Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 126

Θέμα: Visualizer's πραπρά: 24/7 τα άπαντα..!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96

    Visualizer's πραπρά: 24/7 τα άπαντα..!!

    Εδώ και κανέναν μήνα έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές η μηχανή είναι ασταθής δηλαδή ενώ πηγαίνω μια χαρά ξαφνικά νιώθω η μηχανή να τραβάει πότε δεξιά πότε αριστερά .Σήκωσα το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ με την μπροστινή ρόδα στον αέρα και είδα ότι κολλάει λίγο το τιμόνι και τρίζει ..το μηχανάκι είναι ένα cbf 125 και έχει 19.000 χιλιόμετρα .Λέτε να πρέπει να πάω για αλλαγή ρουλεμάν η απλά για γρασάρισμα η δεν ξέρω τι.. ξέρει κανείς πόσο πάει η αλλαγή ;

  2. #2
    Αν κολλάνε και τρίζουν τότε πιθανότατα είναι διαλυμένα (παθών). Και μην τα αφήσεις καθόλου γιατί αν γίνει κανένα σκηνικό και κολλήσει το τιμόνι δεν θα είναι μικρό πράγμα.

    Σαν ανταλλακτικά, ψώνισα από ρουλεμανάδικο με 20 ευρώ και τα δύο.
    Αν θυμάμαι σωστά, τελευταία φορά που είχα ρωτήσει σε μαγαζί μου είχαν πει 80 ευρώ για εργασία και υλικά.
    Στο δικό μου τα πέρασα μόνος μου τελικά.

    Στο ξαναλέω, μην το αφήσεις καθόλου. Τώρα, να είσαι τόσο τυχερός που απλά να έχουν στεγνώσει από γράσσο και να μην έχει γίνει άλλη ζημιά; Αν δεν λυθεί δεν θα ξέρεις.

  3. #3
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ω ναι μην ξεχασεις να αλλαξεις λαδακια στο μπροστινο αφου μαζι με τα ρουλεμαν ευκαιρια ειναι.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Καλά να κολλήσει τελείως δεν παίζει αλλά σίγουρα πρέπει να τα αλλάξω ..Ήταν δύσκολη η διαδικασία να τα αλλάξεις μόνος σου ; Η μαλακία είναι ότι και απλό γράσο να θέλει ο μηχανικός σίγα μην μου το σφυρίξει..
    Τελευταία τροποποίηση από visualizer; 30/11/2015 στις 17:54.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν θέλουν απλό γράσο, αλλαγή θέλουν.

    Αν πιάνουν τα χέρια σου, χρησιμοποίησε το την αναζήτηση του φόρουμ για να βρεις παρόμοια θέματα. Σε κάποια υπάρχει και φωτογραφικό υλικο από κάποιο μέλος που δείχνει πως να κάνεις τη δουλειά μόνος σου.
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Κοινως καμια 100αρα ευρω συνολο και μην το αφησεις καθολου...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από visualizer Προβολή μηνύματος
    Καλά να κολλήσει τελείως δεν παίζει αλλά σίγουρα πρέπει να τα αλλάξω ..Ήταν δύσκολη η διαδικασία να τα αλλάξεις μόνος σου ; Η μαλακία είναι ότι και απλό γράσο να θέλει ο μηχανικός σίγα μην μου το σφυρίξει..
    Δύσκολο δεν ήταν, εύκολο ακριβώς επίσης δεν ήταν. Το ότι το έκανα μόνος μου σήμαινε έξτρα ταλαιπωρία και ένα εργαλείο που έγινε with a little help from my friends και χρησιμοποιήθηκε και σε άλλο ένα μηχανάκι λίγο μετά, αλλά σήμαινε και χρόνο και ηρεμία να δω manual, να πάρω μιά ανάσα και να πιώ μιά τζούρα καφέ και να ξαναδώ κλπ.


    Το να κολλήσει αρκετά ώστε να γίνει μαλακία παίζει και στο λέω γιατί το δικό μου κολλούσε στο κέντρο ακριβώς και κατέληξα με αυτοκίνητο μερικές μέρες μέχρι να τα αλλάξω αφού ήταν αδύνατον να γίνει μικρή διόρθωση πορείας πχ στην διήθηση. Παρεμπιπτόντως, πέρασε ΚΤΕΟ με αυτό το τιμόνι (βοήθειά μας τι ελέγχουν).

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Κατάλαβα δεν τον γλυτώνω με τίποτα το 100ρικάκι ..ευχαριστώ

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από visualizer Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα δεν τον γλυτώνω με τίποτα το 100ρικάκι ..ευχαριστώ
    80 όχι 100... Αλλά ρίξε μερικές ερωτήσεις... Δες και σιγουρέψου τι θα βάλουν γιατί το δικό μου φορούσε κωνικά bulgaria και ήταν για το πέος...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Eίμαι ήδη σε αναζήτηση συνεργείου ..μήπως ξέρετε κανέναν καλό μάστορα κατά προτίμηση στο βόρεια προάστια ;

  11. #11
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    μαλλον τα ρουλεμαν τιμονιου ειναι. προτιμησε κατι επωνυμο koyo, skf, ειναι καλυτερα απο τα εργοστασιακα (βρες τον κωδικο των εργοστασιακων και παρε τα ιδια σε αλλη μαρκα). αν εχεις καποιο γνωστο που ξερει τι κανει μπορει να σου αλλαξει βασισμενος στο manual, δεν ειναι και τραγικα δυσκολο σε τετοιο μηχανακι. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ειναι λιγα τα 19κ χλμ για να εχουν φθαρει τα ρουλεμαν τιμονιου. μηπως εχει 49-59κ χλμ?
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    μαλλον τα ρουλεμαν τιμονιου ειναι. προτιμησε κατι επωνυμο koyo, skf, ειναι καλυτερα απο τα εργοστασιακα (βρες τον κωδικο των εργοστασιακων και παρε τα ιδια σε αλλη μαρκα). αν εχεις καποιο γνωστο που ξερει τι κανει μπορει να σου αλλαξει βασισμενος στο manual, δεν ειναι και τραγικα δυσκολο σε τετοιο μηχανακι. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ειναι λιγα τα 19κ χλμ για να εχουν φθαρει τα ρουλεμαν τιμονιου. μηπως εχει 49-59κ χλμ?

    Καλά θα ταν να είχα,δεν νομίζω πως έχει στο manual οδηγίες πως να κάνεις αυτή την δουλειά. Όχι 19.000 και κάτι ψιλά έχει

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Kανείς δεν έχει να μου προτείνει κάποιο συνεργείο της προκοπής ..όλοι μόνοι σας τα φτιάχνετε ;

  14. #14
    Αυτό το της προκοπής είναι το ζόρι...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    To ξέρω ..όπου έχω πατήσει δεν έχω ξαναπατήσει .Tα service μόνος μου τα κάνω αλλά είναι ρίσκο να να το λύσω μόνος μου ...δεν έχει και κανένα καλό βιντεάκι πάνω σε αυτό το μηχανάκι να με βοηθήσει :/

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ακτινολόγησης, Τα άπαντα...
    από stam2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2017, 10:42
  2. Τα τελευταία 24 ευρώ και μια βόλτα.
    από S705 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2015, 15:25
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF