Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer

  1. #16
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Tiger 800 με κλειστά τα μάτια!!!! Καμμία σχέση. Παίρνεις μηχανάρα, επιδόσεις, κρατήματα, ευελιξία και μηδέν προβλήματα. Μη μασάς μ´ αυτά που λένε για μίζα κλπ. Παλιό πρόβλημα και διορθώθηκε πλέον.
    Το έχω ένα χρόνο και κάτι, έχω κάνει περίπου 13.000 χλμ και δεν έχει κάνει ούτε τσικ.
    Αν το αλλάξω θα πάρω μόνο το ίδιο σε μεγαλύτερο, δηλαδή Tiger Explorer 1200 !!!
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Κώστα!
    Έχουμε σχεδόν ίδια γούστα στις μηχανές και κάνουμε παρόμοια χρήση οπότε ας πω και εγώ τη γνώμη μου.Οδηγώ tiger 1050 εδώ και 6 χρόνια και θέλω να το αλλάξω...αν τώρα έπαιρνα μηχανή και ήμουν ανάμεσα στις δύο που αναφέρεις στον τίτλο,θα κατέληγα στο XRx διότι δε μου έχουν κάτσει καλά τα αρνητικά σχόλια των κατόχων σε όλα τα ελληνικά και ξένα fora.Σαφώς υπάρχουν και πολλά θετικά και η μηχανή έχει πουλήσει αρκετά αλλά τα συγκεκριμένα αρνητικά χτυπάνε άσχημα.
    Πέρα από αυτό,ο 19άρης τροχός είναι καταλληλότερος για τους ελληνικούς δρόμους,κατά την άποψή μου.Μειονέκτημα για την Triumph οι ελάχιστοι (εξουσιοδοτημένοι και μη) αξιόπιστοι μηχανικοί σε όλη την Αττική και το αυξημένο κόστος κτήσης συγκριτικά με το tracer.
    Το f800gs είναι πολύ όμορφο αλλά όταν το οδήγησα απογοητεύτηκα...δε θα ήταν καν στις επιλογές μου.Ίσως το f700gs με 19άρη μπροστινό αλλά σε καμία περίπτωση δε θα έδινα τόσα παραπάνω λεφτά για μία μηχανή από την οποία δεν έχει τίποτα να ζηλέψει ο τιγράκος!
    Με δεδομένο ότι είσαι άνετος οικονομικά,θα μπορούσες να κοιτάξεις και το ΚΤΜ 1050,το νέο versys 1000,το Τiger sport και το vstrom 1000...όλα κοντά στα 13 χιλιάρικα κυμαίνονται.Υπάρχει και το καινούριο Honda crossrunner 800 με τιμή κοντά στα 11.500.Αν τελικά όμως θέλεις κάτι σε πολύ χαμηλότερη τιμή που θα σε καλύψει πλήρως μετά το suzukάκι σου,κοιτάς και το νέο και ομορφότερο από τον προκάτοχό του versys 650...
    Όλες αυτές οι προτάσεις φυσικά με δεδομένο ότι ψάχνεις καινούριο...γιατί αν υπάρξει περίπτωση να ξοδέψεις πενταψήφιο ποσό για μεταχειρισμένο on/off ή ψηλό street,χτυπάς κορυφαίες μηχανές όπως 1190 adv , multi , Explorer ,GS 1200 φυσικά και άλλες αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα σε βολέψουν τα θηρία αυτά για τη χρήση που τα θέλεις...μάλλον είναι too much!
    Συνοψίζοντας,θα έλεγα ότι το tiger 800 ΧRx είναι μια εξαιρετική επιλογή που συνδυάζει πολλά αλλά αν θέλεις την άποψή μου,ξανασκέψου το πριν κινηθείς για καινούριο...υπάρχουν και ποιοτικά μεταχειρισμένα σε δελεαστικές τιμές
    Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν και το tiger 1050 αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει χάρτες , ενώ το 800 έχει. Επίσης, η τιμή του έχει πέσει στα 10700, δηλαδή 200 ευρώ κάτω από το 800..
    Σχετικά με τα μεταχειρισμένα, πραγματικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω σε κάτι μεταχειρισμένο, απλά αν είναι να γλιτώσω 2000 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο.π.χ ένα tiger 800 του 13 κοστίζει 8000 ευρω, του 11 7000 ευρώ, χωρίς να έχει πάνω τα ηλεκτρονικά του xrx, χωρίς 3d σέλλα κλπ. Αξίζει την διαφορά?
    Τέλος, έκανα test ride το multi και ήταν απίστευτο, σκέφτομαι όμως ότι το κόστος συντήρησης τους θα είναι αρκετά αυξημένο σε σχέση με τα υπόλοιπα, οπότε σκέφτομαι να το αφήσω για το μέλλον :P
    Τελευταία τροποποίηση από kostas-menu; 01/12/2015 στις 10:50.

  3. #18
    Τι τους θελετε τους χαρτες ρε σεις;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    Μπορεί στην τελική να δω ότι είναι ένα άχρηστο πρόσθετο, απλά σκέφτομαι ότι εφόσον πάω να πάρω κάτι καινούριο και σχετικά ακριβό θα ήταν καλό να έχει...

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Τι τους θελετε τους χαρτες ρε σεις;
    τα αλόγατα θέλουν και χάρτες

    μην κοιτάς που εσύ καβαλάς αυτό το πράμα που καβαλάς

    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #21
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Για τον ίδιο λόγο με την ύπαρξη χωμάτινων ελαστικών....Άμα χαθεί ρε Cpt σε κανα δάσος με πουρνάρια στη Βάλια Κάλντα ή στο Δάσος Χαιδαρίου, να βρει τον δρόμο του να γυρίσει....
    The mountain is you

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    τα αλόγατα θέλουν και χάρτες

    μην κοιτάς που εσύ καβαλάς αυτό το πράμα που καβαλάς

    Αν μιλαμε για τα αλογατα του Τ800, το εχω για πρωινο ακομα και για τα 15χρονια του σαραβαλου που καβαλαω, ακομα και μετα τα 2 αλογα που θα μου φανε εδω για να βγάλω τις γαλλικες πινακιδες

    Γενικως, στο 1050 δε μου έλειψαν οι χαρτογραφησεις. Χερια να το παω μου ελειπαν (και μετα λεφτα )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Tiger 800 με κλειστά τα μάτια!!!! Καμμία σχέση. Παίρνεις μηχανάρα, επιδόσεις, κρατήματα, ευελιξία και μηδέν προβλήματα. Μη μασάς μ´ αυτά που λένε για μίζα κλπ. Παλιό πρόβλημα και διορθώθηκε πλέον.
    Το έχω ένα χρόνο και κάτι, έχω κάνει περίπου 13.000 χλμ και δεν έχει κάνει ούτε τσικ.
    Αν το αλλάξω θα πάρω μόνο το ίδιο σε μεγαλύτερο, δηλαδή Tiger Explorer 1200 !!!
    Χμμμ...
    Μη μασας για την μίζα?
    Φιλος μου που εχει το 800 ειναι στην 3η μίζα τώρα.
    Τι να το κανεις που του την άλλαξαν και παλι δωρεάν εκτός εγγύησης (και μπράβο τους), αφού θα το ξαναπάθει.
    Τα 13000 χλμ που έχεις ειναι ελάχιστα, ελπίζω να μην σου μείνει κι εσένα, αλλά ειναι το πιο πιθανόν απο οτι εχω καταλάβει.
    Παντως δεν μπορείς να εχεις ακόμα επιχειρήματα περι αξιοπιστίας. Αμα περάσεις τις 50-60.000 τότε μαλιστα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    Το θέμα με την μίζα έχει εμφανιστεί και στην καινούρια σειρά του 15 (xr/xc) ή μόνο στα παλιότερα?

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chrikol
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Οι χάρτες βοηθάνε πρώτα στη κατανάλωση.... άρα εξοικονόμηση χρημάτων... και δεύτερον παρέχουν διάφορα επίπεδα ασφάλειας.
    Αν είσαι έμπειρος οδηγός το δεύτερο κομμάτι μπορεί να μη σε πιάνει... αν είσαι πολύ έμπειρος μπορείς να κοντρολάρεις και το πρώτο...
    Αλλά για το κοπέλι που πάει από 250 σε 800 και 95 άλογα... καλό θα είναι να έχει τις επιλογές των χαρτών!
    Ride It Like You Stole It!

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chrikol
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Μειονέκτημα για την Triumph οι ελάχιστοι (εξουσιοδοτημένοι και μη) αξιόπιστοι μηχανικοί σε όλη την Αττική και το αυξημένο κόστος κτήσης συγκριτικά με το tracer.
    Η καλύτερη κουβέντα που άκουσα μέχρι τώρα... πιστεύω ότι εκεί υποφέρουν πολλά καλά ευρωπαϊκά μηχανάκια!!
    Ride It Like You Stole It!

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chrikol
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Όσο αναφορά το Tracer με τα κουνήματα... έχουν βγει πολλοί "μηχανικοί" ιδιοκτήτες που έχουν βρει το πρόβλημα και το έχουν φτιάξει και τώρα το μηχανάκι γαμάει όπως λένε...

    το θέμα είναι ότι ο ένας άλλαξε χούφτες και το έφτιαξε... ο άλλος έσφιξε τα ρουλεμάν του τιμονιού και το έφτιαξε... ο άλλος άλλαξε ζελατίνα και το έφτιαξε... η γιαμάχα έβαλε κόφτη στα 200!!!

    μάλλον ότι και να κάνεις φτιάχνει αυτό το πρόβλημα πολύ εύκολα!! (αμα θες να το πιστέψεις)
    Ride It Like You Stole It!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    θα πηγαινα στην περπατημενη λυση του 1050 που και πιο φτηνο ειναι και εχει λυσει τα οποια παιδικα προβληματα...
    επισης, νομιζω οτι, ειναι πιο γρηγορο και καλυτερα στημενο για ασφαλτο απο τα αλλα 2...

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    θα πηγαινα στην περπατημενη λυση του 1050 που και πιο φτηνο ειναι και εχει λυσει τα οποια παιδικα προβληματα...
    επισης, νομιζω οτι, ειναι πιο γρηγορο και καλυτερα στημενο για ασφαλτο απο τα αλλα 2...
    +1

    Ειδικα το 1050 sport το δινουν πλεον προσφορα 10700 που ειναι πολυ καλη τιμη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    +1

    Ειδικα το 1050 sport το δινουν πλεον προσφορα 10700 που ειναι πολυ καλη τιμη.
    ναι, γι'αυτο ελεγα...οχι το απλο...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  3. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 17:01
  4. triumph tiger 800
    από jp7rgv στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2010, 22:21
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF