Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 119

Θέμα: Κόφτης-πρεσσαριστής-πριτσινωτής αλυσίδας.

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ευκολότερα βγαίνει η παλιά με τροχό για να φαω τους πείρους και μετα με κατσαβίδι ανάμεσα στα πλακάκια.
    Μόνο εγώ παίρνω τον τροχό και κόβω δύο πλακάκια σε ένα σημείο και τελειώνω τσακ μπαμ;

  2. #32
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα προκύπτει αν φύγει κι ακόμα χειρότερα αν φυγει κι η αλυσίδα.

    Μιά φορά μου'τυχε να φύγει η αλυσίδα εν κινήσει ,ακριβώς επειδή έφυγε η ασφάλεια.
    Ηταν σ'ενα 36άωρο που έκανα με τον Πήγασο (μην ακούς εσύ Αμυρού) κ το περιστατικό έγινε λίγο πρίν την έξοδο για Θεσσαλονίκη.
    Η οποία αλυσίδα ήταν ολοκαίνουργια (όπως κ σχεδόν όλα τα αναλώσιμα για να βγάλω ήσυχος το 36άωρο) ,η ασφάλεια όμως ήταν πριτσινωτή ,και το σετάκι το είχε τοποθετήσει στο φτερωτό άτι επαγγελματίας μάστορης με το ειδικό εργαλείο.(τότε πάγαινα ακόμα σε μαστόρους για να'μαι σίγουρος)


    Εγώ σε δικό μου μηχανακι εχει τύχει 2 φορές να λαδώνω την αλυσίδα και να δω οτι η ασφάλεια την εχει κοπανήσει, ενω ηταν σωστά τοποθετημένη και φυσικά οχι ξαναχρησιμοποιημένη.
    Η αλυσίδα ηταν στην θέση της όμως, 530 ηταν.
    Ισως έχει να κάνει με το οτι το συγκεκριμμένο ειναι μεγαλο μονοκύλινδρο SR500 και σκορτσάρει.

    Ελα ρε συ. Το SR500 φοράει 530; περίεργο μου φαίνεται. ΧΤ600-Πήγασος-gs650-ΧΤ660 φοράνε 520.

    Εγώ έχω εναν κοφτη/πρισινωτή μέτριας ποιότητας και μου έσπασε και το πειράκι για τις 525/530. Δουλεύει ακόμα με το υπόλειμμα όμως.
    Τον χρησιμοποιώ μόνο για πρεσσάρισμα συνήθως, ευκολότερα βγαίνει η παλιά με τροχό για να φαω τους πείρους και μετα με κατσαβίδι ανάμεσα στα πλακάκια.
    Πάντως ,αυτό που έχει τύχει να διαπιστώσω αρκετές φορές κ σε δικιά μου αλλά κ σε φίλων καινούργια αλυσίδα μετά απο τοποθέτηση (σε συνεργείο με το ειδικό εργαλείο μιλάω πάντα) είναι παραμόρφωση ή δάγκωμα του συνδεσμου(πλακακίου ασφάλειας) ,με την αντίστοιχη καταστροφή στα τσιμουχάκια ,προφανώς απο λάθος χρήση-σύσφιξη-συναρμογή.
    Και αφού αυτό μπορεί να συμβεί στον επαγγελματία που είναι κι έμπειρος ,για μένα μαρτυρά οτι το συγκεκριμένο ειδικό εργαλείο δεν είναι πανάκεια.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πάντως μία φορά, έχω ξηλώσει ψαλίδι για να περάσω "κλειστή" αλυσίδα. Δεν ήταν τόσο χρονοβόρο όσο φανταζόμουν, απλά θέλει δεύτερο ζευγάρι χέρια. Σου δίνει την ευκαιρία να γρασσάρεις και μέρη που "κανονικά" δεν θα το κάνεις...
    Τώρα που το σκέφτομαι ,δεν έχεις κι άδικο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μόνο εγώ παίρνω τον τροχό και κόβω δύο πλακάκια σε ένα σημείο και τελειώνω τσακ μπαμ;
    Είναι ένας απο τους 10 καταστροφικούς τρόπους που ανέφερα επιγραμματικά.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  3. #33
    Α, μιά που συζητάμε για το εργαλείο και τις μαλακίες που συμβαίνουν με τις αλυσίδες...
    Βάζω αλυσίδα μόνος μου (Στο δικό μου μηχανάκι, εννοείται). Δανεικό εργαλείο, μάλλον china supertools technical company. Κουμπώνει το έξω πλακάκι μιά χαρά, μετά η "βελόνα" για το κεφάλωμα αποφάσισε να μας αφήσει χρόνους. Τι να κάνω, τι να κάνω... Αποφασίζω ότι δεν γαμιέται. Δεν γαμήθηκε για 30κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα ευτυχώς

  4. #34
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Α, μιά που συζητάμε για το εργαλείο και τις μαλακίες που συμβαίνουν με τις αλυσίδες...
    Βάζω αλυσίδα μόνος μου (Στο δικό μου μηχανάκι, εννοείται). Δανεικό εργαλείο, μάλλον china supertools technical company. Κουμπώνει το έξω πλακάκι μιά χαρά, μετά η "βελόνα" για το κεφάλωμα αποφάσισε να μας αφήσει χρόνους. Τι να κάνω, τι να κάνω... Αποφασίζω ότι δεν γαμιέται. Δεν γαμήθηκε για 30κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα ευτυχώς
    Τι να κάνεις ρε φίλε...;
    Οτι κάναμε παλιά που δεν είχαμε τα "ειδικά εργαλεία":
    Το πλακάκι της ασφάλειας κουμπωμένο στο πίσω γρανάζι ,το σιδερένιο μέρος μιάς βαριοπούλας απο πίσω για κόντρα ,σφυρί & ζουμπάς ,κ κεφάλωμα.

    Μετά ήρθε η ανάπτυξη ,πήραμε ακριβά καινούργια μεκανάκια ,κι αρχίσαμε να πηγαίνουμε στα εξουσιοδωτημένα για να'μαστε σίγουροι.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό πήρα..

    http://www.motoraid.eu/rothewald-cha...er-and-riveter

    Δλδ όχι αυτό, άλλη μάρκα λέει επάνω (ούτε που θυμάμαι) αλλά σε αυτή την τιμή όλα ίδια είναι ανεξάρτητα απ' το τι γράφουν.
    Με αφορμή το παραπάνω λίνκ, να ρωτήσω κάτι;
    Τα εργαλειάκια αυτά δεν είναι κατάλληλα για όλες τις μάρκες αλυσίδων;
    Μπορεί δηλαδή, να υπάρξει ασυμβατότητα με αλυσίδα κάποιας μάρκας, παρ' όλο που η διάσταση καλύπτεται από το εργαλείο;

    Και εάν ισχύουν τα παραπάνω, πως ξεχωρίζουμε τα universal εργαλεία, ώστε να μην χρειαστεί να αγοράσουμε και δεύτερο στο μέλλον;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    καλα δεν διαφωνω καθολου για τροχους και τσακ μπαμ κοψιμο αλυσιδας. ευκολια ναι ειναι.

    ομως το ολο θεμα ειναι να πρεσσαρεις σωστα τον συνδεσμο για να μην χαλασεις τα oring . να εχει την ιδια αποσταση το πλακακι με τα oring οπως ειναι και η υπολοιπη αλυσιδα. με την σωστη αποσταση δεν θα ειναι ευπαθες σημειο η ενωση. αυτο το προσφερει μονο το εργαλειο της did. αν δεις καλυτερα το σιδερο της did πρεσσας εχει πατουρα να τερματισει στο απεναντι πλακακι της αλυσιδας για να αφησει το σωστο κενο στο oring να δουλευει σωστα ο συνδεσμος. γιαυτο ειπα οτι ειναι πολυ καλυτερη πρεσσα της did για αυτην την λεπτομερεια. το πρεσσαρεις μεχρι τελους.

    μετα απο αυτην την δουλεια (πρεσσαρισμα) σαν εργαλειο θαταν ελειπες να μην ειχε και την δυνατοτητα ΞΕπρεσσαρισματος. διοτι υπαρχουν και χρηστες που θα θελησουν να αλαξουν την αλυσιδα στο πεζοδρομιο και ειναι μανουρα να τραβανε και μπαλαντεζα. λεω γω μια πιθανοτητα. ναι συμφωνω τροχος και τερμα η παλια αλυσιδα. περισσοτερο θαλεγα δεν με ενδιαφερει το ξεπρεσσαρισμα απλα τοχει σαν δυνατοτητα το εργαλειο.

    ολα αυτα με την ενοια στην απεξω τα συνεργεια και οι αντιπροσωπειες. εκει ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. μιλωντας για τον χρηστη που θελει να μουντζουρωθει και να κανει σωστη δουλεια. και πολλες φορες ακομα καλυτερη απο την αντιπροσωπεια.
    Γιαννης

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος

    Και αφού αυτό μπορεί να συμβεί στον επαγγελματία που είναι κι έμπειρος ,για μένα μαρτυρά οτι το συγκεκριμένο ειδικό εργαλείο δεν είναι πανάκεια.
    Μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε.
    Σε περίπτωση που υπάρχει εργαλείο, δεν φταίει το εργαλείο. Φταίει ο μάστορας!
    Για να πρεσάρεις όσο πρέπει χρειάζεται συχνός έλεγχος. Βάζεις σφίγγεις, βγάζεις ελέγχεις. Και ξανά απ' την αρχή!
    Η did έχει βγάλει και ένα ειδικό πλακίδιο με το οποίο μετράς πόσο έχεις πρεσάρει αλλά και το μάτι είναι αλάνθαστο σε τέτοιες περιπτώσεις!
    Αρκεί να μη βιάζεσαι ή να μη βαριέσαι και του πετάξεις τα μάτια έξω στο σφίξιμο μια και καλή!

    Δυστυχώς το εργαλείο αυτό είναι πανάκεια, σε όποιον αποφασίσει να αλλάξει την αλυσίδα μόνος του.

    Αν δεν θέλει να το πάρει μπορεί να αγοράσει μια κλειστή αλυσίδα και να βγάλει το ψαλίδι όπως έκανε ο αμυρου. Ειδικά αν δεν έχει γρασάρει ποτέ κανένας ψαλίδι και μοχλικό!

    Η ασφάλεια για μένα δεν είναι λύση και την έχω βγάλει απ' τις διαθέσιμες επιλογές. Εκείνη τη μία φορά που σου έφυγε θα μπορούσε να τα κάνει όλα χάλια.

    Αλλιώς μάστορα!

    Και εγώ έχω δει από πολλούς επαγγελματίες τσαπατσοδουλειές! Δεν είναι όλοι έτσι αλλά δεν είσαι και μάγος να ξέρεις από πριν ποιος θα κάνει τη δουλειά σωστά και ποιος όχι.

    Ένα συνεργείο πρέπει να έχει αυτό το εργαλείο και μάλιστα πρέπει να έχει όλη τη συλλογή με τους κόφτες και τους πριτσινωτές για όλες τις αλυσίδες όλων των μεγεθών. Ακομα και του εκκεντροφόρου.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή το παραπάνω λίνκ, να ρωτήσω κάτι;
    Τα εργαλειάκια αυτά δεν είναι κατάλληλα για όλες τις μάρκες αλυσίδων;
    Μπορεί δηλαδή, να υπάρξει ασυμβατότητα με αλυσίδα κάποιας μάρκας, παρ' όλο που η διάσταση καλύπτεται από το εργαλείο;

    Και εάν ισχύουν τα παραπάνω, πως ξεχωρίζουμε τα universal εργαλεία, ώστε να μην χρειαστεί να αγοράσουμε και δεύτερο στο μέλλον;
    Αυτά τα εργαλεία γράφουν επάνω σε ποιες αλυσίδες κάνουν.
    Αυτό της did λέει ότι κάνει μόνο για did αλλά κάνει και για άλλες μάρκες όπως επιβεβαίωσε ο big. Δεν το γράφει βέβαια γιατί σχεδιάστηκε από εταιρία που βγάζει αλυσίδες για τις δικές της αλυσίδες. Ανεξάρτητοι κατασκευαστές αναφέρουν μεγέθη και μοντέλα αλυσίδων και στο σαιτ και στη συσκευασία και στις οδηγίες.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Τι να κάνεις ρε φίλε...;
    Οτι κάναμε παλιά που δεν είχαμε τα "ειδικά εργαλεία":
    Το πλακάκι της ασφάλειας κουμπωμένο στο πίσω γρανάζι ,το σιδερένιο μέρος μιάς βαριοπούλας απο πίσω για κόντρα ,σφυρί & ζουμπάς ,κ κεφάλωμα.

    Μετά ήρθε η ανάπτυξη ,πήραμε ακριβά καινούργια μεκανάκια ,κι αρχίσαμε να πηγαίνουμε στα εξουσιοδωτημένα για να'μαστε σίγουροι.
    Μάθαμε και τις αλυσίδες με ορινγ ντε!
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η ασφάλεια για μένα δεν είναι λύση και την έχω βγάλει απ' τις διαθέσιμες επιλογές. Εκείνη τη μία φορά που σου έφυγε θα μπορούσε να τα κάνει όλα χάλια.

    Αλλιώς μάστορα!
    Φίλτατε daz μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα πιό πάνω.
    Το επανα-καταγράφω
    Μιά φορά μου'τυχε να φύγει η αλυσίδα εν κινήσει ,ακριβώς επειδή έφυγε η ασφάλεια.
    Ηταν σ'ενα 36άωρο που έκανα με τον Πήγασο (μην ακούς εσύ Αμυρού) κ το περιστατικό έγινε λίγο πρίν την έξοδο για Θεσσαλονίκη.
    Η οποία αλυσίδα ήταν ολοκαίνουργια (όπως κ σχεδόν όλα τα αναλώσιμα για να βγάλω ήσυχος το 36άωρο) ,η ασφάλεια όμως ήταν πριτσινωτή ,και το σετάκι το είχε τοποθετήσει στο φτερωτό άτι επαγγελματίας μάστορης με το ειδικό εργαλείο.(τότε πάγαινα ακόμα σε μαστόρους για να'μαι σίγουρος)


    Σαφώς κ συμφωνώ με τα λεγόμενά σου ,οτι δηλ δεν έφταιγε το εργαλείο ,αλλά ο μάστορης.
    Το θέμα όμως είναι οτι δεν το γράφουν στο κούτελο οτι δεν το'χουν.
    Κι εγώ βαρέθηκα να πληρώνω για να μην πάθω ζημιά ,κ να παθαίνω ζημιά επειδή ο μλκς πήγα κ πλήρωσα.

    Οσο για το εργαλείο ,σαφώς κ είναι απαραίτητο για να βάλεις καινούργια πριτσινωτή ασφάλεια.
    Αν όμως αυτό το εργαλείο που αναφέρθηκε πιό πάνω με τιμή στα 50€ ,χαλάει στο 2ο πριτσίνωμα ,τότε ποιό είναι κ πόσο κάνει ένα που δεν χαλάει;

    Και το ερώτημα για την χρήση της κουμπωτής ασφάλειας ,το έθεσα για να ακούσω πιθανές περιπτώσεις απο κάποιον που του ξεκούμπωσε μια τέτοια ,αλλά δεν άκουσα ακόμα κάτι τέτοιο.
    Ασε που κ στην περίπτωση χρήσης της κουμπωτής ,κ πάλι παίζει ρόλο να κουμπωθεί σωστά απο αυτόν που θα την τοποθετήσει.
    Αλλιώς δεν θα φταίει η ασφάλεια ,αλλά αυτός που την κούμπωσε.

    Και για να τελειώνω με τον συλλογισμό μου ,θεωρώ οτι ΑΝ η DID θεωρούσε τον συγκεκριμένο τρόπο ασφάλισης επικίνδυνο ,ΔΕΝ θα έβαζε ΚΑΙ αυτή την ασφάλεια μέσα στο κίτ της αλυσίδας της ,σαν επιλογή.
    ΔΕΝ θα την πουλούσε κάν σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό συνδετικού κρίκου(κάτι που επίσης κάνει)
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Είχα πέσει σε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=EkY3Kd8Zgz0 και αναρωτιόμουν πόσο να έχει το εργαλείο και το έψαξα λίγο στο ebay. Παρεμπιπτόντως πολύ ενδιαφέρον το βίντεο ( τα κλειδιά που έχει είναι KTC πολύ όμορφα )
    Βλέποντας το βιντεάκι του πειρατή απ' το 3.57 έως το 4,07 θεωρώ πως ο μεγαλύτερος "τζόγος" που έχει το δικό μου μέχρι να ακουμπίσει ο πίρος του εργαλείου επάνω στον πίρο της αλυσίδας ίσως οφείλεται στην γενικότερη κατασκευή του εργαλείου ή στην πιο ευρύχωρη υποδοχή της βίδας για τον πίρο (πιθανότατα συνδυασμός των δύο). Αυτό σε συνδυασμό με τον καλύτερο πιρο που θα έχει το γνήσιο, δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή που έχουν αυτά τα δύο.

    Είναι λίγο σπαστικό αλλά λειτουργεί. Για μια φορά το χρόνο εμένα δε με πολύ απασχολεί και το βάζω στις λεπτομέρειες, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει και ιδιαίτερα το γεγονός αυτό! (Με κάτι τέτοια συμβιβαζόμαστε την ώρα που αγοράζουμε μαιμουδιά)

    Στα χέρια κάποιου που ξέρει να το χρησιμοποιεί ο κόφτης δε θα πάθει τίποτα μέχρι να φθαρεί εντελώς ο πριτσινωτής. Μέχρι τότε θα έχει κάνει απόσβεση 10 φορές ενώ θα υπάρχει και η δυνατότητα να αγοράσει τον γνήσιο πίρο της did.

    Θεωρώ πως για τα λεφτά του δεν είναι άσχημη επιλογή ενώ σε σχέση με άλλα, μου αρέσει και ο τρόπος που δουλεύει (ο σχεδιασμός πλακιδίου πρεσαρίσματος που ειπε ο virus κ.α). Αν τότε που έψαχνα έβρισκα τις τιμές του πειρατή πιθανότατα θα επένδυα στο γνήσιο.

    Πειρατή ευχαριστώ για το βιντεάκι.

    Ειχα βρει να βάλω ένα στο οποίο να φαίνεται ο τρόπος λειτουργίας του, αλλά το δικο σου είναι πολύ καλύτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/12/2015 στις 22:59.
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε daz μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα πιό πάνω.
    Το επανα-καταγράφω
    Μιά φορά μου'τυχε να φύγει η αλυσίδα εν κινήσει ,ακριβώς επειδή έφυγε η ασφάλεια.
    Ηταν σ'ενα 36άωρο που έκανα με τον Πήγασο (μην ακούς εσύ Αμυρού) κ το περιστατικό έγινε λίγο πρίν την έξοδο για Θεσσαλονίκη.
    Η οποία αλυσίδα ήταν ολοκαίνουργια (όπως κ σχεδόν όλα τα αναλώσιμα για να βγάλω ήσυχος το 36άωρο) ,η ασφάλεια όμως ήταν πριτσινωτή ,και το σετάκι το είχε τοποθετήσει στο φτερωτό άτι επαγγελματίας μάστορης με το ειδικό εργαλείο.(τότε πάγαινα ακόμα σε μαστόρους για να'μαι σίγουρος)


    Σαφώς κ συμφωνώ με τα λεγόμενά σου ,οτι δηλ δεν έφταιγε το εργαλείο ,αλλά ο μάστορης.
    Το θέμα όμως είναι οτι δεν το γράφουν στο κούτελο οτι δεν το'χουν.
    Κι εγώ βαρέθηκα να πληρώνω για να μην πάθω ζημιά ,κ να παθαίνω ζημιά επειδή ο μλκς πήγα κ πλήρωσα.

    Οσο για το εργαλείο ,σαφώς κ είναι απαραίτητο για να βάλεις καινούργια πριτσινωτή ασφάλεια.
    Αν όμως αυτό το εργαλείο που αναφέρθηκε πιό πάνω με τιμή στα 50€ ,χαλάει στο 2ο πριτσίνωμα ,τότε ποιό είναι κ πόσο κάνει ένα που δεν χαλάει;

    Και το ερώτημα για την χρήση της κουμπωτής ασφάλειας ,το έθεσα για να ακούσω πιθανές περιπτώσεις απο κάποιον που του ξεκούμπωσε μια τέτοια ,αλλά δεν άκουσα ακόμα κάτι τέτοιο.
    Ασε που κ στην περίπτωση χρήσης της κουμπωτής ,κ πάλι παίζει ρόλο να κουμπωθεί σωστά απο αυτόν που θα την τοποθετήσει.
    Αλλιώς δεν θα φταίει η ασφάλεια ,αλλά αυτός που την κούμπωσε.

    Και για να τελειώνω με τον συλλογισμό μου ,θεωρώ οτι ΑΝ η DID θεωρούσε τον συγκεκριμένο τρόπο ασφάλισης επικίνδυνο ,ΔΕΝ θα έβαζε ΚΑΙ αυτή την ασφάλεια μέσα στο κίτ της αλυσίδας της ,σαν επιλογή.
    ΔΕΝ θα την πουλούσε κάν σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό συνδετικού κρίκου(κάτι που επίσης κάνει)
    Καλά τα λες εκτός απ' το ότι το εργαλείο των 50 ευρώ χάλασε στο δευτερο πριτσίνωμα. Είχα γράψει ότι και να χαλάσει την απόσβεση την έκανε γιατί με δυο αλυσίδες που άλλαξα θα είχα δώσει τουλάχιστον 60 σε κάποιον μάστορα. Παρόλα αυτά όχι μόνο δε χάλασε αλλά... Δες παραπάνω!

    Δεν είχα δει ότι έφυγε "πριτσινωτή" ασφάλεια, παρανόησα!

    Οι σωστά πριτσινωμένες δεν φεύγουν! Μέχρι και οι αλυσίδες μπορεί να κοπούν αν είναι μάπα! Πόσο μάλλον αν είναι μάπα η δουλειά που έγινε.

    Οι αλυσίδες με ασφάλεια δεν ξέρω αν και πόσο ασφαλείς είναι. Φαντάζομαι ότι είναι περισσότερο ασφαλείς από ένα λάθος πριτσίνωμα αλλά δε θα την συγκρίνω με ένα λάθος. Το θέμα πάντως είναι ότι εγώ δεν αισθάνομαι άνετα! Δεν είμαι ήσυχος και αυτό μου είναι αρκετό ώστε να τις απορρίψω. Θές να είναι φοβίες δίχως λόγο? Τι να πω? Προσωπική εμπειρία από "ασφαλισμένες" αλυσίδες δεν έχω οπότε μπορει να είναι και έτσι!
    Πιστεύω πως ακόμα και αν φύγει η ασφάλεια είναι δύσκολο να ανοίξει η αλυσίδα αν είναι σωστά πρεσαρισμένη (όπως άλλωστε έδειξε το πείραμα αμυρουκάι) αλλά είναι λίγο αγχωτικό να βλέπεις την ασφάλεια να λείπει. Σε τελευταία ανάλυση αγοράζω μια κλειστή και βγάζω δυο βίδες παραπάνω για να την περάσω.

    Όπως και να έχει η επιλογή είναι του καθενός ξεχωριστά.
    Sent from me using a computer.

  13. #43
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Σαφέστατος κ Αναλυτικός όπως πάντα.

    Οπότε ,τι να κάνω;...να το πάρω το εργαλείο;...και ποιό;...
    (αυτό του link είναι απομίμηση did ,αν κατάλαβα σωστά)
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  14. #44
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λες εκτός απ' το ότι το εργαλείο των 50 ευρώ χάλασε στο δευτερο πριτσίνωμα. Είχα γράψει ότι και να χαλάσει την απόσβεση την έκανε γιατί με δυο αλυσίδες που άλλαξα θα είχα δώσει τουλάχιστον 60 σε κάποιον μάστορα. Παρόλα αυτά όχι μόνο δε χάλασε αλλά... Δες παραπάνω!

    Δεν είχα δει ότι έφυγε "πριτσινωτή" ασφάλεια, παρανόησα!

    Οι σωστά πριτσινωμένες δεν φεύγουν! Μέχρι και οι αλυσίδες μπορεί να κοπούν αν είναι μάπα! Πόσο μάλλον αν είναι μάπα η δουλειά που έγινε.

    Οι αλυσίδες με ασφάλεια δεν ξέρω αν και πόσο ασφαλείς είναι. Φαντάζομαι ότι είναι περισσότερο ασφαλείς από ένα λάθος πριτσίνωμα αλλά δε θα την συγκρίνω με ένα λάθος. Το θέμα πάντως είναι ότι εγώ δεν αισθάνομαι άνετα! Δεν είμαι ήσυχος και αυτό μου είναι αρκετό ώστε να τις απορρίψω. Θές να είναι φοβίες δίχως λόγο? Τι να πω? Προσωπική εμπειρία από "ασφαλισμένες" αλυσίδες δεν έχω οπότε μπορει να είναι και έτσι!
    Πιστεύω πως ακόμα και αν φύγει η ασφάλεια είναι δύσκολο να ανοίξει η αλυσίδα αν είναι σωστά πρεσαρισμένη (όπως άλλωστε έδειξε το πείραμα αμυρουκάι) αλλά είναι λίγο αγχωτικό να βλέπεις την ασφάλεια να λείπει. Σε τελευταία ανάλυση αγοράζω μια κλειστή και βγάζω δυο βίδες παραπάνω για να την περάσω.

    Όπως και να έχει η επιλογή είναι του καθενός ξεχωριστά.
    Μου ειχε φυγει στο ZXR η ασφαλεια απο ολοκαινουργια αλυσιδα.
    Απολογισμος σπασμενο πισω φλασακι και σμπρωξιμο καμια 20αρια χιλιομετρα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #45
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Μου ειχε φυγει στο ZXR η ασφαλεια απο ολοκαινουργια αλυσιδα.
    Απολογισμος σπασμενο πισω φλασακι και σμπρωξιμο καμια 20αρια χιλιομετρα.
    Πριτσινωτή ή κουμπωτή ασφάλεια;
    Μάστορας την έβαλε ή μόνος σου;
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λάδωμα αλυσίδας
    από gdevelek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 18:31
  2. Ερώτηση σχετικά με φροντίδα αλυσίδας
    από xxxristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2005, 10:43
  3. Συντηρηση αλυσιδας με βαλβολινη ? ? ?
    από yiannis600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 11:26
  4. Συντήρηση Αλυσίδας
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 20:19
  5. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF