Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 119

Θέμα: Κόφτης-πρεσσαριστής-πριτσινωτής αλυσίδας.

  1. #91
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για βάλε μία φωτό ρε συ. Νομίζω δεν έχω καταλάβει ακριβώς.

    Δεν εννοούσα να πάρεις κάτι τόσο ακριβό απλά να πάρεις κάτι καλύτερο ώστε και τη δουλειά σου να κάνεις και να σου μείνει.

    Το γνήσιο της did το πήρα 100 Ευρω από eBay.
    Πριν είχα μια αντιγραφή με 50 Ευρω για την οποια θα βρεις πληροφορίες απ την αρχή του θρεντ μέχρι το ποστ που έκανες παράθεση παραπάνω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	323 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	389451

    Βοηθάει;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τις βαφές δεν έπιασα, δεν το σπας λίγο να μαθαίνουμε οι άσχετοι;
    Στην μεταλλουργία, υπάρχει μια διαδιακασία εμβάπτισης του προς επεξεργασία μετάλλου σε κάποιο ρευστό (πχ λάδι). Η διαδικασία αυτή λέγεται βαφή και γίνεται για να προσδώσει κάποιες συγκεκριμένες ιδιότητες στο μέταλλο (σκλήρυνση κλπ.δεν τα πολυθυμάμαι)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το κόστος του υλικού είναι μικρό, απλώς καλό θα ήταν να βαφτεί. Αν το φτιάξεις από χάλυβα λαδιού (έτσι το λένε επειδή το βάφεις στο λάδι) και του ζητήσεις να στο βάψει, δε θα σου ζητήσει πάνω από 10€, άντε 15€.
    Το ίδιο έχω κάνει και γω στο δικό μου κινέζικο σετ, με τη μόνη διαφορά ότι έχω κάνει επιφανειακή βαφή, η οποία όμως είναι πιο ακριβή, γιατί πρέπει να πάει σε βαφείο. Δε σπάει όμως σε σχέση με την ολική βαφή του λαδιού.
    Με τι ατσάλι;
    Του πηγες έτοιμο τον πίρο ή στον αντέγραψε αυτός;
    Την επιφανειακή βαφή δεν την ξέρω.
    Πόσο εύκολο θα σου ήταν να φτιάξεις ένα δεύτερο πίρο,για μένα;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #92
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τις βαφές δεν έπιασα, δεν το σπας λίγο να μαθαίνουμε οι άσχετοι;
    Τα μέταλλα (κράματα) δεν έχουν την απαραίτητη σκληρότητα για την κάθε εργασία που προορίζονται, εμείς τους την δίνουμε. Αν ζεστάνεις πολύ ένα μέταλλο και μετά το κρυώσεις απότομα μέσα σε νερό ή λάδι σκληραίνει πάρα πολύ. Τόσο πολύ που γίνεται εύθραυστο. Δεν φθείρεται λόγο μεγάλης σκληρότητας, αλλά σπάει. Οπότε μετά πρέπει να το επαναφέρεις σε μικρότερη σκληρότητα. Για να γίνει αυτό το ζεσταίνεις μέχρι κάποιους ορισμένους βαθμούς και το αφήνεις να κρυώσει μόνο του αυτή τη φορά. Στους πόσους βαθμούς και πόσες φορές θα επαναλάβεις εξαρτάται απ' την σκληρότητα που θέλεις να προσδώσεις και το μέταλλο που επεξεργάζεσαι.
    Η όλη διαδικασία λέγεται βάψιμο του μετάλλου. Οι βαθμοί που θα το ζεστάνεις στην αρχή είναι οι πιο κρίσιμοι για το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά και η επαναφορά του είναι πολύ σημαντική.

    Εάν θέλεις η επιφάνεια του μετάλλου να έχει μεγαλύτερη σκληρότητα θα κάνεις επιφανειακή βαφή (αφού πρώτα δώσεις την κατάλληλη σκληρότητα σε όλο το μέταλλο). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, το σώμα του να είναι σχετικά μαλακό ώστε να λυγίζει και να μην σπάει, ενώ η επιφάνειά του να είναι σκληρή ώστε να μην φθείρεται. Για να κάνεις όμως επιφανειακή βαφή θα πρέπει να έχεις τα μέσα να ζεστάνεις μέχρι τους κατάλληλους βαθμούς μόνο την επιφάνεια του μετάλλου.

    Παράδειγμα εργαλείου με διαφορετικές σκληρότητες είναι οι ζουμπάδες. Επιφανειακή βαφή γίνεται στα δόντια και στην κόψη της πένσας για να φθείρονται λιγότερο, ενώ το σώμα είναι πιο μαλακό ώστε να μην σπάει όσο και να την σφίξεις ή την χτυπήσεις.
    Sent from me using a computer.

  3. #93
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	323 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	389451

    Βοηθάει;
    Προφανώς η εξωτερική βίδα βγαίνει για να βάλεις τους πίρους μέσα στο μπουλόνι. Μετά ρυθμίζεις το βάθος στο μπουλόνι και σφίγγεις την εξωτερική για να κόψεις ή να πριτσινώσεις ανάλογα με τον πίρο που έχεις βάλει. Σωστά? Οπότε ο πίρος έχει κολλήσει μέσα στο μπουλόνι. Η εξωτερική βίδα βγαίνει? Αν ναι μπορείς να βάλεις ζουμπά και να χτυπήσεις τον πίρο από κάτω προς τα πάνω με το κατάλληλο μέγεθος ζουμπά?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	499-tm_thickbox_default.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	30,0 KB 
ID:	389453
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/10/2017 στις 22:40.
    Sent from me using a computer.

  4. #94
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Δεν έχω τέτοιους ζουμπάδες,αλλά κατάλαβα τι λες και θα κάνω δημιουργική πρακτική για να το βγάλω.
    Θα το δοκιμάσω μόλις ευκαιρήσω.προχτές απλά το παράτησα έτσι κολλημένο.
    Θενξ Αποστόλη!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος

    Με τι ατσάλι;
    Του πηγες έτοιμο τον πίρο ή στον αντέγραψε αυτός;
    Την επιφανειακή βαφή δεν την ξέρω.
    Πόσο εύκολο θα σου ήταν να φτιάξεις ένα δεύτερο πίρο,για μένα;
    Η επιφανειακή βαφή γίνεται σε χάλυβα επιφανειακής βαφής 15CrNi6 (έχει συγκεκριμένα συστατικά σε χρώμιο, νικέλιο, κλπ) ο οποίος εμβαφτίζεται σε μπάνια με ειδικά χημικά. Η βαφή δηλαδή δε γίνεται (πια) σε νερό, αλλά με χημεία...
    Έχω αλλάξει δουλειά από τότε που το έκανα τη κατασκευή του πίρου. Δεν έχω τη δυνατότητα να στο στείλω για επιφανειακή βαφή (μαζί με όλα τα εξαρτήματα που φτιάχναμε τότε, κανείς δε το καταλάβαινε), μπορώ όμως να σου πω τι θα κάνεις σε πμ.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #96
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα μέταλλα (κράματα) δεν έχουν την απαραίτητη σκληρότητα για την κάθε εργασία που προορίζονται, εμείς τους την δίνουμε. Αν ζεστάνεις πολύ ένα μέταλλο και μετά το κρυώσεις απότομα μέσα σε νερό ή λάδι σκληραίνει πάρα πολύ. Τόσο πολύ που γίνεται εύθραυστο. Δεν φθείρεται λόγο μεγάλης σκληρότητας, αλλά σπάει. Οπότε μετά πρέπει να το επαναφέρεις σε μικρότερη σκληρότητα. Για να γίνει αυτό το ζεσταίνεις μέχρι κάποιους ορισμένους βαθμούς και το αφήνεις να κρυώσει μόνο του αυτή τη φορά. Στους πόσους βαθμούς και πόσες φορές θα επαναλάβεις εξαρτάται απ' την σκληρότητα που θέλεις να προσδώσεις και το μέταλλο που επεξεργάζεσαι.
    Η όλη διαδικασία λέγεται βάψιμο του μετάλλου. Οι βαθμοί που θα το ζεστάνεις στην αρχή είναι οι πιο κρίσιμοι για το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά και η επαναφορά του είναι πολύ σημαντική.

    Εάν θέλεις η επιφάνεια του μετάλλου να έχει μεγαλύτερη σκληρότητα θα κάνεις επιφανειακή βαφή (αφού πρώτα δώσεις την κατάλληλη σκληρότητα σε όλο το μέταλλο). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, το σώμα του να είναι σχετικά μαλακό ώστε να λυγίζει και να μην σπάει, ενώ η επιφάνειά του να είναι σκληρή ώστε να μην φθείρεται. Για να κάνεις όμως επιφανειακή βαφή θα πρέπει να έχεις τα μέσα να ζεστάνεις μέχρι τους κατάλληλους βαθμούς μόνο την επιφάνεια του μετάλλου.

    Παράδειγμα εργαλείου με διαφορετικές σκληρότητες είναι οι ζουμπάδες. Επιφανειακή βαφή γίνεται στα δόντια και στην κόψη της πένσας για να φθείρονται λιγότερο, ενώ το σώμα είναι πιο μαλακό ώστε να μην σπάει όσο και να την σφίξεις ή την χτυπήσεις.


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #97
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Καλησπέρα στο παρεάκι, έχω βρει αυτόν τον πριτσινωτή της AFAM.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	afam-chain-riveter-emotogr-1.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	41,5 KB 
ID:	392433

    Τον έχει δοκιμάσει κανείς? Αξίζει να τον πάρω?

    Τελευταία τροποποίηση από giannis1070; 24/01/2018 στις 21:52.

  8. #98
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ωραίο φαίνεται! Δεν κόβει αλυσίδα αλλά μπορεί να πρεσάρει και να πριτσινώσει. Είναι αρκετά μικρό αλλά την ώρα που το σφίγγεις χρειάζεσαι ένα μεγάλο γαλλικό ή γερμανικό κλειδί ώστε να το συγκρατείς. Φαντάζομαι γι' αυτό η κάτω πλακέτα έχει ίσιες πλευρές.

    Από θέμα αντοχής δεν ξέρω. Αν οι βίδες είναι καλής ποιότητας και τα το μέταλλο που έχουν ανοιχτεί τα σπειρώματα αρκετά σκληρό, κάποιος που ξέρει τι κάνει δε θα το χαλάσει εύκολα. Ο πίρος αν έχει επιφανειακή βαφή (σκλήρυνση δλδ) δε θα πάθει κάτι.

    Δεν πρέπει να είναι ακριβό και πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις.
    Sent from me using a computer.

  9. #99
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Ναι είναι στα 25 ευρώ περίπου.
    Νταξ' η αλυσίδα θα κοπεί old school style με τροχό.

    Afam είναι, πιστεύω τα μέταλλά της να είναι καλοβαμένα, ήντα διάολο

  10. #100
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν κάνεις σωστά τη δουλειά δε θέλει πολυ ζόρι και το εναλλάξ σφίξιμο θα βοηθήσει χωρίς να το ζορίσεις πολύ. Απλά θέλει υπομονή, 1/4 της στροφής στην κάθε βίδα.

    Πολύ μ' αρέσει. Φθηνό, φαίνεται αποτελεσματικό και μπορεί κάποιος να το έχει μαζί του μέχρι και σε ταξίδι με έναν ανταλλακτικό κρίκο.
    Sent from me using a computer.

  11. #101
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν κάνεις σωστά τη δουλειά δε θέλει πολυ ζόρι και το εναλλάξ σφίξιμο θα βοηθήσει χωρίς να το ζορίσεις πολύ. Απλά θέλει υπομονή, 1/4 της στροφής στην κάθε βίδα.

    Πολύ μ' αρέσει. Φθηνό, φαίνεται αποτελεσματικό και μπορεί κάποιος να το έχει μαζί του μέχρι και σε ταξίδι με έναν ανταλλακτικό κρίκο.

    Τον πήρα εγώ, περτσίνωσα μια 520 - που δεν θα γινόταν χωρίς το εργαλειάκι, επειδή δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις το πλακάκι του master link να κάτσει με γκαζοτανάλιες και λοιπά φακιρικά.

    Για να φτάσω στην επιθυμητή διάμετρο του πιρακίου, κρατούσα το εργαλειάκι με 30αρι γερμανικό και έκανα τον μασίστα με το άλλεν.

    Αποτέλεσμα: Η αλυσίδα έκλεισε σωστά αλλά το εργαλειάκι βγήκε οφφ, έκανε εγκοπή/σημάδι ο πίρος από πίσω. Το κομμάτι που κρατούσε κόντρα, στράβωσε.

    Συνέρχεται, αλλά θέλει μηχανουργείο και δεν ξέρω άμα αξίζει ο κόπος...

  12. #102
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από honda_cub Προβολή μηνύματος
    Τον πήρα εγώ, περτσίνωσα μια 520 - που δεν θα γινόταν χωρίς το εργαλειάκι, επειδή δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις το πλακάκι του master link να κάτσει με γκαζοτανάλιες και λοιπά φακιρικά.

    Για να φτάσω στην επιθυμητή διάμετρο του πιρακίου, κρατούσα το εργαλειάκι με 30αρι γερμανικό και έκανα τον μασίστα με το άλλεν.

    Αποτέλεσμα: Η αλυσίδα έκλεισε σωστά αλλά το εργαλειάκι βγήκε οφφ, έκανε εγκοπή/σημάδι ο πίρος από πίσω. Το κομμάτι που κρατούσε κόντρα, στράβωσε.

    Συνέρχεται, αλλά θέλει μηχανουργείο και δεν ξέρω άμα αξίζει ο κόπος...
    Μάλλον ήταν αστοχία υλικού γιατί με το ίδιο εργαλείο έκανα την ίδια δουλειά, αφενός χωρίς δυσκολία αφετέρου χωρίς να στραβώσει κάτι.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Παράδειγμα εργαλείου με διαφορετικές σκληρότητες είναι οι ζουμπάδες. Επιφανειακή βαφή γίνεται στα δόντια και στην κόψη της πένσας για να φθείρονται λιγότερο, ενώ το σώμα είναι πιο μαλακό ώστε να μην σπάει όσο και να την σφίξεις ή την χτυπήσεις.
    Το ίδιο ισχύει για κοφτες συρματων η για μπετοβεργες.
    Άλλο τέτοιο βάψιμο γίνεται στα ιαπωνικά σπαθιά Κατανα όπου η κόψη είναι πολύ σκληρή, ενώ το επάνω μέρος σε όλο το μήκος πιο μαλακό για να μην σπάει η λάμα. Μιλάμε για πολύ τέχνη μεταλλουργικη.

  14. #104
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον ήταν αστοχία υλικού γιατί με το ίδιο εργαλείο έκανα την ίδια δουλειά, αφενός χωρίς δυσκολία αφετέρου χωρίς να στραβώσει κάτι.

    Ίσως, τι να πω, πάντως μετρήθηκε και ξαναμετρήθηκε η δουλειά για να βεβαιωθώ ότι δεν έκανα καμιά βλακεία... Μπορεί να είχε λάθος προφίλ το εργαλειάκι και να ήθελε παραπάνω δύναμη για να επιτύχει το αποτέλεσμα. Η αλυσίδα πάντως στο σημείο δεν έσφιξε για να πεις ότι το παραπατήσαμε.

    Έτσι που έγινε δεν ξαναδουλεύει. Για να βάζει ο κατασκευαστής 12.9 βίδα και πιάσιμο για 30αρι κλειδί μάλλον θα περίμενε να ασκηθούν τέτοιες δυνάμεις.

    Άυριο που θα πάω στο μαγαζί ίσως να το βγάλω και καμιά φωτογραφία για να έχουμε και εικόνα.

  15. #105
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από honda_cub Προβολή μηνύματος
    Για να βάζει ο κατασκευαστής 12.9 βίδα και πιάσιμο για 30αρι κλειδί μάλλον θα περίμενε να ασκηθούν τέτοιες δυνάμεις.
    Αν ήταν έτσι δε θα έβαζε αλλεν νο 5 ή 6 (δεν ξέρω τι έχει).

    Αντί για 30αρι κλειδί θα μπορούσε να έχει και αυτός έναν πίρο όπως έχουν άλλα. Με το κλειδί όμως δεν χρειάζεται να βάλει τίποτα. 30αρι επειδή τόσο πρέπει να είναι το μέγεθος της πλακας. Δεν θέλει τόσο πολύ δύναμη. Αν σφίγγεις συνέχεια εναλλαξ ασκείς πολύ μεγάλη πιεση χωρίς δύναμη.

    Ο πίρος χαλασε γιατί δεν είχε τη σωστή σκληρότητα και γιατί τον ζόρισες. Αν δεν στράβωνε το πλακάκι θα μπορούσε να ξαναχρησιμοποιηθεί.

    Πάντως ολα τα φθηνά έχουν "μαλακούς" πίρους. Θα ήθελα να το δοκιμάσω αυτό το εργαλείο πάντως.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λάδωμα αλυσίδας
    από gdevelek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 18:31
  2. Ερώτηση σχετικά με φροντίδα αλυσίδας
    από xxxristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2005, 10:43
  3. Συντηρηση αλυσιδας με βαλβολινη ? ? ?
    από yiannis600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 11:26
  4. Συντήρηση Αλυσίδας
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 20:19
  5. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF