Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 126

Θέμα: Visualizer's πραπρά: 24/7 τα άπαντα..!!

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    αλλά ξαναδιάβασε τι έχει γραφτεί εδώ πριν κάνεις οτιδήποτε και αφού το κάνεις...
    Θα το κάνω αν και τώρα νομίζω πως έχω καταλάβει την όλη διαδικασία ( αφού τα έκανα όλα μ**ι καπέλο ) , μήπως και έχεις απάντηση στην απορία μου ;

    βασική απορία μου είναι αν η λανθασμένη/ ελλιπής εξαέρωση και η χαμηλή στάθμη υγρών να μπορεί να ευθύνεται στο ότι τα τακάκια βρίσκουν ..τα καινούργια και τα παλιά ..

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από visualizer Προβολή μηνύματος
    θα δοκιμάσω πάλι αύριο αλλά βασική απορία μου είναι αν η λανθασμένη/ ελλιπής εξαέρωση και η χαμηλή στάθμη υγρών να μπορεί να ευθύνεται στο ότι τα τακάκια βρίσκουν ..τα καινούργια και τα παλιά ..
    Η πλάκα είναι ότι μία γράφεις πως δεν βρίσκουν, μία πως βρίσκουν.
    Αν πατάς 30 φορές και δεν μπορεί να προχωρήσει το έμβολο της δαγκάνας, τι κάνει νιάου νιάου ότι δεν υπάρχει υγρό να το σπρώξει...

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Τα παλιά τακάκια βρίσκουν ίσα ίσα στον δίσκο όταν περιστρέφω την ρόδα με το χέρι αλλά όσες φορές και να πατήσω την μανετα του φρένου δεν υπάρχει καθόλου αντίσταση . Τα καινούργια τακάκια βρίσκουν πολύ δηλαδή ο τροχός με το ζόρι κάνει 1,5 στροφή , αν πατήσω την μανέτα του φρένου τότε τα φρένα λειτουργούν κανονικά , δηλαδή υπάρχει αντίσταση παρόλο που η στάθμη των υγρών είναι χαμηλή .

    Η απορία μου είναι τι μπορεί να ευθύνεται που τα τακάκια βρίσκουν στον δίσκο όταν περιστρέφω τον τροχό με το χέρι και κατά πόσο μπορεί να επηρεάζονται από την ελλειπή εξαέρωση η δεν έχει καμία απολύτως σχέση ;
    ελπίζω να έγινα κατανοητός..

  4. #64
    Να το πάμε αλλιώς...


    Πάρε ένα μπουκαλάκι υγρά, φτιάξε φραπέ/νες/καπΟτσίνο/φασκόμηλο να κεράσεις ένα φίλο σου να σε βοηθήσει και κάντε την εξαέρωση σωστά, από την αρχή προσέχοντας να μην πέσει κάτω από το μίνιμουμ η στάθμη στο δοχείο του εμπρός φρένου. Αφού βεβαιωθείς ότι δεν έχεις αέρα μέσα στην δαγκάνα, τότε να δεις πάλι τις πταίει.


    Χωρίς τακάκια, αν σπρώξεις τα έμβολα της δαγκάνας με το χέρι, πάνε πίσω;

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να το πάμε αλλιώς...


    Πάρε ένα μπουκαλάκι υγρά, φτιάξε φραπέ/νες/καπΟτσίνο/φασκόμηλο να κεράσεις ένα φίλο σου να σε βοηθήσει και κάντε την εξαέρωση σωστά, από την αρχή προσέχοντας να μην πέσει κάτω από το μίνιμουμ η στάθμη στο δοχείο του εμπρός φρένου. Αφού βεβαιωθείς ότι δεν έχεις αέρα μέσα στην δαγκάνα, τότε να δεις πάλι τις πταίει.


    Χωρίς τακάκια, αν σπρώξεις τα έμβολα της δαγκάνας με το χέρι, πάνε πίσω;
    Όταν λες έμβολο εννοείς το 'πιστόνι' του φρένου έτσι ; ναι πηγαίνει τέρμα πίσω ..
    πχ

    Χωρίς τακάκια πιέζω τα 2 έμβολα ταυτόχρονα με δύναμη ώστε να πάνε τέρμα πίσω , μετά βάζω τα καινούργια τακάκια σφίγγω τις βίδες πατάω το φρένο και λειτουργεί κανονικά. Άμα πάω μετά και βγάλω τις βίδες , τα τακάκια παρατηρώ πως η θέση των εμβόλων δεν είναι τέρμα πίσω αλλά είναι ποιο μπροστά από την θέση που τα είχα βάλει αρχικά ..ίσως να είναι κ αυτός ο λόγος που βρίσκουν τα τακάκια; Δηλαδή ουσιαστικά τα έμβολα δεν προσαρμόζονται σωστά στις καινούργιες θέσεις τους;
    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο ίσως να είναι πρόβλημα που προκαλείται από την ελλιπή εξαέρωση - χαμηλά υγρά φρένων .. ?

    Δοκίμασα και ένα 'κόλπο' που διάβασα για να μην βρίσκουν τα τακάκια αλλά δεν έκανε δουλειά . ( ουσιαστικά έλεγε πριν σφίξεις τις βίδες της δαγκάνας να πατήσεις φρένο αρκετές φορές ..μετά να το πιάσεις με ενα zip tie για να μείνει κλειστό και έπειτα να σφίξεις τις βίδες της δαγκάνας )

  6. #66
    Αυτό το κόλπο δεν το ξέρω, το ότι δεν γυρνάνε 100% πίσω είναι φυσιολογικό πάντως. Η υποχώρηση πρέπει να είναι τόση ώστε ισα ισα να μην πατάει το τακάκι στην δαγκάνα, όχι παραπάνω.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    οταν πατας το φρενο τα τακακια τερματιζουν πανω στη δισκοπλακα
    οταν το αφηνεις δε σημαινει οτι τα εμβολα θα ξανερθουν τερμα πισω
    στην πραγματικοτητα τα τακακια θα συνεχισουν να εφαπτονται στη δισκοπλακα χωρις να την πιεζουν ομως
    αρα μην ασχολησε με τη θεση των εμβολων
    απο τη στιγμη που μπηκαν ολα στη θεση τους κοιτας να σφιξει η μανετα με συμπληρωση υγρου και εξαερωση

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Tο πρόβλημα στην περίπτωση μου είναι ότι την πιέζουν .. υπάρχει περίπτωση αν δεν βρω λύση σε αυτό το πρόβλημα να φάω τα τακάκια με γυαλόχαρτο η θα τα καταστρέψω ;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	06455kwf951_front_brake_pads_honda_cbf_125_takak.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	347207

    Το αντικείμενο 14 στην εικόνα με το λαστιχάκι τι ρόλο βαράει ; επηρεάζει την θέση που βρίσκονται τα τακάκια ; προφανώς κινείται κάποια χιλιοστά δεξιά και αριστερά αλλάζοντας την θέση που βρίσκονται τα τακάκια .. ; μήπως χρειάζεται να του βάλω γράσο η δεν ξέρω γω κάτι άλλο ;

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    με το γυαλοχαρτο θα τα χαλασεις
    ο πειρος στο 14 ειναι η γλυστρα που σου ειπα νωριτερα
    κατα την αλλαγη το σημειο αυτο ανοιγεται καθαριζεται και λιπαινεται με ειδικο γρασσο
    αν ειναι κολλημενο ειναι ο κυριοτερος λογος για να σου κολλανε τα τακακια
    το ιδιο και το 8

  10. #70
    Γρασσο χαλκου για θερμοκρασίες, μην βάλεις κοινό και πάρεις φωτιά...

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Οκ οπότε θα πάω το πρωί να πάρω υγρά φρένων και ένα γράσο χαλκού ..θα βάλω τα καινούργια τακάκια ,θα βάλω γράσσο στον πειρο και μετά θα αντικαταστήσω τα παλιά υγρά με τα καινούργια κάνοντας καλή εξαέρωση ....και αν βρίσκουν πάλι θα το πετάξω στην θάλασσα

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    το χαλκου μπαινει πισω απο τα τακακια για να μη σφυρανε
    στις γλυστρες μπαινει ενα αλλο που εχουν οι φρεναδες αλλα στη φαση που εισαι τωρα δεν ειναι απαραιτητο
    απλα σιγουρεψου οτι τα δυο μερη της δαγκανης κινουνται ελευθερα

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    πήγα σήμερα να βγάλω την τάπα των υγρών με το σωστό κατσαβίδι η μια βίδα βγήκε άνετα η άλλη δεν βγαίνει με καμία παναγία .,..ελεος

  14. #74
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Ρε μάμησέ το το κωλόφρενο...!!!


    Υ.Γ.
    Ποια ειναι η ταπα των υγρων..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    των υγρών για τα φρένα ..στο τιμόνι .. πραγματικά γάμω την τύχη μου..ποιος Π**στης την έσφιξε τόσο δυνατά -_-

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ακτινολόγησης, Τα άπαντα...
    από stam2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2017, 10:42
  2. Τα τελευταία 24 ευρώ και μια βόλτα.
    από S705 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2015, 15:25
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF