Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 119

Θέμα: Κόφτης-πρεσσαριστής-πριτσινωτής αλυσίδας.

  1. #61
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20151213_002.jpg 
Προβολές:	346 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	348329

    Αυτός είναι ο δικός μου απαρτία! Το κουτί είναι ένα αυτοκόλλητο του λουη οπότε πρέπει να έχει αγοραστεί από κει. Εγώ τον πήρα μεταχειρισμένο.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #62
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό πήρα..

    http://www.motoraid.eu/rothewald-cha...er-and-riveter

    Δλδ όχι αυτό, άλλη μάρκα λέει επάνω (ούτε που θυμάμαι) αλλά σε αυτή την τιμή όλα ίδια είναι ανεξάρτητα απ' το τι γράφουν.

    Εκτός από τον πίρο δεν τρώει πουθενά αλλού κανένα σοβαρό ζόρι για να πάθει κάτι. Εγώ τον πίρο φοβόμουν αλλά 2 φορές δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

    Η πρώτη αλυσίδα που έκοψα δεν είχε πριτσίνια, ήταν φιξ (δεμένη). Σε αυτή έτριψα την άκρη του πίρου με τροχάκι και μετά την έκοψα (το λέει και η did στο sait της).
    Μια πριτσινωμένη αλυσίδα την κόβει χωρίς πρόβλημα αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο να κεντράρει σωστά.

    Εσένα ευθυγραμμίζεται αμέσως με τον πίρο της αλυσίδας?

    Μόλις παράγγειλα τον ίδιο από το ίδιο μαγαζί. Ο γνήσιος did είναι πανάκριβος, τουλάχιστον θα υπάρχουν ανταλλακτικά από τον γνήσιο αν χρειαστεί.

  3. #63
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Μόλις παράγγειλα τον ίδιο από το ίδιο μαγαζί. Ο γνήσιος did είναι πανάκριβος, τουλάχιστον θα υπάρχουν ανταλλακτικά από τον γνήσιο αν χρειαστεί.
    To δικό μου έλεγε άλλη μάρκα επάνω αλλά αμφιβάλω αν έχει καμιά διαφορά.

    Άλλαξα 3 αλυσίδες και η φθορά στον πίρο ήταν ανύπαρκτη, μόνο κάτι σημαδάκια είχε. Μου το πήρε ένας φίλος να αλλάξει την αλυσίδα του και δε μου το επέστρεψε ποτέ. Μου έδωσε 50 ευρώ να πάρω άλλο λέει όταν θα ξανα κατέβω Πάτρα. Τελικά πήρα τον γνήσιο με 110 ευρώ απ' το λινκ που έβαλε ο πειρατής στη δευτερη σελίδα.

    Ακόμα δεν τον έχω χρησιμοποιήσει. Συγκριτικά με τον ιμιτασιόν ο γνήσιος είναι λίγο πιο μικροκαμωμένος. Ο πίρος δεν έχει το λαστιχάκι για να ασφαλίζει μέσα στην υποδοχή του αλλά έχει μικρότερες ανοχές. Όταν βιδώνω για να πατήσει ο πίρος να κόψω την αλυσίδα είναι πιο εύκολο να ευθυγραμμιστεί μάλλον. Αυτό το σημείο ήταν και το μοναδικό που ο ιμιτασιόν ήταν λίγο μπελαλίδικος.

    Πέρα απ' αυτό δεν νομίζω να δω άλλες διαφορές στη χρήση. Σίγουρα ο πίρος δεν έχει τις ίδιες αντοχές αλλά για ερασιτεχνική χρήση ο ιμιτασιόν στα χέρια κάποιου που ξέρει τι κάνει δε θα χαλάσει. Coyote έχεις παχύμετρο να μετρήσεις τη διάμετρο του πίρου? Αν ναι θα σου πω και αν ταιριάζει το γνήσιο ανταλλακτικό σε αυτόν που πήρες. Αλλιώς θα περιμένεις μέχρι να πάω καμιά βόλτα απ' το φιλαράκι να το δοκιμάσω.

    Για χρήση μια δυο φορές στα 2 χρόνια και έχοντας δοκιμάσει και τους δύο κρίνω πως δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος 110 ευρώ για τον γνήσιο. Αυτός με το 50ικο θα αργήσει πολύ μάλλον να πάθει κάτι. Αν ταιριάζει και ο γνήσιος πίρος...
    Sent from me using a computer.

  4. #64
    Το ερώτημα, γράφει "μόνο για DID" και είναι όντως έτσι ή κάνει για όλες;

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα, γράφει "μόνο για DID" και είναι όντως έτσι ή κάνει για όλες;
    Δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλες αλλά ο big είπε ότι δεν έχει βρει αλυσίδα που να μην κάνει και τον έχει 20 χρόνια (τον γνήσιο). Κάπου στην αρχή του θρεντ αν θυμάμαι καλά.

    Edit.

    Σίγουρα κάνει για όλες τις 525 - 530

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2669654
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 27/06/2016 στις 08:01.
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όταν βιδώνω για να πατήσει ο πίρος να κόψω την αλυσίδα είναι πιο εύκολο να ευθυγραμμιστεί μάλλον. Αυτό το σημείο ήταν και το μοναδικό που ο ιμιτασιόν ήταν λίγο μπελαλίδικος.
    Να επισημάνω ότι όταν προσπάθησα να κεντράρω τον πίρο του κόφτη με το κεφαλωμένο πιράκι της αλυσίδας ήταν πιο εύκολο. Λίγο μπελαλίδικο (αλλά στο τέλος έγινε) ήταν με μια κλειστή αλυσίδα όπου για να την κόψω τρόχισα το πιράκι. Σε αυτή την περίπτωση η πίρος του κόφτη έβρισκε επάνω στο πλακίδιο της αλυσίδας. (με το ιμιτασιόν)

    Για τις κλειστές αλυσίδες δεν κάνει κανένας κόφτης, αν πρώτα δεν τροχιστεί το πιράκι. Οι κόφτες κάνουν μόνο σε κεφαλωμένα πιράκια όχι σε εργοστασιακά. Αυτό για να μη καταστρέψετε τον πίρο του εργαλείου χωρίς λόγο. Αν κάποιος έχει βάλει κλειστή αλυσίδα και δεν έχει τροχάκι να κόψει τον πίρο ας βγάλει το ψαλίδι. Την καινούρια που θα πριτσινώσει θα μπορεί να την ανοίγει με το ίδιο εργαλείο χωρίς έχτρα διαδικασία.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Coyote έχεις παχύμετρο να μετρήσεις τη διάμετρο του πίρου? Αν ναι θα σου πω και αν ταιριάζει το γνήσιο ανταλλακτικό σε αυτόν που πήρες. Αλλιώς θα περιμένεις μέχρι να πάω καμιά βόλτα απ' το φιλαράκι να το δοκιμάσω.
    Και παχύμετρο έχω και μικρόμετρο. Μόλις τον πάρω στα χέρια μου σε τρεις- τέσσερις μέρες θα ποστάρω τις διαστάσεις να μου πεις.


    Βέβαια στο μαγαζί του louis.de (που αυτός μάλλον τον κατασκευάζει) βρήκα και ανταλλακτικό πείρο με 5€ όμως για να έρθει Ελλάδα θέλει 15€ με τα μεταφορικά... https://www.louis.de/en/artikel/spar...umber=10003100

    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 27/06/2016 στις 09:53.

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Και παχύμετρο έχω και μικρόμετρο. Μόλις τον πάρω στα χέρια μου σε τρεις- τέσσερις μέρες θα ποστάρω τις διαστάσεις να μου πεις.


    Βέβαια στο μαγαζί του louis.de (που αυτός μάλλον τον κατασκευάζει) βρήκα και ανταλλακτικό πείρο με 5€ όμως για να έρθει Ελλάδα θέλει 15€ με τα μεταφορικά... https://www.louis.de/en/artikel/spar...umber=10003100

    Είχα ρωτήσει και τον Γιάννη στο motoraid για ανταλλακτικό και μου είχε πει ότι κάτι μπορεί να γίνει. Οπότε τον ανταλλακτικό πίρο αν τον χρειαστείς μπορεί να στον φέρουν απ' το μαγαζί που τον πήρες αφού συνεργάζεται μαζί τους. (με όποιους συνεργάζεται).
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είχα ρωτήσει και τον Γιάννη στο motoraid για ανταλλακτικό και μου είχε πει ότι κάτι μπορεί να γίνει. Οπότε τον ανταλλακτικό πίρο αν τον χρειαστείς μπορεί να στον φέρουν απ' το μαγαζί που τον πήρες αφού συνεργάζεται μαζί τους. (με όποιους συνεργάζεται).
    Καλά όταν τον πάρω στα χέρια μου θα σου γράψω και τις διαστάσεις για να δούμε.
    Όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι εύκολο να τον κατασκευάσει και ένα μηχανουργείο αν χρειαστεί, που δεν νομίζω να χρειαστεί. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η σκληρότητα του πείρου ως μέταλλο και αν έχει κάποια ειδική επεξεργασία σκλήρυνσης.

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Καλά όταν τον πάρω στα χέρια μου θα σου γράψω και τις διαστάσεις για να δούμε.
    Όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι εύκολο να τον κατασκευάσει και ένα μηχανουργείο αν χρειαστεί, που δεν νομίζω να χρειαστεί. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η σκληρότητα του πείρου ως μέταλλο και αν έχει κάποια ειδική επεξεργασία σκλήρυνσης.
    Φυσικά και έχει!

    Γι' αυτό σπάει άλλωστε, σε διαφορετική περίπτωση θα λύγιζε στο κόψιμο και θα φθειρόταν πάρα πολύ γρήγορα στο πριτσίνωμα.
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Βέβαια στο μαγαζί του louis.de (που αυτός μάλλον τον κατασκευάζει) βρήκα και ανταλλακτικό πείρο με 5€ όμως για να έρθει Ελλάδα θέλει 15€ με τα μεταφορικά... https://www.louis.de/en/artikel/spar...umber=10003100


    Νομιζω κ το motoraid κ ο πισαρης, μπορούν στο φέρουν στα 5€, μιας κ συνεργάζονται με τον λουις. Απλά το φέρνουν οπότε βάλουν παραγγελία.
    Αξίζει να ρωτήσεις πρώτα, πριν πας σε μηχανουργείο.

  12. #72
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Νομιζω κ το motoraid κ ο πισαρης, μπορούν στο φέρουν στα 5€, μιας κ συνεργάζονται με τον λουις. Απλά το φέρνουν οπότε βάλουν παραγγελία.
    Αξίζει να ρωτήσεις πρώτα, πριν πας σε μηχανουργείο.
    Ναι, ο Χρήστος μου έχει φέρει εργαλεία από τον λούις στην τιμή που τα έχει, πάντως θα ρωτήσω και στο motoraid αν μπορεί να μου φέρει.. αν μπορεί θα παραγγείλω έναν έξτρα επί τόπου.

  13. #73
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    @daz

    Λοιπόν πήρα το εργαλείο, αν και παράγγειλα το ανταλλακτικό πιράκι που θα το έχω τέλος του μήνα, οι διαστάσεις του είναι στο χοντρό σημείο 11mm και στο ψιλό 4,4μμ. Πες αν ταιριάζουν.. μπορεί να βοηθήσουμε κάποιον άλλο με αυτό το θέμα.

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    @daz

    Λοιπόν πήρα το εργαλείο, αν και παράγγειλα το ανταλλακτικό πιράκι που θα το έχω τέλος του μήνα, οι διαστάσεις του είναι στο χοντρό σημείο 11mm και στο ψιλό 4,4μμ. Πες αν ταιριάζουν.. μπορεί να βοηθήσουμε κάποιον άλλο με αυτό το θέμα.
    Σορυ σε ξέχασα..

    4,5 στο ψιλό (που δε μας πειράζει) 10,9 στο χοντρό. Μια χαρά ταιριάζει!


    (Οι μετρήσεις έγιναν με μικρόμετρο σε διάφορα σημεία, για να μη πάρω κανέναν στο λαιμό μου).
    Sent from me using a computer.

  15. #75
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Μια χαρά ταιριάζει... αλλά.

    Πήρα το ανταλλακτικό πειράκι έναντι 6€ kκαι το παλικάρι που μου το πούλησε μου είπε ότι δεν ήταν απαραίτητο να το πάρω... εντάξει έχει δίκιο, μου είπε ότι έχει και αυτός τον ίδιο εξωλκέα και ότι δεν έχει πρόβλημα. Στην χειρότερη και να σπάσει... θα σπάσει το ψιλό που ξεπρετσινώνει, το πριτσίνωμα θα μπορείς να το κάνεις και δεν θα σου μείνει η δουλειά στην μέση γιατί την αλυσίδα μπορείς να την κόψεις και με τροχό.

    Ντάξει, δεν πειράζει... δεν ήταν και κάποιο τρελό ποσό.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λάδωμα αλυσίδας
    από gdevelek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 18:31
  2. Ερώτηση σχετικά με φροντίδα αλυσίδας
    από xxxristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2005, 10:43
  3. Συντηρηση αλυσιδας με βαλβολινη ? ? ?
    από yiannis600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 11:26
  4. Συντήρηση Αλυσίδας
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 20:19
  5. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF