Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 175

Θέμα: Σφυροκατσάβιδο!

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Με τι σφυρί συνήθως δουλεύουν τα σφυροκατσαβιδα;
    Ένα 500γρ φθάνει ή θέλει βαριοπουλα του κιλού;

  2. #92
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Με τι σφυρί συνήθως δουλεύουν τα σφυροκατσαβιδα;
    Ένα 500γρ φθάνει ή θέλει βαριοπουλα του κιλού;
    Εξαρτάται από το πόσο ξύλο γουστάρει να φάει η βίδα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ενα σωστό σφυροκατσαβιδο κ με λαστιχένιο σφυρί-ματσολα δουλεύει άψογα .

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Εννοείται ότι πριν χτυπήσεις έχεις πάρει τα μποσικα με πάτημα και στρίψιμο ε;

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εννοείται ότι πριν χτυπήσεις έχεις πάρει τα μποσικα με πάτημα και στρίψιμο ε;
    + καθάρισμα κεφαλής.

  6. #96
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Όταν όποτε έχεις χρειαστεί σφυροκατσάβιδο δούλεψες τον Κινεζοταϊβανό και τις περισσότερες φορές μαζί με τις βίδες που έλυνες, έσπαγες και κανένα δάχτυλο και μετά δουλεύεις το Koken η διαφορά είναι χαοτική. Όπως το είπε ο Camen ακόμα και με ματσόλα λύνει βίδες. Χθες του έκανα τεστ ντράιβ. Έλυσα 4 δισκόφρενα από δύο μπροστινούς τροχούς για μηχανάκι φίλου. Δεν θυμάμαι πόσες βίδες είχε το καθένα αλλά ήταν μπόλικες. Τις έλυσε όλες με αξιοθαύμαστη ευκολία. Με δύο σφυριές (η πρώτη ζύγισμα και η δεύτερη καλή) έλυσαν όλες. Καμία σχέση με τον Κινέζο.

    @toyar
    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό αυτό. Κι εγώ έτσι το κάνω χωρίς να μου έχει δείξει κανείς απλά επειδή ήθελα να σταθεροποιήσω όσο καλύτερα γίνεται το κατσαβίδι πάνω στο κεφάλι της βίδας. Φίλος μηχανουργός με ρεκτιφιέ πολλά πολλά χρόνια μου είπε ότι έτσι είναι λάθος γιατί τρως μήκος της διαδρομής του κατσαβιδιού. Απλά πιέζεις λίγο να σταθεροποιήσεις το κατσαβίδι, δεν στρίβεις καθόλου και κοπανάς. Ένα πόιντ το έχει γιατί το κατσαβίδι θα υποχωρήσει αναπτύσσοντας κάποια ταχύτητα που θα την χρειαστεί στο τέλος της διαδρομής όπου θα την μετατρέψει σε περιστροφή (το γράφω απλά όπως μου το εξήγησε μην μπλέξουμε με θεωρίες φυσικής κλπ) και μαζί με την κρούση θα αναγκάσει την βίδα να λύσει.

    edit
    βρήκα βιντεάκι το βάζω δεν το έχω δει, τώρα το βλέπω

    https://www.youtube.com/watch?v=Og0wilzMtXY
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #97
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται από το πόσο ξύλο γουστάρει να φάει η βίδα....
    Δε χτυπάμε τα σφυροκατσάβιδα με βαριοπούλες!
    Sent from me using a computer.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Είναι εργαλείο που χρησιμοποιείται σπάνια
    Εγώ εμπειρικά το πατάω και το στρίβω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα
    Ο μηχανουργός ισως ξέρει καλυτερα

  9. #99
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Βασίλη δε ξέρω τι σου είπε αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα! Και συ νομίζω δεν κατάλαβες τι είπε ο toyar. Το κατσαβίδι γυρίζει αριστερά και δεξιά ανάλογα σε ποια θέση είναι. Δλδ λύνει και αριστερόστροφες και δεξιόστροφες βίδες. Αν δε το στρέψεις στη σωστή κατεύθυνση αντί να το χτυπάς και να ξεβιδώνει θα το χτυπάς και θα βιδώνει. Για να το βάλεις στο ξεβίδωμα κρατάς τον αντάπτορα με τη μύτη και γυρίζεις το κατσαβίδι αριστερόστροφα, σα να ξεβιδώνεις. Ή κρατάς το κατσαβίδι σταθερό και γυρίζεις τον αντάπτορα δεξιόστροφα. Όλα επάνω στην κεφαλή έχουν ένα L και R για να ξέρεις σε ποια θέση είναι. Αν το πιέσεις σε μια επιφάνεια θα δεις την μύτη να γυρίζει.

    Από κει και έπειτα... Τι παει να πει δεν το στρίβεις αλλά το πιέζεις? Αφού όταν το πιέζεις, στρίβει από μόνο του και παίρνει τα μπόσικα!

    Πιο απλά δε γίνεται.. Υποθέτουμε οτι είναι ένα απλό κατσαβίδι, το βάζουμε επάνω στη βίδα και το γυρίζουμε αριστερόστροφα σα να θέλουμε να τη ξεβιδώσουμε με το χέρι. Αν το κατσαβίδι είναι στην δεξιόστροφη επιλογή θα κάτσει μόνο του στην αριστερόστροφη. Μετά το κρατάμε γερά και το κοπανάμε με μια μισόκιλη το πολύ ματσόλα. Σφυράκια των 400 γραμαρίων δουλεύουν και αυτά άψογα. Αν δεν έχουμε ματσόλα, μετά από μια ζωή σε ρυθμούς συνεργείου, θα έχουμε κάνει το επάνω μέρος του σφυριού σαν ομπρέλα και ο γιος μας ίσως χρειαστεί να αγοράσει καινούριο.
    Sent from me using a computer.

  10. #100
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Αυτό το τζαπόνι τρώει ξυλο 40 χρόνια και έχει τροχιστεί ουκ ολίγες φορές στο επάνω μέρος! Με ματσόλα θα ήταν σα καινούριο. Σε ερασιτεχνική χρήση δε νομιζω να υπάρξει τέτοιο θέμα από κάποιον.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2664033
    Sent from me using a computer.

  11. #101
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη δε ξέρω τι σου είπε αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα! Και συ νομίζω δεν κατάλαβες τι είπε ο toyar. Το κατσαβίδι γυρίζει αριστερά και δεξιά ανάλογα σε ποια θέση είναι. Δλδ λύνει και αριστερόστροφες και δεξιόστροφες βίδες. Αν δε το στρέψεις στη σωστή κατεύθυνση αντί να το χτυπάς και να ξεβιδώνει θα το χτυπάς και θα βιδώνει. Για να το βάλεις στο ξεβίδωμα κρατάς τον αντάπτορα με τη μύτη και γυρίζεις το κατσαβίδι αριστερόστροφα, σα να ξεβιδώνεις. Ή κρατάς το κατσαβίδι σταθερό και γυρίζεις τον αντάπτορα δεξιόστροφα. Όλα επάνω στην κεφαλή έχουν ένα L και R για να ξέρεις σε ποια θέση είναι. Αν το πιέσεις σε μια επιφάνεια θα δεις την μύτη να γυρίζει.

    Από κει και έπειτα... Τι παει να πει δεν το στρίβεις αλλά το πιέζεις? Αφού όταν το πιέζεις, στρίβει από μόνο του και παίρνει τα μπόσικα!

    Πιο απλά δε γίνεται.. Υποθέτουμε οτι είναι ένα απλό κατσαβίδι, το βάζουμε επάνω στη βίδα και το γυρίζουμε αριστερόστροφα σα να θέλουμε να τη ξεβιδώσουμε με το χέρι. Αν το κατσαβίδι είναι στην δεξιόστροφη επιλογή θα κάτσει μόνο του στην αριστερόστροφη. Μετά το κρατάμε γερά και το κοπανάμε με μια μισόκιλη το πολύ ματσόλα. Σφυράκια των 400 γραμαρίων δουλεύουν και αυτά άψογα. Αν δεν έχουμε ματσόλα, μετά από μια ζωή σε ρυθμούς συνεργείου, θα έχουμε κάνει το επάνω μέρος του σφυριού σαν ομπρέλα και ο γιος μας ίσως χρειαστεί να αγοράσει καινούριο.

    Ο άνθρωπος είπε "δεν στρίβεις και πιέζεις πολύ έτσι ώστε να χάνεις διαδρομή". Πιέζεις λίγο να σταθεροποιηθεί και να μπει σωστά στο κεφάλι της βίδας και στρίβεις ίσα για να πάρεις τα μπόσικα. Αυτό κατάλαβα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ρε μλκς ολοκληρη αναλυση για ενα σφυροκατσαβιδο γαμω την τρελα μου

  13. #103
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Ρε μλκς ολοκληρη αναλυση για ενα σφυροκατσαβιδο γαμω την τρελα μου
    Αν δεν έχεις γιαπωνέζικο δεν τους νιώθεις
    Ξέρεις τι είναι να πετυχαίνεις μηχανικό να ωρύεται πάνω από μοτερ γιατί είναι δεμένο στο μεγαλύτερο μέρος με σταυροβιδες;

  14. #104
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα είχα πάρει και εγώ και τα έδωσα σε φίλο που τα ήθελε. Σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε ο τρόπος που λειτουργεί. Φοβερή λαβή όπως όλα τα vessel, πολύ καλή εφαρμογή με τη βίδα, αλλά πολύ σφιχτή λειτουργία σαν σφυροκατσάβιδο. Τα θεωρούσα ιδανικά lite duty σφυροκατσάβιδα αλλά το ελατήριο αποδείχτηκε υπεβολικά σκληρό.
    Εάν και δεν είχα ποτέ κλασικό σφυροκατσάβιδο (κάποια στιγμή θα πάρω, περιμένω να προκύψει η αφορμή) τα συγκεκριμένα έχουν δουλέψει μια χαρά στα χέρια μου. Η μέχρι σήμερα χρήση αφορούσε βίδες πολυκαιρισμένες σφιχτές ή με σπειρόκολα, δε μου έτυχε μέχρι στιγμής σκουριασμένο υλικό. Παρ' όλο που για αυτό το σκοπό τα έχω, δε περίμενα ότι έχουν τόσο καλό μηχανισμό στο εσωτερικό τους. Πιστεύω θα τα καταφέρουν και σε πιο δύσκολες καταστάσεις.

    Ακολουθούν τρία βιντεάκια που βρήκα, το πρώτο κάνει μια γενική περιγραφή, το δεύτερο σε δράση συγκριτικά με κλασικό σφυροκατσάβιδο και το τρίτο σε μοτοσυκλέτα (αν και όχι σε κάτι ιδιαίτερα δύσκολο):

    Τελευταία τροποποίηση από STF; 05/12/2019 στις 14:44.

  15. #105
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF