Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 175

Θέμα: Σφυροκατσάβιδο!

  1. #136
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν εννοείς αυτές που έχουν σταυρό με αιχμηρές πλευρές, τότε είναι για βίδες με χαλασμένο κεφάλι. Αλλιώς δεν ξέρω ποιές ακριβώς εννοείς. Οι μύτες με τις ραβδώσεις είναι για να μη γλιστράει απ' το κεφάλι της βίδας.
    Αυτές που έχουν διαφορετική διαμόρφωση πίσω απ' τη μύτη είναι για παλμικά εργαλεία όχι για σφυροκατσάβιδο.

    Γενικά το σφυροκατσάβιδο δε θέλει κάτι ιδιαίτερο πέρα από μια καλή μύτη συνήθως 5/16 για να έχει περισσότερο ψωμί πίσω απ' την άκρη της και για να μεταφέρει ο οδηγός όλη τη δύναμη στις μύτες μεγάλου μεγέθους.
    Ναι έχεις δίκιο, αυτές εννοούσα. Καμιά φορά το μυαλό κλειδώνει.

  2. #137
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι μπορείς! Ακόμα καλύτερα αν ο αντάπτορας είναι μαύρος, αλλά και χρωμίου να είναι δεν έχει ανάγκη. Σε μεγάλες βίδες ίσως φθαρεί πιο γρήγορα αλλά μέχρι εκεί. (και σίγουρα θα έχει κάνει απόσβεση μέχρι να συμβεί αυτό)

    Κανονικά το μπουλενόκλειδο θέλει μαυρα καρυδάκια και αντάπτορες. Τα χρωμιομένα έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα και θα φθαρούν ή θα σπάσουν πιο γρήγορα. Επίσης τα καρυδάκια πρέπει να ασφαλίζουν επάνω στο μπουλενόκλειδο όπως και οι μύτες επάνω στον αντάπτορα αλλά αυτό είναι πιο πολύ για λόγους ασφαλείας.

    Να ξέρεις πάντως οτι το μπουλενόκλειδο με το σφυροκατσάβιδο δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Το μπουλενόκλειδο ασκεί μόνο οριζόντια δύναμη ενώ το σφυροκατσάβιδο και κάθετη και οριζόντια.
    Σε ευχαριστώ. Ο αντάπτορας είναι μεν χρωμέ, αλλά θα χρησιμοποιηθεί από σπάνια έως ποτέ, οπότε μικρός ο κίνδυνος. Τη διαφορά στην άσκηση δυνάμεων την είχα καταλάβει, ρωτάω περισσότερο για βίδωμα, π.χ. αυτοδιάτρητων σε λεπτές δοκούς (αντί για παλμικό δηλαδή) παρά για ξεβίδωμα κολλημένων βιδών, όπου το σφυροκατσάβιδο λογικά υπερτερεί.

  3. #138
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Κοιτούσα αυτό το Force που εβαλε ο JNP και δεν πρεπει να είναι κακό. Ταιβαν και όχι Κινα, πατενταρισμένο και το ίδιο φασον έχει και η unior, το ένα 20€ και το άλλο 70€.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sfyr force.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	433308
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sfyr unior.jpg 
Προβολές:	253 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	433309

  4. #139
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Το έχω πάνω από μια πενταετία και όποτε έχει χρειαστεί, έχει μειώσει άρδην τον αριθμό της αγιαστουρας που πέφτει κατά περίσταση, αν με εννοείς
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #140
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Εδώ μέσα που ρωτάς, δύσκολα θα ξεφύγεις με κάτι φθηνό. Αυτό θα πάρεις, να το 'φχαριστηθείς.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/01/2022 στις 19:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Και εγώ αυτό το force έχω. Η πρακτικότητα που σου δίνει αξίζει πανω απο 20€. Αν βρεθώ να κάνω καμια επισκευή αλλου και δεν λύνει κάποια βίδα καταλαβαίνω ποσο χρειάζεται. Για με να το θεωρώ απαραίτητο εργαλείο σε μια συλλογή. (δεν έχει και κανένα απαγορευτικό κόστος και σου λύνει τα χέρια στα δύσκολα)

  7. #142
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εδώ μέσα που ρωτάς, δύσκολα θα ξεφύγεις με κάτι φθηνό. Αυτό θα πάρεις, να το 'φχαριστηθείς.
    Φίλε εδώ δεν είμαστε φτηνιάριδες. Ή θα βάζεις τα σωστά εργαλεία ή δε θα βάζεις καθόλου!

    Ορίστε μας!

    https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE...3698_94472.htm
    Sent from me using a computer.

  8. #143
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όποιος έχει ενδοιασμούς και ψάχνεται για καλό, η φθηνότερη επιλογή από Ελλάδα είναι το gedore.

    https://www.pam.gr/k-1900-%CF%87%CE%...earch=k%201900

    pam για Θεσσαλονικείς, labo για Αθηναίους, ταχυδρομείο για τους υπόλοιπους.

    Σκέτο! Χωρίς παρελκόμενα, γιατί τα παρελκόμενα που βάζουν μέσα είναι ακριβά. Οι αντάπτορες και οι μύτες που βάζουν συνήθως δεν κατασκευάζονται απ' τους ίδιους με αποτέλεσμα οι συλλογές να ξεφεύγουν. Για παράδειγμα μια στοχευμένη αγορά για τον νεοσσό είναι αυτή.. Στο λινκ που έβαλε παραπάνω, ο αντάπτορας της φακομ και οι μύτες είναι πολύ ακριβότερα απ' το σφυροκατσάβιδο.

    Impact αντάπτορες δε χρειάζονται. Η κοκέν, στις συλλογές της, δε βάζει impact με το σφυροκατσάβιδο. Ενας καλός αντάπτορας με 6-7 ευρώ (πχ κοκεν από κολλέρη, μητρόπουλο) ή ένας φθηνός με 3-4 ευρώ (gedore κ.α) θα κάνει μια χαρά τη δουλειά. Μύτες όλοι έχουμε. Αν έχουμε 1/4 παίρνουμε αντάπτορα για μύτες 1/4. Αν δεν έχουμε καθόλου παίρνουμε αντάπτορα 5/16 με τις βασικές μύτες πάλι 5/16. Μια καλή συλλογή με μύτες 1/4 είναι συνήθως καλύτερες από τις μύτες 5/16 που έχουν τα φθηνά σφυροκατσάβιδα στις κασετίνες.

    Η συλλογή της koken είναι φθηνότερη από της gedore γιατί η gedore έχει πολύ ακριβούς impact ανταπτορες μέσα. Στα εξωτερικά (ευρώπη) η μεταλλική κασετίνα της koken, με τις βασικές μύτες, έχει κάπου στα 80 ευρώ. Ο κολέρης μπορεί να την έχει στην ίδια τιμή αλλά αν δεν την έχει ετοιμοπαράδοτη αργεί να κάνει παραγγελίες.

    Εγώ επειδή είχα όλες τις μύτες και τους αντάπτορες κάποια στιγμή πήρα το gedore σκέτο. Το έχω αρκετά χρόνια τώρα. Πραγματικά έχει πολύ δύναμη αυτό το πράγμα. Ή θα σπάσει τη μύτη, ή θα κόψει τη βίδα, ή θα την ξεβιδώσει. Πάντως κάτι θα κάνει. Και ακούει και σε πολύ μαλακές σφυριές για το τελικό σφίξιμο σε σταυρωτές επάνω σε μεταλλο, ώστε να μη ταλαιπωρούμε τις βίδες.

    O αντάπτορας είναι impact koken 5/16. Toν είχα βρει πολύ φθηνά και τον πήρα αλλά το έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο με κανονικό αντάπτορα χρωμίου. Οι μύτες είναι οι μαυρες της gedore 5/16, νομίζω με 1.5 -2 ευρώ η μία.

    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/01/2022 στις 10:23.
    Sent from me using a computer.

  9. #144
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Φίλε εδώ δεν είμαστε φτηνιάριδες. Ή θα βάζεις τα σωστά εργαλεία ή δε θα βάζεις καθόλου!

    Ορίστε μας!

    https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE...3698_94472.htm
    Βρε φυγε απο δω θα μας χρεωκοπήσεις

    Για εσας τα αρρωστάκια, ο Γκιοκας Μπεθανης με τα Χαζετ στην Σπυρου Πατση έχει ένα vintage Hazet σφυροκατσαβιδο σετακι που μου έδειξε, 120ε, φανταζομαι με ενα κατοσταρικο θα το αποχωριστεί.

  10. #145
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Βρε φυγε απο δω θα μας χρεωκοπήσεις

    Για εσας τα αρρωστάκια, ο Γκιοκας Μπεθανης με τα Χαζετ στην Σπυρου Πατση έχει ένα vintage Hazet σφυροκατσαβιδο σετακι που μου έδειξε, 120ε, φανταζομαι με ενα κατοσταρικο θα το αποχωριστεί.
    Τα hazet νομίζω είναι koken. Για τα παλιότερα πρέπει να δω φωτό.
    Sent from me using a computer.

  11. #146
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Φίλε εδώ δεν είμαστε φτηνιάριδες. Ή θα βάζεις τα σωστά εργαλεία ή δε θα βάζεις καθόλου!

    Ορίστε μας!

    https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE...3698_94472.htm
    Καλά το πράσινο φωσφοριζε είναι όλα τα λεφτά. Όχι μόνο στο σκοτάδι αλλά και σε χορταρια μέσα να πέσει πάλι θα το βρεις!
    Θα βάλω φωσφοριζε πορτοκαλί ταινία στη λαβή του Force και θα κλαίνε και τα κοκεν και τα Hazet!
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 05/01/2022 στις 12:58.

  12. #147
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει ενδοιασμούς και ψάχνεται για καλό, η φθηνότερη επιλογή από Ελλάδα είναι το gedore.

    https://www.pam.gr/k-1900-%CF%87%CE%...earch=k%201900



    Αποστολη σε αυτή τη βίδα που ξεβιδώνει στο βιντεακι από την δισκοπλακα, επιτρέπεται να βάλουμε στις βόλτες antiseize lubricant να γλυτώνουμε τα κολλήματα;

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αμα το πληρωσω 300 ευρω μετα θα λυπαμαι να το κοπανησω

  14. #149
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αποστολη σε αυτή τη βίδα που ξεβιδώνει στο βιντεακι από την δισκοπλακα, επιτρέπεται να βάλουμε στις βόλτες antiseize lubricant να γλυτώνουμε τα κολλήματα;
    Ναι μπορείς φαντάζομαι, αν και δε ξέρω τι μπορεί να κάνει σε εκείνο το σημείο. Αυτές οι βίδες δε κάνουν τίποτα όταν μπει η ρόδα επάνω.

    Εγώ δεν έχω βάλει και είδες οτι με το πρώτο χτυπηματάκι ξεβίδωσε. Το ίδιο εύκολα βγήκαν και οι υπόλοιπες. Η βίδες ήταν Τ25 ή Τ30. Το κεφάλι αντέχει μεγάλες ροπές αλλά ούτε που το σκέφτηκα να βάλω απλό τορξ. Στο προηγούμενο αμάξι μου ήταν σταυρός και αν δεν έβαζες σφυροκατσάβιδο θα έβγαιναν μονο με τρυπάνι.
    Sent from me using a computer.

  15. #150
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αμα το πληρωσω 300 ευρω μετα θα λυπαμαι να το κοπανησω
    Εγώ αν το πληρωνα 300 ευρώ θα ήθελα να το κοπανάω κάθε μέρα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF