Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: Ηλεκτρονικά παχύμετρα! (Μαϊμούδες mitutoyo στο ebay)

  1. #1

    Question Ηλεκτρονικά παχύμετρα! (Μαϊμούδες mitutoyo στο ebay)

    http://www.banggood.com/Mitutoyo-6in...831_1608227_10
    Μου φαίνεται για ευκαιρία αυτή η τιμή!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #2
    Free like the Wind
    Εγγραφή
    30/11/2005
    Μηνύματα
    295
    www.nbillis.gr

    Βαριέμαι να γράφω...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turist Προβολή μηνύματος
    Καλά που το πόσταρες!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #4
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #5
    Free like the Wind
    Εγγραφή
    30/11/2005
    Μηνύματα
    295
    Εγώ ένα της πλάκας ψηφιακό που έχω το μόνο πρόβλημα είναι ότι μου τρώει την μπαταρία σχετικά γρήγορα. Και δε νομίζω πως για ερασιτεχνική χρήση χρειάζεται κάτι πιο καλό.
    www.nbillis.gr

    Βαριέμαι να γράφω...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Για αυτό είναι τα forum. Πάλη καλά

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    του γκουντ το βε τρου που θα έλεγε και η δικιά μας η Έφη. Πάντως όλα τα μαστόρια που ξέρω ότι γνωρίζουν ακόμα και ο Μητρο ο εργαλειέμπορας που έχει πάρα πολλές γνώσεις θεωρούν τα συμβατικά καλύτερα. Τα ψηφιακά λένε απλά προσφέρουν ευκολία στην ανάγνωση και είναι υποδεέστερα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    του γκουντ το βε τρου που θα έλεγε και η δικιά μας η Έφη. Πάντως όλα τα μαστόρια που ξέρω ότι γνωρίζουν ακόμα και ο Μητρο ο εργαλειέμπορας που έχει πάρα πολλές γνώσεις θεωρούν τα συμβατικά καλύτερα. Τα ψηφιακά λένε απλά προσφέρουν ευκολία στην ανάγνωση και είναι υποδεέστερα.
    Δεν είναι απολύτως σωστό αυτό. Ένα καλό ψηφιακό σου προσφέρει ακρίβεια 2-3 εκατοστών, κάτι που δε γίνεται με το αναλογικό που έχει ακρίβεια 0.05 κι αυτή δυσανάγνωστη. Θα μου πεις τώρα, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι και δίκιο θα 'χεις αλλά εξαρτάται πάντα και τι δουλειά κάνεις και πως το χρησιμοποιείς. Στη μηχανή δε χρειάζεται, αν και μένα με έβγαλε από τη δύσκολη θέση όταν άλλαζα ανάρτηση στο vstrom.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15082014205.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	346256 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15082014206.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	346257

    Δύσκολα θα 'εβλεπες τη διαφορά αυτή με αναλογικό. ίδιως κάποιος που πιάνει σπάνια παχύμετρο στα χέρια του. Για την ιστορία δεν έμπαινε η καινούργια ανάρτηση στο πλαίσιο. Για ένα δέκατο περίπου. Έπρεπε να το λιμάρω (την ανάρτηση όχι το πλαίσιο... ).
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 25/11/2015 στις 18:18.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι απολύτως σωστό αυτό. Ένα καλό ψηφιακό σου προσφέρει ακρίβεια 2-3 εκατοστών, κάτι που δε γίνεται με το αναλογικό που έχει ακρίβεια 0.05 κι αυτή δυσανάγνωστη. Θα μου πεις τώρα, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι και δίκιο θα 'χεις αλλά εξαρτάται πάντα και τι δουλειά κάνεις και πως το χρησιμοποιείς. Στη μηχανή δε χρειάζεται, αν και μένα με έβγαλε από τη δύσκολη θέση όταν άλλαζα ανάρτηση στο vstrom.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15082014205.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	346256 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15082014206.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	346257

    Δύσκολα θα 'εβλεπες τη διαφορά αυτή με αναλογικό. ίδιως κάποιος που πιάνει σπάνια παχύμετρο στα χέρια του. Για την ιστορία δεν έμπαινε η καινούργια ανάρτηση στο πλαίσιο. Για ένα δέκατο περίπου. Έπρεπε να το λιμάρω (την ανάρτηση όχι το πλαίσιο... ).
    12 εκατοστά διαφορά είναι μετρήσιμη από καλά αναλογικά αλλά είπαμε το ψηφιακό έχει την ευκολία της ανάγνωσης. Απλά είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που ένα καλό ψηφιακό μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις στις μετρήσεις και έχουν να κάνουν και με αυτό καθαυτό το κύκλωμα αλλά και περιβαλλοντικούς παράγοντες (υγρασία, θερμοκρασία, βρώμα στους ημιαγωγούς κλπ)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    12 εκατοστά διαφορά είναι μετρήσιμη από καλά αναλογικά αλλά είπαμε το ψηφιακό έχει την ευκολία της ανάγνωσης. Απλά είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που ένα καλό ψηφιακό μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις στις μετρήσεις και έχουν να κάνουν και με αυτό καθαυτό το κύκλωμα αλλά και περιβαλλοντικούς παράγοντες (υγρασία, θερμοκρασία, βρώμα στους ημιαγωγούς κλπ)
    Συμφωνώ στη θεωρία του πράγματος αλλά στη πράξη ένα παχύμετρο των 100 € δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μετράει πάντα το ίδιο. Πολλές φορές στη δουλειά επειδή βαριέμαι να μετράω με το μικρόμετρο, μετράω κατευθείαν με το παχύμετρο. Η διαφορά τους να είναι στα 2 εκατοστά, όχι παραπάνω. ΜΟΝΟ αν σου έχει πέσει κάτω θα έχει αισθητή διαφορά.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Ετσι ειναι. Αναλογικα εχω δυο τρια για να κανω δουλειες με βρωμικα χερια. Εχω παρει και δυο ψηφιακα αλλα με καθαρα χερια και πιο γρηγορες μετρησεις. Και παντα εξαρτατε τι δουλεια θεσ να κανεις. Το καθενα εχει τα συν και πλην του. Αν εχεις και τα δυο εισαι αρχοντας!!!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Ωχ τραγικό! Λέτε και στα μικρόμετρα Mitutoyo των κινέζων να συμβαίνει το ίδιο ;;
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Ετσι ειναι. Αναλογικα εχω δυο τρια για να κανω δουλειες με βρωμικα χερια. Εχω παρει και δυο ψηφιακα αλλα με καθαρα χερια και πιο γρηγορες μετρησεις. Και παντα εξαρτατε τι δουλεια θεσ να κανεις. Το καθενα εχει τα συν και πλην του. Αν εχεις και τα δυο εισαι αρχοντας!!!!!!!
    όχι άλλο κάρβουνο ρε όχι άλλο κάρβουνο, δεν έχω ψηφιακό και δεν θα πάρω λέμε δεν περισσεύει κατόμπαλο θα πάει αλλού
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Ωχ τραγικό! Λέτε και στα μικρόμετρα Mitutoyo των κινέζων να συμβαίνει το ίδιο ;;
    Σε ολα συμβαινει αυτο παγκοσμιως. Σε ολα τα πραματα. Εχουν μπει για τα καλα οι κινεζοι κι αντιγραφουν. Ισχυει ο κανονας οτι πληρωνεις παιρνεις.

    Γιαυτο εγω στραφηκα στα insize. Για να μην δωκω κατομπαλα που λεει κι ο βασκας. Καθαρα ερασιτεχνικη χρηση κανω. Επαναληψιμοτητα στις μετρησεις και συνεχες καλιμπραρισμα με πλακιδιο εφαρμοζω εγω.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    όχι άλλο κάρβουνο ρε όχι άλλο κάρβουνο, δεν έχω ψηφιακό και δεν θα πάρω λέμε δεν περισσεύει κατόμπαλο θα πάει αλλού
    let's see how it goes....

    Στα σοβαρά τώρα, ένα insize με 35€ είναι μια χαρά για τον ερασιτέχνη αρκεί να το προσέχεις με τα νερά. Εκτός αν δουλεύεις σε μηχανουργείο με μουτζούρα, σαπουνέλαια να σε πιτσιλάνε, γρέζια και σκόνη από τη κατεργασία.... τότε πας γι' αυτό των 100€.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 950 Adventure για 5.200 στο ebay...
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 10:39
  2. Remus Grand Prix στο ebay με 55 λίρες
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 10:10
  3. Trip Master Πωλείται στο ebay
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 09:09
  4. Πώληση στο ebay...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2005, 17:51
  5. Το είδα στο ebay / σχάρα
    από Nik0s στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 20:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF