντέλα).

    http://www.wiha.com/en/catalogues-pricelists/

    Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με wera.
    Ή να παραγγείλεις gedore από pam επε στη θεσ/κη με 3 ευρώ μεταφορικά (ή από οπουδήποτε αλλού θέλεις).
    Ή να πάρεις από werk 10 με 5 ευρώ μτφ, αλλά θα είναι 1/4.
    Ή να πάρεις facom που πιθανότατα θα έχουν την ευκολότερη εγγύηση. (αλλά είναι ακριβουτσικες)
    χιλια ευχαριστω και παλι. θα μου παρει και θα μου στειλει κοκεν ο Βυρωνας. και τον ευχαριστω παρα πολυ. ουτε wiha ουτε τιποτε αλλο εκτος απο force δεν βρηκα εδω. οι οποιες ειναι εντελως για πεταμα.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    χιλια ευχαριστω και παλι. θα μου παρει και θα μου στειλει κοκεν ο Βυρωνας. και τον ευχαριστω παρα πολυ. ουτε wiha ουτε τιποτε αλλο εκτος απο force δεν βρηκα εδω. οι οποιες ειναι εντελως για πεταμα.
    Ωραία! Θα μας πεις και πόσο καλά είναι τα κοκεν.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF