Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13

    Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ενδιαφέρομαι να αλλάξω μηχανή και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο: Triumph Tiger 800 XRx και Yamaha MT 09 Tracer.
    Έχω κάνει test ride και τα δύο, όμως είμαι αρκετά μπερδεμένος για την τελική μου επιλογή.
    Σε γενικές γραμμές η χρήση προορίζεται περισσότερο εντός πόλης και το υπόλοιπο για γρήγορες βόλτες, εκδρομές, άντε και κανένα ταξιδάκι.
    Παρότι θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι δύο αυτές μηχανές είναι διαφορετικής κατηγορίας σε κάποιο βαθμό, βρίσκω στοιχεία στην κάθε μία τα οποία μου είναι αρκετά ευχάριστα. π.χ στο tracer μου αρέσει περισσότερο η πιο sport θεση οδήγησης (λύγισμα στα γόνατα κλπ), το μεγαλύτερο τιμόνι του και η ροπή του. Από την άλλη, θεωρώ τo tiger πιο όμορφο σαν μηχανή, με ενθουσιάζει ο ήχος του και γενικά μου φάνηκε πολύ ευλίγιστο μέσα στην πόλη (το οποίο είναι αρκετά σημαντικό για την χρήση που το θέλω).
    Όλα αυτά, σε συνδιασμό με την διαφορά που υπάρχει στην τιμή τους, κάνει ακόμα πιό δύσκολη την απόφαση.
    Κάποιες από τις απορίες μου είναι:
    1) Η διαφορά στο μέγεθος των ελαστικών, τόσο σε διάμετρο όσο και σε πάχος, πρόκειται να επηρεάσει σημαντικά την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας σε δρόμους μεγαλύτερης ταχύτητας πχ εθνική. Το κομμάτι του off road είναι κάτι που προς το παρόν τουλάχιστον δεν με συγκινεί.
    2)Ποιότητα κατασκευής? Λογικά το tiger θα είναι πιό ποιοτικό λόγω ευρωπαϊκής προέλευσης?
    Οποιαδήποτε άποψη/βοήθεια θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.
    Ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από kostas-menu; 30/11/2015 στις 22:35.

  2. #2
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    στα κουνηματα αντεχεις;

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    χαχα!Εννοεις το ¨κοσκινισμα¨που λέγεται για το Yamaha??

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    δεν εχουν ακουστει τοσο καλα λογια για το tracer... για το xrx δεν ξερω... τωρα τι μηχανακι εχεις??
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    suzuki inazuma 250cc

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    το triumph θα σου ειναι πιο ευχρηστο λογω 19αρας μπροστα.. εγω στην θεση σου δεν θα το σκεφτομουν καν για το tracer μετα απο αυτα που λενε για κουνηματα και τετοια... η διαφορα στην τιμη δεν νομιζω οτι παιζει σημαντικο ρολο... 11000 εχει ο τιγρης και 10000 το tracer...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    Ναι αυτό που λες για την τιμή ισχύει. Αυτό όμως που με προβληματίζει όμως με το tiger ειναι το 150 λάστιχο πίσω. Να μου πεις όλα στην κατηγορία (gs κλπ) τα ίδια φοράνε, αλλά δεν θα δω διαφορά σε εθνική έχοντας 100/150 αντι για 120/180?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    μην τρελαινεσαι δεν θα ταξιδευεις και με 200.... αν αυτο θες τοτε κοιτας λαθος μηχανακια.. θα πηγαινεις 120-140-160.. δεν θα εχεις θεμα...

    τι αλλα μηχανακια κοιταζεις??
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    Γενικα επειδή μου αρέσει η θέση οδήγησης κοιτάζω μόνο στην συγκεκριμένη κατηγορία. BMW GS800 ADV, TRACER και TIGER 800 αντε και το 1050 απλώς θα μου άρεσε να έχει χάρτες κλπ που δεν έχει. V-strom υπάρχει σαν σκέψη αλλά δεν ξέρω...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    το bmw ειναι το πιο χωματινο απο αυτα που κοιτας... μετα το vstrom και το xrx και τελος το 1050 και το tracer ειναι εντελως ασφαλτινα... το bmw το adv εχει 14500, ξεφευγεις πολυ...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της kostas-menu
    Εγγραφή
    30/11/2015
    Μηνύματα
    13
    Ναι το γνωρίζω. Έχει και μία προσφορά μέχρι τέλος του χρόνου και πέφτει 13800 με πινακίδες κλπ. Κοίτα, επειδή την μηχανή θα ήθελα να την κρατήσω τουλάχιστον για 5 χρόνια δεν κοιτάζω τόσο το κόστος αγοράς όσο το κόστος συντήρησης και κυρίως να με καλύπτει σαν μηχανή και να με ευχαριστεί. Προσωπικά, βρίσκω πολύ όμορφο το gs 800 adventure, αλλά το 21 λάστιχο σε συνδιασμό και με το υψηλό κόστος της μηχανής με κάνει να την αφήνω απ'έξω, πιστεύω ότι είναι η πιο ακριβή απ όλες χωρίς να είναι η πιο προσαρμοσμένη στις ανάγκες μου και με ένα υψηλό κόστος συντήρησης. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την λογική μου.

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chrikol
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas-menu Προβολή μηνύματος
    Γενικα επειδή μου αρέσει η θέση οδήγησης κοιτάζω μόνο στην συγκεκριμένη κατηγορία. BMW GS800 ADV, TRACER και TIGER 800 αντε και το 1050 απλώς θα μου άρεσε να έχει χάρτες κλπ που δεν έχει. V-strom υπάρχει σαν σκέψη αλλά δεν ξέρω...
    φίλε βάζεις το gs το tiger και το tracer... προσπαθείς να τα συγκρίνεις και πετάς και το v-strom στο τέλος... που κολλάει το V strom με τα υπόλοιπα...??? σα να μιλάς για σκάφη... και να μου βάζεις μια ψαρόβαρκα στη μέση.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chrikol
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Εγώ θα έπερνα το Tiger, για μονο λόγο αυτο εδώ http://www.2mororider.com/

    https://www.youtube.com/watch?v=L2XBZIEo8MA

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα Κώστα!
    Έχουμε σχεδόν ίδια γούστα στις μηχανές και κάνουμε παρόμοια χρήση οπότε ας πω και εγώ τη γνώμη μου.Οδηγώ tiger 1050 εδώ και 6 χρόνια και θέλω να το αλλάξω...αν τώρα έπαιρνα μηχανή και ήμουν ανάμεσα στις δύο που αναφέρεις στον τίτλο,θα κατέληγα στο XRx διότι δε μου έχουν κάτσει καλά τα αρνητικά σχόλια των κατόχων σε όλα τα ελληνικά και ξένα fora.Σαφώς υπάρχουν και πολλά θετικά και η μηχανή έχει πουλήσει αρκετά αλλά τα συγκεκριμένα αρνητικά χτυπάνε άσχημα.
    Πέρα από αυτό,ο 19άρης τροχός είναι καταλληλότερος για τους ελληνικούς δρόμους,κατά την άποψή μου.Μειονέκτημα για την Triumph οι ελάχιστοι (εξουσιοδοτημένοι και μη) αξιόπιστοι μηχανικοί σε όλη την Αττική και το αυξημένο κόστος κτήσης συγκριτικά με το tracer.
    Το f800gs είναι πολύ όμορφο αλλά όταν το οδήγησα απογοητεύτηκα...δε θα ήταν καν στις επιλογές μου.Ίσως το f700gs με 19άρη μπροστινό αλλά σε καμία περίπτωση δε θα έδινα τόσα παραπάνω λεφτά για μία μηχανή από την οποία δεν έχει τίποτα να ζηλέψει ο τιγράκος!
    Με δεδομένο ότι είσαι άνετος οικονομικά,θα μπορούσες να κοιτάξεις και το ΚΤΜ 1050,το νέο versys 1000,το Τiger sport και το vstrom 1000...όλα κοντά στα 13 χιλιάρικα κυμαίνονται.Υπάρχει και το καινούριο Honda crossrunner 800 με τιμή κοντά στα 11.500.Αν τελικά όμως θέλεις κάτι σε πολύ χαμηλότερη τιμή που θα σε καλύψει πλήρως μετά το suzukάκι σου,κοιτάς και το νέο και ομορφότερο από τον προκάτοχό του versys 650...
    Όλες αυτές οι προτάσεις φυσικά με δεδομένο ότι ψάχνεις καινούριο...γιατί αν υπάρξει περίπτωση να ξοδέψεις πενταψήφιο ποσό για μεταχειρισμένο on/off ή ψηλό street,χτυπάς κορυφαίες μηχανές όπως 1190 adv , multi , Explorer ,GS 1200 φυσικά και άλλες αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα σε βολέψουν τα θηρία αυτά για τη χρήση που τα θέλεις...μάλλον είναι too much!
    Συνοψίζοντας,θα έλεγα ότι το tiger 800 ΧRx είναι μια εξαιρετική επιλογή που συνδυάζει πολλά αλλά αν θέλεις την άποψή μου,ξανασκέψου το πριν κινηθείς για καινούριο...υπάρχουν και ποιοτικά μεταχειρισμένα σε δελεαστικές τιμές

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Φοραει 21 μπροστινο τροχο για καλυτερη οδηγηση στο χωμα... πραγμσ που δεν σε ενδιαφερει...

    Με το καλο το xrx!! Καλοριζικο!!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  3. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 17:01
  4. triumph tiger 800
    από jp7rgv στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2010, 22:21
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF